Vliegende Hollander op Stad Amsterdam 2 EERST Presentatie nieuwe TexelAgenda Witte Punt terug ter ere van Sail www.texelsecourant.nl VRIJDAG 14 JUNI 2013 OUDE TIJDEN HERLEVEN TIJDENS REDE VAN TEXEL LIVE Aan boord van de historische klipper Stad Amsterdam, die op dat moment ligt afge meerd in de haven van Oudeschild, wordt woensdag 19 juni de cantate De Vliegende Hollander van Richard Hol uitgevoerd. De uitvoering vindt plaats in het kader van Sail Den Helder 2013 en De Rede van Texel Live, in samenwerking met Festival Midzomerschans, dat in dezelfde week plaats vindt. 'De Vliegende Hollander' werd in 1876 geschreven door de bekende Nederlandse componist Richard Hol en werd tot het begin van de twintigste eeuw regelma tig uitgevoerd. Daarna raakte het stuk in vergetelheid om speciaal voor de Rede van Texel Live uit de archieven te worden opgediept. Uitvoerenden zijn projectkoor Per Hasard uit Delft, onder leiding van Johan Oomkes en de solisten Hannah Ybeles Smit en Esther Huisman. Het stuk wordt in het Nederlands gezongen en wordt van tekst en uitleg voorzien, zodat het voor iedereen goed is te volgen. Pia nist Paul Prenen begeleidt het geheel. 'De Vliegende Hollander' vertelt het verhaal van een slavenschip dat door de geesten van de zee wordt vervloekt en gedoemd is om voor de eeuwigheid over de zee te varen en onheil te brengen aan iedereen die het langs ziet komen. De uitvoering begint om 19.00 uur en duurt ongeveer een uur, zodat bezoekers, genodigden en uitvoerenden desgewenst de laatste boot nog kunnen halen. De toegang is gratis. De Stad Amsterdam, die in de loop van woensdag samen met de Shtandarten de Mercedes de haven van Oudeschild bin nenloopt, vertrekt vroeg in de ochtend om rond het middaguur koning Willem- Alexander aan boord te nemen. Vervol gens vaart het schip de koning langs de tientallen historische schepen die op de Rede van Texel voor a nker liggen. Hiermee herleeft voor één dag de Gouden Eeuw, waarin de Rede van Texel de drukste an kerplaats ter wereld was. Tussen 1600 en 1800 lagen hier soms tientallen schepen tegelijk te wachten op gunstige wind om naar de Oostzee te varen, naar de Oost of juist naar de binnenhavens als Hoorn en Amsterdam. De eerste schepen meren woensdag 19 juni rond het middaguur af, donderdag ligt de hele Sail-vloot vanaf 6.00 uur 's morgens op de Rede. De sche pen zijn goed te zien vanaf de dijk tussen Oudeschild en 't Horntje. Vanaf 16.00 uur vertrekken de schepen naar de ha ven van Den Helder. Op de haven wordt de hele dag een braderie gehouden, die vanaf 19.30 uur wordt afgesloten met een Zuid-Amerikaanse avond, waaraan medewerking wordt verleend door het bandoneonsextet van Carel Kraayenhof. De Rede van Texel Live gaat vrijdag 21 juni om 15.00 uur verder met het uitspreken van de 'rede van Texel'door burgemeester Eberhard van der Laan van Amsterdam. Deze lezing, in het Zeemanskerkje, in gra tis te bezoeken, maar in verband met de ruimte moeten tevoren kaarten worden afgehaald. Dat kan bij de VWin Den Burg. Met straatactiviteiten in de Heemskerck- straat en rond Kaap Skil, die zaterdag de hele dag duren, gaat de Rede van Texel Live zaterdag vrijwel naadloos over in Fes tival Midzomerschans, dat zaterdagavond om 19.30 uur begint met een opvoering van Die Zauberflöte op het buitenterrein van Kaap Skil. 