PR TATIE texhagbca.nl Dinsdag 18 juni om 19.30 uur texbagbsda.nl n n C nema Texel You van Texel - vóór Texel! 6 NIEUWS Nieuwe functionaliteiten Video integratie Social media integratie Makkelijker, sneller, beter Google maps Mobiel, tablet, computer en App Nederlands, Duits, Engels, Frans Gebruikers en toekomstige gebruikers van TEXELAGENDA.NL zijn van harte welkom. Geef u uiterlijk maandag 17 juni vóór 11.00 uur op via: info@lenr.nl, dan reserveren wij een plekje voor u. iMJ Twee afgietsels bij potvisskelet Cabaret in De Hof en speciale mis www.texelsecourant.nl VRIJDAG 14 JUNI 2013 0 NATUUR CULTUUR BIOSCOOP EVENEMENT DORPEN De bouw aan het potvisskelet bij Ecomare vordert gestaag. Nieuw zijn twee afgiet sels: van het geslachtsdeel en het spuit gat van het dier, karakteristieke onderde len van een potvislichaam. Als een mannelijke walvis dood aanspoelt, komt door de toenemende druk in zijn li chaam en de verslapping van de spieren, binnen enkele uren zijn geslachtsdeel naar buiten. De lengte ervan, ruim twee meter, zorgt altijd voor veel reacties bij de omstanders. Het afgietsel dat bij Ecomare te zien is, is een exacte kopie van de penis van de in december aangespoelde potvis. Bezoekers kunnen zich hiermee een beeld vormen van hoe een onderwaterparing van twee potvissen eruit zal zien. Een tweede afgietsel is gemaakt van het spuitgat van het dier. Potvissen hebben één spuitgat, dat aan de linkerzijde voor op hun kop zit. Doordat het niet in het midden zit, komt de pluim waterdamp die het dier uitblaast in een hoek uit de kop. De twee afgietsels krijgen een plaatsje bij de expositie over de potvis en worden ook opgenomen in de de presentaties die da gelijks om 13.00 en 15.00 uur worden ge geven. De werkzaamheden aan het skelet en de dagelijkse presentaties zullen tot eind augustus voortduren. Wanneer het skelet gereed is, zullen de twee nieuwe afgietsels, samen met de afgietsels van de ambergris, een oog van het dier op sterk water, potten walschot en inktvis bekjes uit zijn maag, in de bijbehorende tentoonstelling te zien blijven. Triatleten naar derde wedstrijd Samen met teamgenoten Céline Scharer en Lisbeth Kristensen doen Katrijn en Jas mijn van der Burg uit Den Burg zondag 16 juni mee de tweede wedstrijd van de Lotto Eredivisie Triathlon in Amsterdam. Tegelijk met deze wedstrijd wordt het NK sprint triathlon gehouden. De race vindt plaats in het stadsdeel Nieuw-West en het parcours is gesitueerd in en rondom de Sloterplas. Zes dagen later vindt in Stein de derde race uit de competitie plaats, waarna ook nog wedstrijden vol gen in Veenendaal en Al mere. Het jubileumjaar van de RK-kerk op Texel nadert zijn hoogtepunt. Zaterdag 22 juni wordt in dorpshuis De Hof in De Koog een feestavond gehouden met een optreden van cabaretier Kees van der Zwaard, zon dag 23 juni is in Den Burg een feestelijke eucharistieviering. Theatermaker, schrijver en theoloog Kees van der Zwaard was in 2004 al eens op Texel bij een parochieavond. 'Dat was een daverend succes. Daarom hebben wij hem ook voor onze feestavond uitgeno digd', zo valt te lezen in parochieblad De Vuurtoren. Van der Zwaard brengt 22 juni 'theater op maat': het programma is spe ciaal voor het jubileum gemaakt. Te ver wachten is een relativerende, kritische, ontroerende en inhoudelijk relevante mix van improvisaties, verhalen en lied jes. Van der Zwaard studeerde theologie en was voorganger. Sinds 1998 werkt hij freelance als schrijver, theoloog en thea termaker. Naast theatershows bracht hij een aantal boeken en CD's uit. Het optreden in De Hof begint om 20.00 uur, detoegang is gratis. Kaarten zijn af te halen bij de pastorie aan de Molenstraat in Den Burg en aan te vragen kan via e- mailadres secretariaat@rk-parochietexel. De volgende ochtend, zondag 23 juni, wordt tot slot van alle feestelijkheden rond het jubileum een feestelijke eucha ristieviering gehouden in de H. Johan nes de Doper kerk in Den Burg. De vie ring begint om 10.30 uur, voorgangers zijn oud-kapelaan Joop Stam, inmiddels emeritus-pastoor in Amsterdam, en de pastores Moltzer, Grannemanen Brigitha. De viering wordt ondersteund door de ge zamenlijke koren met een nieuw ingestu deerde mis, waaraan al maanden wordt gewerkt. Koster Frans Witte komt tijdens de mis voor het laatst in actie; hij stopt na ruim twintgjaar met zijn werk als koster. Na de viering is er voor alle bezoekers een hapje en drankje. Bezoekers kunnen dan herinneringen ophalen, met elkaar en met de aanwezige oud-priesters en religieuzen die voor deze speciale viering zijn uitgenodigd. De datum voor het jubi leumweekend is niet toevallig gekozen: daags erna, 24 juni, is de naamdag van patroonheilige Johannes de Doper (St. Jan). Arthur Oosterbaan dn preparateur Mickel van Leeuwen bekijken het afgietsel. het ju bilt

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 6