TEXELSE COURANT Eilanden praten verder over samenwerking (jrocn ^warLrJexels in het harL, Vuur Nationale Sportweek brandt week op Texel Rijkswaterstaat staat kitesurfen voortaan toe bij Dijksmanshuizen Snelvaargebied op Waddenzee nabij Den Helder verleden tijd LUS Timmer 3 Skiltje Oudeschild heropend na schade Dorpelingen ste kend handen uit de mouwen Fietsers dragen vlam over aan bridgers Sportweek begint met lopend vuur Dansvoorstelling Artex was een sprookje Podium Koninghal haast te klein Het Laatste nieuws het Eerst! 24 uur per dag 7 dagen per week www.texelsecourant.nl a Volg het nieuws op Twitter ©TexelseCourant I Ontvang het laatste nieuws op Facebook, Like ons! X facebook.com/texelsecourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12768 Verschijnt dinsdag en vrijdag DINSDAG 23 APRIL 2013 Onder toeziend oog van sportwethouder Hennie Huisman overhandigt wielrenner Ruud Timmer het vuur van de Nationale Sport week aan denksporter Joop Groen. De overdracht bij de boot zondagmorgen was het sluitstuk van een fietsrit van 220 kilometer vanuit Tilburg, waar het vuur werd aangestoken. Vanaf de boot liepen hardlopers de fakkel over het eiland naar het gemeentehuis. Ambergris weegt nu nog 65 kilogram Geen 83 kilogram, de stukken ambergris die eind vorig jaar uit de potvis werden gehaald, wegen nu nog 65 kilogram. Dat is overigens geen tegenvaller, dat er gewichtsverlies zou optreden was vol gens de verwachting, vertelt bioloog Pier re Bonnet van Ecomare. 'De Franse taxa teurs hielden er bij hun waardebepaling al rekening mee. Daarom is vers amber minder waard dan ingedroogd.' Bonnet verwacht dat het amber niet veel meer in gewicht zal afnemen. 'Nog circa een kilo.' Stuur ons uw droom of uw herinnering Nog tot donderdagochtend 10.00 uur kunnen herinneringen aan het Koninklijk Huis en dromen voor de toekomst van Texel worden opgestuurd voor de collage ter gelegenheid van de troonswisseling. Ook worden organisaties en instanties nogmaals opgeroepen hun programma's voor Koninginnedag door te sturen, Dat kan via redactie@texelsecourant.nl. Ook foto's die een beeld geven van de Sportweek die momenteel gaande is, zijn welkom bij de redactie van deze krant, zo dat we dinsdag een overzicht van activi teiten kunnen geven. Kitesurfers mogen voortaan kitesurfen bij Dijksmanshuizen. Dat heeft Rijkswa terstaat besloten. Het besluit is genomen door hoofdingen ieur-directeur Sieben Poel van Rijkswater staat Noord-Nederland. Een verbod om te varen 'op een door een vlieger voortbe wogen plank' is volgens hem overdag niet meer van toepassing. Dat geldt het hele jaar door. Het verbod was opgenomen in het Binnenvaartpolitiereglement. Volgens Poel zijn er vanuit nautische overwegingen geen bezwaren tegen ki tesurfen bij Dijkmanshuizen. Kitesurfers hebben volgens het besluit geen groot oppervlakte aan water nodig, kiten is al leen bij aanlandige wind interessant en kitesurfers komen ook niet bij vaargeulen omdat daar teveel stromingen risico is.' Rijkswaterstaat laat meespelen dat kite surfers behoefte hebben aan een plek op de Waddenzee om te varen. Dijkmans huizen is ook getoetst op veiligheid voor de scheepvaart. In het verleden is er door kitesurfers al vaker verzocht hun sport op de Waddenzee toe te staan en dan het liefst bij Dijkmanshuizen. Het surfstrand bij Dijkmanshuizen. Van RWS mag er nu ook aan kitesurfen worden gedaan. De andere Waddeneilanden hebben posi tief gereageerd op een voorstel van Texel om gezamenlijk de toekomstige samen werking te onderzoeken. Dat liet raadslid Joop Groeskamp in de ge meenteraadsvergadering weten. Samen met Gerbrand Poster, Alfred Schaatsen- berg, Willem Vlas en Cees Hoogerheide bezocht hij deze maand een vergadering van de Eilander Raad in Harlingen om het Texelse standpunt over de toekomstige samenwerking kenbaar te maken. De huidige samenwerking loopt in 2014 af en er moet iets nieuws voor in de plaats komen. Texel stond aanvankelijk op het standpunt het budget voor de samen werking te halveren van €108.000,- naar €54.000,- en vond dat de samenwerking wel zonder het Wadden kantoor in Harlin gen kon. Die koers werd onder aanvoering van Texels Belang losgelaten om te voor komen dat de verhoudingen