2012: groei bedrijven, banen en werklozen MENSENWERK 50-j'arig Garage Westend pakt uit Meubelmakerij' energieneutraal GARAGE WESTEND www.texelsecourant.nl VRIJDAG 12 APRIL 2013 BIJ BAANVERLIES VAKER KEUS VOOR ONDERNEMERSSCHAP Meer bedrijven (vooral ZZP'ers), meer banen, maar een oplopende werkloosheid in 2012 op Texel. Dat blijkt uit gegevens van Texel in cijfers en de Kamer van Koophandel. Bij de werkloosheid volgt Texel de landelijke trend. Werkloosheid (als van bevolking 15-64) 2012 was voor veel bedrijven geen ge makkelijk jaar. Zo had de bouwsector onder meer te lijden van de stagneren de woningmarkt en het uitblijven van nieuwbouwprojecten. Ondanks dat in de afgelopen jaren vier gevestigde bouwbe drijven waren gestopt, konden de overge bleven ondernemingen niet al hun per soneel aan het werk houden en kwamen medewerkers op straat te staan. Het aan tal banen in deze sector daalde in een jaar tijd van 391 naar 374. Uit gegevens van het Handelsregister blijkt dat het aantal bedrijven in de sec tor bouwnijverheid in 2012 toenam van 184 naar 189 en in 2013 daalde naar 178. 'Groei van het aantal ondernemingen wil niet zeggen dat er meer werk komt', vertelt Martin de Boer van de KvK Noord- Holland. 'Menigeen die zijn baan verliest kiest voor het ondernemerschap. Je zou kunnen zeggen uit nood. Je ziet dat als de arbeidsmarkt ruimer wordt, het aantal starters oploopt. En als de arbeidsmarkt krap is, en bedrijven medewerkers pro beren vast te houden, komen er minder starters.' Van de 178 bedrijven in de bouw hebben 126 één persoon aan het werk, hoogst waarschijnlijk dus ZZP'ers. Drie bedrijven hebben tien tot twintig mensen aan het werk, drie andere twintig tot vijftig man. Er verdwenen bouwbedrijven uit het han delsregister, maar er werden ook nieuwe ingeschreven. Verdeeld over alle sectoren registreerde de KvK begin dit jaar 1906 vestigingen op het eiland. Er kwamen ongeveer evenveel nieuwe vestigingen bij als er verdwenen. In de landbouw, bouwnijverheid, horeca en persoonlijke diensten liep het aantal vestigingen terug en in de detailhandel, facilitaire diensten en algemene diensten nam het aantal vestigingen per saldo toe. Volgens LISA zijn er bij de bedrijven en instellingen op Texel 5.864 mensen meer dan 12 uur per week werkzaam. Daar naast zijn er nog 1.556 banen van min der dan 12 uur. Dat is volgens de KvK niet vreemd voor een gemeente met veel ho recabedrijven. De werkloosheid is volgens het UWV nu gestegen tot circa 3,75 procent van de be roepsbevolking. Stijging van de werkloos heid terwijl tegelijk het aantal bedrijven 2004 2005 2006 2007 Gemeente Texel Provincie Noord-Holland Grafisch overzicht van de ontwikkeling van de werkloosheid. 2008 2009 2010 2011 2012 Gemeenlegrootte (1) 5.000-<15.000inw Nederland en het aantal banen toeneemt, is volgens De Boer wel te verklaren. 'Werkloosheid ontstaat ais de werkgelegenheid (het aantal banen) niet aansluit op de beroeps bevolking (mensen die werken of willen werken). Als de beroepsbevolking harder groeit dan het aantal banen, dan loopt de werkloosheid toch op. Iemand staat pas als werkloos geregistreerd als hij/zij een baan zoekt van meer dan twaalf uur. Je moet bij de banen dus uitgaan van de ontwikkeling van het aantal fulltime ba nen (5.864 in 2012). Werkzoekenden zon der baan (gegevens UWV) schrijven zich in het algemeen alleen in als ze een uitke ring kunnen ontvangen. Als van een echt paar de ene partner een baan heeft, dan komt de andere partner meestal niet voor een uitkering in aanmerking. Zo iemand laat zich dan niet als werkeloos registre ren, maar is dat feitelijk wel.' In januari 2013 waren er 320 'niet-wer- kende werkzoekenden', jaar geleden wa ren dat er nog 208. Het begon in 1963 in een oude boeren schuur aan de Vliestraat. Zes jaar later verhuisde het bedrijf naar de Oosteren- derweg. Rob Schraag is inmiddels de derde generatie aan het roer van Garage Westend, dat precies vijftig jaar bestaat. Vrijdag 12 (van 14.00 tot 21.00 uur) en zaterdag 13 april (van 10.0 tot 21.00 uur) wordt het jubileum