mrnmrn mmmrnrn mmmiv OPINIE W.ldMM q( www.texelsecourant.nl VRIJDAG 17 MEI 2013 Zolder Laatst gebeurde er me zo ongeveer het ergste wat iemand (een jongere) uit de 21ste eeuw kan overkomen. Het internet lag eruit. Ramp! Wat ga je dan doen?! Na eerst een half uur naar de muur te hebben gekeken, ben ik uit wanhoop naar zolder gegaan, op zoek naar niks eigenlijk. Een beetje kijken naar dingen van lang en kort geleden. Speciaal voor dit tweewekelijkse stukje tekst ga ik proberen op te sommen wat ik daar voor leuks heb gevonden. Om te beginnen een oud rapport uit de tweede. Daarin mochten mijn leraren van destijds iets over me opschrijven. 'Onge concentreerd' lijkt het sleutelwoord. 'Katja is erg gezellig in de klas, maar op sommige momenten mag dat wel wat minder'. De cijfers waren trouwens prima dat jaar. Ver der vond ik een paar oude vriendenboek jes. Dit zijn boekjes waarin je klasgenoten kon laten schrijven en dat ze dan algeme ne vragen over zichzelf beantwoordden. In mijn eigen boekjes schreef ik zelf altijd (meerdere keren). Leuk is dat je bijvoor beeld ziet veranderen wat ik later wil wor den. Eerst staat er: 'net als mijn vader en moeder een café hebben'. Later is dat met een andere pen doorgekrast en is daar ach ter geschreven: 'beroemd worden'. Ook an dere dingen als piloot en advocaat worden genoemd. Van alles dus. Op de vraag wat mijn lievelingsboek is, was het antwoord standaard het laatste boek dat ik gelezen had. Mijn idool was vaak iemand van het 'talenten'programma Idols, grappig, waar schijnlijk legde ik daar een link tussen. Het enige wat niet veranderde, was mijn hand schrift. Dat bleef prut. Wat ik ook op zolder vond waren ik foto's. Een foto met de papegaai die ik toen had op mijn schouder en de kat op schoot, vakantiefoto's uit Frankrijk en Aruba. Klassenfoto's. Mensen die je al jaren niet gezien hebt en waarvan je je ineens gaat afvragen wat ze nu doen of zijn. Verder vond ik veel muziekstukken, mappen, schriften, een boek met stukken tekst die ik als 14 -jarige geschreven heb en nog best interessant waren. Uiteindelijk heb ik een paar uur op zolder gezeten zonder het internette missen. Dingen gevonden die ik al jaren niet meer gezien had. Hopelijk valt snel het internet weer weg. Dan kan iksnel weer eens op zolder kijken. Katja Schraag FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Raad onder tijdsdruk Ruimte voor nieuwe ontwikkeling, maar niet groter, hoger en meer. Aldus kort samengevat de essentie van het bestem mingsplan Buitengebied. Doel:Texel mooi houden en daarmee aantrekkelijk voor onze gasten. Immers, het toerisme, daar moeten we het allemaal van hebben. Was het maar zo simpel. De praktijk is vaak weerbarstig. Zoals bij logies bed rij ven in het buitengebied, die in het oude bestemmingsplan nog ruimte hadden voor uitbreiding, en die straks, als ze nog geen concreet plan hebben, hun groeimo gelijkheden geblokkeerd zien. Hier wordt getornd aan bestaande rechten, luidt de klacht, in veelvoud geadresseerd aan de politiek. Er wordt al geschermd met claims. Net als door de particulier met logies met ontbijt, die maximaal nog zes bedden mag verhuren. Ook hier wordt ge zinspeeld op schadeclaims. Het zijn lastige afwegingen voor onze raadsleden. Wat is wijsheid in deze veelal ingewikkelde materie waarin allerlei be langen elkaar doorkruisen? Privé, zakelijk, economisch, financieel, gemeente- en al gemeen belang. Die twee laatste lopen overigens niet per definitie synchroon. Het college had twaalf weken om te