'Het was mistig en ik dreef daar alleen' 2 EERST Texel Spa Resort 'geweldige kans' Latere behandeling Buitengebied Zevenbergen wil hooiberghutten www.texelsecourant.nl DINSDAG 14 MEI 2013 TOESTEL VLIEGENDE FOTOGRAAF HERMAN IJSSELING STORT IN ZEE Luchtfotograaf Herman IJsseling die woensdagochtend tijdens een fotovlucht boven de Noordzee in zee stortte, is weer thuis in Bussum. Na het ongeval waarbij de 71-ja- rige piloot om het leven kwam, dreef hij twee uur in het water alvorens hij werd gered. IJsseling, die op Texel een hangar heeft, en piloot Brien van Wijk uit Sint Maartens- vlotbrug vertrokken om 8.00 uur met het vanaf vliegbasis De Kooy met de eenmo- torige Cessna van Van Wijk. Ze gingen op weg om een Litouwse coaster te fotogra feren. IJsseling: 'Het weer werd geleidelijk slechter.'Over de oorzaak van de crash en de manier waarop het is gegaan, doet hij geen mededelingen, anders dan dat het slechte weer een rol heeft gespeeld. Te gen 9.00 uur uur ontving het Kustwacht centrum in Den Helder een melding van een noodhaken uit het toestel. Dat was neergekomen in zee op een afstand van 50 kilometer uit de kust van Egmond. De Kustwacht stuurde direct vier redding boten van de KNRM, twee helikopters en een vliegtuig op pad voor een reddingsac tie. Ook gingen twee schepen ter plaatse. Zeer dichte mist bemoeilijkte het zoek werk. IJsseling, die een zwaar trauma aan de crash overhield, dreef twee uur in zee. 'Het was mistig en ik dreef daar alleen. Ik heb mijn kansen toen ingeschat.'Zijn red ding was zijn overlevingspak, waardoor hij bleef drijven en in het ijskoude water minder snel afkoelde, en een noodbaken. Dat zond na het neerstorten automa tisch een alarm uit, met de exacte positie. Daardoor kon het wrak snel worden gelo kaliseerd en IJsseling enige tijd later uit zee worden opgepikt. Hij werd per boot naar IJmuiden vervoerd en daarna naar een ziekenhuis in Amsterdam gebracht. Hij hield twee breuken in zijn linkervoet over aan de crash en zit onder de blauwe plekken. IJsseling was onderkoeld (zijn lichaamstemperatuur was dertig graden Celsius) maar aanspreekbaar en vertelde dat zijn piloot nog in zee moest drijven. Van Wijk werd kort daarna bewusteloos aangetroffen. Hij werd in zorgwekkende toestand door een helikopter naar het ziekenhuis in Den Helder overgebracht, maar bleek bij aankomst in het zieken huis te zijn overleden. Reddingboten brachten brokstukken van het vliegtuig aan wal. Daarna volgde een zoekactie naar de vermiste Cessna. Daar bij werd de Zr. Ms. Snellius ingezet. Het vliegtuig lag op 20 meter diepte en werd vrij snel met behulp van sonarapparatuur gelokaliseerd. Na inzet van een duikteam van de Duik- en Demonteergroep en een onderzoeksteam van de luchtvaartpolitie werd het toestal aan boord van de Snel lius gebracht. De Onderzoeksraad voor Veiligheid en de luchtvaartpolitie doen aan de hand van het wrak en de brokstuk ken en getuigenverklaringen onderzoek naar de oorzaak van het ongeval. Van Wijk vloog sinds januari 2000 voor IJs seling. Samen maakten ze bijna duizend fotovluchten. Vaak lange trips en onder stormachtige omstandigheden, waarbij IJsseling spektaculaire foto's kon maken. Vliegen boven zee was voor Van Wijk heel gewoon. 'Als oud marineman had hij al als jonge vlieger in een Grumman Tracker achter Russische vissersboten aangeze ten. Brien had een schat aan ervaring en kennis overvliegen en nautische zaken en kon daar bij de maritieme fotovluchten goed gebruik van maken. Brien is in het harnas gestorven tijdens het uitoefenen van zijn grote passie.' Na zijn crematie zullen de werkzaamheden bij Flying Focus worden hervat. 