Do the Dorian tijdens finale van sportweek 2 EERST Vrij'blij'vend op raadslid afstappen Happy hour blijft achterwege Leerlingen doen verkeersexamen www.texelsecourant.nl VRIJDAG 12 APRIL 2013 DANSACT VAN OLYMPISCHE ALLURE 'Do the Dorian', een grote vlaggendragershow, hiphop en breakdance, partyrock en Loïs Lane. Ingrediënten van 'Grande Finale' van de Nationale Sportweek op zaterdag 27 april. Cyr Wheel, i i de acts tijdens de Grande Finale van de Sportweek. Het belooft een 'aantrekkelijk program ma voor jong en oud'te worden, vertelde wethouder Hennie Huisman woensdag tijdens een persconferentie over de sport week. Duidelijk is dat van de €65.000,- die Texel overmaakte aan het NOC'NSF om de afsluiting te mogen organiseren een aanzienlijk deel weer wordt besteed op het eiland om hier groots uit te pakken. Zo worden bekende artiesten ingehuurd, zoals Loïs Lane, DJ TLM en de DDF-Crew, een professioneel gezelschap dat is ge specialiseerd in extreme sprongen met springtouwen. Op het programma ook Brainpower, aangeprezen als 'één van Ne derlandse beste rappers ooit', en hiphop en breakdancer Lloyd Marengo. Ze staan geprogrammeerd in de Grande Finale, van 14.00 tot 16.30 uur, het afslui tende onderdeel dat wordt geopend met een warming up door Paralympisch kam- pioentennister Mon iqueKalkman, water- poloster Mieke Cabout, bokster Innocent en acteur Joris Putman. Het zijn ambas sadeurs van de Sportweek, net als Marco Borsato en journalist en Texel-liefhebber Frits Wester, die overigens niet naar Texel komen. Prominent en spektaculair onder- Terugdringen van bovenmatig alcoholge bruik, geen happy hours of andere prijs- stunten en terugdringing van geluids overlast. Het zijn enkele zaken die naar voren ko men in het nieuwe Horecaconvenant dat gemeente, horeca, politie en justitie hebben getekend. Het convenant werd dinsdagavond gepresenteerd tijdens een bijeenkomst van Koninklijke Horeca Ne derland afdeling Texel. De overeenkomst is grotendeels een voortzetting van het vorige convenant uit 2008 en staat in het teken van een gezamenlijke aanpak om het uitgaan op Texel ordelijk, veilig en gezellig te houden. Nieuw in het convenant is het project Hel der in de Kop van de gemeenten in de Kop van Noord-Holland. Het project behelst jongeren ervan te overtuigen niet voor hun zesttiende te gaan drinken. Een an der streven is bovenmatig alcoholgebruik van jongeren van 16 tot 23 jaar terug te dringen. Nieuw is ook een zogeheten 'collectieve horeca-ontzegging'. Die maatregel geeft de politie de bevoegdheid om iemand direct namens de horecaondernemers de toegang tot meerdere horecagelegenhe den te ontzeggen wanneer er sprake is van een strafbaar feit. Volgens een woord voerder van de gemeente is dit regionaal beleid dat op Texel nog verder moet wor den uitgewerkt. deel belooft de Vlaggendragersshow van de NOC'NSF, een showelement waarin ie mand rondraait in een groot wiel. Verder dans en de Contortion Act met acrobati sche toeren. Met zoveel show en muziek zou je bijna de essentie vergeten: sport. Ook dat komt aan bod, ruimschoots zelfs. De dag begint 's morgens om 10.45 uur met het sym posium over Talentontwikkeling in OSG De Hogeberg. Onder leiding van chef de mission Maurice Hendriks wordt gespro ken hoe de sportbonden werken met jong talent en hoe ontwikkeling van regionaal talent kan bijdragen aan internationale topsport. In het panel ook Dorian van Rijsselberghe, die uit eigen ervaring kan putten. Dit onderdeel is overigens voor genodigden. Van 11.00 tot 14.00 uur zijn er in Den Burg Zuid allerlei sportactiviteiten en demonstraties, van allerlei instanties. Het betreft zo'n dertig activiteiten, door Texelse sportclubs, maar bijvoorbeeld ook door de korfbal-, kaats- en kolfbond en er is een frisbeedemonstratie. Bijzon der is ook dat Adriaan van Rijsselberghe surfles geeft in zwembad Molenkoog. De Het achterwege laten van 'happy hours', 'piekuren' of gratis verstrekking van alco