LTO: Compensatie grond Zeeburg 'trucje' NIEUWS Lopen in De Koog voor Roparun www.texelsecourant.nl DINSDAG 14 MEI 2013 TWEESPALT OVER BIOVERGISTING, WINDMOLENS EN ZONNEAKKERS Het gesteggel over de compensatie voor de omzetting van landbouwgrond in natuur in Waalenburg is nog niet ten einde. Maandag, bij de bespreking van het ontwerp bestemmingplan Buitengebied, zorgde het gebruik van hoeve Zeeburg voor discussie. Waalenburg zou pas als natuur in het nieuwe bestemmingsplan worden opge nomen als de compensatie met grond aan de oostkant van Texel is afgerond, herin nerde LTO-voorzitter Han van Egmond aan een afspraak die de politiek had ge maakt. Maar de huidige stand van zake is volgens hem dat nog 128 hectare niet is ingevuld. Het meerekenen van Zeeburg, de boerderij in De Eendracht die al tien tallen jaren dienst doet als reservaat voor rotganzen, noemde hij een 'trucje'. Hij doelde op de bestemming agrarisch, met de aanvulling rotganzenopvang. Wethou der Edo Kooiman was het niet eens met de bewering van Jur Schuiringa (WD) dat ganzengrond agrarisch gezien 'waarde loos' is. 'De ganzenopvang is nodig om schade op de omliggende bedrijven te beperken. Als we dat niet zouden doen, dan zouden overal ganzen rondzwerven en zou de schade op de naburge akkers groter zijn.' Schuiringa nam geen genoe gen met deze uitleg: 'Er zou 128 hectare volwaardige agrarische grond, dit is grond met een beperking.' Kooiman kapte de discussie af met de opmerking dat er nog besprekingen over Zeeburg lopen. Een einddatum kon hij niet noemen. De kritiek van LTO op het plan Buitenge bied was breder. Met name de beperkin gen die ondernemers op het oude land worden opgelegd. Van Egmond sprak van een discrepantie tussen landschap en economie. Volgens hem zijn er voldoende mogelijkheden voor landschappelijke in passing van initiatieven. De landbouw- voorman hield ook een pleidooi voor ver ruimingvan regelgevingop heel Texel.'Elk jaar stoppen er ondernemers, dat geeft ruimte aan collega's.' Samenwerking en schaalvergroting geven volgens hem de behoeft aan grotere bouwvlakken. Ook bepleitte hij het toestaan van woonunits, voor het onderbrengen van tijdelijk per soneel. 'Ze tasten het landschap niet aan, voldoen aan het bouwbesluit en zijn een stuk veiliger dan caravans en tentjes.' Verruiming wilde hij ook voor de moge lijkheden voor opwekking van duurzame energie, zoals zon-, bio- en windenergie. Maar inspreker en melkveehouder Marcel Witte (hoeve Concordia) hield juist een pleidooi tegen bio-energie. 'Biovergis- ting op Texel heeft desastreuze gevolgen voor landbouw, milieu en de agrarische structuur op het eiland. Nieuwe inzichten noodzaken er volgens hem toe dat de raad het besluit van de raad om bioenergie op te nemen in het plan buitengebied te her overwegen. De benodigde grondstof voor de biovergisting leggen volgens hem een dermate grote claim op agrarische grond, dat de prijs van ruwvoer zal stijgen en het afgesproken minimum van 4000 hectare grasland in gevaar zal komen. Risico op gaslekkage, brand en lekkende mest zijn volgens Witte een te groot risico. Namens '10 voor Texel' protesteerde Men no Stam tegen het toestaan van kleine windmolens in het buitengebied en zogeheten zonne-akkers, terrein waar zonnepanelen mogen worden geplaatst. Biovergisters wil hij alleen toestaan voor eigen gebruik. Het toestaan van kleine windmolens kan volgens de Werkgroep Kernwaarden Texel, die zich inzet voor 'ontwikkeling met behoud van kernwaar den', leiden tot een 'woud van masten'. Inspreker Dick Drijver: 'Niet toestaan.' Strafeis: één jaar cel voor brandstichting 'Deze verdachte heeft opschudding, schrik en angst in de Texelse gemeen schap veroorzaakt. Zijn verklaringen zijn raadselachtig en tegenstrijdig. Hoewel hij met een onduidelijke psychische pro blematiek lijkt te worstelen, is er geen enkele reden hem niet volledig toereke ningsvatbaar te verklaren.' Dat zei officier van