mmvm BSte SL 7:ISSMl PUP MELQ ZE llgjgl gggg 9 OPINIE L«MI Jonge woningzoekenden willen urgent worden gss EiSWil www.texelsecourant.nl VRIJDAG 12 APRIL 2013 LWI Daglicht... Lekker 'Hier Kat, dit is lekker', zegt mijn vader. Er staat een bakje voor me met een sta peltje roze plakjes, liggend in een soort lichte jus. Ik krijg het op een toastje toegediend en eet ervan. Het smaakt me goed, alleen wil ik nog even weten wat ik precies aan het eten ben. 'Oh', zegt hij, 'het is tong.' Ik proef nog even goed en zeg: maar dit smaakt eigenlijk helemaal niet naar vis (ik dacht aan sliptong). Nee zegt hij, dat kan kloppen, het is ook koeientong. Ja, wanneer je ouders horecamensen zijn, zijn dit soort dingen te verwachten en ook helemaal niet raar. Ze eten regelmatig buiten de deur, ze hebben hier gelukkig altijd hun kinderen bij betrokken. Ooit zijn mijn ouders met een groep mensen gaan eten waar mijn zusje en ik ook bij wa ren. Op dat moment waren wij geloof ik 10 en 12 jaar. Dat restaurant stond er om bekend dat het absoluut niet een fa milierestaurant was. Ze hadden dan ook gereserveerd voor acht volwassenen en twee bijna-volwassenen. Door de jaren heen hebben mijn zusje en ik dan ook een grote voedselkennis opgebouwd en kan ik oprecht zeggen dat ik van eten houd. Ook van de gekke dingen, wan neer bijvoorbeeld mensen uit mijn klas elkaar aan het overtreffen zijn met de gekste dingen die ze al gegeten zou den hebben, denk ik even na, noem ik drie gekke dingen en weten ze eigenlijk niks gekkers verder te noemen. Van heel kleine beestjes tot eitjes van allerlei vis sen, noem maar op. Thuis eten we ook eigenlijk altijd lekker (wat ook eigenlijk wel logisch is met een vader die kok is), maar dat doet me wel een beetje vre zen over later. Bij mij mislukt namelijk alles wat ik in elkaar probeerte flansen. Het aflezen van de temperatuur van de oven gaat al snel helemaal fout en een bak bloem en de grond staan bij mij in directe verbinding, met de dweil nog als goede connectie. Ja, voordat ik zelf ga prutsen in de keuken, moet ik eerst thuis nog heel wat vies gaan maken, wil ik al die gekste dingetjes ook zelf willen kunnen maken en proeven. Katja Schraag FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Een nieuwe Nederlandse film gaat in première, een aangrijpende thriller, met een hoofdrol weggelegd voor Monique van der Ven. Wij kennen Monique langer dan vandaag. Ze heeft veel prachtige rol len gespeeld, een vakvrouw, de regie van Zomerhitte, naar het verhaal van Jan Wol kers dat op Texel werd gefilmd, ligt nog vers in ons geheugen. Wekenlang op ons eiland in de duinen of de karakteristieke schuur van Giezen aan het filmen, een première in de net geopende bioscoop, het leek Hollywood wel. Texel heeft ook zo zijn eigen talent, zijn ei gen Hollywood. En ook een talentenscout, een man die gevoel heeft voor muziek, cabaret, noem maar op, een breed scala heeft in Klif 12 de revue gepasseerd. De Koninklijke onderscheiding is in mijn ogen hier zeker op zijn plek. Als je 25 jaar gele den had gezegd dat er beroemdheden in een ouwe bollenschuur of leeggehaalde huiskamer zouden spelen, dan had je op je voorhoofd getikt. Broadway in een straat, in een gewoon dorp, een geweldige for mat. Ja, deze mensen zijn goud waard, niet al leen voor Bea, zeker voor ons eilandbewo ners. Pluk de dag, Carpe Diem, maak wat van je dag, want morgen kan het anders zijn. Het leven is betrekkelijk. Er zijn mo- Toerisme ruim begrip De gemeente maakte deze week bekend aan te sturen op een onderzoek naar het rendement van sport op het eiland. Niet toevallig dat het nu komt, in de aanloop naar de sportweek. Maar ook zonder dit onderzoek weten we dat sport in toene mende mate mensen naar het eiland lokt. Evenementen trekken steeds meer deel nemers. Niet alleen op sporters werkt Texel als een magneet. Van trendwatcher Hans Steen bergen hoorden we dat Texel een culi nair schateiland is en dat een groeiende groep liefhebbers bereid is te reizen voor exclusieve gerechten. Texel Culinair heeft bij velen een vaste plek op de kalender en voor de ster van Jef stappen mensen graag in de auto. Cultuur, nog zo'n thema. De geschiedenis van de Texelse Rede die steeds tastbaar der wordt en straks Sail, als het verleden herleeft. Cultuur is ook theater, cabare tiers zijn kind aan huis in Den Hoorn, met het publiek in hun kielzog. Wat te denken van de natuurliefhebbers, de vele vogelaars die hier neerstrijken met hun verrekijkers. Ook