2 EERST 'Sprinten naar zee en alles geven watje hebt' ■PUH 'Laat Groeneplaats open blij'ven' woontij bezuinigt Geldautomaten Rabo gaan dicht www.texelsecourant.nl DINSDAG 16 JULI 2013 BADMEESTERS ACTIEF LANGS STRAND De eerste grote redding hebben ze inmiddels achter de rug. Tot eind augustus zijn de badmeesters van het Utrechtsch Studenten Werkkamp weer actief op het strand bij Paai 9,12,15 en 17. Ze zagen het vorige week dinsdag voor hun ogen gebeuren. Een groep van 26 kinderen bij Paal 15 stoof opeens naar zee, terwijl het afgaand water was. De badmeesters achteraan en in het water kwam intussen het ene na het andere kind in de onderstroom terecht. 'Met be hulp van lijn reddingen, een bootje en een surfplank hebben we iedereen uit het water gekregen', vertelt Floris Gelissen, commandant van de badmeesters. De kinderen kwamen er allemaal goed vanaf. Gelissen verbaast zich er nog wel over dat de begeleider de kinderen liet gaan. 'Vraag even na hoe de omstandigheden zijn als je daar niet mee bekend bent.' Met 22 man zijn de Utrechtse studenten deze zomer op het eiland aanwezig. Van 9.00 tot 18.00 uur zitten ze zeven dagen in de week in de strand bewakingsposten tussen Paal 9 en 17. De andere strandsla- gen worden bewaakt door de vrijwilligers van de Texelse Reddingsbrigade. Voor de Utrechters is twee maa nden Texel volgens Gelissen een aangename afwis seling na bijna een jaar met de studie bezig te zijn geweest. Maar het is op de posten ook werken en alert zijn. Een deel van het werk bestaat het helpen van badgasten met bijvoorbeeld wondjes aan de voeten, maar de badmeesters heb ben de afgelopen weken ook al een keer een kitesurfer en een surfer in veiligheid gebracht. Zo nu en dan zijn er oefenreddingen, waarbij iemand ongemerkt te water gaat en doet of hij in nood is. 'Dan is het sprin ten naar de zee en alles geven watje hebt', aldus Gelissen. 'We hanteren de norm dat er maximaal vijf minuten mag zitten tus sen het opmerken van iemand in nood en het in veiligheid brengen.' Ter voorberei ding op het werk hebben de badmeesters eind juni een paar dagen lifeguard-trai ning gehad, ze volgden een EHBO-cursus en de zwemvaardigheid moest goed zijn. 'We moeten in acht minuten 800 meter kunnen zwemmen.' Stappen en een biertje op zijn tijd, horen er ook bij, maar de tijden dat de badmees ters te boek stonden als voormannen van het drinkersgilde behoren inmiddels wel tot het verleden. Gelissen: 'We hebben de afspraak dat we vier keer in de week uitgaan en drie avonden niet.' Daarnaast hanteren de badmeesters voor zichzelf de rege I d at ze va naf 9.00 u u r, a Is ze h u n post zijn, paraat en inzetbaar moeten zijn. 'Dat is een verantwoordelijkheid die je hebt en je moet scherp zijn als er wat aan de hand De Utrechters slapen ineen schuur aan de Pontweg die voor het verblijf is ingericht met onder meer een barbecue, een eigen barretje en spelmateriaal. Zo nu en dan wordt ook het eiland verkend. 'Mensen zaten hier vroeger soms twee maanden, maar zagen eigenlijk niets van het eiland. Laatst zijn we met de hele groep naar Flora geweest en het was leuk om daar de verhalen van Jan Uitgeest te horen.' Het Utrechtsch Studenten Werkkamp, on derdeel van het Utrechts Studenten Corps is sinds 1950 actief op het Texels strand. Volgens Gelissen zijn er inmiddels zo'n 550 oud-badmeesters van wie geregeld nog wel eens iemand langs komt. 'Dan wordt er vaak even gevraagd of ze nog iets kunnen doen.' Texel 2010 wil van het college weten wat het de gemeente gaat kosten als de ont wikkelingen op de Groeneplaats in Den Burg worden gestaakt. Dat blijkt uit een brief die de coalitiepartij gisteren aan burgemeester en wethou ders heeft gestuurd. Texel 2010 zegt niet hardop dat de plannen voor nieuwbouw van woningen en bedrijfsruimten moeten worden gestaakt, maar de partij toont zich in de brief geen groot voorstander van voortzetting. 