TEXELSE COURANT M% TESO: vervoer eerste halfjaar gekrompen HEMA Cjrocn ^wartsjexels in het harL, Kamerleden WD openen maisdoolhof in Eierland Bel van Drijverschool in Den Hoorn klinkt voor laatste keer De Witte Punt binnen enkele weken alweer van z'n plek getakeld enrnn Timmer landbouw CENTRALE Van der Star en Langveld gaan samen verder Sommeltjespop brengt muzikale verbroedering Bridgers genieten tijdens warme tuinendrive kening 12.08.86.308 E-mail stichtingbroodnodig@texel. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12788 Verschijnt dinsdag en vrijdag DINSDAG 9 JULI 2013 WD-Kamerleden Ybeltje Berckmoes, Helma Lodders en Aukje de Vries hebben gistermiddag het maisdoolhof van Arnold Langeveld en Paul van Heerwaarden achter Hotel Texel aan de Postweg geopend. Ze schoffelden de ingang vrij. De parlementariërs waren op uitnodiging van de Texelse WD op het eiland om bijgepraat te worden over zaken op gebied van onder meer landbouw en water. WD voorstander uitrijden drijfmest Texel moet gewoon gebruik kunnen blij ven maken van drijfmest om verstuivin gen op het land tegen te gaan. Dat stelde WD-Kamerlid Helma Lodders gisteren bij een bezoek van drie Kamerle den aan Texel. Alfons Kuip, vice-voorzitter van LTO Texel, praatte de parlementariërs bij over het probleem.Texel is, dankzij een uitzonderingspositie, het enige gebied in Nederland waar boeren drijfmest mogen uitrijden om verstuiving tegen te gaan, maar die uitzondering dreigt dit jaar te vervallen. De bal om de uitzondering te behouden, ligt op het moment in Brussel en als het aan de VVD ligt, blijft de uitzondering intact. 'We moeten het lef hebben een streep te trekken door alternatieven', al dus Lodders. 'Verstuivingen bestrijden met drijfmest blijkt hier de meest effi ciënte oplossing te zijn.' De Texelse WD kaartte het onderwerp aan bij de lande lijke WD in de hoop dat zij het vervolgens weer in Brussel onder de aandacht bren gen. Landbouwer Arnold Langeveld wees erop dat de landbouwsector op het eiland een omzet van circa 100 miljoen euro kent en dat het verdwijnen van de uitzonderings positie nadelige gevolgen zal hebben. Het zou ook een slag zijn voor de vele jonge boeren die her en der de bedrijven van hun ouders aan het overnemen zijn. Het is gedaan met de Drijverschool in Den Hoorn. Vrijdagochtend luidden Esmëe de Ruyter en directeur Henk Dekker voor de allerlaatste keer de bel van de school die 57 jaar na de opening definitief isgeslo- ten. De ceremonie ging gepaard met een paar toespraken waarbij Dekker de leer lingen veel succes wenste op hun nieuwe scholen. De school aan de Naalrand werd op 24 april 1956 officieel geopend in het bijzijn van naamgever Jan Drijver en zijn vrouw Grietje Drijver-Dijt. Drijver, geboren in Den Hoorn in 1886, stond aan de basis van de natuurbescherming in Nederland. De school was, dankzij onderwijskundige inzichten van die tijd, meteen al ruim van opzet. In 1975 en 1976 volgde een grote verbouwing, omdat er toen veel gezinnen met jonge kinderen in het dorp kwamen wonen. Thans sluit de school bij gebrek aan voldoende leerlingen. Het schoolgebouw, eigendom van de ge meente, blijft vooralsnog intact. De gym zaal blijft beschikbaar voor ZDH. Mensen die ideëen voor het gebouw hebben, kun nen zich volgens wethouder Hennie Huis man (onderwijs) bij het college melden. Esmee de Ruyter en Henk Dekker luiden voor het laatst de bel van de Drijverschool Na vervoersgroei in de jaren voor 2009 en stabilisatie van het vervoer in de periode 2009-2012 is er nu sprake van een krimp van het vervoer. TESO heeft gedurende de eerste zes maanden van dit jaar ten op zichte van diezelfde periode in 2012 min der personen en voertuigen vervoerd. Bij het personenvervoer is er gedurende het eerste halfjaar zelfs voor iedere op eenvolgende maand sprake geweest van een daling ten opzichte van 2012, met als uitkomst over het eerste halfjaar een gemiddelde daling van 4 procent. Het ver voer van voertuigen (PAE's) vertoont over diezelfde periode een minder scherpe da ling van in totaal 2,2 procent. TESO verwacht dat de vervoerskrimp mo gelijk kan worden verklaard door zaken als het koude voorjaar en de economi sche crisis. Uit informatie van NBTC/NIPO blijkt dat er landelijk het afgelopen half jaar sprake is geweest van een daling van