Dameskoor RK kerk viert gouden jubileum 2 EERST Iongezouten Donateurs bezoeken Traanroeier voile winst golfers Man steekt woonhuis in brand www.texelsecourant.nl DINSDAG 23 APRIL 2013 Brügemann (dirigent) kan het koor een beroep doen. Er is het nodige veranderd in de kerk. Vieringen van 25-, 40-en 50-ja- rige huwelijken werden naar de zondagse kerkviering verschoven. Het dameskoor van Oosterend sloot zich aan en ook is er soms aanvulling van The Gospeltra in. 'Tegenwoordig doen we om en om met het herenkoor en hoeven we minder vaak te zingen.' Momenteel bestaat het koor uit achtentwintig leden. De gemid delde leeftijd ligt boven de zeventig jaar. Wat vinden ze na zoveel tijd nog leuk aan het koor? 'De saamhorigheid', zo klinkt het meteen. 'En dat je vrijwilligerswerk kunt doen voor de kerk. Onze zang bij de diverse missen en uitvaarten wordt zeer gewaardeerd. Dat geeft veel voldoening.' Zondag viert het koor het gouden jubi leum in de RK kerk van Den Burg met een mis om 10.00 uur onder leiding van pas toor Granneman. ledereen is welkom. Frans Hopman 'ZINGEN BIJ KERKDIENSTEN GEEFT VEEL VOLDOENING' 'Zingen is nog steeds leuk. Het blijft een uitdaging om het beter te doen.' Al een halve eeuw zorgt het RK dameskoor van Den Burg voor de stemmige ondersteuning van vele kerkdiensten. Zondag 28 april is de feestelijke viering van het 50-jarig bestaan. De legendarische pastoor Persoon nam het initiatief voor de oprichting op 23 april 1963. 'Hij ging een rondje door hotel (café) De Zwaan, bij een vergadering van het RK Vrouwengilde. De kerk had alleen een mannenkoor, maar overdag konden die mannen niet altijd vrij nemen van hun werk om bij rouw- en trouwdiensten te zingen.' De drie leden van het eerste uur, Wil Schoenmaker-Vendel, Rita Bakker- Smit en Nel van Heerwaarde-Huisman, weten het nog precies. Samen met pen ningmeester Lena Jonkergouw-Paagman ('pas'twintigjaar lid) halen ze herinnerin gen op. Onder leiding van kapelaan Stam (II) was er een grote groep dames die het aan durfde om missen en Avé Maria's in te studeren. Sommigen hadden al gezon gen in het koor Con Amore of waren lid van drumband Margaretha Sinclair, waar ze goed in de maat leerden tellen. Noten lezen was echter van een andere orde. Het begin was best lastig. 'Het koor werd opgericht in april en ik trouwde eind mei. Maar toen konden we nog niks...', lacht Rita Bakker. 'We repeteerden 's morgens en leerden gezangen in het Latijn en Gre goriaans. Ons eerste optreden was een requiemmis', vult Wil Schoenmaker aan. Na deze eerste keer volgden nog vele. In die tijd werden naast 'rouwtjes en trouw- tjes' vaak ook jubilea gevierd, waarbij het dameskoor acte de présence gaf. 'Tante' Door van Sambeek-Schrama dirigeerde het koor jarenlang. 'Door liep altijd in kle derdracht op de folklore.Toen wij een keer op woensdag in de kerk moesten zingen, had ze geen tijd om van kleding te wisse len en stond ze in haarfolkorekostuum te dirigeren. Dat was prachtig. Zij heeft bij het koor wel een gouden randje verdiend.' Ook organiste Corry Witte-Maas, die vele jaren voor de muzikale begeleiding zorg de, wordt geroemd. In de afgelopen jaren zijn diverse dirigenten en organisten aan het koor verbonden geweest. Enkele na men: meester Luyckx, zuster Rood, Joos Kager en mevrouw Nauta. De huidige di rigent Paul Bakker zorgt voor een goede sfeer en weet de dames te stimuleren om ook lastige liederen onder de knie te krijgen. 'Alle complimenten voor hem.' Blij zijn ze ook met organist Frans Kaercher. 