Kracht zon bundelen met hulp van spiegels NIEUWS Lopen voor onderzoek spierziekte 'Cranberryplant kan niet snel te nat staan' Leerlingen leren radio maken www.texelsecourant.nl VRIJDAG 17 MEI 2013 SOLAR TOUR TREKT LANGS ZONNEPROJECTEN OP TEXEL Halfronde spiegels die op het water drijven en de warmte van de zon opvangen, zodat de energie daaruit benut kan worden. Zo kan de energie-opwekkende installatie die sinds enige tijd bij Hotel Texel in polder Eierland staat worden omschreven. Het is een proefopstelling die natuurkun dige Evert du Marchie van Voorthuysen uit Groningen op het land van de familie Langeveld heeft aangelegd. Dat gebeurde met hulp van TexelEnergie die Du Marchie van Voorthuysen hielp een plek op het ei land te vinden. Woensdag werd de installatie bezocht door tientallen mensen die diverse duur zame projecten op het eiland bekeken in het kader van de zogeheten Solar Tour van Agentschap NL en SEAC, een centrum voor zonnenenergie. De gepensioneerd fysicus van de univer siteit in Groningen liet zien hoe de half ronde spiegels zonnestralen opvangen en bundelen, zodat de warmte gericht naar één lijn wordt gestuurd. Bij de proef opstelling is dat een buis (een absorber) waarin met de kracht van de zon water wordt verwarmd. Van Voorthuysen liet weten dat de proef opstelling het afgelopen jaar nog on derhevig is geweest aan tegenslagen, maar dat het gelukt is met het systeem het water van het nabijgelegen zwem bad van Hotel Texel te verwarmen. 'We hebben water tot negentig graden ver warmd, waarna het via een leiding naar het zwembad is geleid en daar is via een warmtewisselaar de warmte aan het zwembad afgegeven.' De installatie bestaat uit 76 vierkante me ter parabolische spiegel en drijft op blok ken van piepschuim in een waterbassin met een diameter van 14 meter. De cen trale is bewust drijvend, zodat de spiegels telkens in de juiste stand ten opzichte van de zon kunnen staan. Het project heeft de naam SmartSolarAt- Texel gekregen. Het valt onder de vlag van SOLAq, een bedrijf waarvan Van Voort huysen technisch directeur is. Bedoeling is dat de installatie de komende jaren bij Hotel Texel blijft staan en verder in de praktijk wordt ontwikkeld. De gewonnen energie wordt niet alleen voor het zwem bad gebruikt, maar ook voor een instal latie waarmee zeewater van het zout kan worden ontdaan. Het systeem lijkt op zogeheten zonther- mische krachtcentrales (ook met spiegels) die al heren der in landen rond de Middel landse Zee staan. Het verschil is dat de op stel ling op Texel de eerste is die op water drijft en draait. Van Voorthuysen streeft ernaar in de toekomst grotere exempla ren te maken (met een oppervlakte van circa een hectare) die door bijvoorbeeld door hotels en fabrieken gebruikt kunnen worden om aan hun energie te komen. Daarnaast zet Van Voorthuysen zich via de stichting GEZEN in om aandacht te vestigen op de noodzaak van zonthermi- sche krachtcentrales om energieproble men op te lossen. De deelnemers aan de Solar Tour (onder meer wetenschappers, ontwikkelaars, bouwondernemers, studenten en amb tenaren) waren onder de indruk van de opstelling. Die heeft de afgelopen tijd ook al van meer belangstellenden bezoek gehad. De deelnemers aan de Solar Tour gingen ook langs bij energienulwoningen in Den Hoorn, het schietsportcentrum, ABS Autobedrijf van de familie Graaf, de rioolwaterzuivering, het Beach Park, de Aardappelbewaarplaats en de Potvis op 't Horntje om projecten met zonnenenergie in de praktijk te aanschouwen. 'Dit is een prachtig gebied om cranberries te telen', vertelt Benno Bakker terwijl hij over de twee hectare land loopt om de vorige week geplante cranberryplanten aan te trappen in de grond. Liefst 45.000 planten staan er sinds een week in de binnenduinrand langs de Ro- zendijk. Er was aanvankelijk 96.000 ver kondigd, maar dat was verkeerd gezegd. De grond is deels nooit verdroogd ge weest, waardoor die volgens Bakker zeer geschikt is voor de bessen. 