'Unieke golfbaan en uniek project' 8 REPORTAGE www.texelsecourant.nl WOENSDAG 8 MEI 2013 180.000 KUUB GROND VERZET EN 65.000 HELMPLANTJES Op voormalig boeren land verplaatsen graafma chines nu enorme hopen grond. Er vormt zich een duinlandschap. Over een jaar is dit het domein van golfers. De uitbreiding van golfbaan De Texelse is in volle gang. Wanneer je als niet-golfende verslagge ver op pad gaat voor een reportage over de uitbreiding van de golfbaan, dan komt het mooi van pas als je op de redactie een stageloper hebt die deze sport wél beoe fent. VMBO-scholier Maarten Schuijl doet naast voetbal, zaalvoetbal en tennis ook aan golf. Het is een familietrekje, want als we even moeten wachten in 't Ha- nenhuus, kun je niet om de naam Schuijl heen. Menigmaal prijkt de naam op de planken aan het plafond, waarop de win naars staan vermeld van toernooien of andere wedstrijden. 'Daar heb je die van oma', wijst hij omhoog. Opa Piet golft zo te zien ook niet onverdienstelijk en was initiator van de Schuijlhut Trofee. Ook vader Men no weet hoe hij een bal moet raken, zijn naam staat op menig plank. Maarten kent ook Roland-Jan Schippers, de manager van de golfbaan en voor malig golfprofessional bij de Texelse van wie Maarten nog les heeft gehad. Als die twee in gesprek raken, vliegt het golfjar- gon al snel over tafel. Ze weten alles over de stroke-index, pitchmark (kuiltje op de green door landende bal), handicaps, de teebox (afslagpunt), de green (het gebied rond de hole), de fairway (het gebied tus sen de afslag en de green) en wat al niet meer. Roland-Jan vertelt met veel enthousi asme over de golfsport, de baan en de uitbreiding daarvan. 'Een unieke baan en een uniek project. Zeker in deze tijd', doelt hij op de miljoenenklus in een tijd dat de economie in een dip zit. Hij beschrijft hoe de uitbreiding circa 25 hectare omvat, waarmee de totale oppervlakte uitkomt op 60 hectare. Doelstelling is om het voor malige boerenland achter Sir Robert Peel het uiterlijk te geven van een natuurlijk duinlandschap. Hiervoor wordt 180.000 kubieke meter grond verzet, deels afkom stig van Utopia. 'We proberen de baan zo veel mogelijk in de stijl van de natuur aan te leggen.' Dat begint bij het ontwerp, dat is gemaakt door de baanarchitect Alan Rijks. 'Een topontwerp. Bij auto's heb je Maserati.' De verslaggever vult aan: 'Dit wordt dus de Rolls Royce onder de golf banen?' De gastheer stelt zich wat be scheidener op: 'Deze baan wordt zeker uniek. We hopen hiermee veel bezoekers te trekken en ik verwacht ook nationale golftoernooien.' Het unieke van de baan zit hem in de vormgeving, dus het duinlandschapen de ligging aan zee. 'Doordat de wind steeds anders staat, zijn de omstandigheden ook elke dag anders. Uniek is ook dat dit in Nederland de enige openbare 18 holes linkscourse is.' Waar veel golfbanen in Nederland niet openbaar zijn, staat de deur hier wagenwijd open. 'ledereen is welkom, we krijgen hier alle rangen en standen. Hier golft de advocaat met de vrachtrijder en de visser met de accoun tant. ledereen voelt zich op z'n gemak. Een kwart van onze spelers is Texelaar, drie kwart is gast. Dat mixt uitstekend. Golfclub De Texelse heeft circa 400 leden en een bloeiende jeugdafdeling en een Club van Honderd die de jeugd financieel steunt. Door de uitbreiding met negen holes kunnen we hier aanzienlijk meer mensen ontvangen.' Moest je voor spelen op de negen holes baan voorheen over een golfvaardig- heidsbewijs beschikken, nu is dat geen vereiste meer. 