TEXELSE COURANT 'Dit heeft niets met traditie te maken' Cjrocn kwartsJexels in het harL, Koninklijke onderscheiding Cor bij jubileum Klif 12 Rechtbank stelt WOZ-waarde van afdak en boet naar beneden bij Telegraaf-column 'Taboe op Texel' olie op vuur Indië-kwestie Timmer HTïEI Texe culinair schateiland Trendwatcher ziet in promoten eilandkeuken kan- Eerste indruk Texe I stroom Reünie Luberti internationaal Nieuwe veerboot krijgt vorm aan de tekentafel Weerzien Koger leerlingen van rond 1970 Het Laatste nieuws het Eerst! 24 uur per dag 7 dagen per week Ontvang het laatste nieuws op Facebook, Like ons! facebook.com/texelsecourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12764 Verschijnt dinsdag en vrijdag DINSDAG 9 APRIL 2013 Corvan Heerwaarden zocht zijn vrijheid en vond die in theater Klif 12. Zijn credo 'Mens, durf te leven!'werd bezongen door cabare tière Hester Macrander bij het 25-jarig jubileum van het theater-restaurant in Den Hoorn. Burgemeester Giskes speldde hem een koninklijke onderscheiding op de borst, in de graad van Lid in de Orde van Oranje Nassau. (Foto Gerard Timmerman) Stijging vrijwilligers AED-netwerk Texel Het AED-netwerk heeft het aantal vrijwil ligers zien toenemen naar 350 mensen. Dat laat de stichting AED Texel weten. De organisatie heeft inmiddels op bijna vijftig plekken AED's in zogeheten buiten- kasten opgehangen. De stichting heeft er vijftien extra aangeschaft om het net werk compleet te maken. De spreiding is dusdanig dat op de meeste plaatsen bin nen zes minuten iemand ter plaatse kan zijn om hulp te verlenen bij een reanima tie. De stichting houdt morgenavond een voorlichtingsbijeenkomst in Stayokay. De WOZ-waarde die de gemeente heeft vastgesteld voor de ondergond van een oud afdak en een schapenboet is door de rechtbank vernietigd. De uitspraak is niet zonder gevolgen voor de WOZ- waarde van soortgelijke opstallen. De gemeente stelde de waarde van de ondergond van het afdak per 1 janu ari 2011 vast op €11.000,-. Eigenaar Arie Lap tekende met succes beroep aan. De gemeente taxeert de grond (200 m2) op €56,- per m2. Het geschil spitst zich toe op een strook van 100 m2 aan de voor zijde en de waarde hiervan. Volgens Lap wordt die agrarisch gebruikt en is waarde daarom €3,60 per m2. Het verweer van de gemeente dat onbebouwde grond bij een onlangs verkochte paardenbox onlangs €74,- opbracht en er dus niet te hoog is getaxeerd, snijdt volgens de rechter geen hout. Het zegt niets over de berekening en het gebruik. De rechtbank stelt de waarde van de ondergrond in totaal op €450,-. Bij een schapenboet van Lap speelde een soortgelijk geschil. De rechter stelde de waarde van de ondergrond op €325,- in plaats van de €22.721,-, die de gemeente recentelijk taxeerde. 'Detailhandel mag bij Tuunderie' Bij de Tuunderie aan de Spinbaan in Den Burg mag een oppervlakte van maximaal 46 vierkante meter voor detailhandel worden ingericht. Het college is in prin- H cipe bereid daaraan mee te werken. Het is strijdig met het bestemmingsplan, maar dat biedt ruimte voor ontheffing. Voor waarde is dat de verkoopruimte onderge schikt is aan het hoveniersbedrijf, zodat er geen tuincentrum ontstaat en dat er drie parkeerplaatsen komen. De Tuunde rie verwacht in juni open te gaan. Het be drijf doet ontwerp, aanleg en onderhoud van tuinen en ecologisch onderzoek. 'Ik wil de traditie niet om zeep helpen, maar dit heeft met traditie niets meer te maken.' Dat zegt Jacob-Jan Zijm over zijn besluit om op zijn land aan de Haffelder- weggeen meierbiis meer toe te staan. Het slopen van tuinwallen en gaas en scher ven van stukgeslagen flesjes op zijn land, spijkers en andere schade maken dat de familie Zijm na tientallen jaren een streep onder de meierbiis heeft gezet. Zijm verbaasde zich over het bericht in de krant, naar aanleiding van en persbericht van de gemeente, dat klachten over rook en stank van omwonenden en bedrijven het college ertoe brachten de meierbiis op die plek niet meer toe te staan. 'Niet de gemeente, wij hebben de stekker er uit getrokken', zegt Zijm. 