'Cranberry- planten kunnen niet snel te nat staan. Ze mogen alleen niet droog komen te staan. Bijkomend voordeel van deze plek is dat er altijd aanvoer van kwel uit de duinen is en dat de grond een goede zuurtegraad heeft.' Vooralsnog hebben Bakker en zijn com pagnon Jan Buijs (opererend onder de naam CranberryTexel) samen met cran berrykwekerij BeSNederLand uit Dalfsen twee hectare beplant. Het is de bedoe ling door te groeien naar minimaal tien hectare op verschillende plekken. Bij een paar boeren zijn inmiddels proefveldjes en er komen ook wat cranberryplanten bij Marc van Rijsselberghe om te zien hoe ze gedijen bij zout water. Bakker en Buijs hebben de grond aan de Rozendijk voor dertig jaar gepacht van Staatsbosbeheer. Die gebruikt de pacht voor natuurbeheer. De plaggen die tijdens de voorbereidende werkzaamheden van het land kwamen, gingen volgens Bakker naar SBB en zijn voor tuinwallen gebruikt. Over driejaar kunnen de eerste cranber ries aan de Rozendijk worden geoogst. Bakker en Buijs gaan samenwerken met landgoed De Bonte Belevenis bij Den Hoorn om de bessen in Texelse producten te verwerken. De Bonte Belevenis begon twee jaar jaar geleden samen met Buijs ook met een proefperceel cranberryplan ten om te experimenteren. De teelt aan de Rozendijk wordt biologisch. Het is de bedoeling dat de bessen straks machinaal worden geoogst. De planten worden niet hoog en zijn volgens Bakker straks te ver gelijken met heideplanten. Cranberries zijn landelijk bekend als de bessen die op Vlieland en Terschelling groeien, nadat ze halverwege de negen tiende eeuwopTerschelling aanspoelden. Maar ze komen op meer plekken voor. Op Texel groeien cranberries al ruim tachtig jaar op een paar plekken in de duinen sinds een boswachter ze uitzette. Collectanten Het Prins Bernhard Cultuurfonds zoekt mensen die van 26 mei tot 1 juni willen collecteren voor de Anjeractie. Het geld wordt gebruikt voor cultuur en natuurbe houd. Belangstellenden kunnen zich mel den bij coördinator Gerda van der Puyl.tel 06-33951426 of gevdpuyl@texel.com. Yolanda Legierse en Ellen Mulder doen volgende maand mee aan de Wandel- 4Daagse van Alkmaar om geld in te za melen voor onderzoek naar spierziekten. De twee kwamen tot het initiatief door Theo Legierse die in november overleed aan de spierziekte MSA. Hij was een zwa ger van Yolanda Legierse. Ellen Mulder begeleidde hem vorig jaar tijdens een vakantie van bewoners van het Verpleeg huis in hetTesselhuus. Zo'n twee maanden geleden staken de twee, die beiden bij De Gollards werken, de koppen bij elkaar en besloten mee te gaan doen aan de Wandel4Daagse om geld op te halen voor onderzoek naar MSA. Legierse: 'Het is geen bekende ziek te en er is ook geen behandeling voor, om dat er weinig onderzoek naar kan worden gedaan door de hoge kosten.' De twee wandelen sindsdien een paar keer per week om getraind te raken. Bedoeling is dat de opbrengsten naar een instituut in België gaan waar Theo Legier se meewerkte aan onderzoek naar MSA. 'Dat deed hij zodat er meer over de ziekte bekend zou worden. Hij wist dat hij zelf niet meer zou genezen.' Ze moesten allemaal een eigen nummer kiezen om te draaien en voor de micro foon wat vertellen. Dertien eerste-en tweedeklassers van het VMBO waren dinsdagochtend te gast bij Radio Texel om zelf een radioprogramma te maken. Op school hadden ze tijdens een keuzevak van muziekdocent Rob de Jong geleerd hoe radio wordt gemaakt en in de studio in Den Burg werd de kennis in de praktijk gebracht. Jelle Burgman en Arco Uitgeest vonden het leerzaam om te doen. 'Ik dacht eerst dat we radio's zou den gaan maken', aldus Arco, 'maar dit Volgens Legierse is MSA een progres sieve ziekte waarbij de functies van het lichaam afnemen. 'Lopen gaat op een ge geven moment niet meer en ook praten gaat snel achteruit.' Naar schatting heb ben drieduizend mensen in Nederland de ziekte. Die begint over het algemeen na het vijfstigste levensjaar. Volgens de twee is lopen een passende manier om in lijn van Theo Legierse in ac tie te komen. Hij had sportzaken in Den Burg en De Koog en was zelf ook sportief. 