SPORT Ronde om Texel: 'back to basic' Routiniers van Deuce kampioen Schuttevaerrace in Oudeschild Nominatie voor Jolanda Beuving SPORT KORT Zelf spreken ze over 'back to basic', waarbij het zeilen weer centraal komt te staan. Voor het publiek betekent het minder vertier op het strand en meer aandacht voor de zeilers die zaterdag 15 juni meedoen aan de 36ste Ronde om Texel. Dat de Ronde, nog altijd 'the biggest ca- trace in the world, teruggrijpt naarde he roïsche eerste edities, blijkt onder meer uit het opnieuw invoeren van het oude logo. Volgens de organisatie symboliseert dit beeldmerk de uitganspunten van de vroege rondes, 'een zeilfestijn waarbij de zeiler centraal staat'. Met hun keuze om naar dit uitgangspunt terug te keren, zegt de organisatie bovendien gehoor te geven aan de wens van veel deelnemers om het evenement 'terug te geven aan ze zeilers zelf'. Velen hadden het idee dat het zeilen de laatste jaren ondersneeuwde onder de aandacht die er was voor het vermaak op het strand. Racemanager Jeroen Romkema: 'Op ver zoek van veel zeilers zal er ook op het strand weer meer aandacht zijn voor de deelnemers aan de Ronde. De feesttent zo als die voorheen bij Paal 17 te vinden was, wordt vervangen door een Sailor's Beach House, dat zowel gedurende de Zeilweek als tijdens de Ronde de plek is waar zeilers elkaar ontmoeten en ervaringen uitwis selen.' In het Sailor's Beach House worden ontbijt en lunch geserveerd voor alle deel nemers en hun naaste familie. De Ronde om Texel blijft het koningsnummer van de Zeilweek, waarin nog een aantal andere races plaatsvinden, zoals het Texel Dutch Open, de Horstocht en de Tocht rond de Noord. Vooral de twee laatstgenoemde ra ces zijn bedoeld voor de meer recreatieve zeiler. Opvallende wijzigingen in de Ronde zelf zijn allereerst het verdwijnen van het on derscheid tussen de 'gold fleet' en de 'sil ver fleet'. Wel worden er twee overall-win naars aangewezen, die worden bepaald aan de hand van hun handicap, de zoge heten Texel Rating. Hierdoor maken ook kleinere boten kans de racetewinnne. Het beoordelingssysteem aan de hand van de Texel Rating wordt ook gehanteerd tijdens de Texel Dutch Open, die van woensdag tot zaterdag wordt gevaren. Aan de hand van tien wedstrijden wordt bepaald wie zich Nederlands kampioen mag noemen. De Texel Rating werd in 1984 ingesteld om het mogelijk te maken dat verschillende types catamaran gelijke kansen hebben en is inmiddels een internationaal erken de standaard in wedstrijden waarin ver schillende soorten catamarans uitkomen. Ook de startprocedure van de Ronde heeft een wijziging ondergaan, die tot gevolg heeft dat schepen die vroeg starten, niet direct worden gediskwalificeerd. Boten die nu na het één-minuutsein over de startlijn varen krijgen strafpunten, maar worden wel meegeteld in het klassement. De 68-jarige Dirk Pool, die tot nu toe alle Rondes heeft meegevaren, is zeer te spre ken over de wijzigingen. 