justitie Monique Pan- horst woensdag voor de rechtbank in Alk maar voordat zij één jaar cel waarvan vier maanden voorwaardelijk eiste tegen een 21-jarige man uit Emmeloord. Hij wordt verdacht van brandstichting bij Zijm en Blonk in Den Burg op 1 september 2012. Toen gingen een caravan, een Alfa Romeo en een nabijgelegen houtopslag in vlammen op. Met kordaat ingrijpen wist de brandweer te voorkomen dat het vuur oversloeg naar een opslagplaats met gas flessen. De brand werd veroorzaakt door een brandend stuk papier in de auto. Bij een auto van een omwonende werd die nacht eveneens brand gesticht met een brandend stuk papier. Deze auto brandde niet uit en op de klep van de benzinedop vond het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) DNA-sporen van de verdachte. Die had de brandweer eerder nog gehol pen bij het blussen. Hij werd daarna in eerste instantie al getuige beschouwd en gaandeweg werd hij de voornaamste verdachte. De Emmeloorder voerde in de rechtszaal een curieus verweer; hij herin nerde zich helemaal niets. De man is psychiatrisch onderzocht. Hij lijdt aan vormen van aandacht- en con centratieverlies, maar er zijn geen aanwij zingen gevonden voor geheugenverlies. De man zelf denkt dat hij aan een vorm van slaapwandelen lijdt. 'Soms word ik 's ochtends wakker en dan zie ik aan de zandsporen op mijn sportschoenen dat ik 's nachts moet hebben hardgelopen.'Wat hij wél zeker wist, was dat hij geen auto's in de brand heeft gestoken. Op de vraag van de rechtbank hóe hij dat zo zeker kan weten, antwoordde de man dat hij 'dat soort dingen gewoon niet doe'. Drank zou een verklaring kunnen zijn voor het geheugenverlies in de betreffende nacht, maar de man zelf zei dat hij zich ondanks de 10 tot 20 biertjes die hij ophad altijd wel iets had moeten herinneren. De officier van justitie kende weinig twij fel, omdat er DNA van de man was ge vonden bij de tweede auto. Een belang rijke rol in haar bewijsvoering was ook weggelegd voor de vele tegenstrijdige verklaringen die de verdachte tijdens het onderzoek aflegde. Advocaat H. Teunisse vond alle aanwijzingen, tot en met het DNA-spoor aan toe, mager. Hij betichtte de autoriteiten van een tunnelvisie in de zaak en pleitte voor integrale vrijspraak. De rechtbank doet 22 mei uitspraak. Kwestie Isola Bella weer voor rechter Aan de soap rond bed breakfast Isola Bella is een nieuwe episode toegevoegd. Dinsdag stonden de familie Prins en de gemeente weer tegenover elkaar in de rechtbank in Alkmaar. Advocaat Xandra Wentink schetste hoe de gemeente Isola Bella keihard aanpakt, terwijl vergelijkbare logiesbedrijfjes on gestoord hun gang gaan. Volgens haar is sprake van willekeur. Ze noemde een pension in De Koog, opgebouwd uit twee tegenover elkaar gelegen hoekwoningen, met 31 bedden. 'Zo zijn er op het eiland tal van voorbeelden te noemen.' De raads man van de gemeente zei dat geen sprake is van willekeur of ondoorzichtig beleid. 'Waar we moeten optreden, treden we op. Handhaving op dit specifieke gebied heeft enige tijd geen echte prioriteit ge had, maar juist op dat punt maakt de gemeente nu een inhaalslag.' Maar voor Isola Bella lijkt een positief eind ver weg. Een gedoogbeschikking voor twaalf bed den trok de gemeente in, legalisatie zit er volgens de gemeente voorlopig niet in. Dwangsommen die de gemeente Isola Bella eerder heeft opgelegd zijn met het afwijzen van de gedoogvergunning weer actueel geworden. De gemeente legde het bezwaar tegen de dwangsommen terzijde, reden voor Isola Bella de rechter te vragen er een stokje voor te steken. Hottentot en Prins hopen op steun raad Anne Hottentot en en Piet Prins van Iso la Bella hebben hun hoop gevestigd op de gemeenteraad, die dezer dagen het nieuwe bestemmingsplan voor het bui tengebied behandelt. Hierin staat dat voor boerderijen met cultuurhistorische waarde, de woonfunctie mag worden ge splitst. Als de woonfunctie van de boerderij als nog in tweeën wordt gesplitst, mogen ook twee keer zoveel toeristische bed den worden verhuurd. Buiten de eige naren om inventariseerde de gemeente onlangs de mogelijkheden de stolp aan de Rozendijk onder te brengen op de ge meentelijk monumentenlijst. Het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied voorziet in mogelijkheden monumenten in twee delen te splitsen, maar volgens het college is al gebleken dat de stolp niet kansrijk is om op de lijst te belanden. 