Nog even wachten op goedkope benzine 2 NIEUWS Dierenchipper ziet mogelijkheden Zomermarkten weer van start www.texelsecourant.nl VRIJDAG S JULI 2013 ZAAK ROND POMPSTATION LIGT INMIDDELS BIJ HOGE RAAD Het kan nog even duren voor Sandor Mantje zijn plannen voor een tankstation bij de veerhaven kan verwezenlijken. Er loopt nog een rechtszaak met brandstoffenleveran- cier RAB, een buurman ligt dwars en het is nog de vraag of de provincie instemt. Wat RAB betreft mag er best een nieuw tankstation komen als de daar te ver kopen brandstof maar wordt betrok ken van RAB of een gelieerd bedrijf. Dit concurrentie(ketting)beding is vastgelegd ten tijde van de sanering en de verkoop van het voormalige pompstation. Mantje, die straks brandstof wil aanbieden tegen de laagste prijs van Texel en de benzine van een heel andere 'olieboer'wil kopen, vindt dit strijdig met de wettelijke moge lijkheden voor mededinging en ging naar de rechter, in eerste instantie vergeefs. De zaak ligt inmiddels bij de Hoge Raad. De pomp moet de plaats innemen van het gesaneerde pompstation dat Mantje overnam van Hielke Bruining en dat in 1964 werd gesticht door de firma Witv liet. Later werd RAB eigenaar. Het is al ja ren buiten gebruik, maar heeft nog steeds de bestemming pompstation. Het ge bouw is tot dusver voor reclamedoelein den gebruikt, maar zal binnenkort wor den gesloopt. Het asbest is al verwijderd. De nieuwbouw komt aan één kant van de weg zodat daar, onder een overkapping, kan worden getankt. Een buurman heeft bezwaar gemaakt tegen de al verleende Historische opnamen voor vereniging Van Hannie Boon-Duinker uit Almere, dochter van Gijs Duinker, indertijd uitge ver van de Texelsche Courant, ontving de Historische Vereniging een groot aantal historische negatieven. De opnamen werden in de jaren dertig gemaakt; slechts een klein deel werd gepubliceerd, zodat het merendeel van de foto's niet eerder te zien was. De ver eniging wil in het septembernummer van het eigen blad uitgebreid aandacht besteden aan de collectie, die opnamen omvat van onder meer de bouw van het Esperanto-monument en portretten uit 'Ons Fotohoekje', de jeugdrubriek die tus sen 1937 en 1939 in de krant stond. In het juninummer van het blad, dat nu in de winkel ligt, een interessant verhaal over twee vrijwel identieke merklappen uit 1736. Riek Bruin-Jansen gaat op zoek naar het verhaal achter deze handwerk jes, maar komt niet tot een conclusie. Daarvoor is er te weinig informatie aan wezig. Verder enkele rijk geïllustreerde hoofdstukjes over bommen op het eiland, bij Flora, in Spang en op de Sketterweid. En Yt Boerhorst schrijft over de huishou delijke voorlichting tijdens de ruilverkave ling. Het blad van de Historische Vereniging is verkrijgbaar in de boekhandel en kost €7,50. bouwvergunning omdat hij hinder en onaanvaardbare drukte verwacht van het stoppende en optrekkende verkeer dat het tankstation zal aantrekken. Ook de commissie Bezwaarschriften oordeelde dat onvoldoende is gekeken naar de ver keerstechnische gevolgen. Verder zou het plan volgens de commissie niet zijn ge toetst aan dein het bestemmingsplan op genomen regeling voor bebouwing langs wegen. Het college vindt echter dat de ge volgen voor de omgeving voldoende zijn bekeken. Naar aanleiding daarvan moet de overkapping kleiner worden en zijn voorwaarden gesteld, zoals het beperkt houden van de verlichting. Het bezwaar is daarom ongegrond verklaard. Ook als de buurman daartegen niet in beroep gaat en de Hoge Raad Mantje in het gelijkstelt, zijn nog niet alle hindernissen uit de weg geruimd. Omdat het om een provinciale weg gaat, is ook instemming van de pro vincie nodig. Ook die zal kijken welke in vloed het tankstation op deze plek heeft op het verkeer en ook het feit dat op be trekkelijk korte afstand aan dezelfde pro vinciale weg al een pompstation staat, zal daarbij mogelijk een rol spelen. Gemeente