'Die nieuwe aan pak, met onder andere de Texel Rating, daar word ik gelukkig van. Het tij zit te gen, maar de Ronde om Texel gaat op deze manier niet verloren.' Door met 5-1 van HTC uit Den Helder te winnen, heeft tennisteam Deuce 3 het kampioenschap in de vierde klasse weten te behalen. De geroutineerde spelers van Deuce 3, dat jarenlang in de subtop speelde, begonnen de competitie met tegenslag en blessu res. Maar al snel vormde zich een nieuwe kern met Maurice de Groot, Simon Brand, Dennis Beumkes en Ruben Duinker. Dit kwartet haalde zoveel punten dat de titel op de voorlaatste speeldag veilig werd ge steld. Toch leek het nog even mis te gaan toen concurrent Zijpken uit Schagerbrug Deuce verraste met 4-2, maar de spelers verklaarden 'het veel leuker te vinden om thuis kampioen te worden.' Met John List op de plaats van Ruben Duinker was mid denmoter HTC uit Den Helder geen partij. De Groot, Brand en Beumkes wonnen hun singlepartijen eenvoudig in twee sets en in de dubbel pakte ook List zijn welver diende zege. De geblesseerde Jacco Geus, Biem Trap en Hans Polderman vierden vanaf de kant het feestje mee. Het kampi oenschap van Deuce 3 vormde een fraaie afsluiting van de competitie.De komen de drie weken staan in het teken van de clubkampioenschappen in het enkelspel. Daarna maakt de vereniging zich op voor hetTesseltoernooi in juli. Programma 36ste Ronde om Texel Het programma van de Ronde om Texel en de sportieve activiteiten in de week die vooraf gaat. Woensdag 12 tot en met vrijdag 14 juni: Texel Dutch Open Donderdag 13juni: Horstocht Vrijdag 14 juni Tocht naar de Noord Zaterdag 15 juni Ronde om Texel Start tussen 11.30 en 12.30 uur My Beach-locaties MyBeach-locaties paal 9,12,15,17,21 en 28 juni worden vrijdag 28 juni geopend. Er wordt een tel- en opruimactie georga niseerd aan de hand van de Strandscan- ner. Zo ontstaat een goed beeld van de hoeveelheid en het soort afval op de Ne derlandse stranden. Ook wordt de best geklede Strand koning gekroond. Bezoe kers worden gevraagd om de koningen aan te kleden met afval. TVAP verdient kampioenschap Door het kampioenschap in de eerste klasse te behalen, promoveert tennisver eniging Anna Paulowna (TVAP) uit het gelijknamige dorp volgend seizoen naar de hoofdklasse. Een van de spelers van TVAP is de Texelse Ewout Bakker, die sinds twee jaar op za terdag in Anna Paulowna speelt, maar ook nog altijd lid is van de Texelse vereni ging Deuce. In Castricum, waar zijn team voldoende had aan één puntje, had hij de beslissende punt kunnen slaan, maar miste in de tweede set acht matchpoints tegen MarkTuithof. Daardoor viel de be slissing pas in de derde set. TVAP won de kampioenswedstrijd met 2-4. Volgens teamcaptain Marc van der Reijden was het een terechte overwinning. 'We heb ben alle wedstrijden gewonnen en vaak ook met uitstekend tennis', verklaarde hij. Terug bij het clubhuis in Anna Paulowna werd de ploeg groots onthaald en rond gereden op een platte wagen. 'Geweldig om mee te maken. We zijn natuurlijk wel vaker kampioen geworden, maar dit is de beloning van een uiterst sterk collectief', zegt Van der Reijden, die zich er wel be wust van is, dat volgend seizoen meer van zijn spelers wordt verwacht. 'Dat wordt andere koek, maar we blijven als team bij elkaar en gaan er lekker onbevangen in.' Een bonte parade zeilschepen, wielren ners en hardlopers doet dit de haven van Oudeschild aan tijdens de Schutte vaerrace die dit weekend wordt gehou den. Op Texel stappen wielrenners van boord om zo snel mogelijk een tijdrit van zestig kilometer over het eiland te rijden. Zeilers, hardlopers en wierenners meten gedurende meerdere dagen hun krachten tijdens deze race. Er doen 37 zeilschepen mee. De start is vanmorgen om 9. 