's Middags wordt vanuit dit festival een vliegerwedstrijd gehouden op fort De Schans, waar de hele zondag verschillende optredens zijn bij te wonen. Zie ook www.sailnaartexel. nl. Aanvragen STIFT Organisaties die een beroep willen doen op het toeristisch investeringsfonds, heb ben nog tot 1 juli de tijd een aanvraag in te dienen bij STIFT. Het toeristisch investeringsfonds, be heerd door de gelijknamige stichting, dient ter bevordering van activiteiten en projecten die het toerisme op Texel di rect stimuleren. Het geld voor het fonds is afkomstig uit de toeristenbelasting en projecten die de toeristische kwaliteit van het eiland vergroten of bewaren, kunnen onder bepaalde voorwaarden een beroep doen op een bijdrage uit het fonds. De criteria waaraan aanvragers moeten vol doen, zijn te vinden op www.stiftexel.nl. Op deze website is ook het aanvraagfor mulier te vinden, alsmede een handlei dingvoor het indienen van een aanvraag. Aanvragen voor de eerstvolgende sub sidieronde moeten voor 1 juli door het secretariaat zijn ontvangen. Het bestuur bestaat uit voorzitter Hans Schipper, se cretaris Marijke Eelman, penningmeester Jaap Hoogendoorn en bestuurslid Hans van Heerwaarden. Oud-burgemeester Joke Geldorp-Pantekoek ondersteunt het bestuur als adviseur. Uiterlijk op 1 sep tember ontvangen aanvragers bericht van het bestuur. Projecten die STIFT eer der ondersteunde, zijn onder meer het fietsroutenetwerk, Klifhanger, Festival Midzomerschans en loodsvaartuig Texel- stroom. Hekken van de baan Er komen dit jaar geen hekken bij de toe gangen van camping Kogerstrand in De Koog te staan. Burgemeester Francine Giskes heeft be sloten af te zien van een voortzetting van de proef die vorig jaar startte. Volgens haar is er te weinig steun voor. De burgemeester wilde de hekken op nieuw rond de camping zetten, omdat de proef van vorig jaar nog niet voldoende inzicht had gegeven. De dorpscommissie en ondernemersvereniging van De Koog waren echter tegen en ook TexelCam- pings keerde zich tegen de hekken. De problematiek veroorzaakte de afge lopen tijd deining in De Koog, nadat de dorpscommissie had gesteld 'dat het dorp de hekken niet wilde'. Bewoners van het zuidelijk deel van De Koog zeiden ze graag terug te zien, omdat het een stuk rustiger was geweest. Een enquête die de dorpscommissie als nog hield was eveneens in het nadeel van de hekken. Er werden 687 enquêteformu lieren verspreid in postcodegebied 1796, daarvan werd iets meer dan twintig pro cent ingevuld en van de reageerders was tweederde tegen voortzetting. Het on derwerp openbare orde in De Koog kwam woensdagavond nog even ter sprake in de gemeenteraad, maar daar werd over de proef met de hekken al niet meer gespro ken. Giskes wees erop dat het besluit voor dit ja ar geldt. TexelAgenda.nl is vernieuwd. De digi tale agenda die wordt gepubliceerd in de Texelse Courant, de Vakantiekrant en op tal van digitale platforms wordt viertalig, bruikbaar op allerlei soorten en maten beeldschermen, er kunnen filmpjes op worden vertoond en de gebruiksvriende lijkheid wordt verhoogd. De Texelse Courant en mediabureau Lan- geveld de Rooy presenteren de nieuwe agenda dinsdag 18 juni in Cinema Texel van 19.30 tot 21.00 uur. Gebruikers en toekomstige gebruikers zijn van harte welkom op deze avond. Sinds TexelAgenda.nl in 2009 van start ging is dit platform voor activiteiten op Texel niet meer weg te denken en van grote waarde voor de promotie van ons eiland. Jaarlijks worden zo'n 6.000 agen dapunten ingevoerd, die worden gepu bliceerd in de Texelse Courant, de Vakan tiekrant en op de website van de VW en andere Texelse bedrijven en organisaties. Miljoenen keren wordt de agenda opge vraagd. Een groot bereik, dat door koppe lingen met sociale media zoals Facebook, Twitter en Google+ verder zal toenemen. De website is zodanig vorm gegeven dat De Witte Punt. Het noemen ervan zal bij menig Oudeschilder bijzondere herin neringen oproepen. Het zeebaken op de dijk bij Oudeschild dat in 1983 verdween, wordt donderdag 20 juni weer op z'n plek gezet. Dat gebeurt op initiatief van Astrid van de Wetering. Het zeebaken bij de katholieke kerk werd gebruikt bij het ijken van de vaarsnel- heid van een schip (mijlvaren). Het