Eerste impressie van TESO's Texelstroom NIEUWS Herdenking Georgische Opstand Oranje strik Koninginneparkty www.texelsecourant.nl DINSDAG 9 APRIL 2013 NIEUWE VEERBOOT MOGELIJK DE 'PRIUS VAN HET MARSDIEP' TESO heeft Scheepsbouwkundig bureau C-Job Naval Architects Engineers inge huurd om tekeningen en een basisontwerp te maken voor de Texelstroom. Bedoeling is dat de opvolger van de Schulpengat omstreeks 2015 in de vaart komt. Het eerste conceptontwerp is een feit. De bouw van een nieuw schip is een ge compliceerd, langdurig en zorgvuldig pro ces. Voor de projectleiding van de nieuw bouw stelde TESO vorig jaar Bert de Jonge aan. Hij is met twintig medewerkers die zitting hebben in de interne nieuwbouw- commissies en het projectteam dat ook bestaat uit Rint de Vries, Basjan Faber en Cees de Waal onder meer aan de slag gegaan met bijna 600 suggesties die de bootdienst ontving. 'De ideeën zijn geïn ventariseerd en op haalbaarheid getoetst, worden waar nodig verder onderzocht en als de uitslag positief is, kunnen we ze verwerken in het besteken in de tekenin gen', vertelt hij in de nieuwst editie van TESO Journaal. Belangrijke keuzes moeten onder meer worden gemaakt over het type voort stuwing en de motoren. Afgezien van de traditionele eisen kwaliteit, continuïteit en veiligheid is duurzaamheid een factor die wordt meegewogen.TESO ziet kansen om milieuwinst te combineren met de reductie van operationele kosten. Naast diesel als brandstof wordt gedacht aan LNG (vloeibaar aardgas) en CNG (gecom primeerd aardgas), mits aan een aantal randvoorwaarden wordt voldaan. Geke ken wordt waar op energieverbruik kan worden bespaard en hoe stroom kan wor den opgewekt. Bij het ontwerpen wordt gekeken of bin nen hetzelfde concept meer auto's kun nen worden vervoerd. De Dokter Wage- maker kan 300 auto's vervoeren. Als dit bij de Texelstroom kan worden uitgebreid naar 340 verwacht TESO dat het aantal voertuigen dat in 2030 met vertraging wordt overgezet lager zal zijn dan in 2005, vóór de Wagemaker. Een groter schip dus, dat wel in de bestaande fuik moet pas sen. Oplossingen moeten onder meer worden gezocht in gewichtsbesparing en er wordt kritisch naar het windoppervlak gekeken. De techniek heeft zich sinds de bouw van de Dokter Wagemaker behoor lijk ontwikkeld. 'Daar willen we zo goed mogelijk van profiteren', vertelt De Jonge. Nieuwe ontwikkelingen, zoals over batte rijtechniek, voortstuwing, de salon en an dere zaken worden zo mogelijk ter plekke bekeken. 'We willen nieuwe ontwikkelin gen kritisch beschouwen en toepassen wat voor ons ook toepasbaar is.' Indien wordt gekozen om gebruik te maken van batterijen, dan wordt de Texelstroom een hybride schip. Bij TESO spreekt men wel van de 'Prius van het Marsdiep'. Rint de Vries, die van 1988 tot 2003 hoofd Technische Dienst bij TESO was en in het projectteam van de nieuwbouw van de Dokter Wagemaker zat, is vanwege zijn specifieke kennis en ervaring aangetrok ken om het projectteam te versterken. Keuzes die destijds bij de Wagemaker niet haalbaar waren, zijn dankzij nieuwe tech niek volgens hem wellicht alsnog moge lijk. Scheepsbouwkundig ingenieur Basjan Faber van C-Job Navel Architects En gineers kijkt naar de voorstuwing, het lijnenplan, de veiligheid, indeling en werktuigbouwkundige zaken, zoals ener gie- en waterverbruik. 'Het project Texel stroom is zeer bijzonder, omdat er in de wereld vrijwel geen vergelijkbare schepen zijn.' Hij is onder de indruk van het lange termijnbeleid van TESO, dat is afgestemd op toekomstige investeringsbehoeften. 