rea geren op de vele honderden zienswijzen, waarvan het merendeel is afgewezen. Zó veel tijd is de raad niet gegund om tot en RECHTZAAK Gedeeltelijk vrijgesproken De rechtbank in Alkmaar heeft een 21-ja- rige inwoner van Emmeloord deels vrijge sproken van dubbele brandstichting. De man, die sinds november vast zat, is per direct op vrije voeten gesteld. De recht bank deed vervroegd vrijspraak. Volgens het Openbaar Ministerie heeft de man op 1 september afgelopen jaar brand gesticht in een auto en een caravan op het terrein van een garage in Den Burg. Ook een houtopslagplaats werd daarbij verwoest. De auto ging in brand door een brandend stuk papier en de brandweer kon nog net voorkomen dat het vuur over sloeg naar een opslagplaats met gasfles sen. Bewoners uit de directe omgeving van de brand werden geëvacueerd. Eén auto en de caravan gingen volledig in vlammen op, maar anders was dat met in de omgeving geparkeerde wagen. Ook daar was een stuk brandend papier in de tankopening gestoken. Maar deze auto brandde niet uit en op de klep van de benzinedop vond het Nederlands Foren sisch Instituut DNA-sporen die bij nader onderzoek aan de man uit Emmeloord toebehoorden. Officier van justitie Moni que Panhorst eiste op 8 mei een jaar cel., waarvan vier maanden voorwaardelijk. weloverwogen afweging te komen. Met als complicatie dat de raadsleden zich in korte tijd over de zienswijzen van twee plannen (Buitengebied en De Koog) moe ten buigen, naast het reguliere werk. En soms de ongemakkelijke bijkomstigheid dat regels waartoe de raadsleden zelf hebben besloten lastig kunnen uitpakken. Zoals het vraagstuk over wat te doen met particulieren die al jaren (veel) meer dan vijf toeristische bedden verhuren. Legali seren, zoals ook met al die recreatieve op stallen is gebeurd, of aanpakken? Wat de inspraakreacties ook duidelijk maakten, is dat te starre regels nieuwe ontwikkelingen in de weg kunnen staan. Zoals de wens voor hotelkamers voor twee personen met een bescheiden keu ken (geen kitchenette), waarmee een on dernemer wil inspelen op een groeiende vraag uit de markt. Een logiesvorm die het nieuwe plan als appartement rangschikt, waarvoor vijf slaapplaatsen worden gere kend. Een waarmee zo'n nieuwe ontwik keling dus wordt geblokkeerd. Een voorbeeld dat de indruk wekt van afstand tussen theorie en praktijk, on voldoende ruggespraak met de sector en werken onder (te) grote tijdsdruk. Waarbij maatwerk overigens niet mag betekenen dat individuele wensenlijstjes worden vervuld. Een uitdaging voorde raad, waar over openlijk wordt getwijfeld of die in zo'n kort tijdsbestek bij machte is om al die zienswijzen afgewogen te beoordelen. Als bijzondere voorwaarden eiste zij dat de man na zijn vrijlating verplicht contact moest houden met de reclassering. Ook vond zij dat de rechtbank een meldplicht en behandelverplichting diende op te leg gen. De DNA-sporen waren voor de recht bank aanleiding de man te veroordelen tot een celstraf van 183 dagen, gelijk aan de periode van het voorarrest. De recht bank achtte het bewijs echter te mager om de man ook verantwoordelijk te hou den voor de brand in de eerste auo auto en de caravan. Mede omdat niet kon wor den uitgesloten dat hier ook anderen bij betrokken waren, werd de man daarom op dit onderdeel van de aanklacht vrijge sproken. Gevorderde schadevergoedingen zijn hiermee ook van de baan. Wel moet hij de eigenaar van de tweede auto ruim €700,- betalen. Het Openbaar Ministerie kon donderdag nog niet zeggen hoger be roep wordt aangetekend. 