Texel promoten als 'culinair schateilancT 2 EERST Iongezouten Kampeerboer in schij'nwerpers www.texelsecourant.nl DINSDAG 9 APRIL 2013 'MENSEN ZIJN BEREID TE REIZEN VOOR GOED RESTAURANT' 'Texel is een culinair schateiland. Maar jullie dragen dat te weinig uit. Die identiteit past bij een bepaalde groep toeristen, met name senioren die wat meer te besteden hebben. Pak die groep!' Dat advies gaf Hans Steenbergen, ooit ijsverkoper op Texel, maar tegenwoordig gerespecteerd trendwatcher, journalist en kenner op het gebied van gastvrijheid en buitenshuis eten tijdens de Promotie avond van de WV vorige week in Cinema Texel. Hij benadrukte het belang om loka le producten en restaurants met elkaar te verbinden. 'Boeren zijn de nieuwe helden. Het is toch geweldig dat op Texel asper ges worden geteeld. Dat er iemand is die durft. Zet hem op een voetstuk.' Voor succes is durf nodig, luidde zijn stel ling. Geen gemakkelijk weg, erkende hij zelf. 'Als je iets anders wilt, ontmoet je weerstand. Zonder weerstand geen ver andering.' In zijn, soms hilarische, presen tatie manifesteerde hij zich als de ogen en oren van de restauranthouder. 'Deze on dernemers werken zich drie slagen in het rond en zien niets van de buitenwereld. Maar die verandert snel. Nieuwe spelre gels, nieuwe speelvelden.'Een bezoek aan een eetgelegenheid draait volgens hem niet om het product, maar om de erva ring. Uit eten als 'experience'. Hij signa leerde tal van trends: van formeel naar in formeel (kleding, inrichting en sfeer), het belang van goede communicatie en het maken van duidelijke keuzes. 'Je moet op de menukaart tenminste één ding heb ben waarme je wereldberoemd wordt.' Nog een trend: live cooking. 'Laat zien watje doet, haal de chefkok naar voren.' Tijdens een virtuele wereldreis liet hij de laatste ontwikkelingen in zijn vakgebied de revue passeren. Zoals dat restaurant in Kopenhagen, waar hij onder andere een bos rauwe prei op zijn bord kreeg en een hapje gefrituurd rendierenmos het enige eetbare in een gerecht was. Wel de zaak die al voor de derde keer tot beste res taurant van de wereld was gekozen. 'Die chefs zijn kunstenaars, ze spelen met ver wachtingen.' Het restaurant stond aan de basis van een culinaire hausse in Denemarken, niet zonder gevolgen voor het toerisme. 'Eten wordt een doel, mensen zijn bereid te reizen voor een goed restaurant.' Een groeiende groep stadsmensen kiest voor gezond eten. 'Flexitariërs', noemde hij de groep die periodiek vlees laat staan. En wil dat ook calorieën en vetten in de producten op de menukaart worden ver meld. Het tegenovergestelde kan ook, zoals restaurant Hartattack Grill, dat de draak steekt met de gezondheidstrend. Serveersters lopen erbij als verpleegsters en de gast draagt een operatiehemd. Op de kaart onder meer bypassburgers en iedereen boven de 350 pond eet er gra tis. 'Heel erg fout.' Maar wel veel klandi zie. Echter, lichtere gerechten zijn aan de winnende hand. Want het zijn volgens Steenbergen steeds vaker vrouwen die de keuzes maken. 'De tijd van de she-cono- mie, ze bepalen zelfs in welke auto wordt gereden.' Voeding is ook mode, zoals een salade in de vorm van een dribbelende voetballe gende. Dat crisis kansen biedt, bewijst het restaurant met als specialiteit gevulde ballen gehakt. 'Je kunt ook hamburgers bakken. Maar heb dan wel de ambitie om de beste van het eiland te maken.' Een stortvloed aan informatie, waar de ondernemer zelf het goeie uit moet pik ken. 