'Hij is een muzikaal wereldwonder.' Ook op Henny van de Sande (orgel) en Marian Dressuurwedstrijd Bij manege Kikkert bij De Koog werd zon dag de eerste van drie dressuurwedstrij- den gehouden. Er deden 21 deelnemers mee. De dag begon met de dressuurproef van de beginners, die deze in draf moesten rij den. Alle deelnemers deden dat keurig en de eerste prijs ging naar de 9-jarige Lara Klerk met pony Lucky.Tweede werd Suzan Blom, die ook op Lucky aan de start ver scheen. De derde plaats was voor Manon Visser op Jimmy. Bij de halfgevorderden, die hun kunnen in galop moesten laten zien, ging de eerste prijs, het oranje rozet, naar Jasmijn Veld man op Elfi. Tweede werd Annet Groen- wold op Mano, de derde plaats was voor Marieke Waaijer, die uitkwam op N.Dik. Bij de gevorderde ruiters eindigde Wiske Overmaat op Dusty op de eerste plaats. De tweede plaats was voor Sophie Bresser op Pier, de derde plaats werd bezet door Laurens Broersma op Pier. Broersman was de enige mannelijke deelnemer en de eni ge volwassene. Mede door het mooie weer werd het een gezellige dag, die hopelijk herhaald wordt tijdens de volgende wedstijd, die zonder tegenbericht wordt gereden op zondag 16 juni. De derde en laatste wedstrijd wordt eind september gehouden. W Hebben we onze kinderen eindelijk zo ver dat ze weten dat het verboden is om vin gers in de lucht te doen, krijgen ze ineens te horen dat ze er maar liefst drie op moe ten steken. Drie vingers, die dan symbool staan voor Willem, wij, water, wijken, welkom en wakker. En stamppot. Waar dat op slaat? Zal wel over de worst gaan. Annie had vorige week een prachtig pro gramma uitgeschreven voor het Konings paar, maar ik denk dat het niet verkeerd is om ook de schrijvers van het Koningslied uit te nodigen. Wat een tekst zeg. 'Door de regen en de wind zal ik naast je blijven staan.' Volgens mij is het ondanks. On danks de regen en de wind. Naderhand komt er ook nog storm aan te pas en het mooiste is wel dat hij een dijk bouwt met z'n blote handen. Zie je het voor je? Een dijk, met zijn blote handen. Kom maar op, zou ik zeggen, dat scheelt Texel vele mil joenen. Wat wel mooi meegenomen is, is dat die coupure er niet komt. Letterlijk wordt gezongen: 'Ik hou het water bij jou vandaan en ik hou je veilig zolang als ik leef.' Da's duidelijke taal, toch? Dan gaat hij ook nog eens de haven aanwijzen in de duisternis, als baken in de nacht. Dus straks hebben we geen vuurtoren, mist hoorn, havenmeester of radar meer no dig. Ik weet het niet hoor, maar volgens mij gaat dit liedje het Songfestival niet winnen. Een beetje dom is het wel. En dan moeten we vanaf volgend jaar ook nog wennen aan het feit dat de nationale feestdag op 27 april is, in plaats van op 30 april. Nou ja, behalve volgend jaar dan, want dan wordt het zaterdag 26 april. Pal na de Pasen. Dat wordt dus vorstver let aanvragen Brrr. Dat roepen ze zelf op hoor, met die storm, regen en wind. Maar ja, zolang we in Nederland ons maar druk maken over een tekstje, zit het wel snor. Liever zo dan anders. Laten we er met zijn allen voor zorgen dat het een onvergete lijke dag wordt, zonder welke wanklank dan ook. Dat we trots zijn op ons Konings huis, trots op Nederland. Maar of Annie nu uit volle borst dit lied gaat meezingen? Dat zal u worst wezen. Annie@texelsecourant.nl Radio Texel Radio Texel besteedt de hele week aan dacht aan de Nationale Sport Week. Van 17.45 tot 18.00 uur is elke dag een extra bulletin te horen waarin wordt terug geblikt op de dag en vooruit geblikt op nieuwe activiteiten. Zaterdag 27 april be steedt Radio Texel de hele dag aandacht aan de landelijke finale van de sportweek in een extra uitzending vanaf het sport- plein bij het gemeentehuis.Te beluisteren via 106.1 FM en www.radiotexel.nl. Donateurs en sponsoren van molen De Traanroeier in Oudeschild bezochten zondag de open dag in Kaap Skil. Voor groot onderhoud is een bedrag nodig van €90.000,- Voorzitter van de Stichting tot Behoud van Molen De Traanroeier Alfred Schaat- senberg en molenaar Dirk Haker hielden een korte presentatie. Na de koffie en presentaties werd een kijkje genomen in de molen. De molenaars gaven rond leidingen tot in de hoogste etage van de molen en legden van alles