Taxichauffeur reed prinses Beatrix INTERVIEW www.texelsecourant.nl DINSDAG 16 APRIL 2013 Spraakmakende momenten uit het leven van Martien en Jannie van de Wetering den, zoals mensen van het Kadaster en de belijning. 'Wij zeiden de strepentrekkers, omdat ze de witte strepen op de weg trokken. Die hebben meer dan 25 jaar in de Merel gezeten. Zo hadden we meer vaste ploegen in de kost, wel een man of zestien, 's Avonds zaten ze gewoon bij ons in de kamer en keken we samen tv.' Martien: 'We hadden ook Gerrit, van Na tuurmonumenten. Op een keer zei hij: "Ik zou wel een fazantje lusten." Die schoot hij zelf, maar dan gingen ze naar de poe lier. Sindsdien niet meer, maar belandden ze bij ons in de vriezer. We hebben hier heel wat fazantjes opgediend. De poelier vroeg Gerrit wel eens waarom hij geen fa zanten meer kreeg. "Die vliegen allemaal over", zei hij dan.'Jannie: 'We hebben in de loop der jaren heel wat kostgangers gehad. Met sommigen hebben we nog steeds contact.' Het taxibedrijf wordt inmiddels al jaren gerund door twee schoonzonen met hun dochters. Jannie: 'Ze hoefden niet, maar we zijn er wel trots op.' Zoals de andere schoonzoon met hun dochter een flore rend strand bed rijf heeft op paal 17. Mar tien: 'Mensen vragen wel eens hoe we dat voor elkaar gekregen hebben. "Kwestie van regelen", zeg ik dan. Gekkigheid na tuurlijk.' Een taxibedrijf én een hotel, dat moeteen intensief leven zijn geweest. Martien: 'We hadden een bijzonder bedrijf.'Jannie: 'Het was keihard werken, maar we hadden een goed leven.' Gera rd Timmerman Heeft u ook een 'koninkijk'verhaal? Neem dan contact op met de redactie. 'ZE LACHTE VEEL EN GENOOT VAN DE RIT OVER HET EILAND' Niet veel mensen kun nen zeggen dat ze de aan staande koning onder de arm hebben gehad. Martien van de Wetering wel. De taxichauffeur reed ooit het gezin van prinses Beatrix over Texel. Toen de kroon prins de benen nam, bracht hij het ventje terug. grafenissen, en dat soms allemaal op één dag. Zo is het leven, zeiden we dan.'Soms bleef het niet bij een huwelijk. Jannie: 'Eén stel dat trouwde hadden we als bruid en bruidegom al eens in de auto gehad. "Als jullie nóg een keer trouwt, geen probleem. De derde keer is gratis", zeiden we. Zover is het trouwens nooit gekomen.' Memorabel waren de ritten naar Zwitser land. 'Dat was voor een vrouw uit Amster dam. Ze was invalide, maar ook bemid deld. Ik had haar eens in de taxi gehad. Ze woonde twee hoog en ik droeg haar dan naar haar appartement. Op een keer vroeg ze of ik haar met haar vriendinnen naar haar appartement in Beuningen in Zwitserland wilde brengen. Mijn mond viel open. Of ze wel wist wat dat zou kosten. Bovendien, in Amsterdam waren toch ook taxichauffeurs.'Jannie: 'Maar ze vertrouwde je.'Van de Wetering werd ge vraagd een prijs te maken. 'En zo ging ik veertien dagen met ze naar Zwitserland. Ze hadden voor mij ook een appartement geboekt, zodat ik ze daar ook kon rond rijden. Bij een diner moest ik proeven of de wijn goed was. Vijf keer ben ik met ze naar Zwitserland gereden. Voor mij ook een soort vakantie." Een welkome onderbreking van het hec tische taxibestaan. Daar kwam bij dat de familie Van de Wetering ook hotel De Merel bestierde. Jannie: 'We wilden niet alles op één kaart zetten.' De kamers wer den hoofdzakelijk verhuurd aan werklie- Jannie runde het hotel en zat aan de te lefoon van het taxibedrijf. Maar als het druk was, dan sprong ze ook zelf bij. "Ik ben even weg om een klant weg te bren gen", zei ze dan tegen één van