WEBLOG Larissa Klaassen in de race voor ticket Olympische Spelen in Rio Veel activiteiten bij' afsluiting van nationale sportweek SV Texel wint recreatiecompetitie BËSSKttfrv' Vlaming vijfentwintig jaar badjuf www.texelsecourant.nl n 3 VRIJDAG 26 APRIL 2013 J, 3 Als iemand bewijst dat een beperking je niet tegen hoeft te houden is het Larissa Klaassen wel. De achttienjarige inwoon ster van Den Hoorn is zo goed als blind. Toch hoopt ze in 2016 deel te nemen aan de Paralympische Spelen in Rio de Janeiro in Brazilië. Dit moet gaan gebeuren op het onderdeel aangepast wielrennen. 'Ik ben er van overtuigd dat we het gaan red den.' Met 'we' doelt Klaassen op haar partner Kim van Dijk die bij de laatste spelen al goud haalde. Van Dijk fungeert a Is 'pilote' voorop, terwijl Klaassen achterop de 'sto ker' is. De eerdere stoker van Van Dijk be sloot na het succes te stoppen, waardoor Van Dijk op zoek moest naar een nieuwe partner. Klaassen was op zoek naar een nieuwe sport en werd door haar moeder gewezen op een oproep die door Van Dijk gedaan werd op RTV Noord-Holland. 'Als ik weer een sport wilde gaan doen, wilde ik ook direct wedstrijden gaan rijden. Ik besloot direct een e-mail te sturen en vier dagen laten had ik een gesprek met Kim. Vanaf toen is het eigenlijk heel erg snel gegaan. De samenwerking ging di rect prima en dat terwijl ik nog nooit eer der aan wielrennen gedaan had.' De ko mende maanden staan in het teken van trainingskampen, de Ronde van België, de World Cup, het Nederlands kampioen schap en hopelijk het Wereldkampioen schap in Canada. Maar wie is Larisssa Klaassen en wat drijft haar? Klaassen is een geboren en getogen Texelaar die opgroeide in Den Hoorn. Al vanaf de geboorte waren er problemen met het zicht van Larissa. 'Aan het begin zag ik ongeveer zestien procent. Dat is in de loop der jaren alleen maar verslechterd en op dit moment zie ik nog twee pro cent. In de praktijk houdt dit in dat ik ei genlijk alleen nog het verschil tussen licht en donker zie.'Waar menig persoon bij de pakken neer zou gaan zitten vormde het Klaassen juist tot de persoon die ze nu is. 'De wereld vergaat niet als je niets meer ziet. Ik ben er juist sterker van geworden. Toen ik steeds slechter ging zien heb ik mezelf braille geleerd en leren wandelen met een taststok. Op mijn laptop heb ik een programma dat de tekst voorleest en omzet in braille voor mijn brailleleesregel. Zo kan ik dus prima met een laptop wer ken. Bovendien heb ik sinds mei vorig jaar Nyla waardoor ik grotendeels zelfstandig ben.' Nyla is haar blindengeleidehond en voorde informaticastudent is het dier een verlenging van haar lichaam geworden. 'Ik zou niet weten wat ik zonder haar zou moeten. Tijdens het begin van de interne training mocht ze in het weekend niet mee naar huis, dat vond ik verschrikkelijk.' Uiteraard is het niet altijd makkelijk om een visuele beperking te hebben, al uit zich dat bij Klaassen vooral in haar bewijs- drift. 'Ik wil altijd laten zien dat ik gewoon alles kan, al loop ik mezelf daarbij wel eens voorbij. Zo wordt er twee keer in de week getraind in Heerhugowaard (naast de trainingen in Amsterdam en op Texel), helpt ze op de boerderij bij Hans Kikkert aan de Hemmerweg en studeert ze Infor matica in Amsterdam. Verder houdt ze zich onder meer bezig met zingen, was ze actief voor de Jongerenraad op Texel en is ze ambassadeur voor Freedom Scientific Benelux, de grootste hulpmiddelenleve rancier voor mensen met een visuele be perking. Toch is het voor een topsporter ook heel belangrijk om rust te nemen. 