daarvan komen er steeds meer. Zakelijk toerisme, teambuil ding, nog een paar groeimarkten. Strand, zon, rust, ruimte en diversiteit zijn al lang niet meer de enige 'kernwaarden' waarvoor mensen naar het eiland komen. Steeds meer grijpen een evenement, acti- menten in de zorg, als ik naast een ziek bed sta, dat ik daar heel direct mee word geconfronteerd. We zijn ons daar niet al tijd van bewust, maarrrrrrr... Als je iets al jaren graag wilt, doe het, stel het niet uit. Als je graag wilt zeggen hoe veel je om de ander geeft, pak zijn hand, kijk hem aan en spreek je uit. Momen ten die je plukt als appels van een boom, goudrenetten in ons bestaan. Genieten komt niet na je pensioen, is geen streven in de toekomst maar zit in het geluk van alledag, in een weekendtrip naar Zeeland, in een voorstelling van Jochem Meyer, de Zonnebloem, het maakt niet uit. Zaterdag is het voorjaarsconcert van ons Koninklijk Texels Fanfarekorps. Op de voorste rij zitten muziekliefhebbers die zich al weken verheugen, ze weten de fanfaremuziek op hun waarde te schat ten, grote waarden. Bij de laatste vrolijk ste nummers gaan ze als vanzelf staan en dansen mee op de muziek. Het ontroerde me toen ik het voor het eerst zag, niet weerhouden door een handicap, stram lichaam of gêne, maar gewoon als een Mens dat durft te leven, prachtig... Een voorbeeld, licht op onze dag. viteit of een bepaald onderdeel of eigen schap van het eiland aan voor een bezoek. En boeken een hotel of andere accommo datie, brengen een bezoek aan een mu seum, maken een rondvaart, lopen een winkel binnen, schuiven aan in een res taurant of pakken een pilsje in het café. Het draagt allemaal bij aan hun beleving, hoe intenser en aangenamer, des te groter de kans dat ze terugkeren. Het stelt hoge eisen aan kwaliteit en gastheerschap. Texel heeft veel te bieden. En dat is maar goed ook, in een tijd waarin de concurren tie op toeristisch gebied moordend is en aanbieders tegen elkaar 'opbieden' met goedkope zon-en andere arrangementen. Hoe bekend ook, lang niet alle buiten staanders zijn zich bewust van de moge lijkheden van Texel. Zoals Steenbergen dat aangaf met de status van culinair schatei land, kan ook de promotie als sporteiland een zetje gebruiken, net als cultuurhisto rie en andere zaken. Texelaars zijn ondernemend. Kijk naar het hoge aantal van ruim circa 1900 bedrij ven, waar er elk jaar weer nieuwe bijko men. Ook nieuwe bedrijven en beroepen, waardoor de economische diversiteit toe neemt. Veel individuele belangen, maar hoe je het ook wendt of keert, zonder het toerisme zouden veel bedrijven weinig bestaansrecht hebben. Maar toerisme is tegenwoordig een ruim begrip, de doel groep is divers. Het maakt dat het sport- onderzoek wellicht ook wat breder moet worden uitgevoerd. Amber voor parfum-industrie? Dan mag je er eerst wei 100 flesjes Eau-de-Cologne op spuiten! Vaarwel Texel Met pijn in mijn hart loop ik nu al weken rond, wij hebben als gezin deze week he laas een hele zware week achter de rug. Ik woon inmiddels 17 jaar op Texel en heb hier een fantastische tijd meegemaakt. Helaas hebben wij moeten besluiten dit prachtige stukje Nederland te moeten verlaten. De afgelopen jaren heb ik met lede ogen aangezien hoe deze prachtige gemeenschap langzaamaan de afgrond inglijdt. De gemeente loopt al jaren de bouw op het eiland te dwarsbomen. De werkgelegenheid is de laatste maanden verschrikkelijk. Veel van mijn vrienden en kennissen zijn het afgelopen jaar hun baan kwijtgeraakt en zitten net als ik in de situatie dat er op Texel eigenlijk niks meer te vinden is. Ik ben sinds paar dagen aan de overkant aan het solliciteren en helaas moest ik constateren dat ik in drie dagen tijd meer reacties en kans op werk heb gehad dan het afgelopen jaar op Texel. Ik weet ook dat er tientallen gezinnen zijn net als wij die deze verschrikkelijke keuze moeten maken en de komende maanden van Texel zullen wegtrekken. Steeds als ik de krant lees, hoop ik op mis schien een actieplan vanuit de gemeente, of meerdere noodkreten. Maar helaas, kinderopvang is drastich aan het terug lopen, meerdere scholen zullen de ko mende jaren moeten fuseren of sluiten. Het is een neergaande spiraal, er zijn voor een jong gezin steeds minder redenen op Texel te blijven. Hier wonen is al een vrij dure aangelegenheid, de huizenprijzen zijn vrij hoog, de inkomens laag. De drie peilers van de Texelse werkgelegenheid zijn horeca, bouw en detailhandel. Drie sectoren