00 uur in Zuiderzeestad Stavoren, waar zondag ook de finish is. Hierna wordt een non stop traject afgelegd via Kornwerderzand, Texel, Vlieland, Harlingen en Terschelling. De Schuttevaerrace, die wordt gevaren sinds 1983, staat bekend als dé krachtme ting voor zeilers, hardlopers en fietsers. De 31ste editie start in Stavoren. Hier ren nen alle deelnemers vanaf Skips Maritiem naar de zeilljachten in de Oude Haven. De zeiljachten varen vervolgens over het IJs- selmeer zo snel mogelijk naar Kornwer derzand. Vanaf Kornwerderzand gaat men de Waddenzee op en wordt koers gezet naar Texel. Op Texel stappen de wielren ners van boord om een tijdrit van 60 ki lometer te fietsen. Zodra de fietsers weer terug zijn, gaan de trossen los om naar Vlieland te zeilen. Afhankelijk van de klasse wordt er via de Boontjes of via de Paardenhoek gezeild. Op Vlieland gaan de hardlopers aan wal op om zo snel mogelijk een afstand van 18 kilometer te af te leggen. Vervolgens wordt er naar Harlingen gezeild voor de tweede tijdrit over een afstand van 69 ki lometer. Vanaf Harlingen wordt koers ge zet naar Terschelling. Op Terschelling vind het tweede looptraject plaats over een af stand van 12 kilometer. Vanaf Terschelling varen de zeiljachten via Konwerderzand terug naar Stavoren om aan te leggen in de Marina Buitenhaven en vervolgens nog een paar honderd meter naar de finish bij strandpaviljoen 'De Potvis'te rennen. Voor zover bekend doen er geen Texelse schepen mee aan de race. In samenwer king met Geosports is het mogelijk om de Schuttevaerrace live te volgen via Track Trace. Willem Plet, redacteur van het blad 'Zei len' deed vorig jaar mee. Hij begon zijn verslag als volgt: 'Afgelopen week zeilde ik mee in de Schuttevaerrace. Voor die gele genheid liet ik het bier een kleine maand staan en trainde nog vaker dan ik normaal al deed. Dit kwam neer op één keer in de twee dagen en de laatste week voor de start vrijwel elke dag. Het is ook niet zo maar iets, die Schuttevaerrace. Naast al dat verplichte zeilgepriegel tussen de la terale betonning op het vaarwater tussen Friesland en de Waddeneilanden, moest er ook nog de sport bedreven worden. Respectievelijk werd er liefst 130 en 30 ki lometer gefietst en hardgelopen.' De oud-Texelse Jolanda Beuving van het gelijknamige fitnessteam is genomineerd voor de titel 'Best Woman comité and sta ge begeleider'. Beuving, tegenwoordig wooachtig in Mijdrecht, kreeg de nominatie na afloop van de Europese Kampioenschappen in Kiev, waar ze niet alleen als official bij aan wezig was, maar waaraan ook door haar 'eigen' team werd deelgenomen. Tijdens het toernooi, dat in verband met het grote aantal aanmeldingen twee dagen duurde, werd het congres van de wereldbond WBPF gehouden, waarbij Beuving voor een nieuwe periode in het bestuur werd gekozen. De atleten hadden te kampen met hoge temperaturen, maar hadden zich voldoende tijd gegund om hier aan te wennen. Uiteindelijk ging de Nederlandse deelname met drie gouden, twee zilveren en een bronzen medaille naar huis. Tussen de wedstrijden door deden de le den van de equipe een try-out voor de Sport Models (mannen) en kinderfitness (vanaf 10 jaar). Aanstaand weekend ein digt de wedstrijdcyclus met de Grandprix van de WBPF in Budaörs in Hongarije, die voor de eerste keer wordt gehouden, te gelijk met het Budaörsi Sportfest, een 24 uur durend sportgala, georganiseerd door Your Brand Dolls. WWW.TEXELSECOURANT.NL VRIJDAG 7 JUNI 2013 Herenteam wint voorjaarscompetitie Het eerste herenteam van