Veel voorstellingen bij Eenakterfestival CULTUUR Jubileum Klif 12 groots gevierd Narcissenbroeier kondigt lente aan www.texelsecourant.nl DONDERDAG 4 APRIL 2013 i eerdere editie van het Eenakterfestival. (Foto archief Texelse VOL PROGRAMMA MET ÉÉN GROEP, DRIE DUO'S EN VIER SOLISTEN In tegenstelling tot eerdere jaren wordt het tweeljaarlijks Eenakterfestival niet op twee opeenvolgende zondagmiddagen gehouden, maar op zondag 14 en vrijdag 12 april. De doorsnee toneelvereniging speelt een of twee keer per jaar een avondvullende voorstelling voor eigen publiek. Vaak zijn er dan mensen die niet in de gelegenheid zijn mee te doen of voor wie geen geschik te rol voorhanden is. Het Eenakterfestival, dat eenmaal in de twee jaar wordt gehou den, is voor hen de kans om toch op het toneel te staan. Daarnaast zijn er mensen die geen lid van een club zijn en die toch het podium op willen. Ook voor hen biedt het Eenakterfestival daarvoor gelegen heid. Op het festival, dat gehouden wordt in Klif 12 in Den Hoorn, worden tweemaal acht voorstellingen aangeboden, waar van de kortste slechts enkele minuten duurt en de langste een half uur. Met één groep, drie duo's en vier solisten belooft het festival een gevarieerd programma. De voorstellingen beginnen vrijdag om 20.00 uur en zondag om 14.00 uur. De toegang bedraagt €10,- (€8.- in de voor verkoop). Programma DeTsjelp (Hans van der Eems). De tsjelp is weer gezien, terwijl iedereen dacht dat hij was uitgestorven. Spelers: Rob Maas, Janneke Daalder, Shirley van der Meulen, Meta Maas en Gitta Witte; regie Ina Schrama. Vissen met Siep (Bas ten Have) Een vrouw moet van haar man mee vis sen. Hun communicatie verloopt niet zo vlot en daarom zoekt ze contact met an deren. Spel: Karin Nauta; begeleid door Basten Have. Ik en Cabaret (Erik Zethof) De zeventienjarige Erik Zethof heeft de smaak van cabaret te pakken en wil er na zijn examen naast een serieuze studie meer mee doen. Bejegen me heus (Jos Ahlers) Diep verscholen in een groot, leeg mu seum voor moderne kunst bewaken twee suppoosten een, schijnbaar, belangrijk kunstwerk. Spelers: Sietske Bakker en Joop Rommets; regie Roel de Waard. Trijntje Daalder vertelt (Ina Schrama) Trijntje Daalder, vrouw van commandeur ter walvisvaart Simon Walig vertelt. Over haar leven als vrouw van een walvisvaar der en over haar status in de Hoornder ge meenschap. Spel: Ina Schrama. Geen reden tot paniek (Eric Hercules) We onderbreken de programmering met deze ingelaste persconferentie. Blijft u rustig zitten, er is geen reden tot paniek. Spelers: Charlotte Lorier en Koosch Pels Rijcken; regie Eric Hercules. Scenes uit 'Halte Tussenziel' (Freya en Sa rah Es hu ijs) Freya Eshuijs is afgestudeerd fotografe en scenograaf. Sarah Eshuijs afgestudeerd actrice en theatermaker. Als duo maken ze voorstellingen, performances en beel dend werk. Vergeetmenietje (Bas ten Have) Een oude, slechtziende man in de jaren 30 van deze nieuwe eeuw, is niet bepaald te spreken over de kwaliteit van de zorg. Spel: Corvan Heerwaarden. Texel feest: 1 april 1872 In de vroege morgen van 1 april 1872 was Den Burg door de talrijke versieringen, vaandels, wimpels en erebogen amper te herkennen. Van alle kerken wapperde de vaderlandse driekleur en de werklozen kregen een krachtige maaltijd aangebo den. Dit alles in het kader van de herdenking van het begin van de Nederlandse revo lutie, op 1 april 1572, de inname van Den Briel. In alle dorpen werden optochten gehouden, de een nog feestelijker dan de ander. Van Oudeschild vertrok een op tocht van schelpenvissers, 'allen in het zelfde kostuum' naar Oosterend, vooraf gegaan door vier boten op wagens en versierd met 'fraaie vaandels met toepas selijke opschriften'. De optocht werd in Oosterend