'Dat schrikte sommige mensen af. Een onnodige drempel die we hebben weggehaald, ledereen moet golf kunnen spelen. We beschikken over vier golfprofessionals van wie je golf kunt le ren spelen. Als beginner is het niet handig als je overdag gaat spelen, omdat de kans groot is dat meer ervaren golfers dan op je moeten wachten. Maar op de rustige uren is er volop gelegenheid.' Er komt een plattegrond op tafel. Daarop is te zien hoe de nieuwe baan (de uitbrei ding) rondom in het water ligt en dat ook dwars over het terrein water stroomt. Water dat via natuurlijke afstroom van uit de duinen rond en door de golfbaan stroomt. Exploitant vakantiepark De Krim heeft toestemming om in beperkte mate oppervlaktewater te onttrekken om in tijd van nood te besproeien, zodat in droge tijden de greens en de afslagplaat sen daadwerkelijk groen kunnen worden gehouden. Om water te bufferen wordt buiten het terrein een bassin aangelegd, waarin water dat in herfst en winter over is wordt opgespaard. Green keeper Hans Witte, voormalig akkerbouwer, schuift aan. 'Bijzonder om op het land waar ik voorheen aardappels rooide nu als green keeper aan het werk te zijn.' Hij herinnert zich de aanleg van de eer ste baan, begin jaren negentig. 'Toen is voedselrijke teeItaarde bij elkaar op een hoop geschoven, waardoor schrale plek ken zijn ontstaan die gevoelig zijn voor uitdroging.' Nu gaan de chauffeurs van loonwerkbedrijf De Ridder uit Friesland anders te werk. De teeltaarde wordt zorg vuldig uitgegraven, apart gehouden en als de baan is gevormd wordt waar nodig schraal zand afgedekt met humusrijke grond die minder gevoelig is voor uitdro ging. Hans: 'Voordeel is ook dat deze baan wat dichter bij het grondwater zit.' Om het extra werk aan te kunnen is het onderhoudsteam voor de golfbaan on langs uitgebreid tot vier medewerkers. 'We krijgen er een flinke klus bij.' Ak kerbouwers staan er om bekend dat ze handwerk zoveel mogelijk proberen te automatiseren, zo ook de green keeper. Hij heeft samen met Bart Boon een systeem bedacht voor het verzamelen van ballen op de driving range (waar het afslaan kan worden geoefend). Een apparaat om ze op te rapen bestond al, maar voortaan hoe ven de vele mandjes niet handmatig te worden geleegd, maar zorgt een lopende band voor transport. Een welkome bespa ring, want je praat wel over circa 25.000 balletjes. De oude overkapping van de dri ving range heeft plaatsgemaakt voor een verzwaarde constructie, die is aangevuld met een enorme hoop zand, zodat die het aanzien heeft van een duinlandschap. Tijdens het gesprek zijn in de verte graaf machines in de weer. Werk dat in het na jaar van 2012 is begonnen, in een tijd dat de regen met bakken uit de lucht viel en bleef vallen. Het zorgde voor hinder en vertraging, maar ruim een half jaar verder is te zien dat er veel werk is verricht. Me nig automobilist die al een tijdje niet in De Cocksdorp is geweest, is verrast door het duinlandschap dat is ontstaan. 'Deze baan heeft langere holes en wordt spectaculairder dan de bestaande negen holes', vertelt de manager. 'Je hebt het idee dat je nóg meer in de duinen aan het golfen bent. En midden in de natuur. Want in feite is dit één groot natuur- bouwproject.' Lang genoeg gepraat, hoog tijd om een kijkje te nemen op de nieuwe golfbaan. Buiten is Maarten in zijn element. Hij heeft er niet lang geleden een rondje ge maakt, kent de weg, maar ziet dat er al weer het nodige is veranderd ten opzichte van de vorige keer. Zelfs Roland-Jan, die er dagelijks rondloopt, is verrast over de aan passingen. Het zijn overigens niet alleen de graafmachines die grond verplaatsen. 