Trmrnmrnmrmmm muimiv 9 5WW51 OPINIE 5 ïrwerkt trand Ondieren Hij loopt in de hoek van de kamer, hij maakt zijn bewegingen stil en behen dig. Ik kijk ernaar en heb rillingen door mijn hele lichaam. Hij komt op mij af gelopen en ik ontwaak uit mijn verstij ving. Snel ren ik vooruit, maar hij blijft me achtervolgen. Alle rampscenario's passeren mijn gedachten. Ik zie mijn hulp! In de hoek staat de stofzuiger. Stekker erin, apparaat aan, stang pak ken. In een flits wordt hij opgezogen. De spin. Mijn aartsrivaal. Nee, als ik er gens niks mee heb, zijn het spinnen. Of eigenlijk beter gezegd: het totaalplaatje van het insect - de geleedpotige - doet me helemaal niks en laat me spontaan shaken. Laatst zat ik in de klas, vooraan, vrolijk en in mezelf gekeerd schoolwerk te maken, toen ik op dat moment van uit mijn linker ooghoek een klein din getje razendsnel over mijn schouder zag vliegen en op mijn schrift belanden. Meteen op datzelfde ogenblik zat mijn hart in mijn keel en durfde ik amper om te kijken. Het bleek een propje, afkom stig van de jongens achter me. Ik totaal in de schrik, zij lachen. Leuk. Natuurlijk is me al zo vaak verteld dat die kleine monsters eigenlijk heel bang voor jou zijn, dat de kleine beestjes wel degelijk een functie hebben, enzovoorts enzo voorts. Nou, hoe bang en nuttig ze ook zijn, ik blijf ze verafschuwen. Het is ook leuk wanneer ik dan zo'n gruwel heb opgezogen (doe ik niet vaak hoor, die renliefhebbers), dat op dat moment ook de stofzuiger een beetje een bedreiging voor me is. Want, wat nou, als die spin of iets anders engs, de heftige achtbaan van de stofzuigerslang overleefd heeft? Dan wil het wraak. Dan komt het al zijn mede-griezels me opwachten. Nee, nu draai ik door. Dat kan natuurlijk niet. Iets waar ik stiekem wel een beetje blij mee ben, is dat hier in Nederland het formaat van de insect nog redelijk beperkt blijft. Niet zoals in sommige landen het beest makkelijkje hand kan bedekken. En dat daar het beestje wel echt gevaarlijk is. Misschien moet ik toch nog maar drie keer gaan nadenken of ik echt wel zo graag wil gaan reizen... Katja Schraag www.texelsecourant.nl VRIJDAG 14 JUNI 2013 FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Tas in vlaggenmast Een leuk gebruik, overal in de straten vlag gen en tassen die ons mee laten delen in de vreugde. Na grote spanning vaak een ontlading, juichkreten, telefoontjes over en weer, het doel is bereikt, vele uren, weken, maanden, jaren naar dit eindre sultaat toegewerkt, geweldig om dan met elkaar feest te vieren! Vreugde met een grote hoofdletter. Bij ons is dochterlief geslaagd, na het VWO op ons vertrouwde eiland te hebben doorlopen ging ze dap per aan de slag op de Uithof in Utrecht. Maar donders, dat viel niet mee, zelf eten koken, boodschappen doen, je kamer bij houden, op een oude brik trappen van Zeist naar de stad, leren, leren, leren, en dan ook nog proberen een centje bij te verdienen in de Thuiszorg, want ja, stu deren is tegenwoordig geen pappot. Op woensdag, mijn vrije dag, ging de eerste jaren vaak mijn mobiel: 'Mam ik mis Texel zo, die wc is hier vreselijk, de douche loopt niet door: die vrouw hier beneden doet zo gek met haar poezen, ik weet niet of ik dit volhoud, zal ik naar Texel komen? Dan sprong ik maar weer in de auto, nam wat lekkers mee, en toerden we op twee oude brikken door de omgeving van Zeist en omstreken. Samen naar Ikea, wat leuks shoppen, en natuurlijk wat lekkere choco ladetaart eten.' Mam, de koffie is gratis, kijk ik heb een kaart!' Ja, de jeugd vindt zijn of haar weg wel, CHTERDE SCHERMEN Draaiorgel Het moet gezegd worden: raad en college hebben de afgelopen tijd een aardig in kijkje gegeven in het werk dat moet wor den verzet om een gemeente te besturen. Texelaars die mogelijk interesse hebben volgend jaar mee te doen aan de verkie zingen voor een nieuwe gemeenteraad, werd in ieder geval niet het beeld voorge houden datje als raadslid met twee vin gers in de neus wel even een gemeente bestuurt. Het was vaak'loden materie'die voorbij kwam. Als verslaggever aanschouwde ik met ver wondering de hoeveelheid vergaderingen. Twee a drie per week was geen uitzonde ring. En tussendoor moesten de raadsle den zich verdiepen in stapels stukken met materie die vaak mijlenver afstond van een 'goed boek op de bank'. Als verslag gever voelde ik me zelf soms een halve touroperator om telkens alle wijzigende vergaderdata in