'Zoals Brien het gewild zou hebben.' ONGEZOUTEN Anti Manlief heeft een foto van mij opge stuurd naar de redactie. Voor de speci ale Moederdagpagina. Kennelijk was hij de enige, want ik heb geen foto kunnen ontdekken. Sterker nog, ik heb helemaal geen krant gezien. Wat een anticlimax. Ik snap er niks van. Hemelvaart viel toch op donderdag en niet op vrijdag? En het moest nog wel het mooiste cadeau wor den van deze speciale Moederdag. Want verder kreeg ik alleen maar geschenken die 'tegen' iets waren. Zeg maar een soort overlevingspakket. In het kader van: 'Alles zit, maar wel tegen.' Anti rim pelcrème, anticellulitisapparaat, een strijkijzer tegen kreukels in zijn over hemden, een epileerscheerapparaat te gen ongewenst haar in mijn delicate ok- seltjes. Verder antiroos, antioxidanten en antivetzuchtpillen. Oh ja, en een antibio- ticakuur: een halve kip per dag. Als klap op de vuurpijl een strijkplank die, naar mate hij heter wordt, een steeds blotere man laat zien. Hoe heter, hoe beter. De toon is weer gezet. Strijk het er maar in, denk ik dan. Nu is 'eiland' weliswaar een onzijdig woord, maar stel nu eens dat Texel cadeautjes zou krijgen. Voor Moederdag, Vaderdag, Eilanddag voor mijn part. Wat zouden we dan op het verlanglijstje zetten? Antihoofdpijndos siers. Ik denk dat die op één staan. Dan natuurlijk iets tegen die slimme jongens en meisjes die constant een beroep den ken te kunnen doen op de leegstaande zorgbedjes. Laten we daar zo snel moge lijk een bestemming aan geven, dan zijn we er tenminste van af. Ik vraag toch ook niet elk jaar een auto aan Sinterklaas? Verder een pilletje tegen brallende po litici, die meer oog en oor hebben voor hun twitteraccount dan hun gemeen telijke portefeuille. Laat staan hun po litieke komaf. Een poedertje misschien tegen allerlei organisaties, die, naarmate ze een steeds kleinere groep vertegen woordigen, een steeds grotere muil op zetten. Wat niet mag ontbreken is een anti-anticonceptiepil, want de dorpen vergrijzen. Scholen moeten sluiten en worden verbouwd tot bejaardengetto's. Alles loopt op rolletjes. Ouderen hebben de toekomst. Een drankje wellicht tegen de komst van de mega provincie? Je moet er niet aan denken, alhoewel, we krijgen dan wel een hoop streekderby's die mijn ventje natuurlijk allemaal moet zien. Dat geeft rust in de tent. Maar goed, Vader dag komt er aan. Mijn wraak zal zoet zijn. En nu maar hopen dat er tegen die tijd een krant uitkomt. Ann ie@texe Isecou ra nt .n I Verplaatsing van toeristische bedden is een verzoek dat vorige week tijdens de bespreking van het bestemmingsplan Buitengebied meerdere keren klonk. On der meer om het Texel Spa Resort alsnog van de grond te krijgen. 'Een geweldige kans voor Texel', noemde inspreker ing. G. Seegers van Dozy Ont wikkeling BV uit Den Helder het project aan de Pelikaan weg voor een hotel, villa's, zorgsuites, weiness-, zorg- en cosmeti sche voorzieningen. Nadat ondernemers Adrie Mantje en Peter Hin aanvankelijk 'hoopgevende' gesprekken hadden ge had met de gemeente, stuitte het later op weerstand. Binnen de raad ontstond tweespalt over de vraag of het door b en w afgewezen principeverzoek al dan niet zou moeten worden behandeld, wat uit eindelijk niet gebeurde. De h u id ige sta nd va n za ken is vol gens See gers dat het pla n op ee n aa nta I p u nte n za I worden bijgesteld om het 'maatschappe lijk en financieel haalbaar te maken'. Hij wees op het landbouwkundige onderzoek dat de geringe agrarische waarde van de grond had aangetoond. Met Staatsbosbe heer zijn de nodige gesprekken gevoerd. SBB zal bij de ontwikkeling worden be trokken 'om zo de gezamenlijke natuur te integreren met het landschap'. De aanpak zal stapsgewijs zijn, voor een 'naadloze en geruisloze aansluiting met de omgeving'. Samen met zorgorganisatie Omring wil len de ondernemers verder vorm geven aan het zorgtoerisme. Volgens Seegers stimuleert het Spa Resort de werkge legenheid. 'Het krijgt meer dan 200 ar beidsplaatsen.' Hij stipte ook het vraag stuk van de slaapplaatsen aan. 