'Veel winkeliers in Den Burg houden hun hart vast bij uw plannen met de Groene plaats', aldus fractievoorzitter Gerbrand Poster. 'Er is al een overschot aan winkels en dat dreigt nu nog veel groter te wor den. De economie trekt nog lang niet aan en veel ondernemers hebben moeite het hoofd boven water te houden.' Poster verwacht dat meer bedrijven in de pro blemen komen als er in Den Burg meer winkels komen. Volgens hem is er nu nog een kans om de Groeneplaats te laten zoals die is. 'Een prachtige open ruimte, die inmiddels een grote aanwinst is gebleken voor het hart van Den Burg. Er zou een horecaonderne- ming bij kunnen komen, maar bouw van extra winkelruimte zou een ramp voor onze middenstand zijn.' Volgens de laatste stand van zaken wordt een verlies van anderhalf miljoen euro op de Groeneplaats verwacht. Raad en colle ge hebben inmiddels twee keer geld opzij gezet om dat verwachte verlies te kunnen opvangen. Het college is in gesprek met mensen die serieus interesse in een kavel hebben. Wanneer er een nieuw bestem mingsplan en beeldkwaliteitsplan voor de Groeneplaats zijn, kan de gemeente overgaan tot het uitgeven van kavels. De plannen zijn in de maak. Basis daarvoor is een stedenbouwkun dige visie die stedenbouwkundig atelier Loos van Vliet uit Haarlem begin dit jaar presenteerde. Volgens die visie is het de bedoeling dat er drie hoekpanden komen op de plek waar voorheen het raadhuis stond met daartussen een gevarieerde bebouwing zoals vroeger ook op 't Raaks- je het geval was. Atelier Loos van Vliet adviseerde destijds bij de presentatie ook het idee van de Groeneplaats en de Vismarkt vlakke plei nen te maken met één soort rode klinkers voor rust in de omgeving. Oorlogsmeisje Bij welke Texelse familie zat mijn moeder Jook van Moppis in de Tweede Wereld oorlog? Die vraag stelt Alayn Canyon uit Israël. Zijn joodse moeder werd kort na haar geboorte in 1943 in huis genomen werd door een Texelse familie Dros. Na de oorlog namen naar echte ouders het meisje weer terug. Nadien zouden ze nog een meisje hebben geadopteerd, vol gen Canyon met dezelfde voornaam. In 1998 overleed ze. Haar zoon komt graag in contact met nabestaanden van de fa milie Dros. Wie informatie heeft, wordt verzocht d it te m a i len naa r a I on.ca nyon gmail.com. Bootje in problemen De Francine Kroesen van de KNRM voer vrijdag uit vooreen motorbootje met mo- torpech. Het bootje met één persoon aan boord was om circa. 13.45 uur te water gegaan vanaf de dijk bij De Schans. Ver kwam het niet. Op circa honderd meter uit de kust kwam het stil te liggen met motorpech. Nadat alarm was geslagen kwamen de bergers van rederij Noordgat (de Hurricane), die toevallig in de buurt waren, en de KNRM reddingboot Francine Kroesen vrijwel gelijktijdig bij het bootje aan. De eigenaar gaf de voorkeur aan hulp van de KNRM. Er werd een sleepver- binding gemaakt en drie kwartier na het alarm lag het bootje in Oudeschild. Woontij heeft in 2012 haar financiële po sitie versterkt. Dat meldt directeur Jan van Andel in een persbericht. Desondanks heeft de woningcorporatie bezuinigs- plannen gemaakt. Dankzij een positiefjaarresultaatvan€6,6 miljoen steeg het eigen vermogen naar ruim €30 miljoen. De solvabiliteit steeg van 16,6 naar 21,4 procent, ruim boven de minimale sectornorm van 10 procent. Het jaarresultaat wordt grotendeels ver oorzaakt door een waardecorrectie van het vastgoed van €5,3 miljoen. Het be drijfsresultaat op de verhuur van wonin gen (exploitatieresultaat) was €872.000,- in 2012. Ondanks de gunstige financiële resultaten blijven er zorgen voor Woontij. De komende jaren krijgt de woningcor poratie te maken met een verhuurders heffing oplopend tot jaarlijks circa €1,7 miljoen en saneringssteun voor noodlij dende woningcorporaties. Naast extra huurverhogingen zijn ex tra bezuinigingen op onderhoud en be- heerkosten