Restauratie kerktoren in De Koog afgerond NIEUWS B&B sluit zich aan bij' Omnyacc 'Beddenroof op perceel Pontweg' Texelse crossers rij'den in Emmen www.texelsecourant.nl VRIJDAG 7 JUNI 2013 HAAN KIJKT WEER UIT OVER BADDORP Met het terugplaatsen van de haan is dinsdagmiddag de restauratie van de kerktoren van de Protestantse Kerk op het dorpsplein in De Koog afgerond. De afgelopen maan den stond de toren in de steigers om in oude luister hersteld te worden. De haan aanraken zonder handschoenen is er niet bij. De plaat is opnieuw verguld en vastpakken met blote handen zou meteen al de eerste corrosie kunnen ver oorzaken en daar zitten ze bij de protes tante gemeente Waal, Koog, Den Hoorn niet op te wachten. De handschoenen gaan dus aan als Arjen Barhorst van de gemeente met de haan door René Boon naar boven wordt gehe sen. Bart Scholten, voorzitter van de kerk voogdij van Waal, Koog, Den Hoorn heeft de eer op circa achttien meter hoogte de haan terug op zijn plaats te zetten en daarmee de restauratie officieel te vol tooien. Wethouder Frans Visman (monu menten) is namens de gemeente aanwe zig om de plechtigheid vanaf de grond bij te wonen. Sinds februari heeft de kenmerkende toren in de steigers gestaan en zijn me dewerkers van de firma Pronk uit War men huizen bezig geweest met herstel werkzaamheden. De houten koepel aan de bovenkant is volledig vernieuwd, hou ten balken zijn behandeld om de boktor en ander ongedierte buiten de deur te houden, de toren is geschilderd en er zijn meer werkzaamheden uitgevoerd. Dat restauratie hard nodig was, blijkt uit foto's die Dirk Koster, begeleider van de werkzaamheden, laat zien. Veel hout was stevig aangetast, waardoor uiteindelijk de gehele koepel moest worden vervan gen. 'Dat was een hoop meerwerk dat er bij kwam', aldus Scholten, 'het werk geeft daardoor ook wat langer geduurd.' De extra werkzaamheen leidden tot een verhoging van de kosten. Het werk was eind januari aanbesteed voor €30.113,- en het is op circa €60.000,- uitgekomen. De kosten worden grotendeels betaald door de gemeente, eigenaar van de kerk toren. De gemeente was betrokken bij de aanbesteding en de begeleiding van het project. Scholten complimenteerde de firma Pronk dinsdag met het eindresultaat. Hij noemde de werknemers van het bedrijf 'vakmensen' en 'specialisten in restau ratie'. Pronk was eind januari één van de vier bedrijven (later drie) die op het werk hadden ingeschreven. Het werk werd begeleid door de gemeen te, Bouwbureau Dirk Koster en architect Lex Annema uit Gorredijk die vroeger aan het architectenbureau van wijlen Jan Vis ser was verbonden. Scholten loofde ook de inzet van de leden van de kerkenraad van De Koog, omdat zij de achterliggende Schuijlhut een paar maanden lang be schikbaar stelden als 'luxe bouwkeet'. Volgens Koster zijn tegelijkertijd ook werkzaamheden aan het kerkgebouw uit gevoerd. Daar werden onder meer veilig heidshaken en ladderhaken aangebracht, zodat mensen die voor werk op het dak moeten zijn zich beter kunnen zekeren. Het was overigens tijd dat er een restau ratie werd uitgevoerd. De vorige had vol gens de overlevering kort na de Tweede Wereldoorlog plaats. De Protestantse Kerk in De Koog dateert van 1719. Het gebouw is samen met een naastgelegen woonhuis zo'n beetje het laatste in het straatbeeld dat herinnert aan hoe De Koog er vroeger uit moet heb ben gezien. B&B Van der Vis en Den Boer Accountants en Adviseurs in Den Burg heeft zich aan gesloten bij Omnyacc, een federatie van middelgrote accountants- en advieskan toren. Het kantoor aan de Abbewaal in Den Burg lichtte woensdag de medewerkers in en bracht gisteren de relaties op de hoogte. Volgens Astrid van der Vis en Maarten-Je- roen den Boer is gekozen voor aansluiting bij een groter geheel om in de toekomst niet te kwetsbaar te worden. Omnyacc heeft kantoren in Leeuwarden, Den Helder, Heerhugowaard, Zwaagdijk, Enkhuizen, Hoorn en Heemstede. In to taal werken er ruim 175 medewerkers en dat aantal groeit met B&B erbij naar circa 220. Het kantoor aan de Abbewaal voert vanaf maandag de naam Omnyacc Van der Vis en Den Boer. Volgens de twee kunnen door de aanslui ting werkzaamheden worden gedeeld. 