Thuisvaart voor Texels binnenvaartschip 2 EERST Tesseltje, het pratende schaap Duindorp: upgrading van De Koog Aggregaten voor Roparunners www.texelsecourant.nl VRIJDAG 26 APRIL 2013 VARKENSMEST IN PLAATS VAN CHEMISCHE PRODUCTEN Een thuiswedstrijd voor Texelaars Roger Veen en Gerben Polman, respectievelijk schip- per-eigenaar en bemanningslid van de Vloedlijn. Het 110 meter lange binnenvaart schip meerde vorig week af in Oudeschild, om 2200 ton drijfmest te lossen. Varkensmest is geen alledaagse vracht voor dit schip dat eigenlijk voor het trans port van chemicaliën is ingericht. Che miereuzen als BASF zijn grote klanten van Veen. Antwerpen, Terneuzen, Rotterdam, Gent en Godorf bij Keulen zijn steden waar hij af en aan vaart. 'Dit is een bin nenvaartschip, we varen over de rivieren.' Het schip dat 2600 ton kan laden heeft tien tanks, waarvan zes tanks van roest vrij staal zijn en geschikt voor chemische transporten. Gebouwd i n 1995 is het schip dubbelwandig en voldoet daarmee aan de torenhoge veiligheidseisen die worden gesteld door oliemaatschappijen als BP en Shell waarvoor hij producten vervoert. Het schip is ingericht voor transport van chemische producten. Veen: 'We vervoe ren bijvoorbeeld paraxyleen, een grond stof voor de plasticindustrie. Benzeen stolt bij zes graden boven nul. We hebben ook wel stoffen vervoerd die bij veertig graden boven nul stollen. Leidingen en tanks zijn zodanig geïsoleerd dat het op temperatuur blijft en dus vloeibaar.' Dat hij vorige week op Texel was om mest af te leveren, is een gevolg van het koude voorjaar. Mesthandelaar Arie van Zuilen: 'Door de kou en de nattigheid komt de landbouw later op ga ng. Het uitrijden van mest concentreert zich nu in een kortere periode dan gebruikelijk.' Texel beschikt zelf over onvoldoende drijfmest om in de eigen behoefte te voorzien. Daarom laat Van Zuilen het brengen uit Limburg, waar een overschot is aan varkensmest. Het gaat jaarlijks om vele duizenden tonnen, die per schip worden aangevoerd. 'Door de korte tijd die nog beschikbaar is om het land te bewerken, wil iedereen tege lijk mest. Mijn vaste schip was nu niet be schikbaar.'Van Zuilen wist dat zijn eiland- genoot in de binnenvaart zat en zo is dat balletje gaan rollen. Dat ging overigens niet helemaal vanzelf. Veen: 'Ik sta onder contract. Mijn bevrachter deelt het schip, samen met veertig andere binnenvaart schepen in. Maar hij ging akkoord.' Zo liet Veen in Oss ruim 2200 ton drijfmest in het schip pompen en voer ermee naar Texel. In Oudeschild werd de mest overge laden in tankwagens van Van Zuilen, die het over het eiland reden. Op een foto die vanaf het dok is genomen, is te zien hoe vier wagens tegelijk worden volgetankt. De in Den Burg woonachtige Roger Veen is telg uit een binnenvaartgeslacht en be gon zeven jaar geleden voor zichzelf. Hij kocht toen de Jutter, zijn eerste schip. Drie jaar geleden schafte hij de Vloedlijn aan. Daar vaart hij zelf op, samen met Gerben Polman en een aantal Tsjechen. Ook de Jutter heeft een Texelse bemanning, in de hoedanigheid van Eddy Zegers en Piet Koning. Afkomstig uit de kottervisserij stapten zij over naar de binnenvaart. 'Ze varen al drie jaar methanol.' Rotterdam, Duisburg en Wesseling zijn steden die zij aandoen. Merkt Veen iets van de recessie? 