mmom Buurmannen nieuwe gezichten Het Cafeetje 2 EERST 'VerzamelPost trefpunt Texelaars' Wandelaars lopen 'Om 't Eiland' www.texelsecourant.nl DINSDAG 4 JUNI 2013 'WIJ WILLEN, HET DORP WIL. OOSTEREND VERDIENT HET' Terug van weggeweest: Het Cafeetje. Al weken hét gesprek in Oosterend en omstre ken. Marijn de Wolf en Vinnie Witte die de stoute schoenen aantrokken en het eet café overnamen. Vrijdag gaat de tap open, van 19.00 tot 21.00 uur is de receptie. Agenda's zijn vrijgemaakt, afspraken af gezegd, ook voor de volgende ochtend. Want een beetje Oosterender wil deze avond voor geen prijs missen. De herope ning van de roemruchte dorpskroeg aan het kerkplein, met als symbolische daad de terugkeer van de oude naam op de gevel. 'Het Cafeetje' herinnert aan tijden waar menig Oosterender en buitendorper met weemoed aan terugdenkt. Als eer betoon aan vervlogen tijden komt er een 'wall of fame' met foto's van de eigenaren en medewerkers tot nu toe. Vinnie weet nog hoe hij er als jochie rondscharrelde. 'Frans hielp mijn vader 's zomers in bol len, 's winters metselde mijn vader deze muur.' In de aanloop naar de opening wordt volop geschilderd, getimmerd, onkruid gewied en wat al niet meer. Dorpsgeno ten, familieleden en vrienden melden zich spontaan om te vragen wat ze kunnen doen. Vinnie: 'Die saamhorigheid, dat is precies wat we graag willen.' Een hele stap voor deze bevriende buur mannen. Vinnie, twintig jaar bij Gemeen tewerken en sinds de gele wagen met dat grote portret van hem rondrijdt, ook let terlijk het gezicht van de vuilnisdienst, en Marijn die alweer twintig jaar bij Ecomare rondloopt. Alletwee waren ze toe aan wat anders, hun vastigheid ruilen ze graag in voor dit avontuur. Het balletje ging rollen na afloop van de eerste bijeenkomst van Oosterend Pre sent in het dorpshuis, toen het nieuws rondging dat het dorpcafé vrij kwam. Er meldden zich drie kandidaten, waarbij de familie Trap uiteindelijk de pacht gunde aan Marijn en Vinnie. Een eetcafé runnen is wel wat anders dan wat ze gewend wa ren. Voor raad en daad klopten ze aan bij Piet Zijm, die allerlei tips had, van de bier leverancier tot de boekhouding. Marijn en Vinnie willen nadrukkelijk de gezich ten van de zaak zijn. 'Er is altijd iemand van ons tweeën, voor of achter de bar, voor een praatje.' Alleen op vrijdagavond staat Willem Witte, de oom van Vinnie, achter de bar. 'Willem is een vertrouwd gezicht in Oosterend. Kunnen wij even ontspannen.' Neef Paul Witte, die onlangs de krant haalde omdat het restaurant in Nieuw Zeeland waar hij chefkok was tot de beste hoort, keert een half jaar terug om de keuken van Het Cafeetje te gaan runnen. 'Paul gaat ons helpen een mooie kaart samen te stellen. Niet standaard met de spareribs en saté en zo, maar ook bijzondere dingen. Laagdrempelig, lekker en betaalbaar. Voor lunch, diner en af- haalsnacks.'Pauls broer Bob ontwierp een nieuw logo en samen met Paul de menu kaart. Het Cafeetje is brouwerij vrij. Marijn: 'We kunnen elk biertappen dat we willen. Het Cafeetje kan onderscheid maken in meer dere soorten bieren en prijsklassen. We hebben een huisbier waarbijjetegen aan trekkelijke prijs een avondje een biertje kunt drinken.' Laagdrempeligheid, gezel ligheid, kwaliteit en betaalbaarheid staan hoog in het vaandel. Er komen biljart-, dart- en andere avonden en er staat meer op het programma. Het enthousiasme is groot. Marijn: 'Wij willen het, Oosterend wil het, we hebben er alle vertrouwen in.' Vinnie: 'Oosterend verdient het.' Vrijdagavond speelt Poundcake vanaf 22.00 uur in Het Cafeetje. Een ontmoetingsplaats voor jong talent en oude kennis, een trefpunt voor ZZP'ers en andere Texelaars, een broedplaats voor creativiteit, een etalage voor projec ten en een ruimte voor workshops, lezin gen, exposities en events. In notendop De VerzamelPost, een ini tiatief van oud-Texelaar Jacco Zandstra, partner Ester en Valerie Jongeneel dat zich richt op het faciliteren van