treedt op tegen 'bouwwerk' Janien de Bruijn en Irene Penha hebben aan de zonneluifel boven het terras van hun horecabedrijf In de Knip aan de Naai in Den Hoorn doorzichtige plastic wan den gehangen. De klanten zitten daar door lekker beschut tegen minder fraai weer, maar dat zal niet lang meer duren. Door de flexibele zijwanden is de luifel een bouwwerk geworden dat zonder vergunning niet is toegestaan. En omdat achteraf verstrekken van een vergunning niet mogelijk is moeten de wanden weg. Hetzelfde geldt voor een metalen sierhek van 2.30 meter hoogte bij een zijkant van hetzelfde terras. Omdat De Bruijn en Pen- ha geen gevolg hebben gegeven aan een gemeentelijke aanschrijving hangt hen nu een dwangsom boven het hoofd. Als wanden en hek niet binnen vier weken zijn opgeruimd moeten ze 260,- per dag betalen wat kan oplopen tot maximaal 15.600,-. Legalisering bleek niet mogelijk. Omdat het pand binnen het beschermd dorpsgezicht van Den Hoorn ligt moest de situatie door de welstandscommissie worden beoordeeld, wat leidde tot af keuring. Ook het sierhek kan niet worden gelegaliseerd. Het college was niet een stemmig. Wethouder Hennie Huisman vond de handhavingsactie tegen de wan den en het hek onvoldoende gemotiveerd en ging er niet mee akkoord. Boompjes geveld Nauwelijks is het hoogseizoen begonnen of De Koog krijgt al weer te maken met overlast en vernieling door stappende jongelui. De foto toont het plantsoentje naast het Elke hondenbezitter is sinds 1 april ver plicht zijn hond te chippen. Op Texel kan men daarvoor terecht bij Annie van der Heide van Texelchipper(49) uit Den Burg, die naast honden ook andere dieren chipt. 'Tot op heden heb ik alleen nog maar honden en katten gechipt, maar als ie mand zijn slang wil chippen kan dat na tuurlijk ook', vertelt Van der Heide. Naast het werk als eigenaar van Tesselchipper is Van der Heide onderwijsassistente op de Jozefschool, de start als dierenchip- per lijkt dan ook opvallend. 'Ik ben dol op dieren. Ik heb zelf vijf husky's. Eerder dit jaar kreeg ik te horen dat ik vanwege bezuinigingen zal moeten vertrekken op de Jozefschool, wanneer is nog niet pre cies bekend. Ik ben toen gaan kijken naar alternatieven en via een vriendin van mij, die dierenartsassistente is, werd ik be kend met de aankomende regelgeving. Zij attendeerde mij erop dat er hierdoor een markt zou ontstaan voor chippers. Vanaf dat moment ben ik cursussen gaan vol gen om de juiste papieren te behalen en inmiddels ben ik actief op Texel en in Den Helder', vertelt ze. Volgens Van der Heide In en rond de Groeneplaats in Den Burg is woensdag de eerste zomermarkt van het seizoen gehouden. In juli en augustus zul len de markten iedere woensdag plaats vinden. Aan het begin van de middag waren er behoorlijk wat mensen afgekomen op de zomermarkt, waar traditiegetrouw aan dacht is voor kunst, lokale producten en muziek. Maar ook voor een ouderwetse vrijmarkt was weer plaats ingeruimd. Bezoekers genoten van muziek van Frans Pieterse, die diverse rockklassiekers afwi- tankstation aan de Nikadel waar vier onlangs geplante boompjes werden af gebroken. De burgemeester heeft het publiek dringend opgeroepen oplettend te zijn en overlast en vandalisme direct te melden via telefoon 0900-8844. Over minder urgente situaties en knelpunten kan men terecht bij de servicebalie van de weten veel mensen niet van de nieuwe regelgeving en daarom maakt ze honden bezitters er op attent. 'Ik benader mensen bijvoorbeeld via marktplaats. De reacties zijn meestal po sitief, al zit er wel eens iemand tussen die "geen zin heeft in al die overheidsbemoei enis".' Bij honden is gekozen voor de wet geving om malafide praktijken van hon denfokkers te voorkomen. 