'Mijn begeleider op school helpt mij hier enorm bij. Zo verbood hij het mij op een gegeven moment om een vak te gaan vol gen. Hierop volgde uiteraard een enorme discussie', vertelt ze lachend, 'Ik zei hem dat mijn beperking geen excuus mocht zijn om vakken niette volgen. Hij vertelde mij toen dat blind zijn geen excuus is om dingen anders te doen, maar een reden. Die uitspraak vergeet ik nooit meer.' Om dat Klaassen op een gegeven moment ten onder leek te gaan aan haar bewijsdrang besloot ze (met haar begeleider) zichzelf regels op te leggen. Zo wordt er 's avonds nog maar tot 21.00 uur aan de studie ge zeten. Het belangrijkste baken van rust blijft echter de boerderij. 'Ik moet iedere week naar de boerderij. Als ik een week end trainingskamp heb zorg ik dat ik door de week een keer naar Hans (Kikkert red.) kan. Ik denk dat ik naar Rio maar een kalfje mee moet nemen', lacht ze. Het interview met Klaassen vindt plaats op de boerderij, hier heeft ze geen hulpmiddelen nodig. Moeiteloos struinen we door de stallen en ploffen neer in het stro in de koeienstal. 'Ik kom nu al negen jaar op de boerderij en ik ken alle stallen en routes uit mijn hoofd. Bovendien legt Hans de spullen altijd op dezelfde plek, dus ik weet waar alles ligt. Hans geeft me altijd het gevoel dat het onze boerderij is. Dat vind ik leuk. Hans is echt als een vader voor me en de boerderij ooit overnemen is één van mijn dromen.' Niet alleen de boerderij, Texel in het algemeen is onmisbaar voor haar. 'Begrijp me niet verkeerd. Ik vermaak me prima in Amsterdam en vind het een geweldige stad. Toch zou ik niet zonder Texel kunnen. Zoals gezegd groeide La rissa op in Den Hoorn en ging daar ook naar de basisschool. Daarna ging ze voor het VWO naar de OSG. Daar kreeg ze een zware tijd te verduren. Op weg naar haar eindexamen kreeg ze te horen dat ze niet langer begeleid kon worden. Er zat niets anders op dan haar dierbare Texel deels te verlaten. 'Maar in het speciaal onderwijs is er geen VWO, alsof je direct dom bent als je een beperking hebt. Daarom werd ik gedwongen de Havo te gaan doen, terwijl ik met uitstekende cijfers van het VWO af kwam. Dat heeft veel pijn gedaan, maar zoals met alles ben ik er sterker uitgeko men.' Klaasen hoopt dat ze met haar pres taties laat zien dat een beperking je juist sterker kan maken. 'Ik vind het heel ver velend wanneer mensen medelijden met mij hebben. Normaal negeer ik het ook, tenzij ik doorheb dat het oprecht is. Dan leg ik de mensen uit dat ik helemaal niet zielig ben. Ik heb een geweldige moeder, twee heerlijke zusjes en genoeg vrienden. Zonder mijn beperking had ik misschien minder doorzettingsvermogen gehad en daardoor was ik niet zover gekomen als ik nu ben. Ik wil mijn Master gaan halen en ook voor de toekomst zij n er veel plannen. 'Ik zou bijvoorbeeld deeltijd les willen gaan geven op het gebied van de informa tica. Fulltime van Texel afgaat me denk ik niet lukken en de boerderij zal altijd een rol blijven spelen in mijn leven.'Voor een achttienjarige heeft Klaassen al heel veel meegemaakt en nu staat ze op de drem pel van een prachtige sportcarrière. Om zo optimaal mogelijk te kunnen pres teren heeft ze nog wel wat hulp nodig.'Op dit moment maken we gebruik van een leentandem die ter beschikking is gesteld door de Johan Cruijf Foundation. Daar zijn we enorm blij mee, maar dat is wel een tij delijke lening. We hebben een eigen fiets nodig die helemaal is afgesteld op onze li chamen. Zo'n fiets kost €8000,-. Hiervoor zijn we op zoek naar sponsoren.'Om haar te helpen organiseert Stay Fit Texel een spinningmarathon. Deze wordt gehou den op zaterdag 27 april. Hierbij kunnen mensen solo, in duo's of teams spinnen. Het gebruik van een fiets begint bij €30,-. 'Maar meer mag ook hoor', lacht Klaas sen. Opgeven voor de marathon kan via n.waerts@texel.com of telefonisch op 06 55683856. 