'We bestuderen het vonnis nog op alle aspecten.' Walvisvaardershuisje Het Walvisvaardershuisje aan de Heren straat in Den Hoorn is zaterdag 18 en zon dag 19 mei extra geopend. Vertelster Ina Schrama kruipt in de huid van Trijntje Daalder, haar vader Klaas en haar man Simon en vertelt over het leven omstreeks 1755; zowel thuis in Den Hoorn als ter walvisvaart. Voor meer informatie: www.walvisvaardershuisjetexel.nl. Eindexamen Deze week zijn de eindexamens begon nen, in de gymzaal zitten rijen met leerlingen met het klamme zweet in de handen, om te proberen het beste uit zichzelf te halen. Ik zie mezelf nog zitten, in de toen net nieuwgebouwde OSG.We begonnen met Nederlands, ik begrijp dat dat nu nog zo is, en moest denken aan de woorden van de leraar Joost van Beurden: 'Rustig blij ven, en gewoon je ding doen.'Ik was goed in Nederlands, stond er goed voor, dus dat had geen last, fluitend weer naar buiten. Frans, Duits, Engels, vingers in de neus, als je de jeugd nu mag geloven. Aardrijks kunde en geschiedenis, dat was te leren, helemaal als je een beetje had opgelet bij de heren Roos en Wiedijk. Biologie, mijn achtste vak, helemaal super. Jarenlang door Mies de Wilde gedoceerd vol en thousiaste overgave. Maarrrrrr economie, mensen, dat was zwoegen. Het verplichte vak op Atheneum wat een droge kost! Recht en wetkennis, zowat nog erger, dat sprak bij mij niet tot de verbeelding, uren, dagen boven op mijn kamertje door de stof heen worstelen. Formules uit het hoofd leren en met veel moeite nog een voldoende halen. 'Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid', was toen de slogan. En na tuurlijk, kennis is macht, helemaal mee eens. Mijn vader was een voorstander van een goed beroep, ook voor vrouwen. 'Zorg dat je goede cijfers haalt, je talent benut.' Ja, de Calvinistische inslag werd met de paplepel ingegoten. Ik moest eraan den ken toen ik de kop in Trouw van Jet Busse- maker las: 'Schuldgevoel is niet nodig om emancipatie weer tot prioriteit te maken.' En vervolgens spoorde ze ons dames aan om vooral fulltime te blijven werken, want de opleiding had de Nederlandse staat geld gekost! De minister van onderwijs, die eerder Volksgezondheid, Welzijn en Sport onder haar vleugels had en volop bezuinigde in de zorg, vond een schuldgevoel niet nodig, maar deed er zelf gratis een bij. Volgens mij betekent emancipatie: ge lijkheid, maar bovenal vrijheid, een vrije keus. Natuurlijk is het fijn als je een goede baan hebt als vrouw. Om die te behouden, door middel van opvang, oppas als er kinderen komen, maar misschien is het wel net zo fijn om een aantal jaren thuis te zijn, van de kleine kinderen te genieten en later de draad weer op te pakken. Het is de keus van de ouders zelf, gelukkig, en dat moet zeker zo blijven. Daar heeft de staat zich niet mee te be moeien, dat is een persoonlijke eigen keus, en verschilt per situatie. Kinderen zijn snel groot, de periode dat ze afhanke lijk zijn, je zo nodig hebben, is een kostba re periode. In die tijd moetje rust hebben en gewoon je ding kunnen doen. Deze week maakte minister Dijsselbloem be kend dat er een tegenvaller was van €500 miljoen. Dit bedrag was nodig om het gat in de Europese begrotingtedichten.Ja.ja, €500 miljoen, daar moeten veel mensen, mannen en vrouwen heel, heel hard voor werken. Ik denk dat mijn economie leraar zijn grijze hoofd had geschud, en ik denk dat hij zeker had geweten wie zich schul dig had moeten voelen. 