TEXELSE COURANT 'Veel paardenbakken in één klap illegaal' Cjrocn '/twrtsjexels in het harL, Halvering museumbestemming Flora loopt met een sisser af A r - Cranberries planten in binnenduinrand Rozendijk Timmer www.texelsecourant.nl Volg het nieuws op Twitter ©TexelseCourant Ontvang het laatste nieuws op Facebook, Like ons! facebook.com/texelsecourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887. NR. 12773DINSDAG 14 MEI 2013 Verschijnt dinsdag en vrijdag Vliegtuigcrash Cocky knipt al 44 luchtfotograaf K jaar in De Koog Texel'94 weer te sterk voor ZDH Het Laatste nieuws het Eerst! 24 uur per dag 7 dagen per week Herman IJsseling na twee uur opge pikt uit zee Niet stilzitten, maar doorgaan tot bittere eind Zwaluwen ont snappen aan degradatie Als het nieuwe bestemmingsplan Buiten gebied ongewijzigd wordt vastgesteld, kan dat tot grote problemen leiden voor paardenhouders. Dat is de mening van Tessa van Daalen uit De Koog, die over dit onderwerp een zienswijze indiende bij de gemeenteraad. Het lijkt juridische haarkloverij, maar in het nieuwe plan wordt een buitenbak, die feitelijk uit niet meer dan een omheining bestaat, aangemerkt als bouwwerk. Dat zou betekenen dat hij alleen binnen het bouwvlak gerealiseerd kan worden. 'Dat kan vreemde situaties opleveren', meent Van Daalen. 'Een bouwblok ligt logischer wijs altijd in de naaste omgeving van de woning en sluit altijd aan bij andere be bouwing. Het mag duidelijk zijn dat het niet handig - en zelfs gevaarlijk - is om de paarden vlak bij het huis, bij wijze van spreken onder het keukenraam langs te laten lopen.' Een paardenbak wordt door paardenhou ders gebruikt om de dieren in de herfst en winter buiten te laten lopen als het gras nat en daardoor glad is, voor het beleren van jonge dieren, voor longeren en voor bijvoorbeeld rijles en het beoefenen van dressuur. Het is daarmee een onmisbaar onderdeel van de paardenhouderij en bijgevolg zijn er vele tientallen op het ei land te vinden. 'Volgens de regels van het nieuwe bestemmingsplan is een groot deel van de bestaande bakken dus in één klap illegaal', meent Van Daalen. 'Op zich lijkt dat misschien weinig te betekenen te hebben, maar dat betekent wel dat iedereen bezwaar kan aantekenen met als gevolg dat de gemeente verplicht is handhavend op te treden.' De nieuwe re gels zijn daarmee een potentiële bron van burenruzies. Van Daalen doet de gemeente ook een op lossing aan de hand. 'Gemeenten met een visie op paardenhouderij in het buiten gebied kennen inrichtingsplannen met regels waaraan een paardenbak moet vol doen. 'Deze regels kunnen bijvoorbeeld betrekking hebben op de afstand tot de buren of de openbare weg, het soort en de hoogte van de afscheiding, eventuele verlichting en de oppervlakte.' Standaard- maten voor een buitenbak zijn 20 bij 40 of 20 bij 60 meter. In het geval van Van Daalen, aan het Oude Dijkje, is het bestemmingsplan naar te vredenheid aangepast. 'De regels zijn nu dat een paardenbak niet is toegestaan buiten het bouwblok, tenzij de betref fende grond is aangemerkt als anders dan agrarische grond, dus al tuin of erf. Dat is natuurlijk een werkbare oplossing, maar alleen ais de bak, zoals in mijn geval, ook echt bij de woning ligt. Als je als paarden- houder ergens in je weidegrond een deel afscheidt en omploegt, ben je dus in over treding.' In haar zienswijze pleit Van Daalen voor een duidelijke visie op de paardenhoude rij, die volgens haar een goede invulling zou zijn van het open Texels landschap in een tijd dat veel agrariërs er mee stop pen. 'Paardenhouderij staat borg voor een open landschap met veel weilanden', stelt ze. 'In het geval van paardenhouderij hoeft de gemeente juist niet bang te zijn voor de zo gevreesde verrommeling van het landschap. Grote paniek bij schipbreuk Juttersmu- seum Flora aan de Pontweg tussen De Koog en Den Burg, toen Jan Uitgeest bij bestudering van het concept plan Buiten gebied ontdekte dat de maatschappelijke bestemming van het museumterrein was gehalveerd. 'Dan kunnen we wel dicht.' Uitgeest verkeerde in de veronderstelling dat de bestemming van het 4,3 hectare terrein van Flora, toen de raad en pro vincie in 2003 instemden met de maat schappelijke functie, goed was geregeld. 'Maar nu constateren we dat de helft er af is. Daardoor komen we diep in de proble men', zei hij maandagavond, toen hij in sprak over het nieuwe plan buitengebied. Uitgeest doelde onder meer op boeien en andere museale voorwerpen die nu nog op museael grond liggen, maar straks op agrarische bestemd land zouden ko men. Ook de nieuwe toegangsweg zou er straks clandestien liggen. 