TEXELSE COURANT HEMA 'Sluiting Waddenzee einde garnalenvisserij' GlasGarage Texel Cjrocn '/twrL-Jexels in het harL, 1EXEL Raad toont zich van gulle kant bij* slotakkoord plan buitengebied Sterretje gezocht! Tel: 0222 - 32 15 15 Visser al halve eeuw vaste waarde in Vogelzwin osG: vmbo Basis ïoo Dorian Foundation ondersteunt procent geslaagd grand-prixruiter Eva van der Linde OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887. NR. 12781VRIJDAG 14 JU NI 2013 Verschijnt dinsdag en vrijdag 7 dagen per week open Den Burg - Texel TexelAgenda.nl is vernieuwd Jonge Texelaars zeilen het Rondje 'Vergezicht' op het eiland Texel 'Oudjes'laten jeugd ervaring opdoen in race Economie, land schap, natuur en toerisme plooien IK festival sssUs midzomerschans Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6. .txl Bekendmakingen op pagina 8 Platform van activiteiten voor Texelpromotie 'De doodsteek voor de visserij in de Wad denzee en de kustzone.' Dat zeggen gar- nalenvissers over het VIBEO-akkoord, de visserijovereenkomst waardoor het grootste deel van de vangstgebieden in de Waddenzee wordt afgesloten. 'Ze gooien het dicht, zonder dat wij ook maar enige vorm van compensatie krijgen.' Door de uitwerking van het VIBEG-ak- koord voorzien Robert Frido Boom (TX10, TX20 en TX35) en Albert (TX24) Blom en zoon Dirk Albert (TX25) een spoedig eind van hun bedrijven. Vissersorganisatie, na- tuurbeweging en de overheid tekenden twee jaar geleden dit akkoord over de be scherming van natuur in Noordzeekust zone. Delen van de kustzone (van Bergen tot Rottum) worden verboden voor de boomkor- en garnalenvisserij. Als tegen prestatie beloofden natuurorganisaties niet naar de rechter te stappen, zodat de visserij de tijd en de kans krijgt om nieuwe, duurzamere, vistechnieken in te voeren. De uitwerking pakt desastreus uit voor de garnalenvissers. '95 procent van onze vangstgebieden gaan gewoon dicht', vertelt Boom. De vissers tekenen bezwaar aan tegen de afsluiting, zoals ook vijftig van hun collega's hun handtekening zet ten onder de zienswijzen tegen het be sluit dat op 29 april jl. in de Staatscourant is gepubliceerd. 'Dit draait uit op een kou de sanering, ik begrijp goed dat de vissers hiertegen in opstand komen', vertelt juri disch adviseur Ferry van de Coevering van Het Vergunningen huis. 'Toen het akkoord werd gesloten, stonden de garnalenvis sers met hun rugtegen de muur. "Jongens, er komen gesloten zones, dit is de enige manier om een vergunning te krijgen in het kader van de Natuurbeschermings wet", kregen ze te horen. Er zou onderzoek worden gedaan, geld vrijgemaakt, allerlei stappen worden genomen en een pas sende beoordeling komen. Op basis van die belofte heeft een kleine meerderheid van de vissersbond ertoen voor getekend. Nu wordt duidelijk wat de echte gevolgen zijn. Het onderzoek is nog niet klaar, de onderbouwing voor NB-wetvergunning is nog niet klaar, de kennis is er nog niet, maar toch gooien ze op 1 januari 2014 alles dicht (volgens de vissers 95 procent van hun vangstgebieden). Zonder een sa neringsregeling of één cent compensatie. Daardoor worden garnalenvissers gedu peerd, ze mogen hun werk straks nog in een fractie van het huidige gebied doen. Zo zadel je de sector op met een mega pro bleem. Dit besluit gaat veel te ver, terwijl er niet wordt gezorgd voor de sector. Er zijn allerlei overlevingsmogelijkheden. Andere vismethodes, voorschriften en uitkopen. Er is een duurzaam economisch alternatief. Maar Den Haag zegt: "Hier heb je eerst het zuur, dat bespreken we later het zoet nog wel." Hierdoor gaat de hele garnalenvloot voor de kant, bedrij ven gaan failliet." Boom: "Ze gooien pre cies die gebieden dicht waar het meest wordt gevist. Met wat open blijft kunnen we niks. Vanuit natuuroogpunt slaat het nergens op. Alle garnalenvissers voeren samen jaarlijks 30 miljoen kilo aan. Maar dat is slechts 0,8 procent van het totale garnalenbestand in de Noordzeekustzone en Waddenzee.' Het lukte vóór de dead line niet andere partijen aan het woord te laten. Hun reacties volgen dinsdag. Twee woningen in Isola Bella, waardoor de gewenste twaalf bedden logies met ontbijt mogelijk zijn. De Bremakker die de camping mag uitbreiden op anderhalf hectare grond en vier bestemde appar tementen in de stolp van Willem Bakker van Spyk. Allemaal