uit. Een gele genheid voor de donateurs om te zien en te horen hoe bijzonder De Traanroeier is. De Traanroeier, de molen die sinds 1902 in Oudeschild staat, komt oorspronkelijk uit Zaandam. Daar is hij in 1727 gebouwd als graan- en pelmolen. Op Texel deed hij tot begin zestiger jaren dienst als graanmo len, waarna hij enkele tientallen jaren is gebruikt voor elektriciteitswinning. Sinds een grondige renovatie in 1999 wordt er weer graan gemalen in de molen. De vrijwillige molenaars van De Traan roeier werken het jaar rond in en aan de molen. Dirk Haker, Arie de Ligt, Klaas Veenbaas en Willem Stolk zorgen voor de productie van duizenden kilo's meel per jaar en doen het onderhoud van de mo len. Kleine reparaties en onderhoudsklus- sen doen ze zelf, grote en specialistische taken worden uitbesteed. De bijdragen van de donateurs zijn essentieel om dit onderhoud te kunnen bekostigen. Tijdens de donateurbijeenkomst vertelde Alfred Schaatsenberg dat de molen toe is aan groot onderhoud. De kosten die hier mee gepaard gaan, worden geraamd op zo'n €90.000,-. Het bestuur van de stich ting gaat de komende tijd proberen hier subsidies voor te werven en is ook heel blij met particuliere donaties. Donateurs krijgen bij een jaarbijdrage vanaf €15,- een jaarkaart voor Kaap Skil. Donaties zijn welkom op bankrekeningnummer 33.25.05.359 t.n.v. Stichting De Traan roeier. De heren-senioren van de golfclub heb ben vrijdag op de baan van Dirkshorn met 12-6 gewonnen van Alkmaar. In de ochtend werd bij de foursomes een voorsprong van 4-2 behaald, maar 's mid dags bood Alkmaar meer tegenstand en moest het Texel se tea m e r f I i n k tege n a a n De singles werden gewonnen door Piet Schuijl, Hans de Beer, Ed Eelman en Cees Boks. Laatstgenoemde had als extra han dicap dat hij in verband met materiaal- pech zijn tas de nodige kilometers moest dragen. Het tweede seniorenteam heeft het op de baan van Ooghduyne niet weten te bol werken tegen De Amsterdamse 5. Al in de ochtend werden de foursomes afgesloten met een achterstand van 4-2, omdat al leen het duo Jan Kager en Piet Bolier wist te winnen, door sterk spel van Kager. De andere koppels verloren hun partij. Maar de spelers van De Texelse lieten het er niet bij zitten en vochten na de middag terug in de singles. Wim Eelman en Maricus van de Wetering troffen sterke tegenstanders en verloren, maar Piet Bolier, Jan Kager en Jan Mevius haalden de volle buit bin nen, waardoor het weer mogelijk werd de wedstrijd te winnen. Maar op de aller laatste hole van de wedstrdij verloor Jan Bloem door een fantastische put van zijn tegenstander. Daardoor keerden de seni oren met een verlies van 10-8 terug naar huis. Een al langere tijd spelende vervelende si tuatie in De Cocksdorp is vrijdagochtend tot uitbarsting gekomen. De bewoner van een woonhuis aan de Langeveldstraat stak zijn huis in brand. De man zit al langere tijd met zichzelf in de knoop en had al vaker gedreigd zijn huis in brand te steken. Dat huis was een week geleden net verkocht op een exe- cutieveilling van de Stichting Noordhol landse Veiling in Alkmaar, omdat de man schulden had. Een omwonende zag vrijdagochtend rook uit het pand komen, waarna hij direct poolshoogte nam en de brandweer waar schuwde. De bewoner bleek al vertrokken te zijn en werd verderop in het dorp door de politie aangehouden en meegenomen. De brandweer voorkwam dat het huis af brandde. De man bleek in het huis alle wa terkranen te hebben opengezet. De buurt heeft al geruime tijd in ongerustheid ge leefd over het gedrag van de buurman. Zij hebben meermalen overlast ervaren en de situatie bij derden onder de aandacht gebracht. De man is maandagmiddag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Of hij langer vast blijft zitten, was bij het opmaken van de krant nog niet bekend.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2