n TEXELSE I L-M rr u COURANT Onderzoek betekenis sport voor economie HEMA Cjroen rwartsjexeh in het harL, Hilariteit bij verkeerslessen derdeklassers OSG Walviskaken Texels Museum terug in landschap bij Ecomare Bouwverbod van stallen van de baan in nieuw bestemmingsplan Texelaars praten met raadsleden 'Hier kom je echt om iets aan de orde te stellen' 1 Werkloosheid in stijgende lijn Bij baanverlies vaker keus voor eigen bedrijf Herinneringen aan opgroeien Texelaars over IHet Laatste nieuws het Eerst! I ouder worden £4 uur per dag 7 dagen per week Ontvang het laatste nieuws op Facebook, Like ons! facebook.com/texelsecourant volwassenheid en ouderom OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12765 Verschijnt dinsdag en vrijdag VRIJDAG 12 APRIL 2013 Hoe bevrijd ik me uit een auto die over de kop is geslagen, wat zijn de effecten van alcohol op mijn rijgedrag en wanneer heb ik op een kruising voorrang? Over deze en andere vragen ging de verkeerseducatie die derdeklassers van OSG De Hogeberg woensdag kregen. Daarvoor reden ze rond in buggy's en hingen ze ondersteboven in de kantelsimulator. Tot half mei hinder door wegonderhoud Aannemer KWS uit Heerhugowaard zal in opdracht van de gemeente tussen 12 april en 17 mei groot onderhoud uitvoeren aan verschillende asfaltwegen. KWS schreef bij de aanbesteding in voor€572.000,- (ex clusief BTW) en was daarmee de laagste. De drie andere inschrijvers waren Ooms Construction (€577.700,-), Dura Vermeer uit ZO- Beemster (€578.000,-) en de com binatie Dostel Vorden/lnfratechniek HD (€697.000,-). Bij de werkzaamheden wor den de bermen van de Grensweg voorzien van grasbetontegels. Verkeer moet reken- ins houden met enige overlast. Woningbouw op plek Koger Hoop Nog dit jaar zal begonnen worden met de bouw van tien sociale huurwoningen, vier twee-onder-een-kapwoningen en een vrijstaande woning op het terrein in De Koog, waar ooit hotel De Koger Hoop stond. De gemeente, Stichting Woontij en de ontwikkelingscombinatie USP-OOMS ondertekenden gisteren hiervoor de over eenkomst betreffende de overdracht van de grond. De huurwoningen zijn ontwor pen volgens het 'woonaltijd'-concept van Woontij, waarbij alle belangrijke voor zieningen - zoals keuken, badkamer en slaapkamer - op de begane grond komen. Oude tijden herleven bij Ecomare. De wal viskaken die vroeger bij het Texels Mu seum in de Dennen stonden, zijn weer te zien in het landschap. Niet de echte, maar replica's van polyes ter die op ware grootte zijn gemaakt. Ze werden woensdagmiddag door Expotise bij de ingang van het Duinpark achter het centrum voor wadden en Noordzee neer gezet. De originele kaken bevinden zich binnen in het museum bij de trap naar de water zaal. Ze waren vroeger het herkennings punt van het oude Texelse Museum van Gerrit en Annie de Haan en roepen bij veel mensen nog steeds herinneringen op. De kaken zijn de onderkaken van een blauwe vinvis die de Willem Barendsz van Rede rij Vinke in het seizoen 1952-1953 in het Zuidpoolgebied had geschoten. Dankzij wijlen Piet Beemsterboer, destijds gemeentesecretaris en bestuurslid van de VW, kwamen de kaken naar Texel. De echte kaken zijn 5 meter lang en wegen elk zo'n 400 kilo. Ecomare plaatst bij de re plica's nog een bord om de historie en be tekenisvan de kaken duidelijk te maken. Wat is het economisch en maatschappe lijk rendement van sport en sportevene menten op Texel? Een onderzoek door de Universiteit Wageningen moet antwoord geven op die vraag. De gemeente en de WV hebben hierom gevraagd. Het onderzoek is breder dan alleen het meten van de economische spin-off van sportactiviteiten. Opdracht is ook om een strategie te onwtikkelen om de effecten van het sportbeleid op Texel te vergroten. Welke stappen kunnen worden geno men, wat voor investeringen vergen die stappen en welke gevolgen worden daar van verwacht? Vraag is ook in hoeverre beleidsdoelstellingen van de gemeente worden ingevuld door de finale van de Nationale Sportweek op Texel te houden. Andere vraag is in hoeverre de organisa tie van de evenementen communicatieve waarde heeft voor bezoekers van Texel. De hardnekkigheid waarmee wethouder van