kwesties waarover vele jaren is gesteggeld en waar de raad woensdag avond in korte tijd een streep onder zette door ze allemaal in het bestemmingsplan Buitengebied op te nemen. Zoals ook Cees Schumaker uit De Koog de moge lijkheid houdt om 65 toeristische bedden te realiseren. Hij, of zijn rechtsopvolgers, moeten dat wel doen binnen tien jaar, an ders vervallen ze. Goed nieuws ook voor de familie Witte van de Nieuwlanderweg. Met nipte meerderheid besloot de raad dat het niet langer gewenst is de veehou derij en het bollenbedrijf op één bedrijfs- blok worden uitgeoefend, maar dat er een splitsing komt waarbij op beide blok ken een bedrijfswoning mag komen. Suc cesvol was ook het verzet tegen verrui ming van de afstand van bebouwing tot de perceelsgrens tot tien meter. 'Te groot en niet logisch', aldus de WD, die de raad meekreeg om het op zeven meter te zet ten en aan de buitenzijde van parken op drie. Dat het vergroten van de bouwvlak ken volgens b en w op gespannen voet staat met de uitgangspunten in 'Mooi Texel', kon de raad niet overtuigen. B&B's gaan naar maximaal zes bedden. Er komt een uitsterfregeling voor gevallen met meer dan zes bedden en niet vergunde re creatieve opstallen. Over de voorwaarden wordt na de zomer beslist. Niet alle wen sen werden verhoord. Het verzoek om een dienstwoning aan de Grensweg om te zetten in een woonbestemming haalde het niet. Net als het conserveren van alle bouwrechten van Noorderbuurt. Zo boog de raad zich over dertig amendementen, waarna burgemeester Giskes het plan kon ondertekenen. Griffier en ambtena ren kregen applaus voor hun inzet. De avond wordt begeleid door Henk Hanssen, journalist, vaderschapsexpert en hoofdredacteur van lkVader.nl. Hij vertelt op humoristische wijze over het vaderschap. Een panel van mannelijke Texelse opvoed professionals spreekt van uit onder andere het onderwijs en het verenigingsleven. De bijeenkomst, geor ganiseerd door het Centrum voor Jeugd en Gezin, begint om 19.30 uur. .txl Planet Texel maandag 17 juni om 19.00 uur in Kaap Skil. Kom ook! Hoe combineren wij onze ambities en mogelijkheden op ons mooie eiland? Denk, praat mee over de toekomst van Texel. Lees meer op pagina 8. Gamalenvisser Albert Blom van de TX24 'Heliomare' in het viswater ten noordoosten van De Cocksdorp in de weer met het net. Blom vist er al bijna een halve eeuw en kent het gebied als zijn broekzak. Het is één van de delen van de Waddenzee die op de no minatie staan om te worden gesloten voor de visserij. Op pagina 5 een reportage over deze gamalenvisser. 278 leerlingen van OSG De Hogeberg zijn geslaagd. Met een score van honderd procent had VMBO Basis het hoogste sla gingspercentage. Bij de MAVO is 94 procent geslaagd, bij de HAVO 89 procent, VMBO Kader 87 procent en VWO 86 procent. Het betreft voorlo pige slagingspercentages. Zes leerlingen zijn definitief afgewezen, zestien leerlin gen die nog niet zijn geslaagd kunnen via herexamen alsnog het diploma behalen. Verderop in deze krant een overzicht van de geslaagden. De Dorian Foundation heeft besloten to- pruiter Eva van der Linde driejaar financi eel te ondersteunen. Van der Linde heeft dit jaar het hoogst mogelijke niveau behaald in de paarden sport, de Grand-Prix. Zij kreeg les van ver schillende instructeurs en van Annemarie van der Linde, haar moeder. Het vergt jarenlange training en inspanning van paard en ruiter om tot dit niveau te ko men. De door Van der Linde bereden ruin O' Partout Texel is een door Willem van der Linde gefokt paard en inmiddels al 17 jaar oud. Jonge paarden zijn er genoeg, maar om met een jong paard opnieuw dit hoge niveau te behalen, wilde Van der Linde graag les krijgen van een bekende Grand-Prixruiter. Omdat de kosten voor vervoer en lesgeld hoog zijn, diende zij een verzoek in bij de Dorian Foundation. Deze besloot driejaar lang een tegemoet koming in de kosten te verstrekken. De doelstelling van de Dorian Foundation is het verlenen van steun en middelen aan talentvolle sporters die door de regio waarin ze wonen beperkt worden in hun ontwikkeling. Bijeenkomst over voetbal en vaders In de kantine van Texel'94 aan de Haffel- derweg in Den Burg wordt vrijdag 28 juni een bijeenkomst gehouden voor vaders. Stenenplaats 10 Den Burg, tel. 312871

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1