'Ik kan Taten- hove wel bellen om hem op te breken. En als er straks sprake van is dat het museum van De Waal naar Flora komt, moeten we weer aan de bestemming sleutelen.' Uitgeest pleitte er nadrukkelijk voor de bestemming zoals die in het huidige (oude) plan staat te handhaven. Wethou der Kooiman had staande de vergadering een geruststellende mededeling voor Uitgeest. 'Er is een foutje gemaakt. De bestemming is inmiddels naar de oude maat aangepast. Het blijft dus hetzelfde, u kunt weer rustig slapen.' Het was niet het enige geval van verplaat sing of verschuiven van bouwblokken, Lia Duinker van Nieuweschild. 'Ongevraagd en zonder overleg, blokken die nu naar alle waarschijnlijkheid weer op zijn plek liggen', doelde ze op zienswijzen die hier over waren ingediend. Haar opmerkingen waren reden om van ambtelijke zijde uitleg te geven dat ver schil bestaat tussen het begrip bestem- mingsvlak en de plek van een gebouw of sloot, die niet altijd overeen hoeven te komen. Bestemmingsvlakken hebben ju ridische werking. Vanavond lezing schooldirecteur USA Dr. Ashley Deans, volgens zeggen direc teur van één van de meest succesvolle scholen in Amerika, geeft vanavond een lezing in De Hollebol. Het succes schuilt hem vooral in meditatie. 'Twee keer per dag tien minuten heeft groot effect op de persoonlijke, emotionele en intellec tuele ontwikkeling van kinderen', vertelt Jan Hein Vet. Toen Vet contact zocht over een lezing elders, kreeg hij tot zijn verras sing te horen dat Deans naar Texel komt. Het begint om 19.00 uur, toegang gratis. Meer op http: http://transcendente medi- datie.be/dr-ashley-deans Supporters Texel'94 232 iGGflingGn V3n OSG dOGM kunnen met de bus komGndG weken eindexamen Promotie of niet. Dat is de inzet van de wedstrijd die Texel'94 donderdagavond speelt tegen JVC. De planning was een heel gepuzzel, omdat spelers en suppor ters met de laatste boot terug willen. De wedstrijd, die wordt gespeeld op het ter reinvan ZAP in Breezand, begint om 18.30 uur. Bij gelijkspel is er wel verlenging, maar de tijd laat geen penalty's toe. In dat geval telt het hoogste doelsaldo. Voor de boot van 17.00 uur vertrekt een suppor tersbus. Wie mee wil kan zich opgeven, bij Wim Koorn, tel. 06-53692876, of inschrij ven via www.texel94.nl. In de Burgemeester De Koninghal in Den Burg zijn gisteren de centraal schriftelijke eindexamens van start gegaan. De OSG kent 232 eindexamenleerlin gen die zich de komende weken over de examens buigen. Het VMBO telt er 76, waarvan 54 kader, 19 basis en 3 uit het leerwerktraject. De MAVO kent 51 eind examenleerlingen, de HAVO 76 en het VWO 29. De laatsten hadden gisteren Nederlands op het programma, de HAVO had 'management en organisatie'a Is exa men en het VMBO had Frans en Neder lands op de computer. De leerlingen van de HAVO en het VWO hebben sinds dit jaar te maken met ver scherpte eisen. Ze mogen voor de vakken Nederlands, Engelsen wiskunde nog maar één onvoldoende hebben om te kunnen slagen. Sinds 2012 moesten havisten en VWO'ers bij het centraal schriftelijk ai gemiddeld een 5,5 voor alle vakken heb ben. Woensdag 12 juni wordt de uitslag van het VMBO en de MAVO bekendge maakt en een dag later de resultaten van de HAVO en het VWO. Op vrijdag 28 juni worden de diploma's uitgereikt. Op twee hectare land van Staatsbosbeheer aan de Rozendijk zijn de afgelopen dagen 96.000 eranberryplanten in de grond gezet. De planten zijn van Cranberry Texel van Benno Bakker en Jan Buijs. Bedoeling is dat over driejaar de eerste cranberries kunnen worden geoogst en verwerkt in producten. De planten staan op natte grond (dankzij de kwel) die geschikt is voor de cranberryteelt. Aan alle mensen die mijn vele jaren als tandarts onvergetelijk hebben gemaakt. Ik ben dankbaar voor de waardering en vaak ook vriendschap die ik heb mogen ondervinden. Daarom wil ik u van harte uitnodigen op mijn afscheidsreceptie. Tevens kunt u dan kennismaken met mijn opvolger. Receptie: woensdag 15 mei Locatie: Question Plaza bij Hotel de Lindeboom. Tijd: 19.00 tot 21.00 uur Hans en Cora de Winter 'Uw UtJwilfi, afuscialiat: g.Vojorrdé lekkerste aanbiedingen!"^ De Echte Bakker Iedere dinsdag in deze krant Wij zijn op zoek naar iemand die v de krant wil bezorgen in de wijk TEXELSE0COURANT 't Horntje/ Pontweg Hier wonen totaal 86 abonnees. Deze wijk is het meest geschikt voor iemand die over een elektrische fiets of een brommer beschikt, of evt. voor een fietsende scholier die in deze wijk woont. Aangezien het een 'buitenwijk' betreft wordt een extra vergoeding betaald. Neem voor meer informatie contact op met Ed Witte via tel. 36 26 01 of info@lenr.nl. i de Burgemeester De Koninghal begonnen gisteren de eindexamens. www.texelseautopagina.nl Westend

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1