de agenda van de krant te krijgen, maar dat was een peulenschil vergeleken bij het werk dat de raadsleden om de oren vloog. Bladerend door de stapels bekroop me ook het gevoel datje als raadslid een ijzeren wil moet hebben om het allemaal maarte blijven volgen. Of je moet echt een groot liefhebber van complexe materie zijn, maar de raadsleden een beetje kennende, durf ik te stellen dat ook bij hen wel eens een grens wordt bereikt. Toch was het gelukkig niet alleen maar loden materie die de klok sloeg. Zo was daar dinsdagavond tijdens een gewone commissievergadering commissielid Ri- nus Kuiper van Texel 2010 die vanuit het niets aandacht vroeg voor zijn draaior gel. Kuiper zei eerlijk met enige schroom te spreken omdat hij zelf bij het orgel is betrokken ('maar het is ook algemeen be lang') en vroeg vervolgens hulp aan het college om weer een plekje te krijgen op de wekelijkse markt in Den Burg. Kuiper heeft daar al een tijd niet meer gestaan, omdat er telkens klachten over het orgel kwamen. Het verzoek van Kuiper was zo ontwape nend na een intensieve periode van be stemmingsplannen en andere ingewik kelde zaken dat je een collectieve zucht van verlichting in de raadzaal kon voelen. Zulke zaken waren er gelukkig ook nog. De collegeleden keken elkaar veelbeteke nend aan wie ter plekke het onderwerp draaiorgels in de portefeuille zou nemen en uiteindelijk werd gesteld er later nog eens op terug te komen. Het was een klein voorval, maar wel één die duidelijk maakte dat raadswerk ook gewoon leuk kan zijn. En het maakte dui delijk dat je als raadslid soms even moet waken jezelf niet teveel te verliezen in lo den materie. Er zijn ook nog altijd de ge wone alledaagse zaken die bij tijd en wijle aandacht verdienen. Jeroen van Hattum De actie Tankslag, waarbij olietanks wer den leeggezogen die niet meer werden gebruikt, leverde op Texel 29.050 liter huisbrandolie op. Dat stond te lezen in de Texelse Courant van 14 juni 1983, die vandaag dertig jaar geleden verscheen. De actie Tankslag was opgezet door de provincie en ging gepaard met een voor lichtingscampagne; na het leegpompen werden de niet langer gebruikte tanks volgestort met zand. Toevallig is in dezelfde krant een verhaal te lezen over het verwerken van aange spoelde olie, in die dagen een terugke rend probleem. Op Texel werd de olie begraven in de duinen, een methode die niet alleen werd afgekeurd, maar die ook niet uniek bleek. Een oplossing was mis schien gevonden in Den Helder, waar de aangespoelde olie vermengd werd met cement en verwerkt in fietspaden. Bij wij ze van proef was het fietspad langs de Ra- velijnweg van dit mengsel geconstrueerd, waarbij bleek dat de olie niet in de onder grond doorlekte. Ook nieuws was het feit dat er naast het al bestaande Bouwdorp op het eiland ook een bouwdorp in Fries land zou worden gehouden. Er zou wor den gekampeerd in de omgeving van Ap pelscha en er stonden 'diverse sportieve activiteiten, fietstochten en dergelijke'op het programma. Het kamp was bedoeld voor de bovenbouw van de basisschool. Caravan totaal vernield na botsing met patatwagen De actie Tankslag, i Georgië en het bouwdorp op de voorpagina. I met wat hulp van 'de overkant'. Na ver loop van tijd worden het hele mensen, die een volwaardige plek innemen in onze maatschappij. Die om kunnen gaan met problemen, ja, zelfs de knippen en bulten in andermans leven wat kunnen vereffe nen. 'Ik heb vanavond groepsles gegeven, ging goed mam.'Ja, nu begint het pas, wat doe je met je diploma, komt er een functie vrij? Wordt het wat je had verwacht? Ve len zullen nog een switch maken, of nog iets toevoegen, en dat is goed. Je ziet als ouders een hoop apen en beren als ze het ouderlijk huis, het nest verlaten, je hoopt dat ze zelf kunnen vliegen, en de wereld om hen heen genoeg veiligheid en ver trouwen zal bieden. Dat loslaten is niet makkelijk, nee geef het maar toe. Maar uiteindelijk wint het vertrouwen, en gaan ze hun eigen koers. Geven ze richting aan hun eigen leven. Ik ga een lekkere choco ladetaart maken, en ik hoop dat er veel taart overal op het eiland, elders in Neder land wordt gegeten, misschien nog een her, misschien nog een extra jaar. Maar dat moment komt, zeker weten. Geniet van het moment, de dag, de be reikte mijlpaal, je felbegeerde diploma, je hebt hem in de tas, het is jouw feest. Deel dat feest met die soms vervelende bezorg de ouders van je, ze zijn blij met het