holhoudende dranken blijft bestaan, net zoals afgesproken in het vorige conve nant. Horecaondernemers schenken ook geen drank aan gasten als zij duidelijk te veel hebben gedronken. In het convenant is specifieke aandacht voor geluidoverlast, omdat de gemeente vorig jaar een toename van klachten zag, In een brief wordt uiteen gezet wat ho recaondernemers zelf kunnen doen om problemen te voorkomen, welke grenzen de gemeente hanteert bij het meten van het geluidsniveau en welke sancties er ge nomen kunnen worden bij overtredingen. Oplichting Een aantal Texelaars is recent lastig geval len met neptelefoontjes die zogenaamd bij Microsoft vandaan kwamen. Het gaat om oplichting waar Microsoft een tijdje geleden al voor heeft gewaarschuwd. Onbekenden zeggen te bellen namens Microsoft met de mededeling 'dat er een probleem met de computer is.' Er wordt toegang tot de computer gevraagd en geprobeerd een programma te verkopen dat online moet worden betaald. Wie dat doet, loopt het risico dat zijn rekening wordt geplunderd. Volgens een computer deskundige op het eiland is het het beste om meteen de telefoon neer te leggen. verschillende onderdelen spelen zich afin zogeheten cirkels, bij het gemeentehuis, sportpark Den Burg Zuid, de tennisbaan en het zwembad. Van 13.00 tot 14.00 uur is er een groot podiumpogramma op de parkeerplaats voor het gemeentehuis. Met streetdance, zumba, freerunning, air tumblin, muziek Even leek het een zeer rustige avond te worden, maar uiteindelijk kwamen toch diverse Texelaars het gemeentehuis bin nen wandelen om raadsleden en wethou ders aan te schieten. De raadzaal was dinsdagavond voor het eerst het toneel van 'Het Beraad'. Dat is iets nieuws, ingesteld op initiatief van Texel 2010, om burger en politiek infor meel met elkaar in contact te brengen. Na een wat aarzelende begin waren er toch vier mensen dan wel stellen die serieuze zaken aan de orde willen stellen en de aandacht van de raadsleden en wethou ders kregen. Hans Zijm uit Den Hoorn maakte gebruik van de gelegenheid zijn zorgen over de nieuwbouw op 't Zouteland te uiten. Eind dit jaar moet alles echt klaar zijn, anders vervallen de subsidies voor het energie nul maken van de woningen en dan gaan er mensen financieel het schip in. Zijm sprak er met raadsleden Joop G roes kamp en Jur Schuiringa over en kreeg ook na dere uitleg van wethouder Eric Hercules. Piet Bonne en Anneke Hottentot en Piet Prins van Isola Bella hadden eveneens de aandacht van meerdere raadsleden. In Leerlingen van de meeste basisscholen hebben gisterochtend het theoretisch verkeersexamen gedaan. Kinderen van groep 7 dan wel groep 8 kre gen een boekje met allerlei vragen over wat te doen in het verkeer. Ze moesten onder meer vragen beantwoorden over fietsen bij kruisingen, fietsen in woon wijken en fietsen binnen en buiten de be bouwde kom. Wethouder Frans Visman reikte op de Drijverschool in Den Hoorn officieel het eerste exemplaar uit aan Joyce Duppen uit groep 8. Daar deden de zeven leerlin- en spinning en volksdansen, uitgevoerd door Texelse organisaties. Bijzonder on derdeel is de 'Do the Dorian', naar een idee van MennoSiebinga.één van de Texelaars in het comité dat zich bezighoudt met de organisatie van de finale. De dans is ge ïnspireerd op zes tips van Dorian om suc cesvol te zijn als topsporter. Een choreo- groepjes zaten ze verspreid in de raadzaal om rustig met elkaar te praten. Raadslid Astrid van de Wetering toonde zich enthousiast over het verloop van het eerste Beraad. 'Mensen spreken je op straat ook wel eens aan over zaken, maar dan is het meer in het voorbijgaan. Hier kom je echt om iets aan de orde te stellen. Zo kun je de raadzaal ook gebruiken. Wat mij betreft, is dit voor herhaling vatbaar. Groeskamp vond de opkomst tegenval len, maar zei wel drie goede gesprek ken te hebben gevoerd. 