flexwer- ken, ontmoetingen en samenwerken. Ze zijn op zoek naar partners en goede ideeën. En naar een geschikte plek waarin ze hun ambitie kunnen realiseren. In hun pand willen ze in een open ruimte flexibe le werkplekken realiseren, waarbij abon- nee's gebruik kunnen maken bureau's, draadloos internet, printer, koffie- en theefaciliteiten en overleg- en expositie ruimten. In de doelstelling staat dat De VerzamelPost binnen vijfjaar 36 betaalde leden en 75 daggebruikers faciliteert en zo het 'nieuwe werken' stimuleert. Lid maatschap of dagtoegang kan worden betaald in geld, arbeid, tijd, kennis of op andere manier, zoals de deelnemers ook onderling diensten kunnen ruilen. In eer ste instantie richten ze zich op ZZP'ers en andere werkenden. Ander doelgroep betreft Texelaars die aan de overkant werken maar hier regelmatig verblijven en behoefte hebben aan een werkplek. Ook wordt gedacht aan zakelijke toeris ten die hun weekend kunnen verlengen en maandagmorgen niet in de file terug hoeven. 'We willen, ook digitaal, een plat form bieden zodat mensen elkaar kunnen versterken. Alle eilandjes op het eiland verbinden. Door kruisbestuiving kun je nieuwe markten creëren', vertelt Ester. Jacco: 'Het is een soort terug naar je na tuur. Klein beginnen, combinaties zoeken en partnerschappen aangaan. Dan zijn de mogelijkheden oneindig.'Valerie: 'Je kunt een ambacht beheersen, maar toch niet verder komen. Dan kunnen wij of een an der helpen een product in de markt te zet ten.' Ze nodigen Texelaars met een goed idee uit dit in te sturen voor een pitch, waarvoor ze drie ideeën selecteren. Instu ren vóór 21 juni naar info@deverzamel- post.nl, meer info www.deverzamelpost. nl. Ook zijn ze op zoek naar hulpvaardige handen. Klussers, techneuten, website bouwers, ontwerpers, tekstschrijvers en anderen. Scholieren zijn ook welkom. Op 5 juli houden ze een bijeenkomst. Wandelaars bij de passage van de Molen van het Noorden. Vogels verlaten nest Jonge vogeltjes verlaten nu het nest. Soms is zo'n vogeltje nog niet in staat om goed te vliegen. Ecomare roept op deze schijnbaar hulpbehoevende vogels met rust te laten en niet in de buurt te komen. Jonge vogels die voor het eerst het nest verlaten, moeten de vliegkunst nog oefe nen. Hun onkunde leidt er soms toe dat ze op de grond belanden. Hun ouders letten echter in het algemeen goed op ze. Het zorgt voor veel paniek en stress als men sen het vogeltje wegnemen. Zijn er katten in de buurt, dan kan het jong geholpen worden door het, vlakbij de piekwaar het op de grond zit, wat hoger te plaatsen. Het is normaal dat 80 procent van de jonge vogels de volwassen leeftijd niet bereikt. Om de overlevingskans van jonge vogels te vergroten, is het goed katten een belletje om te doen of binnen te hou den. Voor de rest moet het jong het zelf doen, geholpen door de oudervogels en een flinke portie geluk. Swift wint toernooi Aan het toernooi van SV De Koog dit weekend deden zes teams mee. Winnaar werd het Amsterdamse Swift. JVC, de winnaar van vorig jaar, werd tweede. Het tweede elftal en het A-team van De Koog eindigden resp. op de zesde en vierde plaats. Training mantelzorg Fysiotherapie Texel start in samenwer king met Texels Welzijn een instructie- en oefenprogramma voor mantelzorgers. De eerste bijeenkomst is vrijdagochtend 7 juni. In toenemende mate wordt een beroep gedaan op mantelzorgers bij de fysieke verzorging van naasten. Regelmatig leidt dit tot fysieke overbelasting van de man- te Izorger met als gevolg een toename van klachten aan rug en schouders. De klach ten zijn vergelijkbaar met die van de pro fessionele zorgverleners in onder andere de thuiszorg, het verpleeghuis en de Gol- lards. Om mantelzorgers beter toe te rusten voor hun taak en fysieke klachten door het bieden van zorg te voorkomen, start een instructie- en oefenprogramma voor mantelzorgers. Zelf doen en ervaren staat centraal. Ook is er ruimte voor het uitwis selen van eigen