gevierd met een au toshow, een hapje en een drankje. Op zo'n bijzonder moment moet het bedrijf er natuurlijk spik en span uitzien, dus gaat het gereedschap aan de kant en worden auto's gepoetst, muren gesausd en de vloer geveegd. Foto's vertellen het verhaal over dit bedrijf. Hoe grondleg ger Pieter Heerschap een garage opende, in het zadel geholpen door Jan Reij. Hij begon met brommers en motorfietsen. Oosterend was volgens Heerschap des tijds het meest gemotoriseerde dorp van Texel. Hij begon daarnaast met de repatie van auto's, maar wilde ook nieuwe ver kopen. Eerst Tra bant en later ook Scaldia en Simca. Aan de Oosterenderweg kreeg Garage Westend de beschikking over een prominente lokatie. Merken volgden el kaar op, maar al sinds 1980 zijn Ford en Suzuki, de twee merken waarmee Wes tend een paar sterke troeven in handen heeft. In 1988 namen Henk en Hanneke het bedrijf over. Henk: 'Er waren toen nog geen computers. Nu kunnen we niet meer zonder.' Ook de autotechniek veranderde in rap tempo. De tijd dat alles mechanisch was, ligt in een ver verleden. Zoon Rob is de derde generatie in dit fami liebedrijf. Alvorens hij definitief thuis aan de slag ging, werkte hij aan de overkant bij meerdere garages en ook bij Suzuki- importeur Nimag als bedrijfseconomisch adviseur voor de dealers. 'Zo heb ik bij ver schillende dealers een kijkje in de keuken kunnen nemen. De familie Schraag, al vele jaren ter zijde gestaan door de vaste monteurs Paul Dijt en Dirk Trap, zijn van vele markten thuis. Naast de in- en verkoop van nieuwe en gebruikte auto's doen ze APK-keuringen, reparaties, onderhoud en schadeherstel aan alle merken auto's. 'Laagdrempelig, service en klantgericht heid staan hier hoog in het vaandel', zegt Rob Schraag. 'De partner voor het welzijn van uw auto', staat op de uitnodiging. Texel aan kop met recycling De gemeente heeft in 2012 per Texelaar gemiddeld 10,3 kilo aan elektrische ap paraten en enerzuinige verlichting afge leverd bij Wecyde. Dat is een organisatie die zich inspant voor hergebruik van het ingeleverde materiaal. Texel staat met het resultaat op een tweede plaats in een lijstje van Noordhollandse gemeenten die het hoog ste aantal kilo's apparaten en verlichting per inwoner afleverden. Texel scoort bovengemiddeld. Binnen de criteria van Wecyde staat het eiland te boek als een 'niet-stedelijke gemeente' en in die categorie is gemiddeld 4,9 kilo per inwoner opgehaald. Ten opzichte van 2011 is de hoeveelheid ingezamelde producten op Texel met 1,6 kilo gedaald. Volgens Wecycle past dat binnen een al gemene tendens. 'De afgifte over alle ge meenten heen is in 2012 met 6 procent gedaald. Door de economische crisis wor den minder elektrische apparaten vervan gen en afgedankt.' Elke gemeente in Nederland werkt met Wecycle samen voor materialen van de milieustraat. Zeven zogeheten pro ductstichtingen riepen daarvoor een aan tal jaar geleden de organisatie in het le ven. Wecycle haalt landelijk ongeveer 100 miljoen kilo per jaar op. Helft ondernemers op Texel is ZZP'er De ZZP'er maakt ook op Texel een grote opmars. De helft van de Texelse bedrijven is eenmanszaak. Ruim een kwart heeft twee tot vier medewerkers. Dat blijkt uit gegevens van de Kamer van Koophandel. Uit een overzicht blijkt dat van de 1905 geregistreerde bedrijven er 959 één werkzame persoon hebben. Dat bekekent dat die persoon 15 uur of meer werkt. Volgens de KvK kuntjedieals ZZP'er aanmerken. Ze zitten vooral in de landbouw (123), bouw (126), detailhan del (95), adviesdiensten (113), facilitaire diensten (97), horeca (56) en persoonlijke diensten (143). Van de geregistreerde bedrijven zijn er 126 met nul werkzame personen in dienst, waar maximaal 15 uur per week wordt gewerkt. De meeste bedrijven zitten in landbouw en visserij (samen 298) de horeca (269), detailhan del (244) en persoonlijke diensten (210). Bedrijven in de categorie advies-, algeme ne en persoonlijke diensten zijn bezig aan een opmars. Advies steeg van 107 in 208 naar 163 in 2013, persoonlijke diensten in diezelfde periode van 148 naar 210 en al gemene diensten van 34 naar 126. In alle drie categorieën zitten veel ZZP'ers. Er is een tendens dat de leeftijd van de onder nemers stijgt. Het aandeel van de onder nemers boven de vijftig groeit. Graaf. 