mmmmmw OPINIE www.texelsecourant.nl VRIJDAG 26 APRIL 2013 Awkward situations 'Hé hallo!', roep ik naar een bekende die me aan de andere kant van de straat tegemoet loopt. Samen met een aantal vriendinnen zie ik dat de bekende niet opkijkt, laat staan mijn geroep hoort. Mijn vriendinnen lachen om me en zelf lach ik met rode wangen mee. Ontmoet ik een persoon uit het buitenland, is het steevast een probleem dat diegene na twee of zelfs na één kus op de wang al genoeg heeft van de intimiteit, terwijl ik nog vol enthousiasme een derde wil geven. We kennen dit vast allemaal wel, een uiterst ongemakkelijk moment. Een moment waarin je liever even de vlucht strook op wilt, terwijl je vaak juist op dat moment het middelpunt van de be langstelling bent. Leuk is ook wanneer je een gesprekje met iemand moet hou den en niet verder komt dan: 'Gaat alles goed?' En: 'Ja, met mij is ook alles goed.' Einde conversatie. Eindeloze stilte. Su perstom. Een medescholier waarvan je de naam ineens vergeten bent, ook erg onhandig. Vragen of ze haar naam wil spellen of iets dergelijks is dan handig, maar dan moetje vooraf wel weten dat ze niet een makkelijke naam als Jet of Lotte heeft, dat maakt de situatie al leen maar nog ongemakkelijker. Of het bekende geval dat je iets geweldig grappigs gehoord of meegemaakt hebt, dat je dat in geuren en kleuren wilt na vertellen en dat iedereen het verre van grappig vindt.. En zelf lachen natuurlijk. Zo hard lachen als je nog nooit gedaan hebt, zodat je het gênante moment al leen nog maar nog gênanter kunt ma ken. Heerlijk. Mensen die me vaak mee maken, zullen weten dat deze situaties en ik een aantrekkingskracht op elkaar hebben. Nog één anekdote dan. Op een drukke markt, ooit eens in Frankrijk (het kan ook een ander land geweest zijn) en je wilt je vader verrassen door blij op te springen en een arm om hem heen te slaan, maar je komt er dan ineens ach ter dat je de man die je zojuist uiterst vriendelijk hebt aangevallen nog nooit eerder hebt gezien. En dan ook nog in het Nederlands proberen uit te leggen datje hem aanzag voor je vader, terwijl hij je op geen enkele manier verstaat. Ongemakkelijk. Katja Schraag FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Zondag stond in het teken van voetbal. Man lief had kaartjes voor De Kuipgekregen, maar moest eerst zelf nog de finale van de Texelse competitie spelen. Prachtig weer, publiek om aan te moedigen, wat wil een mens nog meer. Ach ja, we willen graag winnen, dat zit in onze genen. De niet meer piepjonge mannen met hier en daar wat extra pondjes probeer den aan beide kanten de bal in de kruising te krijgen. De speeltijd was al wat verkort, maar de gezichten liepen flink rood aan en vanaf de zijlijn kwamen fanatieke aanmoedigin gen. 'Toe, druk zetten, naar voren, zuiverder passen, harder lopen!'Ja, ja, ga er maar aan staan._ Scheidsrechter Broess floot prima; haalde vlot een gele kaart uit de borstzak bij een wilde uithaal en Gideon vlagde ad rem voor buitenspel. Maar ja, winnen bleef moei lijk. Bep, de supersenior nam een duik naar de grond en Arco Eelman liet zien dat hij zijn balbehendigheid nog niet kwijt was en pas seerde met een superschijnbeweging een paar lastige Texeltegenstanders. 