'Hij deed aan veel sporten en had een warme belangstelling voor de vele sport verenigingen op het eiland.' De twee hebben via familie en vrienden inmiddels ruim vijfhonderd euro voor on derzoek naar MSA opgehaald. Ze hopen de komende weken nog meer geld te ver werven. Legierse heeft daarvoor speciaal een rekening (354248650) geopend bij de Rabobank. De Wandel4Daagse wordt gehouden van dinsdag 18 tot en met zaterdag 22 juni. Van woensdag tot en met zaterdag wordt elke dag veertig kilometer gelopen. Bei den doen voor de eerste keer mee aan het evenement. Legierse liep eerder ook al de Vierdaagse van Nijmegen. was ook leuk om te doen.' De heren kwa men uit zichzelf met meerdere nummers om te draaien. Volgens De Jong krijgen de leerlingen bij de keuzevakken, die eens in de zoveel tijd worden gegeven, bewust geen cijfer. 'Ze kiezen ervoor het vak te volgen en zijn daardoor vaak gemoti veerd.' Radio bleek geen onbekend feno meen bij de jeugd te zijn; O-Music en 538 werden genoemd als stations waar soms naar geluisterd wordt. De uitzending van de leerlingen is opgenomen en wordt donderdag 23 mei van 21.00 tot 22.00 uur uitgezonden via Radio Texel op 106.1 FM in de ether en www.radiotexel.nl. Nader onderzoek naar dijkversterking De dijk rond de passantenhaven en de verenigingshaven in Oudeschild wordt mogelijk bij de versterking van de Wad dendijk betrokken. Hoogheemraadschap, gemeente en beide havens onderzoeken de mogelijkheden. De zogeheten 'Jean Le Grand Boulevard' die naar het opslagterrein van Ooms (voorheen asfaltcentrale) loopt, was tot nu toe niet betrokken in de plannen om 17 kilometer dijk langs de Waddenzee te versterken. Bedoeling is dat de grote dijk tussen de haven en het dorp (de primaire waterkering) met damwanden in de teen wordt verstevigd, maar het is de vraag of de dijk daarna rekentechnisch voldoet aan de normen. De norm is dat de dijken bestand zijn tegen een superstorm die zich statistisch gezien eens in de vierdui zend jaar kan voordoen. De Waddendijk zou daarvoor bij Oude schild eigenlijk een stukje hoger moe ten zijn, maar de gemeente heeft bij het hoogheemraadschap laten weten dat dat geen optie is. Dat zou teveel ruimte in het dorp en op de haven in beslag nemen, waardoor nu naar de dijk om de haven wordt gekeken. De gedachte is dat die dijk (een secundaire waterkering) wordt verstevigd zodat hij bij een superstorm dienst kan doen als golfbreker voor de Waddendijk. Dan slaan de golfen minder hard op de primaire waterkering. Op het moment wordt bekeken in hoe verre het alternatief haalbaar is. Het zou betekenen dat de 'Jean Le Grand Boule vard'onder meereen flauwer talud moet krijgen om steviger te worden en dat kan gevolgen hebben voor de vaarroute naar de passantenhaven. Die is in één hoek van de dijk al krap en dat moet volgens be trokken partijen niet krapper worden. Het hoogheemraadschap heeft ook het ver zoek gekregen de betreffende dijk groen te laten blijven als het tot een stevigere bekleding zou komen. Volgens een woordvoerder van het hoog heemraadschap is het de bedoeling dat er een ontwerp van het alternatief komt en dat dat voor inspraak ter inzage wordt gelegd. Volgens planning gaat de dijk versterking, opgedeeld in tien secties, in 2015 van start. Een paar maanden gele den heeft het bestuur van het hoogheem raadschap zogeheten voorkeursvarianten vastgesteld en die worden op het mo ment nader uitgewerkt. Het hoogheemraadschap en de gemeen te zijn ook nog steeds in conclaaf over het plan om een coupure in de dijk tus sen de haven en het dorp te maken. Hol lands Noorderkwartier staat daar positief tegenover, maar volgens de organisatie moet wel duidelijk zijn dat de veiligheid niet in gevaar komt en de gemeente moet de financiering zien rond te krijgen. de Wandel4Daagse van Alkmaar. Myrthe Kalf kondigt onder toeziend oog van docent Rob de Jong een plaat af.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5