'Geld van amber naar héél Texel' De opbrengst van het amber uit de pot vis hoort toe aan heel Texel en niet alleen aan Ecomare. Dat stelt Texel 2010 in een open brief. Volgens fractievoorzitter Gerbrand Pos ter hoort de potvis onder de Wet op de Strandvonderij te vallen. Er zou volgens hem naar de letter of de geest van de wet gehandeld moeten worden en de ge meente zou de opbrengst van de verkoop van de amber moeten beheren. Poster vraagt burgemeester en wethouders wat zij gaan doen. Henk Brugge, oud-medewerker van Ecomare, laat op Facebook weten dat aangespoelde potvissen niet onder de strandvonderij vallen, maar onder de ver antwoordelijkheid van Rijkswaterstaat. Dat is een verandering in de wet die werd opgenomen, nadat in 1997 op Ameland vier potvissen waren gestrand. De open brief levert op de Facebook- en Twitteraccount van de krant meerdere re acties op. De tendens is dat de opbrengst Ecomare toekomt. Het centrum ontferm de zich over de potvis op een moment dat nog niet bekend was dat de kostbare amber erin. Het centrum wilde het skelet hebben. Naturalis in Leiden deed afstand van het kadaver, waarna Ecomare de kos ten maakte voor de destructie. Geld voor lek bij Durperhonk De politieke partijen leggen zich erbij om €51.000,- uit te trekken voor het verhel pen van de lekkages bij basisschool Dur perhonk in De Cocksdorp. Ook de waterpompinstallatie van het grijs watersysteem op school wordt ver vangen. Niet alle leden van de raadscom missie waren even gelukkig met de situ atie. Klaas Veenbaas (CDA) sprak van een 'gepeperde nota' als gevolg van bezuini gingen in het verleden. Tijdens de bouw in 2000 werd afgezien van koperen goten en de huidige goten zijn niet goed in staat het regenwater af te voeren. Als het regent en waait wordt het water onder de dakpannen geblazen en loopt het over het dakbeschot dat niet geheel waterdicht is. Veenbaas en Jur Schuiringa (WD) vroe gen zich af of het grijswatercircuit niet kan worden vervangen door een gewone aansluiting op de waterleiding, Wethou der Frans Visman was dat echter niet van plan. Volgens hem is bewust gekozen voor een grijswatersysteem om kinderen bewust te maken van het hergebruiken van water. De €51.000,- wordt uit de algemene re serve van de gemeente gehaald. Volgens Visman zit daar momenteel bijna €2,5 miljoen euro in. Bij het Russisch-orthodox kruis van de Joost Dourleinkazerne zijn de tien Texe laars herdacht die op 6 april 1945 werden doodgeschoten door de Duitse bezetter. Dat gebeurde nadat de Georgische Op stand was uitgebroken. De tien mannen werden willekeurig opgepakt en naar de Mok gebracht. Vier andere mannen wis ten onderweg te ontsnappen. Cor Kievits, de enige van hen die nog in leven is, was ook bij de herdenking aanwezig. Commandant Stefan Nommensen van de Mok stond stil bij het feit dat vrijheid geen vanzelfsprekendheid is en dat er sinds de Tweede Wereldoorlog wereldwijd nog nooit een dag zonder oorlog is geweest. Hij wees specifiek op de Arabische Lente. Landen als Egypte en Tunesië waren vol gens hem bij veel mensen vooral bekend als vakantielanden en opeens kwam er een bevolking in opstand die vocht voor meer vrijheid en democratie. De com mandant stond eveneens stil bij andere slachtoffers van oorlogen. Burgemeester Francine Giskes ging die per in op de betekenis van herdenken en afspraken rond vrijheid. 'Stoppen met oorlog gebeurt uiteindelijk niet op het De Koninginneparkty van Heino Huizing heeft donderdag een zogeheten 'oranje strik' gekregen van burgemeester Fran cine Giskes. De strik is een soort onderscheiding voor activiteiten die dinsdag 30 april in het teken staan van de inhuldiging van prins Willem-Alexander tot koning. De Konin ginneparkty is een evenement dat sinds 2010 jaarlijks 's middags op Koningin nedag in het park in Den Burg wordt ge houden. Tijdens de aankomende troons wisseling stelt Huizing diverse schermen op in het park, zodat bezoekers niets van slagveld, maar wordt afgesproken aan tafel.' Giskes zette uiteen hoe Neder land zich aanvankelijk slachtoffer van de Duitse agressie voelde en dat pas halver wege de jaren zestig een omslag kwam. De passiviteit en meegaandheid van veel Nederlanders tijdens de oorlog werd aan de kaak gesteld en vanaf de jaren zeven tig kwamer er