'De meierbiis is daar al zeker twintig jaar. Maar de laatste jaren ging ik me er steeds meer aan erge ren. De meierbiis lag op een perceel van anderhalf bunder. Na afloop heb je daar wel honderd schroeiplekken, maar dat was nog tot daar aan toe. Maar zelfs dat stuk was te klein. Er werden zoden van een nieuwe tuinwal geflikkerd, puntdraad doorgeknipt en gaas vernield. Flessen die ze leegdronken werden niet gewoon weg gegooid, maar stukgeslagen. Ik kon op dat land geen schapen meer laten lopen. Dus maaide ik het gras. Maar in het voer dat ik 's winters voor de koeien gooide, zaten glasscherven. Je moet er toch niet aan denken dat het bij een koe naar binnen gaat en dat dood bloedt. Dit kan echt niet zo. Volgens mij wordt de ellende veroor zaakt door een klein groepje dat tot diep in de nacht bij de meierbiis rondhangt. Ik moet er 's nachts wel eens uit voor en schaap en dan hoor ik ze nog bezig. Ik ben er wel eens op afgestapt, maar dan is het van 'Waar bemoei jij je mee? Dus dat doe ik niet meer. Jammer dat een grote groep die plezier heeft van de meierbiis nu de dupe wordt van een klein groepje dat zich misdraagt.' Alvorens Zijm tot zijn besluit kwam, voerde hij overleg met de gemeente. 'De gemeente ruimt het na afloop op en her stelt het. Ze zeggen het niet hardop, maar ik denk dat het flink in de papieren loopt. Zelf liep ik nog met het idee om als laatste kans dit jaar tevoren een waarschuwing in de krant te zetten, maar volgens de ge meente haalt dat niets uit en wordt het evengoed een rotzooi. We hebben lang gewikt en gewogen, maar zo gaat het echt niet meer. Er jammer, want een dorp als Den Burg hoort natuurlijk een mei erbiis te hebben. Ik snap Henk van Wijk (die vorige week in 'Wat ik zeggen wou' uithaalde naar de gemeente). 'Zo'n pers bericht lokt zo'n stukje uit. Maar de waar heid is dus dat wij de stekker eruit hebben getrokken.' In een reactie op de ingezonden brief laat de gemeente weten dat het absoluut niet zo is dat klachten van ambtenaren de oor zaak van het besluit zijn. Ook Stayokay heeft niet geklaagd over de meierbiis, benadrukt manager Pepijn van der Mije. 'Integendeel. We hebben zelfs geadverteerd dat mensen naar de meierbiis komen. We houden twee nacht portiers paraat en er lopen hier tijdens de meierbiis wel mensen binnen. Ook heb ben we hier jongeren behandeld die zich hadden bezeerd. Overlast is mij niet be kend, we vinden het juist leuk.' 'Francine is kennelijk een gezagsdrager die meewaait met de heersende politieke windrichting, veroorzaakt door belang rijk doende bobo's die zelf nooit, in op dracht van de overheid, de dood in ogen hebben gekeken.' Aldus haalt Telegraaf-columnist prof. dr. B. Smalhout uit naar burgemeester Gis kes. Dit naar aanleiding van het besluit van het Comité 4 en 5 mei, waarvan ze voorzitter is, om geen Indië-veteraan aan het woord te laten tijdens de herdenking op 4 mei. 'Nietzeggende softe prietpraat', zegt Smalhout in zijn column onder de kop 'Taboe op Texel. In zijn column 'Op het scherpst van de snede' rept hij over gebrek aan inzicht op Texel. Indië-veteraan Aad Bakker besteedde de afgelopen weken om steun te verzamelen bij vijftig oud-lndiëgangers, nabestaan den en Indische Texelaars voor zijn initia tief het woord te mogen voeren tijdens de herdenking. Hij heeft naar eigen zeggen hun handtekeningen inmiddels aangebo den aan het comité. Op een paar na heb ben alle achttien Indië-veteranen op Texel hun handtekening gezet onder zijn peti tie. 'In de meeste gevallen is sprake van gefrustreerd heid of erger. Een late, kleine pleister op 4 mei werkt dan positief. De Texelaars met een Indische achtergrond waren heel blij met mijn actie. Laat de Texelse veteranen het respect krijgen dat ze verdienen.' Zijn broer Willem ('Sjeik') Bakker ergert zich aan de brief van de ge meente aan de veteranen, met de vraag mee te werken aan een interview dat eind augustus in de krant verschijnt. 'Ze moe ten reageren als ze NIET willen, dat zou andersom moeten zijn. Bovendien: dit is niet het podium dat mijn broer bedoelt.' Burgemeester Giskes refereerde in haar toespraak zaterdag bij de Mok aan de kwestie: 'Ook over herdenken blijken bit tere gevechten te kunnen worden gele verd. Gelukkig alleen met woorden.' De burgemeester nam kennis van de column, maar geeft aan dat het standpunt van het comité onlangs al is verwoord. UjJüMleZóft&cifUiöt: Voor de lekkerste aanbiedingen! De Echte Bakker Iedere dinsdag in deze krant Uitnodiging Zaterdag 13 april in Hotel Den Burg van 16.30-18.00 uu Alexander Pechtold, fractie leider Tweede Kamer D66, zal over de actuele politieke situatie spreken. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Zaal open vanaf 16.15 uur, iedereen is van harte welkom. Folders bij deze krant Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6. www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1