'Hopelijk eet ik straks ook bij de Koningin' 2 EERST Kledingcontainers Rotary succes 'Laat zien wat je allemaal hebt' Aanleg Waterspeelplaats nu zeker www.texelsecourant.nl DINSDAG 16 APRIL 2013 SLAGERSZOON EET EEN JAAR LANG BIJ ANDEREN Een jaar lang bij iemand anders eten, een hele opgave. Voor slagerszoon Simon Dros (28) is het juist een uitdaging. Met het project Simon's social experiment schuift hij iedere dag bij iemand anders aan. Wat beweegt hem en hoe gaat het in zijn werk? We ontmoeten Dros in eetcafé De Steen enplaats In Den Burg. Natuurlijk hadden wij graag een hapje met de in Amsterdam woonachtige Dros gegeten, maar het pro ject is zo'n succes dat de agenda voorlopig vol zit. 'Ik was dit weekend even terug op Texel, maar krijg zoveel aanvragen op het eiland dat ik niet overal aan toe kom. Van avond schuif ik bijvoorbeeld aan bij Pie ternel Geurtz', vertelt hij. Het project, dat begon als grap, is op de dag van het inter view aanbeland op dag 77. 'Mijn kerst liep wat anders dan gepland en daardoor at ik bij vrienden. Dat ging een tijdje zo door, totdat een vriend zei dat het wel leuk zou zijn als ik het een heel jaar vol zou houden om bij anderen te eten. Ik houd van een uitdaging en inmiddels is het een bloed serieus project.'Dros wil het komende jaar nieuwe mensen, smaken en plekken leren kennen. Als de slagerszoon bij iemand gaat eten levert hij daar een tegenpresta tie voor. 'De ene keer help ik een muurtje te schilderen, de andere keer promoot ik iemands kookboek. Alle tegenprestaties die redelijk zijn probeer ik uit te voeren.' Dros groeide op in Oosterend als zoon van de slager en het zal dan ook niet verbazen dat hij gewend was aan een lekker stuk vlees bij zijn maaltijd. Sinds het project is dit echter flink veranderd. 'Ik eet nu ook vegetarisch, veganistisch of volgens het Paleodieet (Glutenvrij, lactosevrij, suiker vrij en zonder geur- en smaakstoffen). 'Het is heerlijk om te zien hoe snel men sen een heerlijke maaltijd optafel kunnen zetten. Ik was zelf altijd het type van aard appels, groente en vlees. Ik kookte dan op mijn gemak en stond zo een half uur in de keuken. Ik heb nu gegeten bij mensen die in tien minuten een maaltijd optafel zetten die veel verrassender is.' Een van de opvallendste etentjes tot nu toe was het diner bij de FoodGuerrilla, een orga nisatiedie zich onder meer inzet tegen de verspilling van voedsel. 'Het was een di nervoor honderdvijftig mensen en bereid met voedsel dat door een groothandel werd afgedankt omdat het niet meer ver kocht kon worden. Het eten was echter nog uitstekend. Het diner was een voor proefje op een grootschalig diner later dit jaar, waarbij ze voor 5.000 man eten willen verzorgen van voedsel dat anders weggegooid wordt. Als het goed is ga ik dan ook helpen met snijden.' Dros komt op veel verschillende plaatsen. 'De mees te van mijn etentjes zijn in Amsterdam omdat ik daar woon. Maar binnenkort wil ik ook stedentrips gaan doen, omdat ik ook uitnodigingen heb uit Maastricht, Leeuwarden, Groningen en Middelburg. Dit moet in het weekend, omdat ik door de week aan het werk moet in het slacht huis.' De stedentrips zorgen wel voor een nieuwe uitdaging, omdat de Texelaar dan naast een maaltijd ook onderdak moet zien te regelen. Dros zit nu op een vijfde van het project en hoopt nog veel nieuwe mensen te leren kennen. Hij heeft zelfs een officiéél verzoek ingediend bij de RVD om bij de koningin te mogen eten. Hij heeft hier nog geen antwoord op. 'Maar wie weet wat de toekomst brengt.' Wil je dat Simon ook bij jou komt eten, neem dan eens een kijkje op de Facebookpaging Simon's Social Experiment. Job Schepers Biokarten, duiken, fietsen en klimmen. Paralympisch kampioen Monique Kalk man deed het allemaal afgelopen week end tijdens een bezoek aan Texel. Kalkman heeft een dwarslesie als gevolg van kanker in haar jeugd, maar dat weer hield haar er destijds niet van te sporten. In de jaren tachtig en negentig was ze op het gebied van tafeltennis en rolstoelten- nis Paralympisch kampioen en wereld kampioen. Tegenwoordig is Kalkman ambassadeur van de Nationale Sport Week en in die rol was ze op het eiland om te ervaren wat mensen met een handicap hier aan aan gepaste sport kunnen doen. Dat was aar dig wat, aldus Kalkman. Zaterdag legde ze zich toe op biokarten op het strand en dat ging prima. 