'Want jullie zijn deTexelkenners.' Alert In zuidelijke landen hoefje voor gebou wen die nog niet af zijn, geen WOZ-be- lasting te betalen. Wat is het gevolg? le dereen laat zijn pand in de steigers staan. Het ziet er niet uit, maar bespaart een hoop geld. Af en toe heeft Annie het idee dat een dergelijke regeling ook op Texel van toepassing is. Op de mooiste toeris tische routes springen je de tranen in de ogen bij het zien van de troep die je op menig boerenerf aantreft. En dan vraagt de gemeente om suggesties voor locaties waar de Meierblis kan worden aangesto ken? Kijk maar eens om je heen. Sommi ge plekken vragen er gewoon om. Maar goed, Annie is zeer verheugd over deze mogelijkheid tot inspraak. En trouwens ook over de invulling van de Saildagen in juni. Wat een prachtig programma. Daar hoeven we niet voor naar Den Helder toe. Dat mag ook wel eens gezegd wor den. Alleen jammer dat die burgemeester van 020 hier de Rede van Texel komt af steken. Die moet zich vooral niet te veel bemoeien met ons eiland, anders krijgen wij ook allemaal van die hoofdstedelijke wanordelijkheden. Bespaar ons. Dan wordt ons netnummer net zo besmet als dat van Amsterdam. 'Oh, moeten jul lie uit tegen 0222? Nou dat zal wel een enkele reis worden.' Nee, dat moeten we niet hebben. Ons eiland is trouwens, zo vlak na 1 april, ineens een drijvend gou den eiland geworden. Ecomare nam dat Ambert Alert wel erg letterlijk, met de mededeling dat de gestrande potvis maar liefst 83 kilo in zijn endeldarmpje had. Is het vreemd dat het beest is overleden? De grootste brok woog 52 kilo en is ver gelijkbaar met een skippybal. Probeer het maar eens. Dat wordt puzzelen voor de PR-afdeling hoe ze nu in de komende strenge winter moeten gaan bedelen om dekentjes voor die bibberende zeehond jes. Voor pakweg een half miljoen euro kun je aardig wat kou uit de lucht halen, lijkt me. Maar het is ze gegund, alhoewel, er zit wel een luchtje aan hoor. En wie zal meeprofiteren van dit wereldnieuws? Wellicht een Texels amberbiertje? Verhip, dat is er al. Onze bierbrouwerij heeft alert gereageerd. Proost dus, op onze Texelse ambergris! En nu maar wachten op het eerste geboortekaartje van Amber. Annie@texelsecourant.nl Geen koning Het was al een beetje te verwachten, maar Willem-Alexander en Maxima ko men niet naar Texel wanneer zij op vrij dag 14 juni als koning en koningin een kennismakingsbezoek aan Noord-Hol land brengen. De twee gaan die dag naar Enkhuizen, Hoorn, Zaanstad en Haarlem. Ballenvanger voor pannaveld De Koog Er komen binnenkort basketbalpalen bij de Burgemeester De Koninghai in Den Burg en een ballenvanger bij het panna veld aan de Nikadel in De Koog. Dat heeft de gemeente laten weten. De plaatsing komt voort uit bijeenkomsten die burgemeester Francine Giskes en wethouder Hennie Huisman vorig jaar met jongeren hadden. Die bijeenkom sten werden gehouden als extra naast de dorpenronde van B en W. Het leverde diverse verzoeken van de jeugd op die de gemeente vervolgens met de dorpscom missies besprak. Naast de basketbalpalen en de ballenvan ger heeft de gemeente bijgedragen aan de inrichting van het heropende jeugd honk van De Cocksdorp bij het Eierland- sche Huis. De gemeente bekijkt ook of in Oosterend een pannaveldje kan komen, al is het volgens wethouder Huisman lastig een plek te vinden die geen protest op roept. Er wordt eveneens bekeken of in Den Burg, Oosterend en De Koog mobiele 'jop- pies' (jongerenopvangplekken) kunnen komen, maar daarvoor zijn nog geen lo caties gevonden. De gemeente honoreert niet alle wensen, volgens Huisman wor den veel verzoeken door jeugdvrijwilli- gers in de dorpen zelf en jongerenwerkers van Young 4 Ever opgepakt. Stad Amsterdam in haven Oudschild De Stad Amsterdam meert woensdag 19 juni af in de haven van Oudeschild. Dat gebeurt vooruitlopend op Sail Den Helder (donderdag 20 - zondag 23 juni). Dat liet Jeannette BI ij dorp-Jonker, direc teur van het evenement, weten tijdens een presentatie aan raadsleden. De Stad Amsterdam is een 76 meter lange klipper die vooral bekend is van de TV-serie van de VPRO waarin een reis van Charles Dar win werd nagedaan. Aan dat programma werkten diverse Texelaars mee. Het 26 meter lange Russische schip de Shtandart meert eveneens af in de haven. De sche pen kunnen bezocht worden. 