'Pappa, zo heb ik 't nou bedoelt', klonk met een heldere kinderstem over het veld. De kleine man her kende de goede moves van zijn vader die ze misschien wel samen hadden geoefend. De kleine supporter gaf het goede voor beeld: een positieve beoordeling, op de goe de plaats en het goede moment. Texel won. Jammer, kreeg mooie narcissen uit de em mervan Gerrit.Tja, dat is sport. En een paar uur later zaten wij in een zonovergoten stadi on in Rotterdam. Een andere wereld, massa's mensen die allemaal graag hun team zien winnen. Alles moet uit de kast. Voor ons een tribune vol hooligans, spandoeken, meters bier.Vitesse-aanhangers uit Arnhem zongen uit volle borst, - het Koningslied was er niets bij - tjongejonge,het werd een zinderende wedstrijd. Ja, Pelle is echt een mooie spits, dames. Goeie kont, stevige benen en nog be ter: balvast voor het doel. Groot gejuich en in mijn enthousiasme greep ik het colbert van mijn buurman. We raakten wat aan de praat en ik zei: 'Wat een sfeer, wat een mensen, zal dat zo blijven bij een andere Kuip?' waarop hij antwoordde dat de verbouwing nodig was. 'In de bovenste ring moeten allemaal VIP-boxen komen. Dat levert geld op, dat is belangrijk, nieuwe spelers en zo.' De man bleek Maup Martens te zijn, een jeugdscout van Feyenoord.die al veertig jaar zijn club en de jeugd een warm hart toedraagt. Manlief bedankte hem voor de medewerking bij de toegangskaartje en we gingen verheugd weer naar huis, radio'tje aan. 'John Ewbank heeft het Koningslied teruggetrokken', klonk door de auto, 'hij voelde zich beledigd door verschillende mensen waaronder Nico Dijkshoorn, de favoriete voetbalcolumnist.' De volgende dagen staan bol van reacties, getwitter, gedoe over dat verdraaide lied. Tjongejonge, wat een kritiek, ledereen be moeit zich ermee: de tekst is niet correct, het moet vlugger, de rappers mogen niet naar voren, het moet zuiverder gespeeld. Er wordt druk gezet, niet tekort. Tja, negatieve uitla tingen zijn gauw geleverd. Nico Dijkshoorn vindt het prima als Suarez een oor afbijt, maar veegt in een keer een lied van vele ge motiveerde artiesten van de kaart. Ik kan maar alleen maar hopen dat Willem Alexander en Maxima genieten van hun feestdag en dat ze moed en vertrouwen hebben in de zware taak die op hen wacht. Dat ze gezond zullen blijven om naast het Koningschap ook hun drie dochters een plek en vertrouwen te geven in deze wereld en ik hoop dat Amalia als de tijd rijp is zal kunnen zeggen: 'Pappa, zo heb ik het nou bedoeld'. Het positieve, op het goede moment, op de goede plaats. Jozien WAT IK ZEGGEN WOU Scheefwonen? Huurbeleid op basis van onjuiste aannames, kan geen goed beleid zijn. De aanname door het Rijk, maar ook door Woontij, dat van een bepaald bruto inkomen, iedereen netto het zelfde overhoudt, is een onjuiste aanname, immers persoonlijke omstandigheden - zoals studerende kinderen (eilandsituatie) bepalen het netto-inkomen en het bruto-inkomen blijkt in veel gevallen niet meer dan schone schijn. In die gevallen is de extra inkomens afhankelijke huuverhoging dan ook niet te verdedigen. Een andere onjuiste aanname door Woontij is dat er doorstroming gaat plaatsvinden als de extra inkomensafhanke lijke huurverhoging wordt doorgevoerd voor inkomens boven de €43.000,-. Tenzij Woontij zélf invulling geeft aan deze doorstroming, door het beschikbaar stellen van duurdere huurwoningen aan de scheefwoners, zal hiervan opTexel niets terecht komen. Kopen op Texel ligt, gezien de prijsstelling, nogal moeilijk en ook bij het kopen van een huis kunnen persoonlijke omstandigheden in de weg staan. Bovendien is het crisis en stellen banken zich bepaald niet toegankelijk op. Het is niet zo eenvoudig dus om een huis Dijkmanshuizen: Kitesurfers in de wolken met toezegging Rijkswaterstaat. te kopen, al denkt Woontij daar kennelijk an ders over. Het 'doorstromen' kan dan ook als drogreden worden afgedaan en kan derhalve geen basis zijn voorde extra huurverhoging. Een ander punt is het ontbreken van de leef tijdsgrens rond het scheefwonen, want in hoeverre kun je