'Dat kon zonder hulp van anderen. Je kunt zelfvan de rolstoel over gaan in de biokarten daarna heb je alleen je handen nodig.' Zondagochtend fietste ze met een hand- bike door de duinen, klom ze bij het klim- park van Eschweiler en 's middags ging ze met de duikclub te water bij Calluna. Bij het klimmen had ze hulp van Eschweiler en ondervond ze het gemis van been kracht. 'Dan wordt je er even mee gecon fronteerd datje dat niet meer hebt, maar klimmen met alleen de armen ging ook goed.' Kalkman was op verzoek van Menno Sie- binga op het eiland. De twee gingen ook meteen langs bij de golfbaan om voor vrij dag 26 april een clinic aangepast golfen voor te bereiden. Een onderzoek van Siebinga leerde vol gens Kalkman dat elke bestaande Para lympische sport op Texel te beoefenen is. Ze gaf het advies dat vooral goed onder de aandacht te brengen van gasten met handicaps. 'Het is allemaal mogelijk, dus maak reclame datje het hebt.' Oranjefeest in De Cocksdorp De Cocksdorp en Eierland spelen dit jaar alvast in op de toekomstige Koningsdag. Op zaterdag 27 april, vanaf 2014 officieel Koningsdag, wordt in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp een Texels Oran jefeest gehouden. Het feest begint om 21.00 uur en wordt opgeluisterd met een optreden van Suitcase. Belangstellenden uit Den Burg en omgeving kunnen om 21.30 uur aan de Elemert in de borrelbus naar De Cocksdorp stappen. Om 1.30 uur gaat de bus weer terug naar Den Burg. Het oranjefeest wordt georganiseerd door de dorpscommissie, ondernemers vereniging De Cocksdorp-Eierland, buurt vereniging Midden-Zuid Eierland, het Eierlandsche Huis en buurtcommissie De Cocksdorp. Twaalf tot veertien ton. Dat was de laat ste tijd de jaaropbrengst van twee kle- dinginzamelingen door vrijwilligers van Rotary Texel. Sinds in oktober 2012 ver spreid over Texel tien kledingcontainers zijn geplaatst, is de oogst in een halfjaar tijd ai dertig ton. Vijftig ton per jaar, is de doelstelling. 'Vanaf het moment dat ze er stonden, liep het meteen als de brand', vertelt Jan- Jacob Rab. 'Een enorm succes. We zijn er erg blij mee en Texel heel dankbaar', aldus Cor Kossen. De twee coördinatoren van de kledinginzameling hebben meer reden om tevreden te zijn. De prijs die de Rotary ontvangt per kilo kleding is gestegen van 35 naar 40 cent, wat verband houdt met de recessie. Want als het economisch tij tegenzit, is er meer vraag naar gebruikte kleding. 'Meer kilo's en een hogere op brengst betekenen dat er meer overblijft voor de Texelse goede doelen waar het geld aan wordt besteed. Naast de gebrui kelijke fondsen, het Tesselhuus, het Reu mafonds en het Papoeafonds, is er ook budget voor andere lokale goede doelen. Zo ontving de Skuul onlangs een bijdrage. Kossen: 'Als Rotary hebben we 'contai- Het Waddenfonds draagt vijftig procent bij aan de realisatie van een Waddenwa- terspeeiplaats. Waddenhaven Texel kreeg hierover gisteren bericht. De realisering van de Waterspeelplaats kost €130.000,-. Het Waddenfonds be taalt de helft. Al eerder had StifT al een bijdrage van 25 procent toegezegd. Wad denhaven betaalt de resterende €32.500,- zelf. Jook Nauta, voorzitter van de Stich ting Waddenhaven: 'Wij zijn bijzonder blij met deze toezegging. We ronden hiermee onze ambities af om toeristen en Texe laars in ons havengebied gratis bijzondere nerhoofden' aangesteld die de bakken op orde houden. Eens per week maken twee leden een rondje langs alle lokaties en halen de kleding op. Die bij Albert Heijn loopt zó goed, daar gaan we vaker langs. Werner Dros stelt belangeloos ruimte en een container beschikbaar waarin we de kleding verzamelen. De enige kosten die we moeten maken is het transport naar afnemer Midtex