Haa Texel viert Waterloo Cine^mca Te^xe3! TBO.c^ CULTUUR 11 Monsters Unversity in Cinema fflpflWlTOl Bioscoop I Eetcafé I Terras smmbpHI WORLD RSf MS WITH SPECIAL QUESTS 0222-312000 www.texelsecourant.nl VRIJDAG 5 JULI 2013 HISTORISCHE TOCHTEN NAAR FORT DE SCHANS Aan het eind van dit jaar, om precies te zijn op 21 november, is het 200 jaar geleden dat et moderne Nederland werd gesticht. Dit markeert het einde van de Franse tijd, die twee jaar laten, in 1815 een definitief einde vond na de slag bin Waterloo. Beide gebeurtenissen worden op Texel met regelmaat en grote feestelijkheden herdacht. Want hoewel de Franse troepen in het land waren gekomen op uitnodi ging van de Nederlanse patriotten, had het patriottisme op het Oranjegezinde eiland nooit erg opgeld gedaan. Maar het door de Fransen ingestelde Continen taal Stelsel had de handel met Engeland platgelegd en daarmee zijn invloed doen gelden op de economie. Het mag dan ook niet verwonderlijk heten dat de bewoners van Nieuweschild, toen in 1813 geruch ten van de opstand in Amsterdam het eiland bereikten, gewapend met hooivor ken, zeisen en dorsvlegels naar het Fort Central trokken, het fort de Oude Schans, om de Franse bezetting te dwingen te ver trekken. Deze tocht naar de Schans werd in 1963 nagespeeld, dan ter gelegenheid van Oosterend Present. Maar ook honderd jaar eerder, ter gelegenheid van de 50-ja- rige herdenking van de slag bij Waterloo, wordt de historische tocht gehouden. Dan zelfs in aanwezigheid van oudstrij ders uit de periode 1813-1815, die wel iswaar niet meeliepen, maar al eerder naar het fort waren gebracht, om daar de deelnemers aan de tocht te ontvangen, voornamelijk oudstrijders die in de jaren 1830 de veldtochten tegen België hadden meegemaakt. Bij het fort aangekomen, beklommen deze de wallen om daar de vaderlandse driekleur te ontrollen. Het hijsen van de vlag had enkele jaren geleden nog tot een bijzondere gebeur tenis geleid, toen Johannes Baas in Ou- deschild te gast was, die in 1813 degene was die de vlag uitstak op de kerktoren en daarmee een van de eersten in Nederland die de driekleur weer in top had. Baas had daartoe de toren, via het dak van de kerk, langs de buitenkant beklommen. Na zijn feestelijke ontvangst - de stoomboot 'Texel'was 'met groen en vlaggen versierd' - wilde Baas dit kunststuk herhalen en de toegestroomd menigte wist de dan 72-ja- rige waaghals daar slechts met moeite van te weerhouden. Hoewel niemand er aan twijfelde dat hij er toe in staat was. Bij de viering aanwezig was raadskid K.S. Kikkert, in 1813 tweede luitenant van de schutterij, en de heren Veen en Visser, twee van de drie nog levende oudstrijders van de slag bij Waterloo, waaraan in to taal 23 Texelaars deelnamen. Ook het 75-jarig jubileum van het einde van de Franse tijd en het begin van het Koninkrijk werd herdacht, zij het minder uitbundig. De euforie was wat weggeëbd en alle oudstrijders overleden. Er werd op scholen aandacht aan besteed en er werden hardrijderijen en volksspelen ge houden, maar de 21 kanonschoten die enkele jaren daarvoor nog gebruikelijk waren, bleven achterwege. De honderd jarige herdenking ging vrijwel ongemerkt voorbij, omdat in 1913-1915 geen plaats was voor grootse herdenkingen. Zo kon het tot 1963 duren voor het einde van de Franse tijd weer volop werd herdacht. En ook in 2013 staat Oosterend Present in het teken van Napoleon. In Cinema Texel is deze week de première te zien van Monsters University. Het verhaal speelt zich af nog voor de be levenissen in Monsters Ine, in de tijd dat Mike Wazowski en James P. Sullivan, het onafscheidelijk duo, nog in de schoolban ken zaten van de Monsters Universiteit. Daar leren ze hoe ze kinderen de stuipen op het lijf kunnen jagen. In de nieuwe film worden de twee, eerst eikaars grootste ri vaal, uiteindelijk de beste maatjes. Ook te zien is 'After Earth', de film die zich afspeelt duizend jaar na rampzalige ge beurtenissen, waardoor de mensheid ge dwongen is de planeet te verlaten. Nova Prima wordt het nieuwe thuis en de le gendarische generaal Cypher Raige keert na een lange dienstplicht terug naar zijn familie, klaar om vader te zijn van zijn 13-jarige zoon Kitai. Wanneer een as- teroïdenstorm het schip van Cypher en Kitai beschadigt, crashen ze op de nu on bekende en gevaarlijke aarde, waar Kitai door het bedreigende landschap moet trekken om het schip te herstellen en om zijn vader van de dood te redden. Zijn hele leven wilde Kitai al soldaat worden, nu is het zijn kans. De meeste andere films zijn geprolongeerd. Elke maandag vertoont Cinenma Texel een 'mystery movie', waar van de titel tot het laatste moment ge heim blijft. Een volledig