'Dit punt is oplosbaar door enerzijds slaapplaatsen van andere locaties in te zetten en ander zijds een beroep te doen op het contin gent van 400 toeristische zorgplaatsen.' Seegers: 'Het plan past weliswaar niet in het vigerende bestemmingsplan Buiten gebied, maar sluit naadloos aan bij de ambitie van de gemeente. Het ligt mid den in het toeristische kerngebied, het is een aanvulling op het huidige toeristi sche aanbod en biedt naar de toekomst, gelet op de ontwikkeling van de bevol king, jaarrond mogelijkheden om de eco nomie van Texel duurzaam te versterken. Hij verzocht de bestemming agrarisch om te zetten naar recreatief of opname van een wijzigingsbevoegdheid. De politieke partijen praten pas op don derdagavond 30 mei verder over het nieu we bestemmingsplan Buitengebied. De politieke partijen zouden aanvankelijk morgenavond (woensdag 15 mei) in com missieverband inhoudelijk ingaan op de zienswijzen die zijn ingediend, maar dat lukt niet. Er was te weinig ruimte voor de partijen om die vergadering voor te berei den, omdat gisteren en vanavond ook nog twee commissievergaderingen over het nieuwe bestemmingsplan voor De Koog zijn. De raad komt woensdag wel heel kort bijeen om een zogeheten voorberei dingsbes luit te nemen om ongewenste ontwikkelingen te voorkomen. Zoals de planning nu is, wordt donder dagavond 30 mei eerst in commissiever band over het nieuwe plan Buitengebied gesproken en op woensdagavond 5 juni in raadsverband. Bedoeling is dat de ge meenteraad die avond een definitief be sluit over het nieuwe plan neemt. Aan vankelijk was het de bedoeling dat de raad het nieuwe bestemmingsplan op 15 mei al zou bekrachtigen, maar dat werd te kort dag. De partijen besloten vorige week tijdens de drie commissievergaderingen op maandag, dinsdag en woensdag eerst de ruimte te geven aan de indieners van de ruim vierhonderd zienswijzen om hun zegje te doen. Het streven om rond deze tijd het nieuwe plan vast te stellen, komt voort uit een toezegging die wethouder Edo Kooiman in juni 2012 deed. Hij beloofde de raad toen dat het plan in mei (eventueel juni) klaar zou zijn. Op dat moment was er het nodige gemor over de tijd die het allenaal kostte om tot het nieuwe plan te komen. GroenLinks stelde toen voor om partijen van buitenaf (bvTOP) in te schakelen. De gemeente moet in ieder geval in juli een vastgesteld nieuw bestemmingsplan Bui tengebied hebben, omdat er anders geen leges voor aanvragen meer geheven kun nen worden. Geld voor jeugd De jaarlijkse collecte voor het Nationaal Fonds Kinderhulp heeft op Texel €4256,53 opgeleverd. De ene helft van het geld gaat naar het fonds en wordt gebruikt om kinderen die in de knel zitten te helpen. De andere helft is specifiek voor Texelse jeugd. Volgens Ce cil van Tiel, die op het eiland de inzame ling coördineerde, kan met de opbrengst in ieder geval een abonnement voor Mo lenkoog worden gerealiseerd voor kinde ren van wie de ouders op de voedselbank zijn aangewezen. Daarnaast wordt nog gezocht naar een goede bestemming, met name voor jeugd vanaf twaalf. Er wa ren 63 collectanten op het eiland op pad om de €4256,53 op te halen. De verscheidenheid aan toeristische ac commodatie groeit zienderogen. Marcel en Sandy Smit van minicamping Zeven bergen in Eierland willen daar het agrari sche fenomeen hooiberghut aan toevoe gen. Maar het plan buitengebied biedt hiervoor (nog) geen mogelijkheden. 'Er is een toenemende vraag naar klein schalige, unieke verb lijfsaccommodaties voor korte vakantie. Daar willen wij op inspelen', zei inspreker Sandy Smit. Met haar man had ze een zienswijze inge diend. 'Hooiberghutten hebben een agra rische uitstraling en bieden meer comfort dan een standaard trekkershut.' Het is volgens haar een goed concept, dat zich elders al heeft bewezen. De voorwaarde dat er binnen een straal van tien kilome ter niet meer mogen komen, moet wild groei voorkomen. Haast is geboden want Ontwikkelingsbedrijf Noord-Holland sub sidieert het dit jaar nog. De pijn zit hem er in dat de hooiberghutten niet kunnen worden afgebroken en dus ook 's win ters buiten staan. En dat staat het plan Buitengebied niet toe. Ze vroeg de raad maandag in te stemmen met een uitzon dering, zodat het mogelijk is twee hutten te plaatsen.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2