nog van mensen (na 30/40 jaar huren) verwachten dat ze op bijvoor beeld 63-jarige leeftijd doorstromen? Ook vanuit sociaal oogpunt een gotspe. De bank weet dat er inkomensverlies zit aan te ko men door pensioneringen overheidsmaatre gelen (vervallen partnertoeslag in de AOW), dus géén hypotheek en zeker niet voor dertig jaar. De zestigplussers kunnen dus geen kant op en daarom hierbij het verzoek aan Woon tij om de extra inkomensafhankelijke huur verhoging sowieso voor deze groep Texelaars niet door te laten gaan, want in veel gevallen moet na een paar jaar de huur, gezien de in komensdaling door pensionering, tóch weer omlaag. WA. Arnout, Den Burg Naschrift: Voor een reactie over het scheef wonen verwijzen we naar de ingezonden brief van Jan van Andel van Woontij op pa gina 3. Meierblis Veel zogenaamde oude gebruiken zijn pas in de 19de eeuw ingesteld, in de tijd van oplevend nationalisme. De kinderen van dominee Huizinga deden rond 1850 mee aan het opbouwen van de meierblis, in die tijd een gewoon Texels gebruik. De Meierblis bestond echter al lang voor die tijd. Hij werd namelijk op 14 april 1757 verboden - het bewijs dat het gebruik voor die tijd al bestond. In boek 21 (1737- 1777) van het archief van de gemeente Texel staat een 'Keure [wet] tegen het Blissen off Meijvuuren Branden, als mede tegens het gans trekken, kat knuppelen en diergelijke Exercitiën'waarbij deze ge bruiken verboden worden. Baljuw, burge meesters en schepenen stelden 'dat door soogenaamde blissen off meijvuuren branden, op desen Eijlande veele incon- venienten hebben veroorsaakt tot nadeel en prejuditie van de goede Ingesetenen van dien' en 'dat van nu voortaan geen soo genaamde Meijblissen off Vuuren op Meijavond off andere tijden door jonge off oude Leijden zal werden bij een ge- bragt off gebrand, op een boete van 6 guldens voor ieder reijs te verbeuren.' Om wat voor ongeregeldheden en ongemak ken voor de eigenaars het ging, staat er niet bij - het zal in die tijd niet zo geweest zijn dat het land waarop de blis was ge weest voortaan door de door dronken lie den achtergelaten glasscherven onbruik baar was voorde schapenteelt. Misschien was het vuur overgeslagen op iets wat men niet verbranden wilde. Het verbod werd jaarlijks herhaald. In boek 25 (1805- 1808) was het nog steeds van kracht. Zou dat betekenen dat al die jaren geen Mei erblis werd gebrand, meer dan 50 jaar? Of zou alleen rond Den Burg, waar het gezag aanwezig was, gehandhaafd zijn en hield men in het buitengebied de traditie in stand? Men zou het haast denken, want in 1805 werd de boete flink verhoogd: 'Dat door niemand zal vermogen eenige zoge naamde Meij blissen of Vuuren op Meij avonden of andere teiden bij een gebragt Gebrand werden op de Boete van 25 Gul dens telken reijsete verbeuren-gelijk ook wel expresselij kop de Boete van 1 Gulden werd verbooden, het door Kinderen of andere ophaalen van Oude Matten, vod den en verdere Materialen tot het bran den van gezegde Meijblissen geschikt, als meede het zingen van de daarbij ge- woone Liederen en ingevalle deselve Boe- tens niet betaald kunnen worden, zullen de Contrasenteurs 14 dagen lang te water en te brood werden gelegd.' In dit verbod werden ook de kinderen genoemd die al zingend van 'hooi, stroo en oude manden' en 'hekken en stekken en joten en palen' de rommel bij elkaar haalden. Iets wat al lang niet meer gedaan is hoeft niet zo na drukkelijk opnieuw verboden te worden. Op welk moment de Meierblis weer in vrij heid gebrand kon worden, staat nergens, maar misschien is bij het verdwijnen van de Franse overheersing in 1813 alles wat verboden was weer vrijgelaten. Het ging