'Ik vind het geweldig dat Stay Fit Texel mij helpt. Alleen redden we het niet. En ik denk dat Kim en ik een grote kans maken. Zij is al kampioen en als ik iets in mijn hoofd heb, krijg je het er moei lijk weer uit. Hoe het uiteindelijk ook gaat lopen, aan de inzet en het doorzettings vermogen van Klaassen zal het in ieder geval niet liggen.Texel heeft al Olympisch kampioen Dorian van Rijsselberghe, maar als het aan Klaassen ligt komt daar in de toekomst een Paralympisch kampioene bij. 'Als ik zie hoeveel stappen ik in korte tijd al gemaakt heb geeft me dat veel ver trouwen. Dat geeft Kim ook aan. Die zei al dat ik er sowieso wel ga komen en ook de coaches zijn enthousiast.' Het vertrouwen bij de Texelaar is groot. 'Ik vertrouw Kim volledig. Het scheelt ook dat ik vaker heb moeten vertrouwen op personen of hulp middelen. Vanaf het begin heb ik geen enkele twijfel en zij heeft die twijfel ook niet. We hebben nog drie jaar en we kun nen alleen maar beter worden. De KNWU (Koninklijke Nederlandsche Wielren Unie red.) heeft er blijkbaar ook vertrouwen in, want ze laten je ook niet zomaar op trai ningskamp naar het buitenland gaan. We gaan knallen!' Job Schepers De omgeving van het gemeentehuis aan de Emmalaan in Den Burg is morgen (za terdag 27 april) het toneel van de lande lijke afsluiting van de Nationale Sport Week. Op het parkeerterrein, voor de gelegen heid omgedoopt tot 'sportplein', staat een groot podium, er komen diverse stands van Texelse sportclubs en er zijn ook tal van andere sportactiviteiten in de omgeving van het gemeentehuis. De stands zijn open van 11.00 tot 16.30 uur. Om 11.00 uur is ook de officiële ope ning van zwembad Molenkoog en geven de dames van het nationale petanque- team een demonstratie op het jeu-de- boulesterrein achter Molen koog. In sport hal Ons Genoegen is vanaf 11.00 uur een beweegplein van de gymverenigingen uit Den Burgen Oudeschild en de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie. Ook op het sportpark, op de Hogeberg, in Molen koog, in schietssportcentrum Odysseus en andere plekken rond het 'sportplein' zijn vanaf 11.00 uur activiteiten waaraan meegedaan kan worden. Om 12.00 uur begint op het 'sportplein' hetTexels kampioenschap knikkeren en is in Molenkoog een surfdemonstratie. Op de wielerbaan begint op dat tijdstip een dikke-banden-race. Om 13.00 uur start op het grote podium een Texels programma. Dat bestaat uit demonstraties van Artex, acrogym, zumba, volksdansen en free- running. Daarnaast bestaat het Texels programma uit wedstrijden handstand, touwtjespringen en het maken van kop rollen. Deelnemers kunnen zich hiervoor van 11.00 tot 11.30 uur kwalificeren op het beweegplein bij Ons Genoegen. Om 14.00 uur begint op het grote podium de landelijke afsluiting van de sportweek. Die bestaat uit optredens van Brainpo wer, Lloyd Marengo, DJ TLM en Loïs Lane. Brainpower wordt aangevuld met een demonstratie van de ca poe ie ra-groep van Men no Siebinga. De finale bestaat verder uit onder meer een grote vlag- genshow. Er wordt aan de finale meege werkt door Olympisch kampioen Dorian van Rijsselberghe, burgemeester Francine Giskes, wethouder Hennie Huisman en NOC'NSF-bestuurslid Jeroen Straathof. Het voetbalteam van SV Texel is zondag winnaar geworden van de Texelse recre atiecompetitie. Met een winnende wed strijd tegen SV Oosterend werd het recre atieseizoen afgesloten. De ploeg van SV Texel won de beslis singswedstrijd om het kampioenschap 2012-2013 tegen SV Oosterend met 2-5. Het zag er eerst niet naar uit dat dat zou gebeuren, want SV Oosterend stond op eigen terrein binnen een kwartier met Ze trad aan toen Calluna werd geopend en geeft er sindsdien trouw zwemles