haar doch ters, die ze opdroeg het werk in de keuken 'even' waar te nemen. Maar van het één kwam het ander, met als resultaat dat moeder pas vele ritjes later weer thuis kwam. Het hoorde er bij, de dochters vin gen het op. Een keer hielp ze de politie bij het opsporen van een stel inbrekers. Jan nie:'Ik bracht een stel naar de boot en zag onderweg in mijn achteruitkijkspiegel dat ze geld uit mijn portemonnee pikten. De boot was er nog niet en toen heb ik de po litie gebeld. Ze hadden me in de smiezen en namen de benen. De politie vond ze in het toilet van het Havengebouw. Ze ble ken nog vele meer spullen te hebben ge stolen. Met hun arrestatie had de politie een hele reeks inbraken opgelost.' Uitgaanspubliek dat moest wachten op een taxi, wil nog wel eens luidruchtig zijn. In een straatje als de Warmoesstraat kun je dat niet hebben. Jannie: 'Er heeft 's nachts hier heel wat volk op de stoep ge zeten. Wie zich rustig hield, kreeg van ons een kop koffie. Dat wisten ze en dat werk te goed.' Er moet er altijd eentje de laatste zijn. 'Dat was George Keijser van de Zuid- haffel. Na een avondje stappen deden we hier altijd een bakkie in de keuken en dan vertelde hij me wat hij die avond had ge hoord. Erg leuk altijd en zo bleef ik op de hoogte.' de Wetering loopt Het gebeurde bij een informeel bezoek van prinses Beatrix en haar gezin aan Texel. Wanneer het geweest is, weet Van de Wetering niet precies. Maar afgaande op een bericht in de Texelse Courant was het vermoedelijk in 1969. Met haar man en kinderen maakte ze met het konink lijke jacht Piet Hein een cruise door het Waddengebied, waarbij onder meer Texel werd aangedaan. 'Het bezoek is streng incognito', tekende de verslaggever van deze krant op uit de mond van een opva rende van de begeleidende politieboot. 'Het was een onofficieel bezoek', herin nert Van de Wetering zich. 'Ik kreeg de vraag of ik naar de haven van Oudeschild wilde. Maar voor wie was mij niet ver teld.' Ter plekke werd hem duidelijk dat het hoog bezoek betrof. 'In de stoel naast me ging een man zitten, een overste. Die zei de hele weg niets. Achterin Beatrix, die toen nog prinses was met Willem Alexan der. Ik denk dat hij toen een jaar of vier, vijf was.' In een tweede taxi onder meer Prins Claus. 'Ze wilden een rondje over het eiland maken. Beatrix had er veel lol in. Ik behandelde haar zoals ieder andere pas sagier. Beleefd en netjes. Dat vond ze wel plezierig.' 'We gingen rijden en toen we bij de vuur toren waren vroeg ze of ik wilde stoppen. Ze stapten uit en keken rond. Willem Alexander nam de benen en klom op een paaltje. Toen het tijd was om verder te gaan, vroeg Beatrix of ik het jochie wilde halen. Ik liep op hem af, pakte hem en nam hem onder mijn arm, met de benen naar achteren. "Een lekkere zware boy", zei ik tegen Beatrix. Ze moest erg lachen.' 'We reden verder. Op een gegeven mo ment zei ze: "Ik zou de Slufter wel willen bekijken. Of staat dat niet op het pro gramma?" Ik zei: "Ik weet van geen pro gramma. maar ik regel het wel even." Voor ons reed een politiewagen, een kever met daarin agent Van de Berg. Ik drukte op de claxon dat hij moest stoppen. Hij kwam meteen zijn auto uit. Toen ik het raampje open draaide, vroeg hij zenuwachtig wat er aan de hand was. Ik zei dat we rechts af naar de Slufter gingen. Toen hij vroeg waarom, zei ik: "Orders van hogerhand." Dat maakte indruk. "Ja, ja, het is goed", zei hij. Bij de Slufter klom Beatrix het duin op en daarna reden we weer door. de vroege ochtend tot de late avond en niet zelden tot diep in de nacht mensen van hot naar her reed. Veel uitgaanders, die na afloop van een al dan niet lang durig bezoek van het nachtleven bij het bedrijf in de Warmoesstraat aanbelden. 