Denise tot raad: Voer Starterslening snel in 2 EERST Grote nalatenschap Texelfonds Politie houdt 30e Texeltoertocht www.texelsecourant.nl VRIJDAG 7 JUNI 2013 'VEEL STARTERS OP WONINGMARKT ZIJN ERMEE GEHOLPEN' 'Ik hoop dat de gemeente tempo maakt met het invoeren van een Starterslening. Als Texel te lang wacht, dan is de €50 miljoen die het Rijk beschikbaar stelt straks op.'Wo ningzoekende Denise Betsema roept de raad op snel tot actie over te gaan. Denise (20) en haar vriend willen dol graag een huis kopen. Ze hebben er zelfs al eentje op het oog. 'Maar het bedrag dat we maximaal bij de bank kunnen lenen, is niet hoog genoeg. We komen ongeveer €30.000,- te kort.Ze las over de moge lijkheid van een Starterslening. Dat is een goedkope lening, die het starters mogelijk maakt een huis te kopen dat anders on betaalbaar is. Deze lening overbrugt het verschil tussen de verwervings- en andere kosten en het bedrag dat de starter maxi maal kan lenen volgens de normen van de Nationale Hypotheek Garantie (NHG). De eerste driejaar hoeft geen rente en aflos sing betaald te worden, maar wordt wel geprofiteerd van renteaftrek. 'Daarmee zou het ons wel lukken.' Probleem is dat Texel niet meedoet aan de Starterslening. 'Jammer, want 233 andere gemeenten doen er wél aan mee.ln Noord-Holland zelfs 29.' 'Waarom doet Texel niet mee?', vroeg Denise aan wethouder Eric Hercules van Volkshuisvesting. Die vertelde dat de PvdA en D66 vorig jaar een motie indien den met de opdracht onderzoek te doen naar de Starterslening. Maar tot dusver is daar niets van terecht gekomen, als ge volg van veranderingen binnen de orga nisatie en andere prioriteiten. Hercules, zelf een groot voorstander van zo'n Star terslening, adviseerde Denise het heft in eigen hand te nemen en zelf te onderzoe ken of er Texelaars zijn die gebruik van de Starterslening willen maken. Haar oproep had direct resultaat. 'Binnen 24 uur had ik vijf reacties en na een paar dagen zelfs tien. 'Jonge stelletjes zoals wij die aan de voorwaarde voldoen. Ik heb ook met ma kelaars gesproken. Ook zij zeggen dat veel starters de financiering niet rond kunnen krijgen. Het komt echt veel voor.' Ze gaat uit van zeker tientallen gevallen. 'Net als wij, willen ze allemaal dolgraag een wo ning kopen. Het is dus van groot belang dat ook Texel meedoet aan de Startersle ning. 'Niet alleen voor de starters, maar voor de hele woningmarkt. Makelaars hebben mij uitgelegd dat de verkoop van één starterswoning gemiddeld tot drie verhuizingen leidt.' Ze hoopt dat de ge meente haast maakt. 'Het Rijk hanteert het principe van "wie het eerst komt, die het eerst maalt". Als het op is, vist Texel achter het net.' Eén makelaar heeft Deni se al steun toegezegd en via-via begreep ze dat ook Woontij-directeur Jan van An- del haar initiatief weet te waarderen. Om haar onderzoeksresultaten toe te lichten, heeft ze spreektijd aangevraagd tijdens de raadsvergadering op 27juni, als de Kadernota 2014 op de agenda staat. Wethouder Eric Hercules prijst het initi atief van Denise. 'Ze doet het niet alleen voor zichzelf, maar ook voor al die andere starters.' Hij rekent voor dat als Texel mee doet, de gemeente een X-bedrag in het zogeheten SVN-fonds moet storten. 'Als je zes ton stort, kun je zeg maar tien star- tersleningen financieren. Dat lijkt niet veel, maar daarmee zijn wel tien huishou dens geholpen. De raad moet dan wel de keus maken om die zes ton vrij te maken. Die kun je niet ergens anders aan uitge ven.' Overigens zijn er op termijn meer huishoudens mee geholpen. Na de peri ode van driejaar dat geen rente en aflos sing hoeft te worden betaald, kunnen er weer andere starters van profiteren.' Dwangsom B&B De gemeente treedt op tegen het ver strekken van logies met ontbijt in een be drijfsruimte in Den Hoorn. Recreatieve verhuur van een bedrijfs ruimte is volgens het bestemmingsplan verboden. De Hoornders hadden een waarschuwing ontvangen, maar waren toch doorgegaan met de logiesverstrek- king. Als zij niet binnen twee maanden stoppen, moeten zij een dwangsom van €550,- betalen, wat kan oplopen tot €16.500,-. Hun zienswijze (bezwaar) werd door b en wongegrond verklaard. Geen subsidie voor overdekte manege De Stichting Overdekte Manege Texel (SOMT) krijgt geen subsidie voor de ver bouwing van de sanitaire voorzieningen in de manege aan de Akenbuurt. B en w oordelen dat dit hoort tot de reguliere ex ploitatie van de manege en te weinig te maken heeft met de paardensport zelf. Haringexpositie De nieuwe haring laat nog op zich wach ten, maar de aangekondigde epxosities in 't Pakhuus en Het Posthuys gaan gewoon door. Hooiberghutten De politieke partijen stellen zich terug houdend op bij een plan voor hooiberg hutten op Texel. Dat bleek maandagavond bij de commis sievergadering over het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied. De familie Smit van mini-camping Zevenbergen in Eier- land heeft plannen voor hooiberghutten en deed eerder een verzoek aan de raad om die toe te staan. Joop G roes kamp (Texel s Belang) zei maandagavond dat de essentie van het kamperen bij de boer niet uit het oog moet worden verloren. Hij noemde een hooiberghut in feite een kleine recrea tieve opstal en dat past volgens hem niet in de regeling voor kamperen bij de boer. Nils Lely (PvdA) zag in de komst van hooi berghutten een opmaat naar verstening in het buitengebied en dat zag hij niet zitten. Hij benadrukte dat het bijzondere van kamperen bij de boer is dat je er nog gewoon kampeert. Annie Hin (Texel 2010) sprak van een sympathiek plan, maar vroeg zich af wat het verschil is tussen hooiberghutten en trekkershutten. Wethouder Edo Kooiman zei daarin geen onderscheid te maken en vond een hooiberghut ook niet passen bij kamperen bij de boer. De familie Smit noemde het eerder tijdens de inspraak een goed concept dat zich elders al heeft bewezen. Het Texelfonds is benoemd in een grote nalatenschap. Het gaat om €280.000,-. Het bedrag is opgenomen in het jaarver slag 2012 van het Texelfonds. Het in 2004 opgerichte Texelfonds is een stichting die private gelden inzamelt om daarmee projecten te steunen die voor Texel van algemeen maatschappelijk nut zijn. Bijdragen voor het 'in stand houden en versterken van de kwaliteit van de lo kale gemeenschap en vorm geeft aan het stimuleren van de betrokkenheid van de Texelaars'. Het fonds moet het hebben van schenkingen, donaties, erfenissen en legaten. In 2012 kwamen bij het Tes- selfonds negentien aanvragen binnen voor een bijdrage. Hiervan zijn er elf ge honoreerd. Dit was mogelijk doordat TESO elk jaar €50.000,- doneert voor het behoud van het Texels cultureel en na tuurlijk erfgoed. Het Joustra en De Beurs Zorgfonds voor het 'langer thuis kunnen blijven' en het jeugdfonds. Deze laatste pot is gevuld met opbrengsten uit de verkoop van de inventaris van het oude gemeentehuis, verdubbeld met de gift door een onbekende. Dankzij de grote nalatenschap heeft het Texelfonds aan- Politiesportvereniging Noord-Holland hield dinsdag voor de dertigste keer de Texeltoertocht over het eiland. Ruim ne gentig medewerkers van het politiekorps uit de Kop van Noord-Holland fietsten en wandelden over het eiland. De organisaties van de tocht is al jaren in handen van oud-Texelaar Rein Slik ker. Slikker werkte 25 jaar bij de politie in Den Helder en 15 jaar in de regio Alk maar, waarvan zeven jaar als wijkagent in Bergen. Texel ligt hem nog altijd na aan het hart, het eiland is een perfecte loka- tie voor het jaarlijkse politie-uitje. 'Al die zienlijk meer middelen beschikbaar voor projecten. In het bijzonder voor jeugd- en ouderenzorg, natuur en landschap, Texel se erfgoed, kunst en cultuur, onderwijs, gezondheidszorg, sport en recreatie en toegepast onderzoek. Criteria zijn dat het project bij voorkeur in de start- of voor bereidende fase verkeert, dat het wordt geïnitieerd door een groep met rechtsper soonlijkheid, dat het project niet alleen uitstraling heeft naar een primaire doel groep, maar een flink deel van de Texelse bevolking bereikt. Per 31 december 2012 bedroeg het eigen vermogen van het Tes- selfonds €378.563,- (in 