aangevuld met een erewacht te paard, waarna het verder ging naar De Waal en Den Burg. In alle dorpen waren erepoorten opge richt en in Den Burg werd de feestelijke optocht niet alleen 's morgens gehouden, maar 's avond bij fakkellicht nogmaals herhaald. In de optocht liepen niet al leen de schoolkinderen mee, maar ook de mannen die in de wintervan 1871-'72 van de Werkverschaffing hadden geleefd, de leden van het Rode Kruis en een muziek korps, 'allen met hun insignes en banie ren'. Middelpunt van de optocht, vooraf gegaan en gevolgd door een afdeling rui terij, was een triomfwagen, versierd met slingers, bloemen, vlaggen en wapen schilden. Op de wagen vijf personen in een allegorische voorstelling. In het mid den de Nederlandse maagd, helm op het hoofd en gepantserd, in de rechterhand een speer met het Nederlandse vaandel en de linkerhand rustend op een schild waarop de Nederlandse leeuw staat afge beeld. Zij werd omringd door Neptunus, Me reu ri us en Ceres, de goden van zee en landbouw, en voor op de wagen stond de Roem, die de toeschouwers op de hoogte brengt van de reden van het feest: de Ne derlandse onafhankelijkheid. Niet in ieder dorp werden de feestelijkhe den op 1 april gehouden. In De Koog was men het snelst, daar werd het - landelijke - feest zelfs al vóór april gevierd. Op Oost duuurde het iets langer, daar vierde de schooljeugd het begin van de onafhan kelijkheid pas op 6 april. De jeugd van Oost was daarentegen zó verguld met de inspanningen van de onderwijzer, dat er geld werd ingezameld voor een cadeau. De viering in Den Burg werd afgesloten met een vuurwerk, waarna het nog lang gezellig bleef in de rijkversierde feestzaal. (Dit is het eerste verhaal in een korte serie over vaderlandse feesten, ter voorberei ding op de Kroningsfeesten op 30 april) Met een bijzonder programma, speci ale voorstellingen en klinkende namen, wordt de komende maanden het 25-jarig bestaan van Klif 12 gevierd. Het jubileumprogramma wordt zondag 7 april gepresenteerd tijdens een vier uur durende receptie in het theater. Deze bij eenkomst wordt muzikaal omlijst door uiteenlopende Texelse groepen en muzi kanten. Vrijdag wordt een avond belegd voor genodigden en het complete pro gramma wordt dinsdag met deze krant over het eiland verspreid. Zoals al 25 jaar bestaat het jaarprogram ma van Klif 12 uit twee series: de eigen producties en de voorstelingen van caba retiers en artiesten uit het theatercircuit. In beide series zijn de komende maanden bijzondere voorstellingen te zien. Bij de eigen producties valt het Ta pas Theater Diner op, waarin als het ware de succes formulevan het Diner Cabaret (die ook dit jaar wordt voortgezet) een modern jasje krijgt. Sneller, flitsender en internationa- ler. Met korte sketches, liedjes en kleine hapjes. Ook de Stand up Comedy Music Club belooft vier gevarieerde avonden van telkens drie keer een half uur standup- comedy. Vergelijkbaar, maar toch heel an ders, wordt de Klif 12 Jubileum Wedstrijd, een improvisatievoorstelling van Johan Hoogeboom, Jan J. Pieterse en een spe ciale gast. Zowel de dichter als de pianist en de gast - onder wie Mylou Frencken en Katinka Poldeman- moet werken met on derwerpen die het publiek aandraagt. Ook onder de artiesten die het theater dit jaar aandoen, staan bijzondere na men. Zoals Freek en Hella de Jonge en het Groot Niet Te Vermijden, voorstellingen die slechts zelden te zien zijn in een thea ter als Klif 12. Ook Brigitte Kaandorp, Hes ter Macrander en Speelman en Speelman geven aan dat 2013 niet zomaar een jaar is. Een bijzondere eenmalige jubileumac tiviteit is de Vrouwen Theatermarathon, die op 19 mei, Eerste Pinksterdag, wordt gehouden. Tussen 12.00 en 24.00 zul len tien vrouwelijke cabaretiers