tennisvereni ging Heri Hodie uit De Cocksdorp is zon dag kampioen geworden. Na zes wedstrijden in april en mei was de strijd om de eerste plaats tot op de laat ste speeldag spannend omdat Heri Hodie gelijk stond met het team van Winkel en niet meer dan een punt voorsprong had op het team van Schagen. Op de laatste speeldag speelden Winkel en Schagen tegen elkaar en lieten daarbij allebei pun ten liggen (3-3). Heri Hodie won met 5-1 en werd daarmee overtuigend kampioen. Het team bestaat uit Martijn van der Lin de, Wally van Beek, Stefan Hooijschuur, Helmich Kuiper, Remko Boon en Dennis Vonk. Jan Prins wint op Fort Erfprins Boogschutter Jan Prins heeft afgelopen weekend de 3D-ronde van Fort Erfprins in Den Helder gewonnen. Johan Tromp ein digde op de derde plaats. De wedstrijd, georganiseerd door HBV Zeemacht, bestond uit 32 doelen. Het fort, dat normaal niet voor burgers toe gankelijk is, leent zich uitstekend voor een dergelijke wedstrijd:er was veel klim werk, er moest over water worden ge schoten en zelfs in de gewelven van het fort. Jan Prins eindigde met 665 punten op de eerste plaats in de klasse longbow. Tromp behaalde in dezelfde klasse 534 punten. Vlinderwinkel Eilandcompetitie Na een laatste speelavond werden dins dag in Bar Sportief de prijzen uitgereikt van de eilandcompetitie volleybal. Het volleybal beleeft nu een zomerstop, eind augustus gaat een nieuwe compe titie van start. Spelers die nog een team zoeken, of teams die nog op zoek zijn naar spelers, kunnen contact opnemen met Dick Blom (tel. 315096) of via www. tevoko.nl. Uitslagen 4juni: Salique-Klif 23 0-3; Warmmop-Paal 28/K 0-3; Vlinderwinkel-Randstad 2-1; Autocentrale-Cocky's 1-2; SIBO-RAB 3-0; Rabo-Wessels 0-3; IBS-AH 0-3; Bliksem- team-lmares 1-2; Tevoko (j)-Tevoko (O) 2-1; Otto's-Moorman 0-3; Bar S-Timmer's 2-1; Kobeko 2 Krim 0-3. Winnaars competitie: Dames, eerste klasse: Kees de Waal, huis en tuin; tweede klasse: Tevoko Ontwerpt. Gemengd, eerste klasse: Landgoed de Bonte belevenis; tweede klasse: Falcon. Heren, eerste klasse: Vlinderwinkel; tweede klasse: Cocky's Kapsalon. G-team wint Fair Play Trofee Het G-team van Texel'94 heeft zaterdag op het toernooi van ZCFC in Zaandam de Fair Play Trofee gewonnen. Texel'94 had het als enige derdeklasser zwaar in de poule die verder uit teams uit de tweede en zelfs de eerste klase bestond. Van de vier wedstrijden werd alleen die tegen Batavia'90 gewonnen. Dit door doelpunten van Ricardo Blom en gastspelers Lionel van Ginkel en Rick Nieuwland. Van Ginkel speelde ook mee in de wedstrijd tegen WMC, zijn eigen team. Deze wedstrijd werd met 1-7 ver loren. De wedstrijd tegen Only Friends eindigde dankzij een doelpunt van Kees van der Vis in 1-8 en tegen Nieuw Sloten scoorde Ricardo Blom een keer. Deze wed strijd werd met 5-1 verloren. Om op tijd te zijn voor de boot, vertrokken de spe lers al eerder, maar niet voordat de stand bekend was. Texel'94 eindigde op de ze vende plaats, net boven Purmersteijn, dat minder doelpunten had. In de competitie voor de Fair Play Trofee behaalde Texel'94 15 punten en eindigde daarmee met een royale voorsprong boven Purmersteijn, dat 12 punten had. Met dit toernooi is het seizoen voor het G-team afgesloten. Na veranderingen in de organisatie staat bij de Ronde om Texel de zeiler weer centraal. Jolanda Beuving (rechts) oogstte wederom

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 7