'Al zal dat alleen op de dekken zijn', aldus Blijdorp. Inmiddels hebben 34 schepen bevestigd dat ze komen. Daaronder bevinden zich de 117 meter lange Sedov uit Rusland (het grootste traditionele zeilschip ter wereld), de 52 meter lange Sabab Oman (was in 2008 ook bij Sail Den Helder), de 38 meter lange Etoile du Roy uit Frank rijk (bekend van de TV-serie Hornblower) en de 113 meter lange Juan Sebastian de Elcano uit Spanje. De laatste twee zijn volgens Blijdorp een primeur voor Neder land, evenals de Kaskelot uit Engeland en de Santa Maria Manuela uit Portugal. De tallships liggen donderdag 20 juni de hele dag voor anker bij de Rede van Texel, voordat ze haven van Den Helder invaren. Gasten die meehelpen bij het melken van de koeien of het bijvoeren van de kalfjes. Het zijn zo van die dingen die voorkomen op boerderijcamping De Vrije Vogel van Klaas en Riet Tjepkema aan de Laagwaal- derweg nabij Oudeschild. Het blad Cara- vannen!, een magazine voor mensen die kamperen of met de caravan vakantie vieren, besteedt in de editie maart-mei uitgebreid aandacht aan de camping en Texel in het algemeen. Acht pagina's lang wordt beschreven en met foto's in beeld gebracht hoe gasten ontspannen op de camping, het eiland verkennen en belangstelling tonen voor de boerderij. De boerderij heeft 110 koeien, waardoor het een echt melkveebedrijf is. De familie Tjepkema begon in 1982 met de camping, al waren ze met het ontvangen van gas ten wel langer bekend. 'Onze ouders ver huurden vroeger in de zomer hun huis en gingen dan zelf in de stal wonen', vertelt Riet Tjepkema. 'Mijn oma deed dat ook al en sliep in het boetje op het erf.' De twee vinden het boeiend aan de camping dat ze inmiddels met veel mensen die te gast waren bevriend zijn geraakt. Lovende re acties in het gastenboek doen het ook goed. 'We kijken altijd wel even of iemand daarin iets heeft geschreven.' Kat laat zich niet Avond over visstand redden uit boom in de Waddenzee Is de Waddenzee nog de kraamkamer voor vis die het veertig jaar geleden was? Velen denken van niet. De Waddenver eniging wil daarover in gesprek: wat zegt de wetenschap, wat zeggen Texelaars en wat kunnen we er aan doen? De open bare bijeenkomst op zaterdag 20 april in Stayokay begint om 20.00 uur. Dr. Ingrid Tulp van Imares licht toe hoe het met de visstanden is gesteld, ook op basis van zestig jaar monitoring. Aanslui tend gaat Bart van Olphen, schrijver van viskookboeken, oprichter van Fishes en ondernemer in duurzame visproducten (True Blue) in op kansen voor topproduc ten uit een uniek natuurgebied. Hoe pak je die kansen op? Na afloop is er gelegenheid om onder ge not van een borrel nader kennis te maken met de Ledenraad en medewerkers van de vereniging en napraten over de vraag: Waar is de Vis?. 's Middags om 14.00 uur houdt de Leden raad van de Waddenvereniging een regu liere vergadering, ook in Stayokay, alleen voor leden. 'Dier in nood', luidde de melding waar voor de brandweer zich zondagavond naar de Weverstraat spoedde. Monster, de kat van een bewoonster uit Den Burg, bleef wel vaker een paar dagen weg. Maar meldde zich dan altijd weer bij het vrouwtje. Eind vorige week was hij in een onbewaakt moment in de boom geklommen op het pleintje aan de We verstraat. Zondag zat hij daar al drie da gen. Rammelen met een bakje eten, een schoteltje melk, wat zijn baasje ook deed, Monster kwam niet naar beneden. Ook op advies van buren besloot ze zondag avond dan maar de brandweer te bellen. Die rukte uit met de hoogwerker. Maar zodra een brandweerman in het bakje in de buurt van de kat kwam, sprong het dier naar een hoger gelegen tak. Ook een poging van de brandweer om de kat vanaf de andere kant te pakken was niet succes vol. Monster bleef in de boom, onbereik baar voor de reddende armen. Maandag ochtend zat hij er nog. 'Uiteindelijk zal hij naar beneden komen. Hij zal toch eens moeten eten', aldus een omstander. BOERENCAMPI EEN ECHTE

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2