het totale aantal vakanties met 6 procent. TESO benadrukt het belang van eiland promotie om de nadelige effecten van de landelijk krimp van het aantal vakanties voor Texel zoveel mogelijk te kunnen be perken. Eén van de vragen die opdoemt is hoe de vervoersontwikkeling zich verhoudt met andere Waddeneilanden. Toeristen kun nen naar Terschelling reizen met rede rij Doeksen of EVT, met een bruine vloot charterschip of met de eigen boot. Van al deze bezoeken wordt een telling bijge houden. Vanaf 2005 tot en met 2009 zat er een stijgende lijn in de toeristenaantal len, met een recordaantal overzettingen in 2009 (423.518). In de jaren 2010 en 2011 was er een lichte daling waarneem baar. In 2012 is de daling op Terschelling omgebogen in groei (+4,3procent) en een nieuw recordaantal overzettingen. 2012 gaat voor Vlieland de boeken in als het jaar waarin het grootste aantal gas ten ooit het eiland heeft bezocht. Tot nu toe stond 2009 met een recordaantal van 176.656 gasten bovenaan. In 2012 kwa men er 181.250 toeristen naar het eiland; bijna 5000 meer dan in 2009 en ruim 7600 meer dan in 2011. 'Water in grond' De Texelse watercommissie die zich be zighoudt met het vasthouden van zoet water wil onderzoeken of het mogelijk is zoet water in de grond te pompen. Dat liet voorzitter Arnold Langeveld gis teren weten bij het bezoek van de VVD- Kamerleden aan het eiland. Hij heeft con tact met eigenaren van een aantal grote kassen langs de A7 en die hebben ervaring met het in de grond pompen van grote hoeveelheden water. Volgens Langeveld moet op die manier die zoetwaterlens die opdezoutwaterbelonder het eiland drijft, worden aangevuld. De gedachte is om op pervlaktewater dat er in de winter teveel is in de grond te pompen, maar in hoever re dat uitvoerbaar is moet onderzoek uit wijzen. Langevelds oog is ook gevallen op het water van rioolwaterzuiveringsinstal latie Everstecoogh dat na zuivering in het helofytenfilter aan het oppervlaktewater wordt toegevoegd. 'Dat zou ook langer dan nu door de polder moeten stromen.' De Witte Punt, het scheepsmarkeringsba- ken dat een paar weken geleden ter gele genheid van Sail op de dijk bij Oudeschild in ere werd hersteld, is weer van de dijk. Op last van dijkbeheerder Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier, is het betonnen object maandagmiddag van de dijk gehaald. Tot grote teleurstelling van Astrid van de Wetering, die het initiatief nam tot her plaatsingvan de Witte Punt. Het was haar vader Harry van de Wetering die tiental len jaren geleden betrokken was bij de ontmanteling van het baken, een link die de Oudeschildse aanzette tot de plaat sing, waarna Bart Boon de punt van beton goot'Heel vervelend dat hij er nu weer vanaf moet. ledereen was dolenthousi ast', zegt Van de Wetering. Ze diende voor plaatsing met succes een officiële aanvraag in en de gedoogbe- schikking stond zelfs in de krant. 'Maar er bleken twee trajecten te lopen. Het hoog heemraadschap had al een aanvraag van de dorpscommissie afgewezen. Ze kun nen niet de ene afwijzen en de ander toe wijzen. Nu geven ze aan dat de grasmat door het baken wordt beschadigd. Ik ga nog een ultieme poging wagen, maar dan houdt het op.' Helemaal verdwijnt de Witte Punt niet. De gemeente heeft toestemming gege ven om het baken binnendijks te plaat sen, in de directe nabijheid van de haven (langs het Bolwerk bij het fietspaadje) of ter hoogte van de huidige plek, maar dan aan de andere kant van de weg. 'Helaas is hij vanaf beide plekken niette zien vanuit zee.' De Witte Punt werd gebruikt voor het ijken van de vaarsnelheid van schepen. Nadat jeugd het baken in 1980 rood had geschilderd, haalden Donald de Vrind en Kees Hin dat jaar de krant toen zij het ge vaarte weer wit schilderden en hiervan een fotoproject maakten. In 1983 ver dween de Witte Punt van de dijk. 7 dagen per week open Den Burg - Texel DO3CE0 SNELCODE: 629 Garage Westend www.texelseautopagina.nl WMM^löhkMié^twéciaUat: Vdbrrdé lekkerste aanbiedingen! De Echte Bakker Iedere dinsdag in deze krant Het Laatste nieuws het Eerst! 24 uur per dag 7 dagen per week www.texelsecourant.nl Volg het nieuws op Twitter ©TexelseCourant Ontvang het laatste nieuws op Facebook Like ons! facebook.com/texelsecourant

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1