2011 €360.510,-). In 2012 is voor €60.590,- aan bijdragen toegekend. Geld ging onder meer naar het Walvisvaardershuisje, het boek Veld namen in de duinen van Texel, plaatsing van nestkasten voor velduilen, gevelbord jes voor Oosterend en de website Texel- ganger. Uit onderzoek door studenten van de Hogeschool Windesheim, onder meer naar het functioneren van gemeen schapsfondsen, bleek dat het Texelfonds één van de fondsen is 'die in haar opzet om bekendheid te krijgen en vertrouwen te wekken, als één van de besten uit de bus komt. keren was het een geslaagde tocht. Een enkele keer regen. We hebben het geluk dat op Texel de minste regen valt van Ne derland. We kunnen ons herinneren van een van de tochten dat we een kilometer voor De Cocksdorp terug moesten. Door de sterke wind kon er niet meer gefietst worden.' Dinsdag scheen de zon en stond er een koele wind. De racefietsers werden begeleid door Texelaar Dirk Haker, die dit al vele jaren doet. Gepauzeerd werd bij het Vuurtoren restaurant, waar de poli tiemensen een maaltijd nasi kregen voor geschoteld en werd bijgetankt voor het tweede deel van de tocht. Bestuur StifT: 'We zijn goed op stoom' €61.0150,- voor een expositie over de vis serij in De Oude Vismarkt€10.000,- voor Jazz on the Waves en €121.710,- voor het fietspad door de Eierlandse duinen. Het zijn maar een paar van de Texelse pro jecten die in 2012 een 'financieel duwtje' kregen van Stichting Toeristisch Investe ringsfonds Texel (StifT). Sinds de oprich ting drie jaar geleden heeft het fonds ruim €1,2 uitgegeven ter ondersteuning van toeristische projecten op het eiland. Met die bijdragen hebben de aanvragers zelf en met anderen in totaal €4,3 miljoen geïnvesteerd in de Texelse toeristische economie. 'Zonder StifT en de overeen komst met de gemeente zou zo'n grote investering niet mogelijk zijn geweest', concludeert het bestuur. Anders gezegd: voor elke euro toeristenbelasting die via StifT aan projecten wordt besteed, wordt door andere fondsen en aan eigen bijdra gen €2,53 in het toerisme geïnvesteerd. 'We zijn goed op stoom', zei voorzitter Hans Schipper bij de presentatie van het jaarverslag. StifT is volgens hem niet meer weg te denken. Hij krijgt bijval van onder andere Michel Gregoire van het Texels Ondernemers Platform (TOP). 'StifT heeft bewezen een belangrijke, soms zelfs onmisbare impuls te geven aan in vesteringsinitiatieven die het toerisme op Texel bevorderen.' Schipper noemt het 'een goede beslissing van de gemeenteraad om een klein deel van de toeristenbelasting over te hevelen naar StifT'. 'Ik begrijp de twijfel van des tijds, want het afgeven van een stuk bud getrecht is een hele stap.' Het belang van StifT reikt volgens Schipper verder dan alleen die van financiële multiplier: 'We merken in toenemende mate enthousias me bij ondernemers en organisaties voor het ontwikkelen van op uitvoering gerich te plannen. Deze dynamiek in de Texelse samenleving is van niet te onderschatten waarde.' StifT kreeg tot dusver 94 aanvragen, waarvan er 45 zijn toegewezen. 39 pro jecten zijn nog in behandeling en bij enkele kan dit nog jaren duren. Het se cretariaat werkt gemiddeld 8,86 uur aan een aanvraag, waarbij kleinere projecten meer tijd in beslag kunnen nemen dan grotere. 99,5 Procent van het geld wordt op Texel besteed, het overige is vooral opgegaan aan juridische ondersteuning. Van de 41 aanvragen in 2012 zijn er 20 gehonoreerd, 9 afgewezen en 12 nog in behandeling. Het betreft onder meer die voor projecten voor het Loodsplan. Reden van afwijzing was vooral dat ze niet vol doen aan de criteria. Er ligt voor dit jaar nog €53.000,- op de plank. De eerstvol gende sluitingsdatum voor het indienen van aanvragen is 1 juli 2013. Meer infor matie op www.stiftexel.nl. hebben het moeilijk. Ze doet daarom onderzoek naar snelle invoering' i starterslening. Monument Woning commandeurs Claas Daalder (vanaf 1729) en schoonzoon Simon Walig (vanaf 1753). Zij vingen in totaal 135 walvissen. Oorspronkelijk interieur.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2