'Ik hoop weer aan het lezen van een goed boek toe te komen' INTERVIEW www.texelsecourant.nl DINSDAG 2 JULI 2013 Henk Dekker. Na 35 jaar onderwijs houdt Henk Dekker uit Den Hoorn het binnenkort voor gezien. Hij begon in 1987 als leer kracht op Durperhonk in De Cocksdorp en hij neemt af scheid als directeur van de Drijverschool in Den Hoorn en de Daalderschool in Oosterend. 'Ik heb als directeur op de twee mooiste scholen van Texel mogen werken.' Het is geen gebruikelijk plaatje voor een schooldirecteur die op het punt staat af scheid te nemen. De agenda van Henk Dekker is meer dan vol. Op de Drijver- school in Den Hoorn is hij bezig met de werkzaamheden die komen kijken bij het sluiten van een school en in Oosterend is hij volop bezig met het samensmeden van de Daalderschool en De Akker tot één nieuwe school die na de zomervakantie van start gaat. 'Het zijn bijzondere dagen' beaamt de 60-jarige Dekker in zijn kantoor op de Daalderschool. Sinds 1978 heeft hij in het onderwijs gezeten. Eerst negen jaar op een school in Heerde op de Vel uwe en in 1987 kwamen hij en zijn vrouw Marjan naar Texel, nadat hij een baan als leer kracht op Durperhonk in De Cocksdorp had gekregen. 'De ouders van Marjan en mij waren vroeger al fervente Texelgan- gers, dus het leek ons zeer aantrekkelijk op Texel te wonen en te werken. En daar hebben we geen moment spijt van gehad, het is heerlijk hier.'Als kind verbleef Dek ker onder meer op Hoogcoogh, camping Kogerstrand en camping Loodsmanduin. In De Cocksdorp kwam hij terecht op een school die toen nog onderdeel was van het Eierlandsche Huis. Dat was de com binatie die in 1976 was ontstaan in een tijd dat multifunctionele gebouwen in de mode waren. De praktijk bleek toch anders uit te pakken wat leidde tot veel discussies in het dorp of de school onder deel moest blijven van het dorpshuis of in een eigen gebouw moest komen, zoals sinds 2000 het geval is. Dekker: 'Vanuit het belang van het onderwijs bekeken, was de combinatie niet gelukkig. Er liepen te vaak volwassenen door het gebouw. Ik heb ook wel gehad dat ik koffie had gezet bij de baren vervolgens een lege kan aan- emoties. Er zijn mensen die daar jaren en jaren hebben gewerkt.' Dekker zegt blij te zijn dat de medewerkers van de Drijver- school in ieder geval allemaal elders bin nen Schooltij een andere functie hebben gekregen. 'Als je het ze vraagt, hadden ze natuurlijk het liefst op de Drijverschool gebleven, maar ze zijn gelukkig ook te vreden met waar ze nu heen gaan.' De kinderen van groep 1 tot en met 7 heb ben inmiddels proefgedraaid op de scho len waar ze na de zomer naartoe gaan. Dekker: 'Het is een utopie om te denken dat kinderen uit andere dorpen naar de Drijverschool zouden komen. Dat was misschien wel gebeurd als je een andere vorm van onderwijs zou aanbieden, bij voorbeeld Montessori-onderwijs, maar daar is een dorpsschool niet de geschikte plek voor.'Vrijdag 5 juli wordt bewust af scheid genomen van de school en daarna gaan de sleutels van het gebouw terug naar de gemeente. In Oosterend zijn de bewegingen totaal anders. Daar ontstaat na de zomervakan tie een school met 92 leerlingen (48 van de Daalderschool en 44 van De Akker). Tot een paar jaar geleden heette het onbe staanbaar te zijn dat de openbare en de een in kannen en kruiken zal zijn. 'We zijn voor het eerst wat later dan gebruikelijk met de jaarbestelling van nieuwe boeken en andere materialen, maar het zal alle maal op tijd binnen zijn.' Dekker roemt de verstandhouding en samenwerking met Helga Roersma, di recteur van De Akker en na de zomerva kantie directeur van de nieuwe school. 'Wanneer het straks nog nodig is, ben ik ook graag beschikbaar om bij te springen om de nieuwe school een goede start te laten maken.'De leerlingen zitten het eer ste schooljaar in het gebouw van de Daal derschool, maar het is de bedoeling dat ze daarna naar het gebouw van De Akker gaan. De gemeenteraad moet daar nog besluit over nemen. Bedoeling is dat het gebouw van De Akker komend jaar wordt opgeknapt. In de Daalderschool wordt de komende tijd het handvaardigheidslokaal verbouwd, zodat er een vierde leslokaal ontstaat en alle leerlingen goed gehuis vest kunnen worden. Een naam is er nog niet, die mogen de leerlingen bepalen. Zelf is Dekker van plan eerst een jaar wei nig te doen. 'Ik hoop weer eens aan het lezen van een goed boek toe te komen. Het is er het afgelopen jaar niet van ge- Teams van De Akker en de Daalderschool zijn naar elkaar toe aan het groeien christelijke school samen zouden gaan, het was voer voor veel discussies en de nodige te overwinnen obstakels, maar inmiddels zijn de teams volop bezig met het samengaan. 