monumenten om slachtof fers a Is joodse med e bu rge rs, zige u ne rs en homoseksuelen te herdenken. De burge meester ging ook even in op het conflict rond het besluit niet op 4 mei een Indi- eganger aan het woord te laten. Volgens haar blijken over herdenken 'bittere ge vechten geleverd te kunnen worden, ge lukkig alleen met woorden.' Betrokkenen onder de aanwezigen waren niet gelukkig met de verwijzing naar het conflict en dat het gebeurde bij de herdenking van de tien doodgeschoten Texelaars. De tien waren Andries Pen, Heman Pen, Jan Witte, Johan Duinker, Gerrit Broek man, Jos Oremus, Cornelis Witte, Willem Keijzer, Piet Keijzer en Petrus Ruimers. De herdenking werd bijgewoond door zo'n zestig mensen. Sinds 2004 is er jaarlijks een herdenking bij de plek die op initiatief van Aad van Gils werd gerealiseerd. de festiviteiten in Amsterdam hoeven te missen. Daarnaast kent de Koningin neparkty dit jaar extra activiteiten voor kinderen. Huizing is de eerste op Texel die een 'oranje strik' heeft gekregen. Daar is onder meer een logo aan verbonden dat hij de komende weken in zijn PR mag ge bruiken. Burgemeester Giskes kan de komende weken nog vier andere strikken uitdelen namens het Nationaal Comité Inhuldi ging. Initiatieven die origineel, positief en authentiek zijn en een groot publiek aanspreken, komen volgens het comité in aanmerking voor de onderscheiding. Werkstraf na uitgaansgeweld De politierechter in Alkmaar heeft een 25-jarige man uit Den Burg donderdag veroordeeld tot een werkstraf van 100 uur, waarvan 50 uur voorwaardelijk, we gens mishandeling in het uitgaansleven. De twintiger moet ook ruim 1800 euro schadevergoeding aan zijn slachtoffer betalen. De rechter hoefde niet lang na te denken of de Texelaar schuldig was. De bewoner van Den Burg sloeg half janu ari voor de ogen van een politieagent een plaatsgenoot tweemaal op zijn hoofd. De agent zag het duo in het centrum van Den Burg al even stoeien, maar dacht dat het om een dolletje ging. Hij merkte dat het menens was toen het slachtoffer plot seling twee rake klappen op zijn hoofd moest incasseren en over zijn fiets viel. De man barstte van de pijn en bleek zijn sleutelbeen te hebben gebroken. 'Ik ben zelf ook geen lieverdje, maar dit gaat te ver. Ik doe aangifte', sprak de ge ëmotioneerde en gewonde Texelaar toen de agent tussenbeide kwam. De dader be kende de klappen te hebben uitgedeeld, maar verklaarde te reageren op een duw of klap die hij zelf had gekregen. Dit kon hij op de rechtbank niet verder toelich ten, want de 25-jarige man was niet komen opdagen. De officier van justitie sprak over 'een fors geweldsdelict met alcohol in het spel'.. Omdat de 25-jarige man nooit eerder was aangehouden en justitie de kans op herhaling klein achtte, werd een werkstraf van 100 uur geëist, waarvan 50 uur voorwaardelijk. De poli tierechter kon zich volledig in deze straf maat vinden. Dat gold ook voor de geëiste schadevergoeding van ruim 1800 euro, waarvan 1300 euro voor materiële scha de en ruim 500 smartengeld. 'Het bewijs lijkt me overduidelijk', sprak de rechter die daarmee de zitting tien minuten na de start beëindigde. Stroomstoring Oudeschild heeft donderdagmiddag last gehad van een stroomstoring. Om half vier kwamen volgens netbeheer der Alliander in totaal 1007 aansluitingen (bedrijven, woningen en anderen) zon der stroom. De oorzaak lag volgens een woordvoerder vermoedelijk in graafwerk zaamheden in de Heemskerckstraat. Er werd een zogeheten middenspannings- kabel geraakt, waarna meerdere stations uitvielen. Om kwart over vier hadden de meeste adressen weer stroom en om vijf uur werden de laatste aansluitingen her steld. Door de storing moesten diverse winkels en bedrijven dicht en ook Kaap Skil sloot de deuren. TEXELSTROOM i Hattum) Burgemeester Giskes overhandigt Heino Huizing een oorkonde. (Foto Jer Hattum)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5