be gon ter hoogte van de PH-polder, zodra de schepen de bakens op de dijk en langs de Pontweg in lijn hadden. De afstand was voltooid ter hoogte van het baken hij op alle moderne platforms goed zicht baar en leesbaar is. Steeds meer Texelaars maken gebruik van de gratis mogelijk heid om activiteiten in te voeren in deze best gelezen agenda van Texel. Achter de schermen is hard gewerkt aan verdere verbetering van onze website. Dit heeft geresulteerd in uitbreiding en verbete ring van de mogelijkheden van de Texel- Agenda.nl. Nieuw is ook dat de agenda punten automatisch worden vertaald in Duits, Engels en Frans. Dit alles met het doel dat de activiteiten optimaal worden gepromoot. Nieuw is ook dat er filmpjes kunnen worden vertoond. Er is veel aan dacht gestoken in verhoging van het ge bruiksgemak voor de invoerder. Zo is het kopiëren en (achteraf) aanpassen van soortgelijke agendapunten voortaan een fluitje van een cent. Op de avond wordt tekst en uitleg gege ven over de vernieuwing, met als doel gebruikers en toekomstige gebruikers vertrouwd te maken met de nieuwe Texel Agenda en ervaringen uit te wisselen. Bezoekers wordt verzocht vooraf te laten weten dat men komt. Dit kan via e-mail- adres info@lenr.nl. in lijn met de kerktoren. Het object had een pikante nevenfunctie. 'Kontje kie ken' achter de Witte Punt was een begrip in Oudeschild. Ooit schilderde baldadige jeugd hem rood. Bij de dijkverhoging van 1976 keerde het baken terug, in 1983 ver dween hij voorgoed. De foto van de ont manteling toont onder andere Harry van de Wetering. 'Mijn vader was er toen bij. Ik vind het leuk om hem nu ter ere van Sail weer terug te plaatsen.' Bart Boon heeft een nieuw baken van beton gego ten, dat Astrid persoonlijk wit heeft ge verfd. Donderdag om 16.30 uur keert hij (tijdelijk) terug. Don Boot tijdelijk gemeentesecretaris Don Boot uit Den Burg is waarnemend gemeentesecretaris geworden. Naar ver wachting vervult hij de functie tot onge veer het einde van het jaar. De functie is vacant sinds het vertrek van Cock van Wijngaarden in april 2012. Tot deze maand was Onno Werkman waarne mend gemeentesecretaris. Hij legt zich nu volledig toe op zijn functie als teammana ger Bedrijfsvoering bij de gemeente. Boot werkt sinds eind 2001 bij de gemeen te. Hij begon als beleidsmedewerker water en rioleringen was later teamleider van de afdelingen Infra Bouwen Ontwikkeling. De afgelopen jaren was Boot hoofd van de afdeling Ontwikkelingen en Projecten en sinds kort was hij beleidsadviseur land, water en natuur. De gemeente verwacht in september te starten met de werving van een nieuwe gemeentesecretaris/algemeen directeur. Het college is bezig met een functiepro fiel en heeft de ondernemingsraad daar voor om advies gevraagd. De komende tijd wordt de werving voorbereid en het col lege verwacht in december 2013 dan wel januari 2014 een nieuwe te hebben. De positie van algemeen directeur van de ge meente wordt tot die tijd door Jan Legters ingevuld. Tafeltje Dekje Tafeltje Dekje is op zoek naar vrijwilli gers die vijf dagen per week (éénmaal per maand) of eenmaal per maand in het weekend maaltijden willen rondbrengen. Tafeltje Dekje, een onderdeel van Texels Welzijn, is er voor iedereen die, om welke reden dan ook, niet goed meer zelf voor een warme maaltijd kan zorgen. Daarmee draagt Tafeltje Denkje bij aan het langer zelfstandig blijven wonen. Dit wordt - al 25 jaar - mogelijk gemaakt door de inzet van vrijwilligers, die uiteraard een onkosten vergoeding ontvangen voor de gereden ki lometers. Nieuwe vrijwilligers kunnen zich melden bij Texels Welzij via tel. 312696 of e-mailadreswelzijn@texelswelzijn.nl. TexelAgenda.nl is onder meer geschikt voor tablet.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2