ervaringen, kennis, kunde en tips. Het programma omvat vier dag delen, op vrijdagochtend 7, 14, 21 en 28 Juni, van 9.30 tot 11.30 uur, in De Buure- ton (Beatrixlaan 43 Den Burg). Dankzij een bijdrage van de Steunstichting het Groende Kruis Texel zijn er voor de man telzorgers geen kosten aan deelname ver bonden. Voor meer informatie of aanmelden: Texels Welzijn, tel. 312696, Fysiotherapie Texel, tel. 312342. Circa vijfhonderd wandelaars deden lie pen zaterdag en zondag een tocht rond het eiland. Het was de zevende editie van 'Om't Ei land', een geheel verzorgde tweedaagse wandel-en kampeertocht rond het eiland Texel. Het merendeel van de lopers kwam van de overkant, van wie velen uit Noord- Holland. Vanaf de boot liepen ze via de oostkant van het eiland in noordelijke richting. Ter hoogte van de IJzeren Kaap deden ze via een lus Oosterend aan. 'We zijn gestopt voor een pannenkoek en een Skuumkoppe', vertelde een Westfriese deelnemer, die daarna met zijn groep de tocht vervolgde. Zaterdag was het koel en stond er een straffe wind, maar veel wandelaar voelden zich daar prettig bij. Het eindpunt lag op vakantiepark De Krim, waar werd gekampeerd. De spul len hoefden ze niet zelf mee te sjouwen, die werden gebracht. Zondag, toen het een stuk zonniger en warmer was, werd de tocht via de westkant van het eiland vervolgd in zuidelijke richting. Voor veel wandelaars is het een jaarlijks uitje ge worden. De afwissellende route met de kampeerovernachting maken het tot 'een unieke wandel- kam peerervaring.' Keien Annie is op visite geweest. In een ver pleeghuis. Aan de 'overkant.' Daar doen ze aan belevingsgerichte zorg. Bedacht achter de directietafel. Hoe efficiency kan worden bereikt. Bij hulpeloze oude ren, die de Tweede Wereldoorlog hebben overleefd. Die ervoor hebben gezorgd dat wij leven. Dat u deze column leest. Jouw ouders, mijn ouders. In dat huis krijgen medewerkers het voor hun kiezen als een collega zich ziek meldt. 'Ja, dat komt ervan als jouw collega zo'n gedrag vertoont.'Het is niet zo dat die manager het heeft over één van haar ondergeschikten. Die zich wellicht ziek heeft gemeld wegens falend beleid, van diezelfde leidinggevende. Nee, het is jouw collega die dit veroorzaakt. Zo gaat dat. 'Dus jij moet je het vuur uit je sloffen lopen.'Zegt zij, al neuspeuterend. Nieuw is dat de nachtdienst, voordat het welverdiende bedje wordt opgezocht, nog iets extra's moet doen. Om de dagdienst te ontlasten. Dat ontlasten bestaat er uit dat - voor dag en dauw - per verzorgende, twee verpleeghuisbewoners wakker moe ten gepord. Gebitje in, steun kousjes aan, Pamper in de Jansen Tilanus-onder- broek, de bloemetjesjurk over het hoofd. In de rolstoel zetten en hup, 'wij' gaan naar de ontbijttafel. De dienst zit er op. De overdracht is een feit... En daar zitten ze dan. Te wachten. Soms uren. Totdat de club compleet is. Voorovergevallen, sla pend, kwijl uit de mond, snurkend, met de behaarde kin in de Brinta. Wachtend, op de dingen die niet komen gaan. Mens onterend vindt Annie het. Als een wille keurig asiel zo omgaat met honden, was 'de Dierenpolitie: 144 red een dier', allang gealarmeerd. Dan hadden we met zijn al len zo'n zielig beestje geadopteerd. Maar nu? Gelukkig ziet één van de Texelse poli tieke partijen de bui hangen en wil maar liefst €10.000 vrijmaken voor een zorg plan. Om de zorg op Texel menselijker te maken. Diezelfde partij wil - inéén adem - ook een tonnetje vrijmaken om kapot ge reden bermen te repareren. Een en ander volgens het 'Gras kei en program ma'. Hoe verzinnen ze het? Laat dat gras nu weg, zegt Annie, draai die bedragen om en trek een ton uit voor onze keien: de ouderen. Da's pas een goed visitekaartje, leder een maakt zich druk om lege zorgbedjes. Maar wie bekommert zich over de reeds lang bezette bedden. Door onze keien. Of denken we: gras er over? Annie@texelsecourant.nl Ester Zandstra en Valerie Jongeneel.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2