'Nu de zon hoger komt, wordt de opbrengst steeds hoger', wijst hij op de meter. 'Die draait terug. We maken alvast een spaarpotje voor de winter, als de zon minder schijnt. En het leuke is, je hoeft er niets voor te doen. Ik had kunnen wach ten, want de techniek wordt steeds beter. Maar het is nu haalbaar, over negen jaar heb ik ze terugverdiend. Ik ga er van uit dat ze dan nog zes jaar meegaan. Boven dien: het is toch mooi alsjeals bedrijf kunt zeggen datje energieneutraal werkt.' Ook aardgas verbruikt hij niet. 'Deze dubbel wandige houtkachel verwarmt de werk plaats. We stoken hem op resthout.' Energieneutraal. Veel Texelaars hebben er de mond van vol, immers in 2020 moeten we onszelf kunnen bedruipen. Casper de Graaf van de gelijknamige meubelma kerij in Oudeschild heeft de daad bij het woord gevoegd. Sinds vijf weken voorziet dit bedrijf in Oudeschild volledig in de ei gen energiebehoefte. Dat kan doordat er op het dak honderd vierkante meter zon nepanelen ligt, goed voor een geschatte jaaropbrengst van 14.000 kWh. Ongeveer zoveel als de zaag-, frees-, schaaf-, andere machines en de lampen gebruiken. 'De panelen liggen er nu vijf weken en heb ben al 1750 kWh opgewekt', vertelt De Ex-compagnons weer voor rechter Het geschil tussen oud-aannemer Willem Bakkeren zijn ex-compagnon Dirk Roeper duurt voort. Dinsdag stonden ze opnieuw voor de rechter in Alkmaar. Bakker wil dat Roeper het beslag opheft dat hij heeft ge legd op eigendommen, een bankrekening en een nalatenschap. Roeper weigert. Hij wil geld zien. De mannen die ooit ooit samen een aan nemingsbedrijf hadden, leven sinds 2010 in onmin. Roeper besloot Bakker toen voor de rechter te dagen nadat 216 sta len rijplaten en een Toyota-bedrijfswagen waren verdwenen en was gebleken dat de aannemer die had meegenomen. Roe per betoogde destijds met succes voor de rechter dat Bakker zich spullen had toe geëigend die niet tot de eigendommen van het gezamenlijke bouwbedrijf be hoorden. Hij won de twist in kort geding medio mei 2010 en een krap jaar later werd het vonnis in de bodemprocedure bevestigd. Bakker werd tegelijkertijd ver oordeeld tot het betalen van 20.000 euro schadevergoeding. Hij ging niet in hoger beroep, maar betaalde evenmin. Met als uiteindelijk gevolg dat Roeper beslag leg de op een deel van zijn eigendommen en weigert dat beslag op te heffen zolang hij geen geld ziet. 'Het gaat er vandaag nog af als Bakker over de brug komt', aldus Meijer. Bakker ziet de zaak anders. Hij kon niet in hoger beroep omdat Roeper binnen een maand met stukken over de brug moest komen. Dat liet hij echter na. Bovendien is het vonnis een misslag omdat de infor matie waarop de rechtbank zich baseerde niet deugde. Hij schermde met een ac countantsrapport, dat overigens volgens de tegenpartij is gebaseerd op eenzijdige informatie, zonder elke vorm van hoor en wederhoor. Centraal in zijn betoog stond dat Bakker een tegenvordering heeft op Roeper, in omvang nagenoeg gelijk aan de schadevergoeding die hij zelf moet beta len. Daardoor, aldus zijn raadsvouw, heeft Roeper geen enkel belang bij de beslag legging. Maar het kamp-Roeper betwist die tegenvordering in alle toonaarden. De kortgedingrechter maakte tijdens de zitting duidelijk dat Bakker op voorhand weinig kans maakt. Het vonnis van de Alkmaarse rechtbank en de uitblijvende betaling maken de beslaglegging recht matig en de vraag of het eerder uitge sproken vonnis deugt valt buiten de ka ders van dit kort geding. 'Want het gaat hier alleen om de beslaglegging', aldus de rechter. Die polste Bakkers raadsvrouw aan het einde van de zitting of zij het ge ding alsnog wilde intrekken, maar zowel zij als het kamp Roeper willen dat het in deze zaak tot een vonnis komt. De uit spraak is op 18 april.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5