suc ces, jouw succes, ik schud je in gedachten de hand, hang de tas in de vlaggenmast, geweldig, van harte gefeliciteerd, zoen X. Jozien Annie Kom bij ons met stuivers betalen en ont vang 10 procent korting! Niels en Christel, Strandshop "Twaalf", Jan Ayes lag. Regiegemeente Het komt goed. We worden regiegemeen te. Dat zegt het college - met zoveel woor den - al een aantal jaren. Of het nu gaat om overschrijdingen, tekorten, onver wachte tegenvallers, een te lang durende reorganisatie. Het komt goed, we hebben de regiegemeente als duizend-dingen- doekje. Over die regiegemeente wordt door be stuurders en ambtenaren natuurlijk hard nagedacht. Er moet inmiddels een soort plan zijn. Het wordt tijd dat het college vertelt welke kant het opgaat. Hoe gaat Texel eruit zien als regiegemeente? Dat hoeft niet in detail. Maar het moet wel in hoofdlijnen kunnen. Welke taken blijven op het eiland? Welke taken kunnen naar andere gemeenten? En op welke terrei nen kan er meer worden samengewerkt? Het zou wel eens tegen kunnen vallen. Texel heeft nu eenmaal een bijzondere ligging. Zou de vuilnisophaal samen met Den Helder kunnen? En zou dat tot bespa ringen leiden? Maar de bijzondere ligging is ook de kracht van Texel. Het is zeer ge schikt en verdient het om als zelfstandige gemeente - al of niet als regiegemeente - te blijven bestaan. Financiële tegenvallers en geklungel met de reorganisatie doen afbreuk aan dat perspectief. Dan wordt gemakkelijk gezegd: ze kunnen wel sa mengaan met andere gemeenten in de kop van Noord-Holland. Er is duidelijk heid, daadkracht en visie nodig. Joop Ouint, deze zomer wonend op de Rozendijk. Als Sinterklaas, zo ruim hartig ging de raad bij de behandeling van het bestemmings plan Buitengebied om met verzoeken. Za ken die onhaalbaar leken, waarover jaren gezeur was, werden in mum van tijd af getikt. Isola Bella, de Bremakker, Spyk, etc. Een zegen voor de betrokkenen. Dat het niet strookt met beleid of met eerdere af spraken, daar had de raad nu geen bood schap aan. 'Het gaat over mensen, geef ze het voordeel van de twijfel', was een boodschap. Er was vreugde, maar er viel ook kritiek te horen. 'Waarom deze geval len, wel, maar andere niet? Dus wie het langst zeurt...' Of: 'Je kunt wel merken dat de verkiezingen er aan komen?' Hoe het ook zij, het illustreerde dat de lokale de mocratie werkt, dat signalen uit de maat schappij worden opgepikt. Het college, gevoed door de ambtelijke organisatie, kan nog zo stellig menen dat zaken niet kunnen, als onze volksvertegenwoordi gers vinden dat het anders ligt, dan wordt anders besloten. De verkiezingen zullen wel uitmaken wie het bij het rechte eind had. Opvallend was ook dat menig be trokkene die woensdag op de tribune zat, werd beloond, maar afwezigen trokken aan het kortste eind. De aanhouder wint. Weverstraat 34 Den Burg 0222 - 312912 Roof De Krim Gerbrand Poster maakt zich druk om de roof van bedden aan de Pontweg, maar ik maak me zorgen om de roof van de ruimte, rust en natuur op heel Texel. En dat is gevaarlijk, want daar komen de toeristen voor, dat is ons kapitaal. Maar onze grote en kleine horecatyconen wil len allemaal de crisis te lijf met nog veel meer ommuurde slaapplaatsen, tot in het Nationaal Park. De bespreking van de be stemmingsplannen van De Koog en het Buitengebied is ontaard tot droefstem- mend hebzuchtig geneuzel van Jan en alleman. De gemeenteraad speelt graag voor Sinterklaas bij die treurige verlang lijst, ten koste van de schoonheid, de open horizon, het eigen karakter van het eiland, het groen en de stilte. Langs de wegen staan al meer schreeuwerige re clameborden: Koop! Koop veel! Koop nog meer! Lieve mensen, zo verjaag je de crisis niet, zo maak je hem groter en jaag je de gasten weg, nog sneller dan slecht weer. De wereld is groter dan Texel, de toeristen kunnen ook ergens anders heen, waar ze verstandiger met hun kapitaal omgaan. De Ronde om Texel is 'back to basic', nou het eiland zelf nog. Woelmuis Vorige stelling: Als De Krim en Texel Campings fuseren, ontstaat er een conglomeraat van meer dan 10.000 toeristische bedden. Is een dergelijke grote speler op de toeristische markt een gunstige of een ongunstige ontwikkeling? aantal stemmen: 496 Nieuwe steling: Volgens een nieuw akkoord wordt een deel van de Waddenzee afgesloten voor de garnalenvisserij. Is dat een goed idee of niet?

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 9