in de oude tijden niet om enorme bulten, door ouderen met auto met aanhanger bij elkaar gebracht, maar om het brand bare afval van de voorjaarsschoonmaak, wat niet heel veel kan zijn geweest. Zo'n vuur was na een uur of wat alweer ge doofd. Dat gaf een heel andere sfeer dan wat de laatste tijd, onder invloed van de feeststemming van Koninginnedag, ont staan is. Wat dat betreft is het goed dat de Meierblis voortaan weer apart, op de eigen traditionele dag, gebrand zal wor den. Irene Maas, Alkmaar. ing 12.08.86.308 MAVtim Havenvisie Vorige stelling: Sandor Mantje en Ingmar Veeger hebben een visie ontwikkeld voor de haven van Oudeschild. Welke elemen ten komen wat u betreft in de definitieve havenvisie? a. Huizen. 7% b.Detailhandel en horeca. 12% c.Huizen, detailhandel en horeca. 13% d.Huizen, detailhandel, horeca en het ho tel. 29% e.Geen van allen. 39% Aantal stemmen: 195 Nieuwe stelling: Bent u door de Nationale Sportweek (meer) gaan sporten? 1974. TssXli Rijkswaterstaat opstelterrein bij F1HH Ruimle voor 150 onW achten asfalt fabriek bij werkhaveD toelaatbaar Autoshowj Mijn droom Ik hoop dat de koning van Nederland in 2020 zijn dag met zijn gezin op het ener- gieproducerende eiland Texel viert. Op zijn 17de eeuwse driemaster 'De Royale Geldstroom'glijdt hij de fraai opgeknapte haven van Oudeschild binnen, zonder honderd extra slaapplaatsen. De toege stroomde Texelaars zetten een nieuw achtstemmig koningslied in dat iedereen tot tranen toe roert. Goedbetaalde raads leden delen zoenen uit aan de beeldscho ne prinsessen. Koningin Maxima neemt bij het bezoek aan de basisschool de kin deren op schoot. De oprechte gastvrijheid en de ongekunstelde vriendelijkheid van de Texelaars treft de koninklijke familie zeer. Ter plaatse besluiten ze er een paar dagen aan vast te knopen. WA. van Bu ren boekt een kamer in een prijswinnend hotel. Ze nemen een kijkje bij vele attrac ties van het eiland, waaronder de nieuwe Amberzaal in Ecomare, die Gerbrand Pos ter nog geopend heeft. De koninklijke hoogheden luisteren ademloos naar de nachtegalen in de Muy. Op 30 april slui ten ze hun onvergetelijke minivakantie af met het bewonderen van de reusachtige meierblis aan de Hallerweg. Een jeugdige Texelaar lukt het toch een zwaarbewaakt prinsesje zwartte maken. was. Uiteindelijk ging de raad toch met grote meerderheid akkoord met het plan. Meerdere raadsleden waren van mening dat bedrijven in de Weverstraat recht hadden op compensatie als de gemeente de plannen om de straat af te sluiten voor autoverkeer, zou doorzetten. Dat staat te lezen in de Texelse Courant van 26 april 1974, die vandaag bijna veertig jaar ge leden verscheen. Enkele van de aan de Weverstraat gelegen bedrijven vreesden verminderde inkomsten als ze niet meer met de auto te bereiken waren. Ook voor het eigen personeel zou het lastig zijn. De gemeente zou - volgens hen - minstens moeten voorzien in een achteringang. Aan de andere kant gingen in de raad stemmen op genoemde bedrijven te ver plaatsen naar het bedrijventerrein. In de rondvraag van dezelfde raadsvergade ring werd er schande van gesproken dat buurtschap Oost 'nog steeds niet' op de riolering was aangesloten, wat 'uiterst onfrisse toestanden' tot gevolg had. Het belangrijkste nieuws was echter het aan nemen van het Rekreatiebasisplan, waar in het toeristisch beleid voorde komende jaren was vastgelegd. Veel commentaar kreeg het college op het daarin genoemde aantal van 47000 toeristische slaapplaat sen. Hoorzittingen en inspraakgroepen hadden immers bepaald dat bij een maxi mum van 40.000 'de maat meer dan vol'

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5