Sport Hennie Huisman haar besluit moest verdedigen om €65.000,- over te maken naar het NOC'NSF om de finale hier te houden, maakt volgens haar ook duidelijk dat niet iedereen beseft hoeveel waarde, ook in financiële zin, sport toe voegt aan Texel. Zo is het eiland regelma tig het toneel van allerlei sportevenemen ten waarvoor deelnemers uit alle delen van het land en zelfs verder, naar Texel komen om mee te doen. Recent voorbeeld is de Zestig van Texel, de ultraloop waar rond de 500 merendeels overkantse deel nemers aan meededen. Velen koppelden er een weekend of langer op Texel aan. Logiesverstrekkers verschaffen onderdak, ook aan gezelschappen die komen om te trainen. Harry de Graaf verhuurt herhaal delijk accommodatie aan sportgroepen. 'Ze ontdekken hier mogelijkheden die ze niet hadden vermoed. De enorme variatie in landschap, waarvan het merendeel toe gankelijk is, spreekt vooral duursporters aan. Als ze dat eerder hadden geweten, waren ze wel eerder gekomen. En al die groepen boeken volgend jaar opnieuw. Als ik aan sporters verhuur, zullen an deren dat ook wel doen. Het mooie van duursport, is dat het niet strijdig is met de kernwaarden van Texel. Je hoeft er geen gebouwen voor neer te zetten. Je kunt het doen in het gebied dat er al ligt. In Neder land zijn die mogelijkheden van Texel nog nauwelijks bekend.' Wat is het nut om het belang van sport cijfermatig te kunnen onderbouwen? Wethouder Huisman. 'Je kunt er dan in je beleid rekening mee houden. Ook raad kan z'n voordeel doen met de uitkomst van zo'n onderzoek.' Veilig en verlicht Het Waddenfonds subsidieert 40 procent van het plan 'Veilig en verlicht Texel'. De raad reserveerde €3,5 miloen, onder voor waarde dat het Waddenfonds zou meebe talen, evenals de provincie (tien procent). Verwacht wordt dat ook GS nu snel met en bevestiging komen. 'Dat zou beteke nen dat we - met een vertraging van circa vier maanden - snel aan de slag kunnen en over circa een jaar een geheel vernieuwd en duurzaam openbaar verlichtingssys teem hebben', aldus wethouder Hercules. Het bouwverbod voor stallen is van de baan in het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied. Dat betekent dat agrari sche bedrijven weer kunnen bouwen bin nen de bouwvlakken van één hectare. Dat heeft wethouder Edo Kooiman (grondgebied) gisteren bekendgemaakt. Het college legde de bouw van nieuwe stallen in januari aan banden naar aan leidingvan een uitspraak van de Raad van State over de gemeente Bronckhorst. De landbouw was zeer ontevreden over de stap van het college. Volgens Kooiman is er inmiddels een ver andering in de wet gekomen, waardoor boeren hun 'bestaande ruimte' uit het geldende bestemmingsplan toch kunnen meenemen in het nieuwe plan. Het gaat om een verandering in de Natuurbescher mingswet die voortkomt uit het perma nent worden van de voorheen tijdelijke Crisis- en Herstelwet. Dat werd in maart in de Eerste Kamer besloten. De verandering betekent dat de grenzen weer gewoon aan de rand van het be staande bouwvlak liggen en niet bij de muren van de stallen zoals het college eerder van plan was. Voorzitter Alfons Kuip van LTO Texel rea geert verheugd op de jongste ontwikke lingen. 'Ik hoorde het eergisteren. Het is positief. Zoals het er nu naar uitziet zijn we de omslachtige manier van een bui- tenplanse regeling om een stal te bouwen kwijt en kan het weer gewoon binnen de gemeente worden geregeld. Bouwblokken zijn in het nieuwe plan Bui tengebied één hectare groot, maar er is ruimte om ze tot anderhalve hectare te vegroten. Die ruimte is gevonden in het verdwijnen van agrarische bedrijven. In het huidige plan Buitengebied uit 1996 is sprake van 320 agrarische bouwblok ken en in het nieuwe plan van 274. Dat betekent dat er 46 hectare overblijft en die wil het college in reserve houden om bestaande bouwblokken groter te kun nen laten worden. Dat moet dan via bin- nenplanse wijzigingen gebeuren. SNELCODE: www.texelsea utopag ina.nl 7 dagen per week open Den Burg - Texel 1 .txl Bekendmakingen op pagina 8 Folders bij deze krant Zwembad Molenkoog Niet gehad Af te halen op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1