'Een slimme jongen en een slimme meid, zijn beiden op hun toekomst voorbereid.' Zet hemopjonge lui,maak wat va n je exa - mens en zet Nederland weer op de poten, stevige poten in de klei, dat heeft priori teit, het mag van mij. 1938 was voor de melkveehouders geen ongunstig jaar. Dat werd gesteld tijdens de jaarvergadering van de Texelsche Melk- en Controle-Vereeniging, waarvan een uitgebreid verslag werd opgenomen in de Texelsche Courant van 17 mei 1939, die vandaag 74 jaar geleden verscheen. De vereniging telde negentien leden, sa men goed voor 144 koeien. Ander nieuws was 'nog een gouden bruidspaar'. Want al woonden Korn Tuinsma en Trijntje Tuinsma-Ligthart nog maar twee jaar op het eiland, ze waren wel vijftig jaar ge trouwd, wat voor de redactie voldoende reden was om eens 'een praatje te ma ken'. Ook het jubileum van zuivelfabriek De Onderneming in Den Hoorn, die 25 jaar bestond, werd uitgebreid belicht. Voorpaginanieuws was de vergadering van hoofdingelanden van polder Eierland, gehouden in hotel De Hoop. Belangrijkste punt van bespreking daarbij was de aan leg en het verbeteren van de wegen, dat aardig op schema lag. Daarnaast deden vele aanwezigen een boekje open over de vernielingen die door jeugd werden aangericht bij het vliegveld en de school in Zuid-Eierland. 'De heer C. Witte sprak van een "bandietenbende". 'Opgeschoten jongens van 16 tot 20 jaar hitsen de jon geren op.' De Rijksveldwachter was in de problemen gekend en had al toegezegd nu en dan eens een kijkje te zullen nemen. BIJ EEN GOUDEN JUBILEUM. inerk, dat de heemraden neemt veel meer tijd in er, aldus motiveerde spr. voor/, nam het voorstel ler over. Aangezien nie- op aan te merken, werd lijke stemming aanvaard, eiig saldo geraamd van achtte dit niet veront- dc aflossingen zijn dit >n hoog, doordat het loofdweg, groot f 6S0Ö, :t worden afgelost. Vol- us de voorz. zal de belangrijk lager zijn en veer mogelijk een slui- te maken. Zonder hoof- werd deze b_-grooting gedeeld, dat de aanleg laagdijk aan de Noord- Dec. 1938 is gereedger cg van een zanddijk aaji t totaal hebben gekost otaal werd ontvangen at er een batig saldo is kosten voor de ver bete- olweg bedroegen f 5.267. n de weg naar de Vuur- rrweg achter De Cocks-. Het artikel had al in een vorig nummer gestaan, maar in de krant van 17 mei 1939 publiceerde de redactie alsnog een foto van de jubilaris, schoenhandelaar Joh. Kikkert. JOH. KIKKERT, wiens schocnhamkl in de Zwaanstraat Donderdag a.s. een halve eeuw zal bestaan. In vorig num mer schreven we daar over. J. Stop met pesten Als ik lees over het theater van de ge meente over het logies met ontbijt op Isola Bella van Piet Prins en Anna Hot tentot, dan zou ik tegen het college van b en w willen zeggen: Stop nu maar met het pesten van deze mensen die ook een boterham willen verdienen. Heel Texel houdt gasten en wees maar blij dat die gasten komen! Dat gewouwehoer over bestemmingsplannen is al lang achter haald. Iemand met grote plannen wordt met alle egards ontvangen en zo'n een ling word afgeroomd met anderhalf ledi kant. Als jullie ambtenaren niets beter te doen hebben, ga dan in de WW. Stop met pesten en regels. Nic Dros, Harkebuurt. Appartementen Vorige stelling: Het college werkt wel mee aan toeristi sche appartementen in stolpen, maar niet in andere boerderijen met cultuurhistori sche waarde. Een juist besluit of niet aantal stemmen: 282 Nieuwe stelling: Hoe moet volgens u in het nieuwe be stemmingsplan worden omgegaan met logies met ontbijt?

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 7