'Zo zul je zien dat wij straks op die gronden geen toestemming krijgen Isola Bella te splitsen' zei Piet Prins vorige week in de rechtszaal. Hij en Anne Hottentot hebben hun hoop gevestigd op de gemeenteraad. Anders dan het college van b en w neemt de raad volgens hun advocaat tot nu toe een sympathieke houding in richting het logiesbedrijf. Xandra Wentink: 'Hoe het ook uitpakt, op korte termijn wordt dui delijk of er zicht is op legalisatie.' Liefst 86 mensen hebben donderdagoch tend meegedaan aan een crossloop in De Koog. Ze liepen voor de Texelrunners die van 18 tot en met 20 mei voor de tweede keer meedoen aan de Roparun. Het ging om het oude rondje dat vroeger vanaf het voetbalbveld van SV De Koog werd gelopen. De 8 kilometer (37 deel nemers) werd gewonnen door Arno Boe- kema uit Zwolle. Jan Zijm uit Den Burg, één van de Texelrunners, werd derde. Op de 4 kilometer was Martijn van Haren de snelste, gevolgd door David van Logchem. Zij doen in het Pinksterweekend ook mee aan de 540 kilometer lange loop van Pa rijs naar Rotterdam. De 1200 meter voor kinderen (11 deelnemers) werd bij de jongens gewonnen door Sem Pauw uir Leusden, gevolgd door Mart Kikkert uit Den Burg en bij de meisjes door Charlotte Jongsma uit De Koog. De loop leverde net to €420,- op voor het goede doel. De Roparun is de grootste non-stop esta fette ter wereld. De loop wordt gehouden om geld op te halen voor mensen met kanker. De Texelrunners starten zaterdag 18 mei om 21.48 uur in Parijs en hopen op maandag 20 mei rond 13.30 uur op de Coolsingel in Rotterdam te arriveren. Veel belangstelling Man uit Den Burg voor Vogelkijkdag gepakt met drank De Vogelkijkdag nabij De Cocksdorp heeft zaterdag naar schatting negenhonderd bezoekers getrokken. De politie heeft vrijdag een 33-jarige man uit Den Burg aangehouden wegens rijden onder invloed. De politie zag hem 's nachts met hoge snelheid door de Parkstraat rijden. Bij controle bleek hij te hebben gedronken, hij was niet in het bezit van een rijbewijs en had ook nog een boete openstaan. Bij een ademanalyse op het bureau blies hij 465 microgram alcohol per liter uitge ademde lucht (ug/l). Dat was vijf keer de toegestane hoeveelheid van 90 ug/l voor een beginnend bestuurder. De man kreeg een proces-verbaal. Gedicht in lezenaar In de lezenaar op de Groeneplaats is een gedicht van Inez Meter te lezen. Zij woont en werkt in Gouda en werd in 2003 tot eerste stadsdichter van de Zuidhollandse plaats uitgeroepen. Verwondering is één van de belangrijke elementen in haar werk. De dag, die werd gehouden op land nabij De Robbenjager, begon rustig als gevolg van de regen. Later klaarde het op en nam ook het aantal bezoekers toe. Vogelaars die op bezoek waren, werden onder meer verrast door de gestreepte strand loper die vlakbij het terrein werd gezien. Klaas de Jong uit De Cocksdorp ontdekte de zeldzame soort en scoorde daarmee 'de soort van de dag'. Andere bijzondere vogelsoorten die werden waargenomen: ooievaar, zwarte wouw, morinelplevier, poelsnip, kuifduiker, wit- buikrotgans en een draaihals. De dag was georganiseerd door Natuur monumenten, Staatsbosbeheer en het Vogelinformatiecentrum Texel uit De Cocksdorp. Er werd onder meer uitleg gegeven over vogelreizen, tijdschriften, natuurboeken, verrekijkers, telescopen, fotoapparatuur en terreinbeheer. Voor kinderen waren ook diverse activiteiten georganiseerd. i de volwassenen het veld1

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5