tussen de ei landen gespannen zouden raken. De raad sprak uit dat er in 2014 tenmin ste een nieuwe vorm van samenwerking moet komen. Het kostenplaatje zou la ter aan de orde komen. Het standpunt over het Waddenkantoor in Harlingen verdween naar de achtergrond, nadat voorzitter Jurrit Visser van het samen werkingsverband De Waddeneilanden een bezoek aan de Texelse gemeenteraad bracht. Coalitiepartijen PvdA, Texel 2010, WD en D66 hadden eerder gesteld dat het kantoor, waaraan Texel net als de an dere eilanden meebetaalt, zou moeten worden opgeheven. Volgens Groeskamp bleken de leden van de Eilander Raad goed op de hoogte van de Texelse houding en wilden ze graag ingaan op een verzoek om delegaties van Texel en de Eilander Raad verder met el kaar te laten praten over de toekomst. Bedoeling is dat op donderdag 23 mei de raadsleden en commissieleden van Texel eerst onderling met elkaar in beraad gaan over de toekomst en dat daarna een de legatie van vier Texelse raadsleden en vier Eilander Raadsleden inhoudelijk verder praten. Dat moet op dinsdag 11 juni tot nadere besluitvorming binnen de Texelse politiek leiden. Groeskamp kaartte meteen een poten tieel gevoelig punt in het lastige proces tussen de eilanden aan. De Eilander Raad begint in juli met het opstellen van de be groting voor 2014 en wil graag vóór die tijd weten hoeveel Texel voor de toekom stige samenwerking beschikbaar wil stel len. Alfred Schaatsenberg (PvdA) toonde zich ongelukkig met die ontwikkeling. Die wijkt af van het uitgangspunt dat de raad pas bij de begrotingsraad in het najaar over het budget voor de toekomstige sa menwerking gaat praten. Voor de PvdA is het budget een lastig punt, de sociaalde mocraten hadden ook voorgesteld dat te verlagen naar €54.000,-. Groeskamp benadrukte dat de Eilander Raad nog niet meteen concrete bedragen hoeft te horen, maar vóór juli wel graag een indicatie wil hebben. Bedoeling is dat het financiële onderwerp verder aan de orde komt op de bijeenkomst van raads- en commissieleden op 23 mei. Het zogeheten snelvaargebied nabij Den Helder is verdwenen. De minister van In frastructuur en Milieu heeft het gebied opgeheven. Dat betekent dat de Waddenzee nu nog maar één snelvaargebied kent en dat is het snelvaargebied ten zuidoosten van Oudeschild. Speedboten en jetski's mo gen daar op volle snelheid over het water. Op de rest van de Waddenzee is dat ver boden en geldt een maximum snelheid van 20 kilometer per uur (met uitzonde ring van de grote diepe geulen). Dat het snelvaargebied bij Den Helder onder druk stond, was bekend maar het blijkt nu definitief voorbij te zijn. Minis ter Schultz van Haegen kondigde eind vorig jaar aan het gebied te willen ophef fen, waarna de gemeente Den Helder en de provincie Noord-Holland bezwaren maakten. Die zijn ongegrond verklaard. Volgens Den Helder en Noord-Holland zou de veiligheid van recreanten in het geding komen bij opheffing. Volgens de minister krijgt de recreatievaart echter juist meer ruimte om buiten de vaargeul met beroepsvaart te blijven. Opheffing hoeft de versterking van de vrijetijdseco- nomie in Den Helder volgens haar niet in de weg te staan. Het verdwijnen van het snelvaargebied is het resultaat van inspanningen van de Waddenvereniging. Die herinnerde de mi nister eraan dat in 2007 in de Planologi sche Kern Beslissing Waddenzee is gesteld dat het gebied bij Den Helder op termijn zou verdwijnen. Dat gebeurde nadat er in 2011 plannen waren om powerboatraces op het Marsdiep te houden. Het snelvaargebied bij Oudeschild stond een paar jaar geleden, toen de huidige PKB in ontwikkeling was, ook op de nomi natie te verdwijnen. Na diverse pleidooien van Texelse organisatie bleef het gebied echter behouden. Er werd destijds gesteld dat van overlast geen sprake was, dat het gebruik beperkt was en dat het bestaan van het gebied voorkwam dat elders op de Waddenzee werd geraced. Folders bij deze krant Scan Dnze QR-code m Wee ka an biedingen Leuke spaaracties "Vo'órJde lekkerste aanbiedingen! De Echte Bakker lede re.d i n sa a g in d ze k ra nt Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6 irage Westend www.texelsea utopag ina.nl

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1