'We maken ook gebruik van de natuur', wijst de baanmanager op de natuurlijke vormen in het landschap, ontstaan door verstuiving. Maar om het meeste zand op z'n plekte houden zijn 65.000 helmplant jes gepoot. 'Het op één na oudste beroep van de wereld', doelt hij met een knipoog op de lange traditie van het helmplanten op Texel. We lopen over het gebied waar de teebox van hole 10 is uitgegraven. 'Hierover komt een toplaag waarop het gras wordt inge zaaid.' Dat zal van het voorjaar gebeuren. Hole 10 is een par (Professional Average Result) 3. Het cijfer staat voor het aantal slagen dat een golfprofessional nodig heeft om de afstand naar de green te overbruggen en waarmee een amateur de handicap kan berekenen. Bij par 3 is de afstand tussen afslag en hole maximaal 220 meter. Daarnaast heeft de nieuwe baan holes van par 4 (afstand 220 tot 450 meter) en par 5 (450 tot 600 meter). We lopen naar de green. Ronald-Jan wijst naar de grond. 'Zie je al die schelpen? Kalkrijke grond.'We wandelen dwars over het terrein en passeren links en rechts bunkers, een met zand gevulde hinder nis. Ze zijn nog in aanleg. We komen uit bij de green van hole 12 en begeven ons naar het afslagpunt voor de dames. 125 meter verderop staat het vlaggetje. Daar tussen ligt een vennetje. Gevuld met vol ledig zoet water, wat de reden is dat het niet in verbinding staat met de kreek rond en door het terrein, waar het water ken nelijk wat brakker is. Terwijl de bulldozer chauffeur op stoere wijze zijn machine op het puntje van het duin laat balanceren, wandelen we verder over de baan in wor ding. 'De machinisten werken op basis van GPS-punten, maar de vormen maken ze op gevoel.' Maarten taxeert de ligging van de diverse holes en kijkt tevreden. We komen bij de afslag 13. Omdat er een duin tussen is geschoven, heeft men vanaf de tee geen direct zicht op het vlaggetje bij de hole. Als richtpunt komt hier een replica van de IJzeren Kaap. Mogelijk wordt dat de naam, Iwan Groothuis lanceerde het idee de holes een Texelse naam te geven. Jan Heemskerk mag ze bedenken. Dan komt een brug in zicht, één van de twee die onlangs zijn geplaatst. De TC- stagiair loopt er al overheen. Ronald-Jan: 'Maarten, je bent de allereerste die er overheen loopt, dus jij hebt net de brug geopend.' Wij passeren een grote bunker. 'Maak daar maar een foto van.' Het is de zogeheten bielzenbunker en weggewerkt in een groot duin. Verderop passeren we de oude baan. Een groepje golfers is bezig bij de afslag. Zachtjes praten, hun concen tratie mag niet worden verstoord. Voor de damesafslag van hole 14 hebben de grondwerkers een enorm duin bij elkaar geschoven. Het afslagpunt op vijf meter hoogte biedt een fraai overzicht. Veel re liëf en water. Het moet wel gek gaan wil hier nooit een balletje in de plomp belan den. Dit is niet de eerste rondleiding van de baanmanager, die onlangs een groep goIfjournalisten een voorproefje liet ne men. 'Ze waren wildenthousiast.'Die gro te toernooien zullen er wel komen. Maar ten ratelt alvast namen op van bekende golfers die hij hier al ziet rondlopen. Gera rd Timmerman 'We proberen de baan zoveel mogelijk in de stijl van de natuur aan te leggen' Nu nog zandbak waar graafmachines de toon zetten, volgend jaar domein van golfers

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 8