noodzakelijk. Ook huurders merken dit, onder meer in de vorm van huurverhoging. Bezuinigd wordt ook op uitgaven voor bewonersparticipatie en de bewonersvereniging. Het trouwe klant- beleid en het leefbaarheidsfonds zijn ge sneuveld. Ook verdwijnen er drie arbeids plaatsen. De bezuinigingen zijn volgens Van Andel nodig om ook in de toekomst financieel gezond te blijven. De Rabobank sluit uiterlijk half oktober haar geldautomaten in De Cocksdorp en Oudeschild. In Den Burg verdwijnt één van de twee automaten aan de Groene plaats. Volgens de Rabobank nemen pinnen en mobiel bankieren toe, waardoor mensen minder gebruik maken van geldautoma ten voor contant geld. 'We proberen als alternatief kleinere geldautomaten in winkels te plaatsen', aldus een woord voerder. In De Cocksdorp, waar de geldautomaat aan de Molenlaan zit, kan na oktober geld worden getrokken bij De Krim en de supermarkt. In Oudeschild, waar de geldautomaat aan de Heemskerckstraat is gevestigd, wordt volgens de Rabobank nog gezocht naar een alternatief. De bank nam het besluit om te stoppen in overleg met de leden. De verandering aan de Groeneplaats heeft in augustus plaats. Daar heeft de Rabobank nu nog twee geldautomaten pal naast elkaar. Volgens de woordvoer der is het streven om op het platteland maximaal vijf km afstand tussen de auto maten te hebben. 'Voorwaarde is wel dat er genoeg gebruik van wordt gemaakt.' ONGEZOUTEN Ajax Dat is toch wel een nadeel. Van het mooie weer. Dat je verplicht naar al die buurt barbecues moet. Vreselijk. Dat haantjes gedrag van die kerels, zodra ze een vlees tang in hun knuisten hebben. Schortje voor, biertje in de ene hand, worst in de andere, verstand op nul. De hele wijk is bezwangerd van de spiritusdampen. Ja, die witte blokjes doen het goed. De rookwolken doen vermoeden dat er een lokale vuurwerkramp is uitgebroken. Een heksenverbranding is er niets bij. En tegenwoordig hebben ze allemaal zo'n groen ei. Prachtig, zo'n apparaat dat al les kan. Alleen jammer dat de hobbykok ter plaatse nog geen ei kan bakken. En maar pochen over de onbeperkte moge lijkheden, terwijl intussen de speklapjes liggen te spetteren, de hamburgers naar adem happen en de braadworsten brui send branden. Levensgevaarlijk. Je krijgt gewoon medelijden met dat vlees. En dan dat geflirt. Niet openlijk hoor. Nee, via de mobieltjes, da's wel zo spannend. En dat is dan het enige sappige van de buurthappening. 'Echte mannen eten geen honing, die kauwen op bijen', leest Annie op het schort van de chef-kok. Ik hoop van harte dat hij gestoken wordt. En dat hij dan allergisch blijkt. Het hulpje heeft ook een mooie slogan: 'Schijt aan Sonja.' Tenminste, ik denk dat het er staat, want zijn dikke bierbuik hangt er overheen. Geweldig, hoe verzinnen ze het. Ja, ze zijn gevat. Het enige dat ge tapt is, zijn de biertjes, maar die slaan dood. Logisch, met zo'n gezelschap. Als het kan, ontwijk ik zulke bijeenkom sten en andere kwalijke zaken waarbij vuur komt kijken, op het gevaar af dat plaatsvervangende schaamte plots gaat leiden tot een uitbarsting van jewelste. Nee, activiteiten waarbij de Ajax-brand- be vei liging noodzakelijk is, die bezoek ik niet. Annie heeft 'n hekel aan Ajax. Ik krijg er jeuk van, vooral als dan ook nog - onder het genot van weer een drankje - de lokale politieke zaken worden door genomen. Dat biedt perspectief voor de komende Gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 19 maart, want Texel kent veel mensen met een uitgesproken kijk op de zaak. Alleen moeten in de raads zaal dan wel de microfoons worden omgedraaid, want het merendeel kletst uit de nek. Nee, die buurtbarbie kan mij gestolen worden. Daar loop ik het vuur niet voor uit mijn sloffen. Ik zit liever op een houtje te bijten dan opzo'n verbrand satéstokje. Annie@texelsecourant.nl

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2