Martin Bonne na 26 jaar op eigen benen 6 NIEUWS Verhalen brengen foto's tot leven Just van den Broek (59) overleden www.texelsecourant.nl VRIJDAG 7 JUNI 2013 GARAGEHOUDER START EIGEN ZAAK IN DE KOOG Na 26 jaar bij verschillende garages gewerkt te hebben is Martin Bonne (44) voor zich zelf begonnen. Zijn Autoservice Nollekoog is gevestigd op het gelijknamige bedrijven terrein in De Koog. Tijd om een kijkje te gaan nemen bij de nieuwe garage. Tot voor kort was Bonne werkzaam in de Vakgarage Texel in Den Burg. 'Als ik nog eens voor mij zelf wilde beginnen, dan moest het nu wel gebeuren. Ik word straks 45. En De Koog heeft minder ga rages dan Den Burg. Bovendien woon ik er zelf', vertelt de garagehouder. Zijn be drijfspand ruikt nog nieuw en alles ziet er strak uit. 'Ik heb het pand leeg gekocht en helemaal verbouwd. Ook heb ik er zelf een kantine in gebouwd. De eerste peri ode is uitstekend bevallen. 'Het beginnen van een eigen zaak is altijd spannend. Je moet het allemaal zelf verdienen. Maar ik heb een aardig vast klantenbestand, dus dat is al een lekker begin.' Bonne groeide op in De Koog en woont daar nog steeds. 'Ik heb een halfjaartje in De Cocksdorp gewoond, maar verder altijd hier.'Op Texel werkte hij al bij diverse ga rages. Zo werkte hij bij garage Dros, ga rage Kikkert (waar nu de benzinepomp in De Koog zit) en Vakgarage Texel. Al die ervaring die hij in de loop der jaren heeft opgedaan neemt hij nu dus mee naar zijn eigen zaak. 'Ik wil mensen zogoed moge lijk helpen. Ik wil er mijn boterham mee verdienen, maar ik hoef er niet rijk van te School met algemeen bijzondere karakter De besturen van de openbare Jacob Daal- derschool (Schooltij) en de Protestands Christelijke Akker (Kopwerk) hebben er voor gekozen de scholen op te laten gaan in een samenwerkingschool met alge meen bijzonder karakter. 'Hierin worden beide identiteiten ge borgd', zeggen beide besturen. 'Door dat het leerlingenaantal van de nieuwe school beneden de 200 leerlingen ligt, is deze wijziging wettelijk niet toegestaan. Wij moeten voldoen aan de eisen die horen bij het stichten van een nieuwe school. Er ligt een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer waarin deze wijziging wel mogelijk wordt. Zodra deze wetgeving is vastgesteld, zal de school algemeen bij zonder worden. Tot die tijd is de school formeel een openbare school. Dit heeft echter geen invloed op de school zoals het team en wij die in gedachten hebben.' Beide teams buigen zich over de teke ning voor de verbouwing van de Akker en het aanpassen aan het onderwijs dat zij voorstaan. Besturen, team en medezeg genschapsraden zijn van mening dat door te kiezen voor het vernieuwen van het ge bouw van De Akker, een toekomstbesten- dige school ontstaat voor alle leerlingen uit Oosterend en omstreken.' Hiermee verwachten de besturen het onderwijs in Oosterend langer te kunnen borgen. worden.'Het runnen van een eigen bedrijf kost veel tijd. Bonne is iedere ochtend al rond acht uur in de garage te vinden en vaak zit hij pas tegen half elf 's avonds schoon op de bank. 'Ik probeer daarbij zes dagen in de week open te zijn. In de tijd die hij nog vrij heeft kijkt hij graag naar Engelse detectives of drinkt hij graag een biertje met vrienden in café De Jutter in De Koog. 'Ontspanning is ook belangrijk.' Ondanks dat Autoservice Nollekoog een eenmanszaak is, hoeft Bonne niet alles al leen te doen. Bij de adminstratie wordt hij geholpen door zijn vriendin Anja, waar mee hij nu vier jaar samen is. Voor andere werkzaamheden krijgt hij vaak hulp van Albert Pool. 'Hij is een allround-hulp. Hij haalt bijvoorbeeld de banden er alvast af als dat nodig is.'Toch werkt Bonne ook veel dagen alleen. 'Maar dat vind ik niet erg hoor.'Ondanks de vele jaren ervaring is het werk nog steeds niet aan het ver velen, al zijn sommige klusjes leuker dan andere. 'APK-keuringen vind ik bijvoor beeld heerlijk om te doen. Je loopt dan de hele auto na. Dit is meestal afwisselend werk. Het leukste aan het vak blijft toch het contact met de klanten. 