'Als er ineens tweehonderd honden op één adres ver blijven kan de dierenbescherming eens poolshoogte gaan nemen. Bij de registra tiemethode wordt door middel van een speciale naald een chip onder de huid van het dier geplaatst. Als deze op zijn plaats zit controleert Van der Heide (nogmaals) of deze chip werkt. Als het praktijkgedeel te afgerond is volgt nog het papierwerk. Alle honden die gechipt worden moeten vervolgens geregistreerd worden. 'Dit wordt door de overheid ook streng gecon troleerd. Sommige honden (stamboom honden altijd) zijn al gechipt wanneer men ze aanschaft. 'Ik raad hondenbezit ters aan daar goed naar te vragen, zodat ze later geen problemen krijgen. Zijn ze niet gechipt, dan kom ik graag angs om dit alsnog in orde te maken.' selde met Nederpop. Wouter Weerman vermaakte de kinderen met zijn goochel trucs. Op de rest van Groeneplaats en de parkstraat stonden veel kunstenaars met werk dat geïnspireerd was op Texelse ta- farelen. Zo waren er veel schilderijen te zien met schapenboeten, duinen en zee gezichten. Maar ook voor een nieuwe tas of een an sichtkaart kon men op de markt terecht. Tijdens het rondkijken konden bezoekers de maag vullen met het voedsel dat bij de verschillende kraampjes te verkrijgen was. gemeente, telefoon 140222. De start van de zomertop betekent tevens dat de ge- detacheerden van de politie dienst doen op het eiland en daarbij 24 uur paraat zijn. Ingaand vandaag is ook de dorpswacht van Akropolis Security op volle sterkte aanwezig met fietsen die zijn gesponsord door Erwin van der Linden. Trage groei door lage tempeatuur Over het algemeen hebben de meeste cultuurgewassen dit voorjaar een langere periode nodig gehad om zich enigszins te kunnen ontwikkelen. Door de lange periode met koud weer verliep de groei traag en ook de vele wind was niet ideaal. Stuifgevaar bleef erg lang aanhouden en vroeg steeds weer aandacht van de agra riërs. Met de wat hogere temperaturen van de laatste week lopen meerdere gewassen hun achterstand enigszins in. Maar toch blijven ze nog zeker veertien dagen achter bij voorgaande jaren. Ook de temperatuur van de bodem bleef erg lang laag. Dit had vooral zijn weerslag op groei en ontwikke ling van aspergeplanten, wat zich uitte in een late oogst en lage opbrengsten. Maar de gevolgen zijn ook in andere gewassen zichtbaar. De granen kwamen later in aar en de suikerbieten groeiden traag. En ondanks dat de pootaardappelen op een vrij normale datum werden gepoot, ont wikkelde ook dit gewas zich traag. Soms hadden de poters zelfs te weinig energie om boven de grond te komen en werden direct aan de kiemen van de aardappelen ondergronds nieuwe knollen gevormd. De oogst van de eerste snede gras was ze ker veertien dagen later dan gebruikelijk. Wel kon er onder zeer goede weersom standigheden geoogst worden en was de opbrengst goed. Ook onder folie gezaaid maïs heeft zich goed kunnen ontwikke len. Dit gewas heeft een zeer grote voor sprong op de maïs die zonder folie werd gezaaid. Sommige percelen zomergranen tonen een golvend gewas waarbij stroken met kort stro worden afgewisseld met stroken waar het stro langer is. Het valt op dat graan met kort stro een matig tot slecht wortelstelsel heeft, wat wordt veroor zaakt door een verdichte bodemstruc tuur, waardoor de plant minder vocht en voedingsstoffen kan opnemen. Dit is het gevolg van het feit dat onder te natte om- stand igheden met te zware machines is ingezaaid. Daarbij staat in veel maïsper- celen veel kweekgras. Dit gaat ten koste van de oogst. De onkruid bestrijding is goed verlopen, hoewel warmtekiemers zich nog kunnen aandienen. Dit geldt dan speciaal voor zwarte nachtschade en hanepootplanten. Schoffelen kan dan een oplossing zijn. De meeste aardappel percelen sluiten langzaam maar zeker de rijen. De regen van de laatste week was wel kom voor de verdere groei van de land bouwgewassen en als er nu weken met zonlicht en hogere temperaturen volgen, lijkt de landbouw op het eiland een goed oogstjaar tegemoet te gaan.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2