'Dat had ook in de steunfractie kunnen gebeuren, maar goed, we zien wel hoe we hier verder mee omgaan.' Er staan vooralsnog twee edities van Het Beraad op de agenda (21 mei en 25 juni). Daarna bekijken de politieke par tijen hoe verder om te gaan met het initi atief van Texel 2012. Voorman Gerbrand Poster toonde zich zeer enthousiast over het eerste Beraad. 'Voor een eerste keer is de opkomst meer dan verwacht.' Poster deed het idee op op Ameland waar vertegenwoordigers van de politieke partijen al vaker gezamenlijk in het gemeentehuis aanwezig zijn, zodat iedereen ze aan kan schieten. gen van de hoogste groep goed hun best; ze slaagden allemaal. Ook op de Bruinvis, Thijsseschool, Daalderschool, Jozefschool, De Akker, De Fontein, Durperhonk, Kom- passchool en de Vrije School werd het examen afgenomen. De Lubertischool en de Timótheüsschool deden niet mee. Het examen is niet verplicht. Maandag 27 mei wordt het praktisch verkeersexamen gehouden. Dan laten leerlingen van De Fontein, Thijsseschool, Timótheüsschool, Kompasschool en Jo zefschool op de fiets zien hoe zij de ver keersregels toepassen. grafisch team is druk doende om het idee om te zetten in een dans. Bedoeling is dat het publiek massaal in beweging komt tij dens deze act. In de week voorafgaande aan de finale van de sportweek zetten zo'n dertig sportclubs de deur van hun ac commodatie open en worden activiteiten gehouden. TESO druk in de weer met gebruik van LNG TESO staat aan de vooravond van een belangrijke keuze over de nieuwe Texel- stroom. De vraag is of het schip wel of niet op LNG moet gaan varen. LNG (Liquefied Natural Fuel) is vloeibaar gas dat veel minder uitstoot kent dan de zwavelarme diesel die TESO nu gebruikt om de boot op te laten varen. Op het mo ment varen in Nederland bij wijze van proef twee vrachtschepen op LNG, maar passagiersschepen mogen wettelijk nog niet op de relatief schone brandstof va ren. Het zit er naar verwachting op termijn wel aan te komen en daar wil TESO volgens di recteur Cees de Waal op inspelen om de uitstoot van C02, stikstof en fijnstof in de toekomst fors verder terug te dringen. Bij de start van het werk in de Helderse veer haven bracht hij de LNG-plannen voor de Texelstroom specifiek onder de aandacht van Siebe Riedstra, de hoogste ambte naar op het ministerie van Infrastructuur en Milieu. Volgens De Waal is het zaak dat uiterlijk in mei duidelijkheid bestaat over de vraag of het voor TESO te doen is om bij de nieuwe boot de overstap naar LNG te maken. De wetgeving zal voor die tijd niet veran derd zijn, maar een optie is volgens De Waal dat TESO toestemming krijgt om bij wijze van proef met LNG te varen. Zo'n proef zou dan gelijk moeten vallen met de levensduur van de nieuwe boot, zodat de continuïteit van de verbinding nooit in het geding kan komen. De Texelstroom kan daarmee het eerste passagierschip in Nederland worden dat op LNG vaart en dat is een ambitie van TESO. De veerdienst is al geruime tijd bezig de toepassing van LNG in de nieuwe boot serieus te onderzoeken. TESO werkt daar voor samen met de organisaties Port of Den Helder, Energy Valley en Energy Board. Zij hebben zich aangesloten bij de zogeheten Green Deal, een initiatief van de rijksoverheid om hulp te bieden bij duurzame projecten die moeilijk van de grond komen. De Waal wijst erop dat Noorwegen LNG inmiddels in de wetgeving heeft opge nomen en dat daar al veerboten varen op het vloeibare gas. Vorig jaar bezocht een delegatie van TESO één van de die sche pen (de Boknafjord) om de praktijk met ogen eigen te zien. De brandstofkeuze is een zeer essentieel punt voor de nieuwe boot. LNG vereist onder meer een andere soort brandstof tanks dan de zwavelarme diesel. TESO wil uiterlijk in mei een keuze maken, zodat daar rekening mee kan worden gehouden in het ontwerpen van de nieuwe boot. In oktober wil TESO het basisontwerp klaar hebben, zodat een ronde langs scheeps werven kan worden gemaakt. Klaas Veenbaas, Nils Lely en Astrid van de Wetering luisteren naar Piet

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2