die er op dit moment zeer slecht voor staan, immers, als mensen weinig geld hebben, gaan ze als eerste minder uit, zullen ze verbouwingen uitstellen en zeker geen geld uitgeven aan dure kle ding. Vaarwel Texel, ik zal je zeker missen, maar luister ook naar mijn waarschuwing, de exodus komt eraan... Het is 2 voor 12, en iedereen lijkt te slapen. Naam en adres bij redactie bekend Van de straat Deel 2: naar aanleiding van ons vorige ingezonden stuk in december 2012; om onze boosheid jegens de gemeente toch even recht te zetten. Wij, jongeren van Time Out, willen even zeggen dat we na de veranderingen niet hadden verwacht dat Time Out nog steeds echt een leuke plek is om even lekker te chillen. Maar nu stichting Young4ever het jongerenwerk heeft overgenomen, zijn er eigenlijk best wel wat pluspunten bijgekomen. Net als vroeger kunnen we gewoon nog steeds ons ding doen. Het positieve is dat we nu in elke vakantie kunnen chillen in Time Out. Zo zijn wij van de straat en hebben wij het hele jaar door een droge, warme chili plek. Daarom willen wij stichting Young4ever bedanken dat het mogelijk is om op deze fijne plek te kunnen hangen. En wij hopen dat wij er in de toekomst nog lang van kunnen genieten. De jongeren van Time Out. Kroningsdag In het kader van de troonswisseling wil de redactie van de Texelse Courant graag uw ervaring met het Koningshuis horen. Heeft u een persoonlijke herinnering aan koningin of kroonprins en wilt u deze met anderen delen, stuurt u deze dan naar re- dactie@texelsecourant.nl. Aan het eind van deze maand worden alle ervaringen in deze krant gepubliceerd. Ook 'uw droom voor ons eiland' is wel kom. Hoe ziet u het eiland onder de rege ring van de nieuwe koning? Laat het ons Met Cor Kuip Hzn. als lijsttrekker kondig de de Texelse afdeling van D'66 aan mee te willen doen met de gemeenteraad ver kiezing van 31 mei 1978. Dat was nieuws in de Texelse Courant 11 april 1978, die vandaag precies 35 jaar geleden ver scheen. D'66 kon nog geen verkiezings programma overleggen, daar werd op dat moment nog aan gewerkt. Eén van de kandidaten was Wessel Post, redacteur bij de Texelse Courant. Ook voorpaginanieuws was het afgeven van een bouwvergunning voor de uit breidingvan rioolwaterzuivering Everste- koog. Tegen de uitbreiding was vergeefs bezwaar aangetekend bij de Raad van State. Ook besloot het college van b en w in april tit sloop van het gemaal Waalen burg, omdat het te kostbaar zou worden het als cultuurhistorisch monument in stand te houden. Het toenemend vandalisme op het au tokerkhof aan de Pontweg werd proble matisch genoemd, maar het grootste deel van de voorpagina werd gevuld met nieuwe over de jonge woningzoekenden, die - met steun van de stichting open jeugdwerk - een actiegroep oprichtte. Een redactioneel artikel leert echter dat wie op zoek was naar een kleine woning, daar nog wel even zou moeten wachten. Democraten komen mei eigen kandldatenllist Ambergris Ambergris 'M a wmian tnLn cl icojc rotnar Heeft u er aan geroken? Ruikt het naar potvispoep, stront aan zee, konijnen zeik, motten ballen, stro uit de circusarena vóór de komst van de pisteharkers, sensuele wilde beesten op een bedje zeewier? Ik weet wel hoe dode walvis ruikt. Iets sme- rigers kun je niet verzinnen in de keuken van moeder natuur. Johanna rook niet echt fijn op de kade van de Niozhaven, en die potvis ook al niet. En toch, de parfu mindustrie zit te likkebaarden van de am bergris uit de darmen van dat stinkende walvislijk. Ik heb het al eerder gemerkt. Erg lekker staat wel vaker dicht bij erg goor. Als je weet wat mevrouw Chanel in haar potje numéro cinq stopt, koopje het echt niet meer! Ik heb nog een vraag. Zou die potvis van IJsland afgestuurd zijn om het resterende miljoen in natura aan te bieden? Dan is hij toch niet helemaal bij het juiste adres aangekomen. In verband met de rubriek 'Wat vindt u?'heb ik nog een allerlaatste vraag.Wat is een algemener maatschap pelijk doel, Ecomare of 700 euro op reke ningvan iedere Texelaar? Woelmuis Vorige stelling: De opbrengst van het ambergris uit de aangespoelde potvis moet besteed wor den aan een algemeen maatschappelijk ja, de opbrengst is van heel Texel (37%) nee, de opbrengst komt geheel toe aan Ecomare (62%) geen mening (1%) Aantal stemmen: 404 Nieuwe stelling: Bent u ook bang dat er door toenemende werkloosheid steeds meer mensen van het eiland zullen vertrekken?

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 9