'Het gaat onze deur niet voorbij, maar ik klaag niet. Er is wel minder werkaanbod en de prijs staat onder druk. We hebben net een grote hausse aan nieuwbouw achter de rug. Die eigenaars zitten met torenhoge schulden, terwijl ik al wat langer geleden in gebruikte schepen heb geïnvesteerd en lagere kosten heb.' Gerard Timmerman Een pratend schaap, twee straathonden, een vliegende zeehond, een helikopter meeuw en een mysterieuze graaf van Rommelsteyn. Opmerkelijke karakters in de geïllustreerde boekenreeks Tesseltje, waarvan vandaag de eerste aflevering is verschenen. Het verhaal begint op boerderij Rozen- hout, waar in de stal van boer 'Johan' Tesseltje, een pratend schaap, wordt ge boren. De volgende scène speelt zich af in Hamburg, waar twee zwerfhonden Sammy en Floris in de problemen zitten. Ze komen op het spoor van een schat, die gegraveerd zou staan op zes vergulde botten. Tijdens hun zoektocht strandt hun schip op de Razende Bol. Ze worden gered door het pratende schaap, dat met vriendjes Robby, de vliegende zeehond en Proppi de helikopter meeuw, Sammy en Floris in actie komt. Tesseltje geeft de twee honden een tip over de mysterieu ze graaf van Rommelsteyn, die meer zou weten over de schat waarnaar zij op zoek zijn. En zo begint 'Tesseltje, Sammy Flo ris, avonturen op Rommelsteyn'. De uitga ve houdt het midden tussen een strip en een boek en heeft een zeer eigen karakter. Tesseltje en de andere sprekende dieren zijn een creatie van Mike Fisher, pseu doniem van Michael Mögling. Het boek is een nieuwe mijlpaal in het leven van deze in Duitsland geboren Texelaar, die een bijzondere levensloop kent. In de jaren tachtig, toen partner van een in ternationaal opererend marketing- en reclamebureau, ontwikkelde hij een na- tuurcosmeticalijn onder de naam Claire Fisher, de merknaam van voormalig Miss Noord-Holland Antoinette van Rossum. De cosmeticalijn werd een daverend suc ces, maar met Mögling liep het minder goed af. Hij vertelt hoe zijn bedrijf failliet gingen hij werd gedwongen de lijn te ver kopen voor een fractie van de waarde. Na een familietragedie verliet hij het eiland, werkte als reclame- en marketingadvi seur en ging schrijven. Hij publiceerde in Duitsland. Zijn laatste boek, een 'fan tasy' over de twee straathonden Sammy en Floris, heeft nu een vervolg gekregen. Mike Fisher schreef de tekst, de illustra ties zijn van de hand van Manuel Nordus. Het verschijnt ook in het Duits, de verta ling is gemaakt door Sofia Cavaletti. Het boek, gedrukt bij mediabureau Langeveld de Rooy, kost €12,95, E-book €9,95. Herstel van een rondje door het dorp, meer aandacht voor de historie en zorgen voor een goed aangezicht van het dorp. Dat heeft de Stichting Duindorp in oprich ting op langere termijn voor ogen met De Koog. Jan Wolter Timmerman, coördina tor van de nieuwe stichting, gaf woens dagavond in dorpshuis De Hof een toe lichting op de plannen om het dorp een u pg ra d i ng" te geven Duindorp bestaat uit de voorzitter van de dorpscommissie (Dennis Eelman), de voorzitter van de ondernemersvereniging (Paul van Dijk), Koos van der Ploeg na mens de horeca en Timmerman. Er wordt al enige tijd aan de plannen voor de up grading gewerkt. Met het herstel van een rondje door het dorp beoogt de stichting in oprichting tot een betere aansluiting op de zeereep te komen. Bedoeling is dat mensen dan een rondje kunnen lopen via de Nikadel, Badweg, Zeereep, Brink en terug naar de Nikadel. Duindorp beoogt eveneens meer aan dacht aan de historie van het dorp te ge ven. Timmerman benadrukte dat De Koog een uniek duindorp is aan de Noordzee kant en dat dat getoond mag worden. Als voorbeeld noemde hij witte huizen met oranje daken en de kerk in het midden van het dorp. Ander belangrijk beoogd doel van de stichting is dat het uiterlijk van het dorp niet bepaald gaat worden door leegstaan de panden. Concreet voorbeeld daarvan is Le Berry op de hoek van de Dorpsstraat. Volgens de stichting zou het goed zijn als in de toekomst wordt ingezet op het ge bruik van bestaande winkelpanden. Het alternatief is winkels in passages (zoals in de Dorpsstraat), maar volgens de stich ting is het aangezicht van De Koog daar op termijn minder mee gebaat. Tmmerman liet weten dat er wordt ge werkt aan een e-book waarin komt te staan wat Duindorp precies voor ogen heeft voor de toekomst. Bedoeling is dat het e-book over een aantal weken op in ternet staat. Burgemeester