Tuinontwerpster durft anders te denken IN EN OM DE TUIN Voor elke tuin geschikte planten Nederlands kleinste kruidentuin www.texelsecourant.nl VRIJDAG 26 APRIL 2013 TUIN IS ALS EEN LEVEND SCHILDERIJ 'Door de juiste keuzes te maken kun je een prachtige, bloeiende tuin creëren. Je moet anders durven denken, niet wat wordt voorgekauwd optelevisie. Het tuinassortiment dat van de overkant komt is voor hier vaak niet geschikt. Kijk naar wat wél mogelijk is.' Aan het woord is tuinontwerpster Jolan- da Persoon van DeTuunderie.'Elke tuin is anders. Het juiste plan kun je maken door goed te kijken. Wat voor grondsoort heb je, hoe ligt hij ten opzichte van de wind en zon en schaduw zijn heel belangrijke facetten. En natuurlijk: wat heeft je voor keur? Op Texel heb je veel wat drogere, zandige tuinen.. Als je daar met je be planting rekening mee houdt, voorkom je teleurstelling. Duindoorn, heide, helm, lamsoor en siergrassen doen het daar over het algemeen goed. Die kunnen ook goed tegen de Texelse wind. Door de com binatie van struiken en siergrassen krijg je een afwisselend geheel. Het is ook leuk als er in een tuin het hele jaar door wat te zien is. Je kijkt niet alleen naar de bloei, ook besjes in het najaar zijn leuk, gekleur de takken. Kornoelje heeft bijvoorbeeld rode siertakken. Maar dat is wel weereen soort die niet van vol in de wind houdt. Afwisseling krijg je bijvoorbeeld door struiken die het hele jaar door groen blij ven. En die af te wisselen met siergrassen en bloeiende planten. Door die in kleine groepen op verschillende plekken in de tuin te planten ontstaat samenhang. Naast gebruik van kleur is de structuur van de tuin van belang. Bloeiende plan ten komen beter tot hun recht door een juiste balans tussen bloeiende- en struc tuurplanten, zoals siergras of een mooie struik. Door het contrast vallen de bloe men meer op. Een tuin is een levend schil derij. Er zijn zoveel factoren om rekening mee te houden. 'Je kunt in je border bijvoorbeeld ook sier- groenten of -kruiden planten. Dan krijg je een soort eetbare siertuin. Tijm bloeit mooi en salie heeft mooie paarse bloe men. Die pas ik vaak toe in borders. Ra barber heeft een mooie stengel en grote, rode bladeren. Je kunt het snijden om te eten, maar ook gewoon laten staan. Voor wie wat minder ruimte heeft, is een "eet bare wand" een mogelijkheid. Daarmee kun je aan de muur kruiden, minitoma- ten, sla en groenten telen. 'Het belang rijkste is dat het naar de wens is van de tuinbezitter. Als ontwerper ga ik daarom eerst in gesprek met de klant. Uit de in richting van het huis kun je vaak afleiden wat mensen mooi vinden. De één wil een strakke, moderne tuin, de ander houdt van natuurlijke vormen. Dat zijn twee uitersten. Wie van strak houdt, met veel erfverharding, dient zich te realiseren dat het waterwel weg moet kunnen. Bijvoor beeld door het gebruik van grind.' 'Van belang is ook hoeveel tijd je in de tuin wilt steken. Daar kun je bij de aan leg rekening mee houden. Maar een on derhoudsvrije tuin bestaat niet. Als ik een tuin ontwerp, dan leg ik de klant eerst meerdere schetsontwerpen voor, zodat hij of zij een voorkeur kan aangeven. Jolanda Persoon runt De Tuunderie, sinds kort gevestigd aan de Spinbaan en daar volop in de opbouw, samen met com pagnon Martin de Jong. 'We verzorgen ontwerpen en aanleg en onderhoud van tuinen. Ik ben meer de creatieve geest, Martin de technische man en de uitvoer der. Chemische bestrijdingsmiddelen ge bruiken we niet, we werken ecologisch, adviseren daarover en hebben de beno digde middelen beschikbaar.' Margrieten, Verbena's, Nepeta's en ande re tuinplanten. Betoverend mooi rood, vi olet, rose, crème, wit en geel. Bij het zien en ruiken van al die kleuren bekruipt je de neiging alles in te laden en te planten. 