aan Texelaars en ze houdt toezicht op gasten. Zwemleraar Colinda Vlaming vierde dins dag dat ze 25 jaar in dienst is bij zwem paradijs Calluna. Dat deed ze met de 50-plusgroep, mensen van het Maarten huis en de aquajoggers die ze wekelijks op dinsdagochtend les geeft. Tot haar ver rassing gingen bij de 50-plusgroep ook al haar collega's te water om een keer een les van Vlaming te volgen. Vlaming begon na het volgen van een opleiding tot zweminstructrice bij Molen koog en in 1988 ging ze aan de slag bij het zwemparadijs aan de Schumakersweg. Hoeveel kinderen ze inmiddels zwem les heeft gegeven, durft Vlaming niet te zeggen. 'Maar ik merk wel dat bij het ba- 2-0 voor. Maar de Oosterenders slaagden er niet in hun veldoverwicht te behouden en John List van SV Texel zorgde voor een ruststand van 2-1. Daarna waren het de bezoekers die het spel domineerden. Na de pauze zorgde Paul van Exel met vier doelpunten op rij voor een eindstand van 2-5. Er deden dit jaar niet meer dan drie ploe gen mee aan de recreatiecompetitie. Op de derde plaats eidigde het team van Texelse Boys. byzwemmen inmiddels ouders komen die ikzelf ook nog zwemles heb gegeven. Dan zie ik opeens een bekende naam voorbij komen en dan is het inderdaad een oud leerling.' Van de begindagen weet Vlaming nog goed dat het even improviseren was. 'We begonnen met veel schoonmaken, omdat het bad nog niet helemaal klaar was. Met oud-collega Nel Collou heb ik destijds ook alle stoelen voor de sauna uit het plastic staan halen, voordat we aan de slag kon den gaan.' Met plezier wordt teruggedacht aan de diverse activiteiten die in de loop der ja ren in het zwemparadijs voorbij zijn geko men. 'We hebben hier in de loop der jaren veel voor kinderen gedaan en er is zelfs een tijd geweest dat kinderen hier bleven slapen.' Jan Witte wint bandstoten DVO Jan ('Steert') Witte is de nieuwe kam pioen bandstoten van biljartvereniging DVO. Hij eindigde met een ruime marge boven zijn concurrenten. Al aan het begin van de laatste ronde van vier wedstrijden had Witte een niet meer in halen voorsprong van negen wedstrijd- punten. De strijd om de tweede en derde plaats was spannender. Harm de Vries, Henk Roeper en Jack Bruin ontliepen el kaar niet veel en ook Gijs Berger had niet meer dan twee punten achterstand. Cor Huisman tenslotte had vier punten ach terstand op Berger. Huisman presteerde optimaal door alle vier partijen te winnen en streefde daarmee Berger voorbij naar een verdiende vijfde plaats. Bruin legde beslag op de vierde plaats en Roeper kon zich een verliespartij en een remise per mitteren om de niet spelende Harm de Vries van de tweede plaats te stoten. Hij kwam echter één wedstrijdpunt tekort waardoor De Vries als tweede eindigde. Jan Witte maakte zijn titel waar door twee van de vier partijen winnend af te sluiten met een hoogste serie van tien caramboles. Van drie spelers steeg dit sei zoen het moyenne aanzienlijk. Jan Witte steeg twintig procent naar 0,91. John Sessink steeg acht procent naar 1,68 en Ries Balk kon vier procent aan zijn moy enne toevoegen. Hiermee eindigde hij ais sterkste bandstoter op een gemiddelde van 2,25. Bovendien snoepte hij met 24 caramboles de hoogste serie af van de inmiddels herstelde Rinus Vittali en eve naarde daarmee het clubrecord. Cor Rood droeg de laatste plaats over aan Arie de Veij. Stemmen op TexelEnergie Op de website van de VPRO kunnen be zoekers kiezen welke uitzending van Te genlicht hun favoriet was. De uitzending 'Power to the people', waarin uitgebreid aandacht wordt besteed aan TexelEner gie, staat bovenaan. Stemmen kan nog tot maandag 29 april, via http://tegen- licht.vpro.nl.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 13