'Het is heer- Naam bedenken voor nieuwe school In Oosterend wordt volop nagedacht over een naam voor de nieuwe samenwer kingsschool. Hoe gaat dat in z'n werk? 'We verzinnen met z'n allen zoveel mogelijk namen', melden de besturen. De namen worden opgeschreven op grote vellen die in de scholen zijn opgehangen. Namen mo gen ook worden gemaild naar helgaroer- sma@pcotexel.nl of h.dekker@schooltij. nl. 'Geen enkele naam is fout. Ook namen die het niet helemaal zijn, maar ons wel op een idee kunnen brengen, zijn erg waardevol.' Alle verzamelde namen wor den samen met de kinderen uit groepen 6,7 en 8 besproken met een professionele namenbedenker. Daarbij vallen namen af, worden namen bewaard en worden nieuwe namen bedacht. Uiteindelijk leidt dit proces tot een geschikte naam voor de school. Een naam, waar de kinderen zelf voor gekozen hebben.'Graag ontvangt de school vóór 8 juni zoveel mogelijk namen. Burgerlijke stand Huwelijk/geregistreerd partnerschap: F Veldink en E Lassche, Meppel. AP Battye en LM Verschuren, Rotterdam. lijk wanneer je klanten tevreden je zaak weer verlaten. Daar doe je het uiteindelijk toch voor.' Om de klant tevreden te hou den probeert Bonne de kosten zoveel mo gelijk te drukken. 'Vaak kun je onderdelen vervangen met nieuwe onderdelen die niet van de fabrikant zijn. Die zijn stukken goedkoper en de verschillen zijn vaak niet Een fotograaf die vissers op een andere manier naar hun werkgebied liet kijken en complimenten van biologen kreeg dat hij de natuurwaarden in het Waddenge bied op zo'n bijzondere manier wist vast te leggen. De Wadfoto's van Pieter de Vries zijn tot en met 25 januari te zien in Tusse de Banke. Omringd door de foto's van De Vries ga je anders naar je eigen omgeving te kijken. Je ziet niet de geulen met hun vertakkin gen en prielen, de groene flap, slikken, wa ter en zandbanken, maar een soort boom. Geen foto, maar een abstract ogend schil derij waarbij de verf er met de penseel ruw op is geprikt. Maar het is gewoon de Bal- lastplaat ten noorden van De Cocksdorp, zoals die er al zo lang bij ligt. Groot for maat foto's tonen soortgelijke impressies Simonszand bij Groningen en de Bosplaat bij Terschelling. Met paars, groen, bruin en allerlei andere kleuren. Verderop een foto van een wrak dat in een vliegende storm begin jaren zestig vastliep op een zandplaat ten oosten van Wilhelmsha ven. De opvarenden wisten te overleven door aan boord te blijven, doceert de fo tograaf over de historie. Grote platen van Just van den Broek, van 2005 tot 2011 di recteur van de Stichting Texels Museum (STM), is maandag plotseling overleden. Hij was in Zuid-Afrika, waar hij werd ge troffen door een hartaanval. Hij werd 59 jaar. Just van den Broek had als campagne leider en woordvoerder van Greenpeace bekendheid gekregen, voordat hij aan de slag ging bij de STM, waaronder Ecomare, Kaap Skil, de vuurtoren en de Oudheidka mer vallen. Hij stond bekend als een bui tenman, aimabel, creatief en werd onder meer aangetrokken vanwege zijn externe te zien.'Op de vraag waterveranderd is in de jaren dat hij in een garage werkt, hoeft hij niet lang na te denken. 'Door het inter net verdiepen de klanten zich steeds meer in de kosten. Zij zoeken zelf al naar de prijs van een bepaald onderdeel. De ken nis bij de klanten is toegenomen. Ook de auto's veranderen natuurlijk nog steeds. vuurtorens, fel rood, schitterend tegen het zonlicht, omringd door donkere Wad platen. Dan weer zo'n anekdote over een vuurtoren die voor meer dan een miljoen euro is verplaatst. 'Het mocht wat kos ten.' Hier spreekt de vliegende fotograaf die zich verdiept heeft in zijn onderwerp. Want wat hij van boven zag, wilde hij ook van dichtbij bekijken. Hij was getuige van de traditionele paardenrace over het Wad. 'De Pferden-Rennen van Duhnen, dat ligt bij Cuxhaven.' De Vries zag hoe de race werd onderbroken om overstekende koetsen over te laten. 