in Middenmeer.' Rab: 'Ze zijn tevreden over de kwaliteit. Ze willen goede gebruikte kleding, geen versleten, afgedragen of kapot spul. Schoenen zijn ook welkom. Geen beddengoed of ander textiel. Belangrijk is de kleding in grijze afvalzakken te stoppen en die goed dicht te knopen. We komen ook wel van die doorzichtige zakken tegen, voor het plas tic. Maar die scheuren nog wel eens. En dan bestaat het risico dat de kleding nat wordt. We hebben al eens kleren in de droger moeten stoppen.' Gezien het succes is besloten in voor- en najaar geen kledinginza melingen meerte houden. Texelse goede doelen die in aan merking willen komen voor een bijdrage, kunnen een verzoek richten aan Cor Kos sen, Waterweg 3, 1791 LH, Den Burg of email famkossen@gmail.com. recreatievoorzieningen aan te bieden. Ons grote speelwrak, ons Waddenstrandje en het pannaveld worden zeer gewaardeerd en dat zal ongetwijfeld ook gaan gelden voor deze voor Texel unieke waterspeel plaats. Om onze relatie met de Wadden zee te benadrukken wordt een onderdeel van de Wad de nwaters peel plaats een eb- en-vloed simulatie die een informatief en educatief karakter heeft. Een samen met Ecomare ontwikkeld informatiepaneel zal dit aspect ondersteunen. We gaan nu snel aan de slag om te zorgen dat we het pro ject in ieder geval voor het hoofdseizoen klaar hebben.' Koning Wat een ellende. De Texelse Courant van vorige week dinsdag. Zeven regels, pagina twee, nota bene pal onder Annie. En de kop? 'Geen koning.' Hadden we er zo op gerekend dat het koningspaar tijdens hun kennismakingsbezoek aan Noord-Hol land ons eiland zou aandoen. Maar nee hoor, ze moeten zo nodig naar Enkhui zen, Hoorn, Zaanstad en Haarlem. Of all places. En nu maar hopen dat het daar re gent en dat het bij ons een stralende dag wordt. Wat zouden wij een prachtig pro gram hebben aangeboden. De ontvangst is in de Koningshal. Als eerste gaan we de Beatrixlaan veranderen in Beatrixweg. Weg is weg, immers. Dan hebben we dat maar gehad. Een en ander gaat gepaard met de historische woorden: 'We kunnen niet zonder u mama, maar we gaan het wel proberen.' Dan op naar Oosterend om de Koningsweg om te dopen tot Ko ningslaan. Zo, dan zijn de bordjes ten minste verhangen. Dan een biertje in De Kroonprins waarna de stoet, via de Oran jestraat, naar De Cocksdorp gaat, waar de Hollandseweg wordt aangedaan voor een oranje ijsje. Zakkend naar onder, rijden we via het Burgernieuwland naar Utopia, ledereen heeft immers idealen, zelfs een koning. De Amaliaweg wordt natuurlijk ook bezocht voor een paar kiekjes in het familiealbum. Voordat de Alexanderplatz wordt onthuld op de voormalige Groe- neplaats, wordt een lichte maaltijd ver orberd in Restaurant Maxima Argentina. Daarna nog een wijntje bij wijngaard De Kroon van Texel. Op de terugweg naar de veerboot wordt nog even De Bremakker aangedaan voor een ontmoeting met de familie Koning. Dat is toch een originele opzet? Dan kunnen ze wel zeggen dat Texel maar een speldenprik is, maar als je denkt dat je te klein bent om invloed te hebben, dan heb je waarschijnlijk nog nooit de nacht doorgebracht met een mug op je kamer. Zo is het maar net. He laas, niets van dit alles. Annie is benieuwd welke gemeente iets originelers kan be denken. Ik daag ze uit. En hoe moet deze column nu worden geïnterpreteerd? Ach, zie het maar als een potje schaken. Na het spel gaan de pion en de koning gewoon weer terug in hetzelfde doosje. Mijn haan hoeft niet altijd koning te kraaien, maar het maakt het wel gemakkelijk. En hoe was het ook alweer? Oh ja, Oranje boven! Annie@texelsecourant.nl Uitverkocht De dansvoorstelling van Artex, die zater dag en zondag wordt gehouden in de De Koningal, is volledig uitverkocht. Mensen die kaartjes over hebben, wordt verzocht deze terug te brengen. Artist impression van de waterspeelplaats bij de Waddenhaven. KLEDING- EN SCHOEP iBA! besten,, else goede dot. -Jacob Rab en Cor Kossen van Rotary Texel legen een kledingcontair

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2