telkens een voorstelling van een half uur geven, steeds voor een ander publiek. Zondag wordt het programma gepresen teerd, tijdens een middag vol muziek en theater van voornamelijk Texelse arties ten, gepresenteerd door Hester Macran der. Publiek is welkom van 16.00 tot 20.00 uur. Artex zoekt straatmuziek Samen met Winkelhart Den Burg is Artex op zoek naar muzikanten die het leuk vinden om op te treden in de winkelstra ten van het dorp. Deelname staat open voor iedereen. De optredens vinden plaats op zaterdag tussen 12.00 en 13.00 en tussen 14.00 en 15.00 uur. Muzikanten mogen hun reper toire één keer spelen of meerdere keren, op één of op meerdere zaterdagen. Deel nemers krijgen tussen de middag iets lek kers en mogen met de pet rond. Er wor den mensen gezocht voor 27 april, 22 juni, 13, 20 en 27 juli, 3,10 en 7 augustus, 28 september, 26 oktober, 1 en 28 december. Aanmelden kan via balie@artex-texel. nl. Bij de aanmelding het instrument vermelden, de duur van het optreden en eventuele voorkeursdagen en -plaatsen. Parkpop In de Wezentuin in Den Burg wordt zon dag 5 mei Parkpop gehouden. Het festival duurt van 13.00 tot 21.00 uur, de organi satie is in handen van Heino Huizing. Er is nog plek voor enkele bands of muzikan ten. Aanmelden kan via Pieternel Geurtz, tel. 06-38749013 of info@artistiekenzo. nl. Uw droom voor Texel Het Nationaal Comité Inhuldiging heeft alle inwoners van Nederland gevraagd te beschrijven hoe hun gedroomd Neder land eruit ziet. Dit ter inspiratie voor de nieuwe Koning en Koningin. In kleiner verband wil de redactie van de Texelse Courant graag horen hoe uw droom voor Texel luidt. Hoe ziet uw ge droomde eiland eruit? Ziet u groei voor landbouw, visserij, toerisme en natuur beheer? Of juist krimp? En wat gebeurt er met de vogels? Hoe zal de verbinding met het vasteland zich ontwikkelen en wat gebeurt er met de kustverdediging? Hoe ontwikkelt de bevolking zich en wat gebeurt er met de (gemeentelijke) zelf standigheid? Zomaar wat mogelijkheden uit een oneindig breed scala. Beschrijf uw droom voor het eiland op de wijze die u het beste past, in tekst of in beeld. De vorm is vrij, het mag een gedicht zijn, een aforisme, een (kort) verhaal, een column, een fotoreportage of een (foto) strip. Voorwaarde is wel dat u respectvol blijft jegens anderen Stuur uw droom naar de redactie van de Texelse Courant, via redactie@texelsecourant.nl of per post naar Spinbaan 6,1791 MC Den Burg. Aan het eind van deze maand publiceren we alle dromen in deze krant. Buiten willen de meeste bollen maar niet uit hun winterslaap ontwaken, maar in de broeitunnel van Ingrid en Piet Uitgeest aan de Maaikeduinweg bij De Koog staan de narcissen volop te bloeien. Het koude, maar fraaie weer van de afgelopen weken speelt de bloementelers in de kaart. Wel licht met het idee dat de buitentempera tuur weliswaar nog laag is, maar dat het met een bloemetje in huis toch voorjaar lijkt, beleeft de afzet van bloemen de laat ste tijd een opleving. Ze zijn zelfs amper aan te slepen. Een welkome afwisseling, nadat de bloemenhandel eerder deze winter in een dal terecht kwam. Omdat de groei buiten niet opschoot haalden de Uitgeesten kisten met narcissen van het veld, om ze binnen snel in bloei te bren gen. Ze wilden het bloemenfeestje niet voor zichzelf houden. Zondag Eerste Paas dag gooiden ze de deur van hun bedrijf open en gaven bezoekers een rondleiding door de broeierij. Tevens boden ze hun gasten de mogelijkheid zelf hun bloe men te snijden. Getuige de belangstelling voorziet het openstellen van agrarische bedrijven in een behoefte. Enkele scha penhouders nodigden Texelse logiesver- strekkers en hun gasten uit voor een be zoek.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 9