'Bijzonder om dat te zien, tegen de achtergrond van een groot containerschip op weg naar Hamburg.' Want het Wad is ook tegenstellingen. 'De 24-uurseconomie van de grote havenste den tegenover de vissers die leven met de regelmaat van het tij. Twee keer per dag met vloed uitvaren.' De fotograaf als verhalenverteller. Hij raakt over het Wad niet uitgepraat. Zijn avondvullende lezingen zijn te bezoeken tijdens KI if hanger. De tentoonstelling, door Arjan Trap verfraaid met maritieme voorwerpen, is dagelijks open van 10.30 tot 17.00, behalve op zondag. contacten. Maar sturing geven aan een organisatie a Is STM bleek niet zijn ding en na zes jaar liep de samenwerking spaak. Rancuneus toonde hij zich niet. 'Het is ab soluut een leuke club die mijn hart heeft', zei hij bij zijn vertrek. Onder zijn leiding gingen grote projecten van start, zoals de vernieuwing van het buitenterrein van Ecomare en Kaap Skil. 'Ik vond het alle maal erg leuk om te doen, een leerzame tijd. Jammer dat er zo snel een eind aan komt, aan de andere kant geeft het ook ruimte voor andere dingen.' Just van den Broek was de laatste tijd voor Greenpeace werkzaam in Kameroen. Er zit veel meer elektronica in de auto's dan twintig jaar terug.' Direct laat de ga ragehouder een apparaatje zien waarmee hij moderne auto's direct kan doorlezen. 'Dit geeft direct aan waar het probleem in de auto zit, dat is toch wel handig.' Job Schepers OSG: Behoud breed aanbod onderwijs OSG De Hogeberg sluit 2012 af met een nadelig saldo van €363.004,-. Het bestuur heeft 'concrete plannen' om €270.000,- te bezuinigen op personeel en €80.000,- op de exploitatie. Dit moet vanaf 2015 leiden tot een sluitende begroting. In 2011 werd de OSG geconfronteerd met het verlagen van de vaste voet (vergoe ding voor personeel) van 8,57 fte naar 3,21 fte. De doorwerking hiervan is de belangrijkste oorzaak van het tekort over 2012, meldt het schoolbestuur. De redactie vroeg het bestuur of er meer is te zeggen over de personele gevolgen. 'In juni 2012 heeft de directie in samen spraak met het bestuur, het team en de medezeggenschapsraad maatregelen genomen. Het team heeft onder meer in gestemd met een wekelijkse lestaak van 26 uur binnen de normjaartaak en vanaf volgend jaar is er een schoolleider minder. Door deze en enkele andere maatregelen, hebben we onze prognose drastisch kun nen bijstellen. (Zie de meerjarenbegro ting)' Heeft de bezuiniging gevolgen voor het onderwijsaanbod? Zo ja, welke (vervallen er vakken, wordt de keuze beperkt, etc.)? Het bestuur: 'Nee, in het strategisch be leidsplan is juist opgenomen dat de OSG een breed onderwijsaanbod wil garande ren. Daartoe zal OSG De Hogeberg flexi bele oplossingen inzetten op basis van de moderne media. Het uitgangspunt is namelijk om het onderwijsaanbod ook bij een klein aantal leerlingen betaalbaar te houden en/of keuzemogelijkheden aan leerlingen te geven. De bezuinigingstaak stelling is hierin niet leidend.' Is de verzelfstandiging van de OSG van invloed op bovenstaande zaken? 'De ver zelfstandiging staat in principe los van de bezuinigingstaakstelling. Het bestuurvan OSG De Hogeberg wil de toekomst van de OSG ook in financieel opzicht borgen. An dersom is het wel zo dat indien de finan ciële toekomst naar de mening van het bestuur nog niet voldoende is geborgd de verzelfstandiging kan worden uitgesteld.' Wordt (en hoe) er bij de OSG geantici peerd op krimp van het aantal scholieren in de toekomst? Is er zicht op de gevol gen? 'Afhankelijk van de prognoses van het aantal leerlingen wordt de structuur zo ingericht dat kwalitatief goed onder wijs voor iedere leerling kan worden ge geven. In het strategisch beleidsplan en de meerjaren formatieplanning wordt geanticipeerd op de toekomst. Het uit gangspunt is kwalitatief goed onderwijs voor alle leerlingen. De plannen zullen zich vanaf nu vooral richten op een krim pend aantal leerlingen.' LI afbeeldingen van Walvissen in ontvangst

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 6