Francine Gis- kes toonde zich lovend over het initiatief van de stichting. Ze prees dat er mensen zijn die hun nek uitsteken om iets te doen aan het beeld van het dorp. Centrum Jeugd en Gezin op Facebook Het Centrum voor Jeugd en Gezin Texel heeft zichzelf op Facebook en Twitter ge plaatst. Mensen die de pagina van het centrum op Facebook liken, krijgen vol gens de gemeente praktische informatie over opvoeden en leuke activiteiten met kinderen. Het Centrum voor Jeugd en Ge zin is bedoeld voor ouders die vragen over de opvoeding hebben. De Rabotoncommissie en ATT Mechanisa tie aan de Schorrenweg hebben twee ge luidsarme aggregaten gedoneerd aan de Texelse deelnemers aan de Roparun. Zij gebruiken de apparaten als ze van 18 tot en met 20 mei meedoen aan de 520 kilometer lange non-stop estafetteloop van Parijs naar Rotterdam om geld voor mensen met kanker op te halen. 'De rest van het jaar zijn ze beschikbaar voor andere niet-commerciële verenigin gen en stichtingen op Texel', aldus Ron ten Hoven van de Texelse Roparunners. Volgens Fenneke Krafft was dat uitgangs punt reden voor de Rabotoncommissie om €3500,- beschikbaar te stellen. ATT Mechanisatie van Jan Grisnigt en Gerard Rikkenberg zorgde voor de aggregaten. Volgens Ten Hoven is, op basis van erva ringen in de praktijk, bewust gekozen voor stille exemplaren om rekening te houden met de omgeving. De teams die de lopers begeleiden hebben de aggrega ten ook 's nachts nodig en niet elk dorp langs de route wordt even vrolijk van loei ende aggregaten in de nacht. Anderen die de aggregaten van de Roparunners willen lenen, kunnen contact opnemen met Ten Hoven op 06-20941878. Krant verschijnt op Koninginnedag De Texelse Courant verschijnt gewoon op dinsdag 30 april, maar omdat die dag geen post wordt opgehaald, worden de kranten aan postabonnees op woensdag 1 mei verzonden. Open dag Nesland Woonstede Nesland houdt vrijdag 10 mei van 10.30 tot 15.30 uur open dag. Er zijn bij het nieuwbouwproject in Den Burg West momenteel zes woningen in aan bouw. Toekomstige bewoners zijn aan wezig om erover te vertellen, gegadigden voor een nieuwe woning kunnen kennis nemen van het seniorenproject. Meer informatie is te vinden op www.woonste- de-nes la nd.com. Israëlavond In de Bovenzaal van Jan en Paula Brou wer aan de Keesomlaan in Den Burg vertelt Daniël Braun uit Israël woens dag 1 mei over het werk van de stichting L'Chaimtolife. Deze stichting bestaat uit jonge mensen, die overlevenden van de Holocaust bemoedigen. Braun vertelt over de vaak blijde dingen die de mede werkers van de stichting met deze, vaak arme mensen beleven. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Koningslinden De meeste dorpen krijgen een koning slinde ter gelegenheid van de inhuldiging van prins Willem-Alexandertot koning. De eerste wordt dinsdag om 10.00 uur officieel geplant aan de Elemert in Den Burg. Wethouder Frans Visman doet dat samen met de dorpscommissie van Den Burg en er zijn volgens de gemeente leer lingen van de basisscholen bij betrokken. In De Koog wordt de koningslinde om 13.00 uur geplant op het pleintje voor Slagerij Moorman. In de Waal wordt de boom om 16.00 uur nabij het dorpshuis officieel in de grond gezet. Oosterend krijgt een koningslinde in het groentje aan de Achtertune nabij de Oranjestraat. Den Hoorn onthult de boom om 16.30 uur op het veldje op de hoek van de Naal- rand en de Stolpweg. De dorpscommissie van De Cocksdorp heeft bij de gemeente aangegeven graag na na de herinrichting van de Molenlaan een koningslinde te plaatsen. De dorps commissie van Oudeschild wil eveneens meedoen, maar daar is nog geen locatie en tijdstip van planten bekend. De bomen zijn overigens al geplant, maar dinsdag wordt er een officieel tintje aan gegeven. Illustratie uit het boek Tesseltje, die allerlei

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2