'We kunnen bijvoorbeeld gezamenlijk vakliteratuur bijhouden en de ICT samen regelen. Maar het belangrijkste is dat de continuïteit van het kantoor is gega randeerd.' Het huidig managementteam blijft het kantoor aansturen. De twee waren al geruime tijd bezig een geschikte samenwerkingspartner te vin den. Begin dit jaar kwamen ze in contact met een directeur van Omnaycc in Den Helder, waarna het balletje begon te rol len. 'We hebben dezelfde achtergronden in bijvoorbeeld de visserij, de landbouw, horeca en andere vormen van onderne men, dus het voelde goed.' Beide organi saties zijn aangesloten bij accountantsor ganisatie SRA. De verandering moet Van der Vis en Den Boer meer ruimte bieden zich toe te leg gen op zaken die ze graag doen naast het leiden van het kantoor. Voor Astrid van der Vis is dat onder meer het verzorgen van mediation bij echtscheidingen en het geven van trainingen bij Snelstart. Voor Maarten-Jeroen den Boer is dat het zijn van gesprekspartner voor ondernemers, complexe bedrijfsadvisering en forensi sche accountancy. De aansluiting bij Omnyacc heeft geen negatieve gevolgen voor het personeel. De twee streven in de toekomst verder uit te breiden. 'Het biedt voor ook meer kans op doorgroei en ontwikkeling. Dat heb je minder snel in een kleinere organisatie, zeker binnen de Texelse eilandeconomie.' 'Beddenroof'. Zo betitelt Gerbrand Poster (Texel 2010) het voornemen van het col lege om in het nieuwe plan Buitengebied 65 slaapplaatsen weg te halen bij Kees Schumaker aan de Pontweg. De slaapplaatsen zijn de afgelopen veer tig jaar niet benut, waardoor het college ze niet meer heeft opgenomen in het nieuwe plan. Er is een woonbestemming aan het perceel toegekend. Poster legde maandagavond tijdens de commissievergadering een amendement op tafel voor een overgangsregeling, zo dat Schumaker tien jaar de tijd krijgt als nog een recreatieve bestemming te reali seren. 'De man is bezig, maar hij bouwt in zijn eentje.' Nils Lely (PvdA) en Joop Groeskamp (Texels Belang) konden zich vinden in de opstelling van het college. Volgens Lely is het wel zinvol in het algemeen wat te doen met de vraag hoe om te gaan met 'slapende bedden'. Jur Schuiringa (WD) zag graag een inventarisatie. Hij had er moeite mee dat een bestaand recht wordt afgenomen. Bij Groeskamp stuitte het tegen de borst dat het college vooraf geen overleg heeft gevoerd met Schumaker. 'Dat hoeft niet volgens de wet, maar het had wel even gemeld moeten worden.' Cees Hooger- heide wilde meer van Poster horen over de opmerking dat Schumaker bezig is iets te doen met de 65 bedden. Wethouder Edo Kooiman liet weten dat op meerdere recreatieparken onbenutte slaapplaatsen rusten. Het perceel aan de Pontweg is volgens de wethouder wat anders en ook de enige plek waar een toeristische ontwikkeling nu niet meer gewenst is. Poster legde zich niet neer bij het antwoord van de wethouder van zijn eigen partij en kondigde aan woensdag terug te komen op het onderwerp. Poster verweet Kooiman dat hij niet moet verwoorden wat ambtenaren zeggen, maar moet luisteren naar de wensen van Texelaars. Lely merkte daarna op dat Pos ter een definitie van willekeur gaf, maar dat werd door Poster als flauwekul afge daan. 