'Het is uit nood geboren, maar anders zou je een te kleine Akker en een te kleine Daalder krijgen. Het is voor kinderen belangrijk dat zij met voldoende andere kinderen in een klas zitten, zodat ze zich aan elkaar kunnen optrekken. Het liefst twaalf of meer. Kinderen kijken toch naar elkaar hoe ze het doen.' De samensmelting gaat goed volgens Dekker. 'We hebben laatst een ouder avond gehad en daar hing een zeer pret tige sfeer.' De teams van beide scholen groeien ook naar elkaartoe. 'Er wordt veel tijd gestoken in de voorbereidingen om straks ook daadwerkelijk één school te zijn.'Volgens Dekker moet er wel rekening mee worden gehouden dat niet alles met- komen.' Daarnaast is in huize-Dekker een jonge hond in aantocht die aandacht nodig zal hebben en op termijn wil Dek ker aan de Open Universiteit een studie geschiedenis oppakken. Zijn vrouw gaat nog een paar jaar door. Zij blijft volgend schooljaar intern begeleider op de Luber- tischool en ze wordt ook intern begeleider op Durperhonk. De blik valt even op het schoolplein waar een groep kinderen buiten met muziekles bezig is. 'Ik heb op de twee mooiste ba sisscholen van Texel mogen werken. En met Durperhonk erbij op drie heel pret tige scholen ook. Ik heb bewust nooit bij grotere scholen willen werken. Je ziet op scholen als deze bijvoorbeeld de kinderen van groep 8 moeiteloos spelen met kinde ren uit groep 1 en dat is mooi om te zien.' Jeroen van Hattum Sluiting van Drijverschool zeer moeilijke boodschap om te moeten brengen trof met een briefje van een toerist erbij die zichzelf had geholpen. Dat had wel wat, maar het kon ook wel eens vervelend zijn. En in het hoogseizoen had je vaak 's avonds gasten in het dorpshuis en dan wilde er 's morgens, hoe goed de beheer ders ook hun best deden, nog wel eens een lucht van verschraald bier en sigaret ten hangen.' De discussies in die tijd over de toekomst van de school waren volgens Dekker leerzaam om mee te maken. 'Je leert wel met mensen om te gaan en je leert dat mensen soms echt compleet an ders tegen situaties aan kunnen kijken.' Eind 1996 volgde de overstap naar de Drijverschool in Den Hoorn na het vertrek van Gijs Afman. Dekker hield aanvankelijk de boot af, maar ging na een paar maan- nog iets van zestien dagen lesgegeven en afgelopen schooljaar heb ik eigenlijk helemaal niet meer voor de klas gestaan. Als directeur heb je meer contact met de kinderen als ze jarig zijn, de klassen rond gaan en ook even bij jou op kantoor langs komen.' In Den Hoorn stond Dekker vorig jaar voor de moeilijke opgave het dorp te vertellen dat de school dicht zou gaan, omdat er te weinig kinderen meer zijn. Het was een den toch eens kijken op de school in Den Hoorn of hij daar zou willen werken. 'Ik heb uiteindelijk voor mezelf gekozen en besloten de overstap te maken. Daarbij speelde mee dat ik negen jaar op Durper honk had gewerkt en dus de kinderen die ik in groep 1 had zien binnenkomen in groep 8 had zien vertrekken. Dan heb je een ronde gehad en dat is zo'n moment om verder te gaan kijken. In Den Hoorn heb ik ook zo'n moment gehad, maar in 2005 kwam het directeurschap van de Daalderschool erbij (Dekker volgde daar Kor Posthumus op), waardoor er toch een andere situatie ontstond.' Het betekende voor Dekker dat het les geven nagenoeg volledig naar de achter grond verschoof. 'Vorig schooljaar heb ik boodschap waar hij zelf enorm tegenop zag en waar Den Hoorn ook allerminst gelukkig mee was. Dekker: 'Ik heb het zelf eerst ook ontkend, maar het aantal kinderen loopt stelselmatig terug. Veel mensen dachten dat het aantal geboren kinderen een golfbeweging is en dat het aantal ook wel weer toeneemt, maar je ziet sinds 2000 een trendmatige afname. In 2000 werden op Texel nog 201 kinde ren geboren en dat is teruggezakt naar honderd nu.' Naar verwachting komt het gemiddelde de komende jaren op zeven tig te liggen. Ter illustratie pakt Dekker een boek erbij dat Joop Rommets en Gerard Timmerman in 2006 maakten toen de Drijverschool vijftig jaar bestond. 'Ik zag dat ik daarin al mijn zorgen uitte over de toekomst van de school als gevolg van het aantal leerlin gen. Dat er echt iets aan het veranderen is, werd me ook duidelijk toen ik in 2008 in Oosterend te maken kreeg met de Task- force Ruimte. Dat ging toen onder meer over de plannen voor een nieuwe school aan de Schoolstraat en in de stukken van de Taskforce zag je ook dat er geen golf beweging meer in het aantal geboorten zat, maar dat het echt een dalende lijn is.' Bij ZDH, waar Dekker jarenlang jeugdtrai ner was, zag hij het aantal jeugdgroepen teruglopen van vijf naar nul en ook bij de majorettes van DEK is het aantal kinderen de afgelopen jaren fors gedaald. Vooralsnog gaat alles nog normaal zijn gang op de Drijverschool, maar vrijdag 5 juli zal het echt de laatste dag zijn. 'We proberen het op school zo zakelijk moge lijk te houden, maar er is ook ruimte voor

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 7