'Soms kwam er geen eind aan. Ik ben in één nacht eens vijf keer naar bed gegaan.' Ritten waarbij je onderweg wel het een en ander hoort. Zoals de sterke verhalen Ik hield Willem Alexander onder mijn arm. 'Een lekkere zware boy', zei ik tegen Beatrix. Ze lachte veel en genoot van de rit. Ach, uiteindelijk zijn het heel gewone mensen. Aan het eind bedankte ze me. "U zou best een leuke koningin kunnen zijn", vertelde ik haar. Jaren later kruisten de wegen van Van de Wetering en Willem Alexander elkaar op nieuw. 'Ik had iemand naar het vliegveld gebracht en stond naar de vliegtuigen te kijken. Bleek dat Willem Alexander net was geland. Hij was met prinses Maxima, maar toen was dat nog niet algemeen bekend. Er waren ook veiligheidsmensen en die vroegen wat die taxi daar deed. Ze wilde dat ik weg ging. Maar Ed de Bruijn van het vliegveld greep in: "Oh, dat is Van de Wetering, die doet geen vlieg kwaad", zei hij. Ik mocht blijven staan en ze liepen vlak langs me. Hij herkende me niet, maar het was dan ook al heel wat jaren geleden dat ik hem onder mijn armen had. "Weet je nog", had ik willen vragen, maar dat heb ik natuurlijk niet gedaan.' Twee spraakmakende momenten uit de bijzondere loopbaan van Martien van de Wetering, die vijftig jaar op de taxi reed. Een leven dat hij voor een groot deel in zijn auto doorbracht en waarin hij van van mariniers, die hij soms laveloos bij het hek van het oefenkamp op de Mok afle verde. 'Een keer stapte zo'n marinier eens uit en viel pardoes in de tocht naast de auto. Als ik hem er niet uit had gehaald, was hij misschien wel verdronken. Hij had net een nieuw pakkie en klaagde dat hij dat niet meer kon gebruiken.' De manier waarop de mariniers over vrouwen spra ken, was voor Van de Wetering reden om zijn dochters op het hart te drukken, ver uit de buurt van die 'Mokmannen' te blijven. Een keer was zo'n marinier ach terin een taxibusje in slaap gevallen. 'Ik had niets gemerkt, reed terug en zette het busje in de garage. Toen onze chauf feur Geert Ellen 's morgens de deur van de garage open deed, schrok hij zich rot. Stond ineens een marinier voor z'n neus. Die was weer bij z'n positieven gekomen. "Breng hem maar naar de Mok", zei ik. Memorabel zijn ook de ritten waarbij hij Wieringer kottervissers na een nachtje doorhalen op Texel terugbracht naar hun kotter in de haven. 'Dan vroegen ze of ik onderweg de Zuiderzeeballade wilde op zetten en zongen ze allemaal luid mee. Eentje trok onderweg eens zijn shirt uit en zwaaide daarmee uit het raam van de taxi. Het woei weg, en hij vroeg of ik wilde stoppen. "Geen tijd", zei ik en reed door. Die gast moet de hele avond in zijn blote bast hebben gelopen. Die jongens hadden toen geld als water. Maar ze wa ren wel zo slim dat er altijd eentje nuchter bleef. Maar goed ook, want een groepje was eens zó dronken, dat ze uit balorig heid van de kotter in het water sprongen. Als hun nuchtere collega hen niet achter na was gesprongen hadden ze het waar schijnlijk niet kunnen navertellen.'Jannie: 'Toch waren het goeie jongens. Als er eens een akkefietje was geweest, dan vergoed den ze wel de schade. Of stuurden een bos bloemen.' Hij reed niet alleen kroegvolk. 'Echt van alles. Kraamverzorgster, trouwerijen, be-

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 6