'Laat ander kijken' Laat eens een ambtenaar bij een andere gemeente kijken naar dossiers waar je zelf niet meer uitkomt. Dat algemene ad vies gaf Joop Groeskamp (Texels Belang) maandagavond aan het college toen een dossier ter sprake kwam waaruit volgens Groeskamp het beeld rees dat de partijen met de hakken in het zand tegenover el kaar staan. Volgens Groeskamp kan het helpen als iemand blanco tegen zo'n dos sier aankijkt. Wethouder Kooiman ging niet direct op het advies in. Hij ontkracht te het geschetste beeld dat er partijen met de hakken in het zand zouden staan. Erwin Goënga, Cor Snoeij en Siem Pie- ter de Porto hebben afgelopen zaterdag meegedaan aan de World Masters of Sha le in Emmen. Dat is een evenement voor stockcars (For mule 1 en Formule 2). Goënga startte za terdag vooraan in de eerste manche en eindigde als eerste. De tweede manche reed hij de gehele tijd vooraan, waardoor hij de voorronde netjes uitreed. Het lever de hem zaterdag een plek op in de finale en uiteindelijk zelfs de overwinning door zich tijdens de eindstrijd knap naar voren te rijden. De Porto kwalificeerde zich za terdag in de voorrondes eveneens voor de finale en werd zesde.Snoeij kwam de eer ste dag ongelukkig in aanraking met de muur langs de baan en moest daardoor de rest van het weekend de strijd staken. Zondag begon Goënga opnieuw succes vol. Hij werd derde in de eerste manche, waardoor hij uiteindelijk vanaf de vierde plaats mocht starten in de Masters of Shale finale. Hier sloeg echter in de eerste bocht de pech toe. Er kwamen stockcars tegen elkaar en Goënga liep daarbij te veel schade op om de finale uit te kunnen rijden. De Porto hield zijn materiaal heel en reed daardoor ook zijn wedstrijden op Tweede bijeenkomst over Texels onderwijs Onderwijsplatform Operatie Onderwijs Texel van Eva Mondeel houdt woensdag 12 juni vanaf 20.00 uur in paviljoen Paal 9 een tweede bijeenkomst. Dit is een vervolg op de inspiratieavond die woensdag 22 mei in De Hollebol werd gehouden. Het platform beoogt vernieu wing in het onderwijs en tijdens de ver- volgbijeenkomst in Paal 9 kunnen ideeën en wensen geuit worden. Er komen vol gens Mondeel brainstormsessies om mini- plots te bedenken. Frank Oxener geeft een presentatie van een 3D-printer. Die werd tijdens de inspiratie-avond genoemd als voorbeeld van een ontwikkeling die nu nog ver weg lijkt en naar verwachting binnen aJz ien ba re tijd gemeengoed is. Vermiste man teruggevonden De vermiste man voor wie de politie maandagmiddag een Burgernetactie startte, is twee uur na de melding terug gevonden. De verstandelijk gehandicapte man uit Duitsland ontsnapte 's middags aan de aandacht van zijn beleid er, waarna hij voor het laatst in de Dorpsstraat in De Koog werd gezien. Na de melding via Bur- gernet werd de man volgens de politie onder meer gezien bij Paal 17 en Paal 15. De politie, die een terreinwagen en een helikopter inzette om te zoeken, zag de vermiste man uiteindelijk lopen bij Paal 9. Volgens de gemeente meldde zich na de actie nieuwe deelnemers bij Burgetnet aan, waardoor het netwerk nu op Texel meer dan duizend betrokkenen kent. Hennepkwekerij De politie heeft dinsdagochtend in een woning aan het Hogereind in De Waal een hennepkwekerij ontdekt. Tijdens onderzoek trof de politie een in werking zijnde hennepkwekerij aan met ongeveer 35 planten. Ook werd een ver moedelijk oude luchtbuks aangetroffen. De 35-jarige bewoner van het pand werd aangehouden en voor verhoor overge bracht naar het politiebureau. Wapen, drugs en apparatuur zijn in beslag geno men.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5