'Niet alles tegelijk kopen. Zorg in je tuin voor variatie en spreiding in de bloei, dan genietje langer van de bloemen.' Het ruikt naar voorjaar in de kas annex winkel van tuinplantencentrum Halsema aan het Gerritslanderdijkje. Kweektafels vol met planten, verderop een weelderig groeiende hop. Hans Halsema snapt wel dat mensen bij het zien van zóveel fraais hun tuin meteen vol willen planten. 'Toch kun je beter je aankopen wat spreiden. Je hebt prachtige winterbloeiers, zoals win terjasmijn, toverhazelaar en winterheide. En ook voorjaarsbloeiers, zoals viooltjes, narcissen, tulpen en andere bollen. Petu nia's, vlijtig Mesje, lobelia's en geranium zijn typische zomerbloeiers. Ze verdragen geen vorst, dus niet te vroeg planten. Het is maar een greep uit de enorme collectie zomerbloeiers. 'Vroeger zag je in elke tuin margrieten. Tegenwoordig is het assor timent is veel breder dan vroeger. Maar margrieten zijn er nog altijd in allerlei soorten en kleuren.' Hans werkt al een jaar of veertig met tuinplanten. 'Niet alles doet het op Texel. Je hebt te maken met wind, zout, zand en droogte. Als je klakkeloos wat plant, dan kan het op een teleurstelling uitlo pen. Van belang is een goed wortelgestel. Brem is een ideale struik voor Texel en je hebt ze in allerlei kleuren. Hortensia is ook een topper. En vlinderstruiken voelen zich hier prima thuis.' Struiken die het hele jaar groen blijven, zoals hulst, buxus, laurier en olijfwilg zijn populair. 'Mijn advies is om je tuin er niet mee vol te planten. Het wordt snel saai en somber. Gebruik verschillende bladkleu- ren en wissel het af met bomen en strui ken die het blad laten vallen. Die zijn ook wind bestendiger. Halsema staat bekend om de enorme col lectie hemerocallis, 700 tot 800 soorten. De meeste voor de handel, maar ook een uitgebreide selectie voor in de winkel. 'Een sterke vaste plant die niet veel eisen aan de grond stelt. Ideaal voor Texel.' Is de kleur van planten aan mode onderhe vig? 'Blauw en paars zijn nu populair, geel wat minder. En ik denk dat ik deze weken maar wat meer oranje inkoop.' Oranje in de tuin... Met welke kleur? Nederland kleurt oranje. In de tuin geeft het een warm gevoel. Er wordt gezegd dat oranje de eetlust opwekt en de spijs vertering stimuleert. Maar welke kleur past er bij? Warm: Oranje met geel en rood leverteen warm, vlammende border op. Gebruik voor een warme border bijvoorbeeld klim roos Rosa, 'Pauls' Scarlet of andere soor ten. Fel: Oranje met contrasterend blauw. Deze combinatie lijkt beide kleuren te versterken. Gebruik voor een felle border bijvoorbeeld Saliva franiacea. Koninklijk: Oranje met paars. Doordat beide kleuren rood bevatten, passen ze goed bij elkaar. Oranje wordt wel eens or dinair genoemd, met paars geeft het juist een chique uitstraling. Fris: Oranje met wit. Witte bloemen ver frissen oranjetinten. Kies vooral ook witte bloemen met een oranje of geel hart. Ton-sur-ton: Ga voor een 'vloekend'effect met roze en zalmtinten. Voor een heer lijke, rijk gekleurde border. Opvallend: In de schaduw passen goren en oranje prachtig bij elkaar, maar op een zonnige plek kunt u uw oranje planten ex tra laten opvallen door ze te combineren met roodbladige heesters en planten. Bron: Landleven Stekjes en brocante op tuinmarkt Tuinclubs Texel in Den Burg en Spriet uit Oosterend houden op zaterdag 11 mei op het erf van Pontweg 99 (inrit tegenover de brandweerkazerne) een tuinmarkt met planten, brocante en aanverwanten spullen. Er zijn stekjes te koop en er zijn allerlei wetenswaardigheden over tuinie ren. De markt is van 10.00 tot 16.00 uur, er is koffie, thee en eigen gebakken koek/ taart. Rabarberverzamelaar Jaap Vlaming heefteen bijzondere hobby: hij verzamelt rababer. Inmiddels heeft hij er bijna 150 soorten van. 