programma is te vinden in de agenda elders in deze krant en via www.texelagenda.nl. Werktitel Muf Onder de noemer 'Werktitel MUF' houden Texelse kunstenaars elke eerste zondag van de maand open atelier. Op zondag 7 juli kunnen bezoekers van 11.00 tot 17.00 uur een kijkje nemen bij Rebecca Geskus aan de Rozendijk 9 en Maurice Christo van Meijel aan de Brink 14 in De Koog. Breien en haken In creatief centrum De Aanloop aan de Koetebuurt in Oosterend wordt zater dag 6 juli van 14.00 to 17.00 uur een workshop breien en haken gegeven. De workshop is geschikt voor alle leeftijden en gratis toegankelijk. Van tevoren aan melden is niet noodzakelijk. Deelnemers leren de beginselen van breien en haken, maar ook de gevorderde cursist is welkom om meer bijzondere technieken te leren. Orgelspel De orgelbespelingen in het Orgelatelier aan de Witteweg bij Den Hoorn worden wegens succes ook in juli gehouden. Het orgel wordt bespeeld op de maandagen 8,15, 22 en 29 juli, telkens van 14.00 tot 16.00 uur en telkens door een andere Texelse organist. Ook gasten mogen het orgel bespelen. Frisfeesten In discotheek De Toekomst in De Koog worden op de zaterdag 6 en 27 juli en 3, 10 en 31 augustus frisfeesten gehouden. Op 16 juli en 20 augustus vinden er spe ciale schuimparty-frisfeesten plaats. Alle feesten beginnen om 20.00 uur en duren tot 22.45 uur. De entree bedraagt €5,-, in clusief garderobe en een consumptie. De avond is bedoeld voor jonge ren van 12 tot en met 15 jaar. Kerk geopend De PKN-kerk in De Koog is elke dinsdag open voor bezichtiging. Fokke Walstra be speelt dinsdag 9 juli vanaf 16.00 uur het orgel. Er worden oude liedjes gezongen en er is tijd voor het verhaal 'De jongen en Willibrord', over de kapel in De Weste, die in 720 door Willibrord werd opgericht. Orgelconcert met improvisaties In De Burght aan de Binnenburg in Den Burg wordt maandag 22 juli een improvi satieconcert gegeven door organist Mar tin Mans. Publiek kan bij dit concert een verzoek op geven, waarover Mans vervolgens een im provisatie speelt. Er kunnen verzoeknum mers opgegeven worden uit kerkbundels en musicals, maar ook Bach en Handel kunnen langskomen. De ontvangst is van af 15.00 uur, het concert begint om 15.30 uur. De toegang bedraagt €10,-. Voor meer informatie: www..martinmans.nl. Jazz in Worsteltent In de Worsteltent aan de Sm its weg in De Dennen wordt de muziek zondag 7 juli verzorgd door de jazzy formatie Blue Voice uit Zwolle. Deze groep brengt funk, hardbob, Latin en eigen composities. Het optreden begint om 14.00 uur, de toe gang is gratis. Hotel Tatenhove 'leukste hotel' Ansgar van der Spek en Jeffrey Witte van Landgoed Hotel Tatenove in De Koog na men maandag op kasteel De Hooge Vuur- sche in Baarn de prijs voor 'Leukste Hotel van Noord Holland' in ontvangst. Tijdens de verkiezing, waarbij veertig ho tels streden op de provinciale titel, konden gasten hotels beoordelen op sfeer, klant vriendelijkheid, kamers en prijs-kwaIiteit- verhouding. Per uitgebrachte stem werd door de organisatie aan bijdrage gestort voor KiKa. Omdat de familie Van der Spek van Landgoed Hotel Tatenhove dit goede doel ook een warm hart toedraagt, toog zij niet met lege handen naar Baarn. Tij dens de prijsuitreiking werd een cheque van €1250,- aan deze stichting aangebo den. T/in&i. tfa&aleé: fceuue 'Jff/inu Diner Cabaret is een unieke wisselwerking ZATERDAG 6 EN 13 JUU. AANVANG 19.00 evenë tgebreid Donderdag 4 juli I Jubileum Cabaret Wedstrijdje?! Johan Hooge boom, Jan J Pieterse en Speelman Speelman. I V "TT Bijzondere improvisatievoorstelling. Het publiek stemt mee! j Hilarische voorstelling met et Aanvang 20.30 uur, entree 16,-. j buffet en volop limonade. (Diner mogelijk, reserveren gewenst). \Woensdag 3 en 10 juli, aanvang 17.00 uur. VoLg ows ook op: facebooWr.corvtAUeokter^LLf 12 fci*>ifcfcer.eo»vi/KLï.f 12 Klif IE Dekv Hoorn - uouow3,WUfl2,Kl - (o2EE) 21°) 633 NU IN DE BIOSCOOP7 Deze week nieuw In Cinema Texel: j* Monsters University 3D NL sn James R Sullivan zijn een onafscheidelijk duo. maai dat is niet altijd zo 5 geweest. Het verhaal speelt zich af voor de belevenissen In Monsteis Ine, in de tijd dat Mike en Sulley nog in de schoolbanken zaten van de Monsteis Uriveisiteit. Daat leien ze i ze kindeien de stuipen op het Sjf kunnen jagen. Het vethaal vertelt hoe de twee, die et begin elkoois giootste livolen woren, uiteindelijk de beste mootjes w< Despicable Me 2 3D 0®® Woild Woi Z 3D (B®® 10.30 21.15 10.30 21.15 10.30/21.15 10.30/21.15 10.30/21.15 Man of Steel 3D®® Aftet Earth ®®3) Mysleiy Movie Monsteis Univeisily 3D NL 0© Voor een veilige avond uit!

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 11