'Rabarber heeft mooi groot blad en lekker veel power. Ik kan er geen genoeg van krijgen', zegt hij in het magazine Landleven. Onder de kop 'De grootste collectie van de lage landen' besteedt het blad zes pagina's aan deze verzamelaar van rabarber. Sommige kruiden en planten hebben een geneeskrachtige werking. Ze groeien in de kleinste openbare kruidentuin van Nederland, die ligt in Den Burg, achter de Oudheidkamer. Vrijwilligers Nieteke Roe per en Gerda Bloem doen het onderhoud en verzorgen rondleidingen. 'Een serene oase vol kruiden', is de kop bo ven een reportage van acht geïllustreerde pagina's over de kruidentuin in het ma gazine Tuinieren. In de tuin groeien al lerlei geneeskrachtige kruiden en planten die horen bij de leefwijze van rond 1900. 'Doktoren en burgers hadden voor pijn- stilling en genezing weinig andere mid delen', vertelt Roeper. Marjolein staat bekend als een geneeskrachtig kruid, Lie vevrouwenbedstro werkt rustgevend en thee van vrouwenmantal werd gedron ken tegen kwaaltjes. Salie werkt ontste- kings rem mend en de bloemen van ossen- tong werden gebruikt tegen melancholie. In de kruidentuin ook wilde planten, zo als madeliefjes, klit, paardenbloemen, duizendblad en smeerwortel. Pronkstuk is zwartmoeskervel, Nederlands oudste wilde groente die tot 1781 in soep werd verwerkt. In de Oudheidkamer ligt een boekje over de werking en toepassing. Vogels en andere dieren in de tuin Zonder dieren geen tuin en zonder tuin geen dieren. 'Streef naar natuurlijk even wicht', adviseert Jolanda Persoon van de Tuunderie over de inrichting van de tuin en de keus voor struiken, bomen en plan- Vogels Voor een tuin met vogels, komt meer kij ken dan het ophangen van vogelkastjes. Voldoende voeding en voldoende nest gelegenheid zijn essentieel. Merels nes telen bijvoorbeeld graag in dichte hagen. Winterkoninkjes kom je tegen in oude bloempotten of in rommelige hoekjes. Van belang is dat er voldoende schuilgele- genheid is. Ook met struiken of een boom lokje vogels, zoals een lijsterbes of andere vrucht- en/of bessenbomen. Vogels eten ook insecten, dus is het belangrijk om te zorgen dat de tuin aantrekkelijk is voor insecten. Vlinders Een afwisselende tuin met natuurlijk evenwicht maakt dat vlindesr en an dere insecten zich er thuis voelen. Naast waardplanten, waar insecten zich kunnen vermeerderen en zich terugtrekken om te eten, zijn planten nodig die voeding bie den. Op bepaalde plekken kan je een in sectenhotel of vlindernestkast ophangen. Insecten, zoals bijen, zijn geen ongedier te. Bijen zijn juist nuttigen niet hinderlijk, zoals wespen. Bijen zorgen bijvoorbeeld dat er minder muggen zijn en ruimen al lerlei ongedierte op dat schadelijk is voor planten. Lieveheersbeestjes Oorwormen en lieveheersbeestjes helpen bij de bestrijding van luizenplagen bij uw planten. U kunt oorwormen bijvoorbeeld naar uw tuin lokken dooreen omgekeerde stenen bloempot te vullen met wat stro of hooi en deze bij de planten op te han gen. Voor lieveheersbeestjes zijn speciale kastjes te koop. Je kan ze ook naar de tuin lokken door wat snoeiafval te laten liggen en wat brandnetels te laten staan. Verder willen ze net als andere insecten graag en gevarieerde beplanting met bloemen. Egels Egels zijn ook handige hulpjes bij het be strijden van diverse ongewenste gasten. Zo eten ze bijv. slakken, kevers, jonge muizen, maar soms ook mieren, pisse bedden en spinnen. Zorg voor voldoende schuilgelegenheid in de tuin op een droge plaats waar ze een hol kunnen maken of plaats een speciale egel kast. Allerlei insecten en andere dieren overle ven gebruik van chemische bestrijdings middelen niet. Er zijn wel alternatieven. jrlijke bordertuin, int werp van De Tuunderie, met lage planten

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 7