Betsema's vaste waarde in de cross SPORT Eerste Bos en Duin-zomercross was veelbelovend voor seizoen ZDH opent crossloopseizoen Wassenaar en Reij'ers kampioen www.texelsecourant.nl DINSDAG 16 JULI 2013 PETER IN 4 CILINDER VRIJE KLASSE, RUUD BIJ DE JUNIOREN Autocrossen is niet alleen sleutelen en rondjes rijden, ook alles er omheen. 'We hebben er veel vrienden aan overgehouden.' De Bet sema's zijn een vaste waar de in de cross. Peter staat zondag in de 4 cilinder vrije klasse aan de start, neef Ruud start bij de junioren. 'Voor het zover is, moet nog het nodige worden gesleuteld. 'Hij staat er wat troosteloos bij', wijst Peter op zijn wagen. Voorin een gapend gat. De motor hangt verderop in de takels. Broer Martin sleu telt aan de Volvo S40 turbo. 1855 cc, in opgevoerde staat goed voor 260 pk. Door het opvoeren komen grote krachten los. 'Alles komt op haren en snaren te staan. Tijdens de training vorige week ging het wat hardhandig. Ik draaide het sper dif ferentieel stuk. Een nieuwe moet uit En geland komen, ik denk dat het er niet op tijd is. Dan moet er maar een standaard differentieel in. Het nadeel is dat ie in de bocht maar één wiel wordt aangedreven. Dan kan ik de pk's niet zo goed benut ten. Dat is toch al moeilijk op deze baan, omdat het rechte eind relatief kort is. Op Texel rijden we gemiddeld zeventig kilo meter per uur, in Lopik ligt dat rond de 127.' Hij doelt op de Lopik 500 endurance cross, twee avonden en één middag ach ter elkaar crossen. Winnaar is het team dat als eerste 500 rondes heeft gereden. Peter doet mee met broer Martin en Bert Uitgeest, waarbij de coureurs elkaar af wisselen. Hij toont een filmpje op zijn mobiel, met beelden van deze cross. 'Er doen heel wat Texelaars aan mee. Met Pinksteren was het zeiknat, één grote prutbende.' Het is de enige cross die Mar tin nog rijdt. Trouwe crossgangers herin neren zich hoe Martin tientallen jaren geleden veel prijzen pakte op de Texelse cross. Waar Martin met z'n trouwen ne gentien jaar geleden stopte met de cross, ging zijn broer verder. Peter: 'Ik begon op mijn achttiende, nu ben ik 44.' Neef Ruud is de man van de cijfers: '26 jaar dus.' Pe ter: 'Crossen is een soort ziekte. Ik ben blijven rijden. Ik begon in de Standaard- klasse. Aan zo'n grote bak zat veel blik datje niet nodig hebt.Toen kwam de For mule 2. Wij waren de eerste die met van die sprinters reden. Daarmee hebben we heel wat prijzen gepakt. Eén keer won ik vier keer achter elkaar. Daarna kwam de vier cilinder vrije klasse. Nu rijden we met bijna het dubbele aantal pk's als in Ooste rend. Ik zou met deze wagen nog wel eens over de baan van Oosterend willen rijden. De rechte stukken waren daar langer en elke cross was anders.' In Lopik bereiken ze met een Volvo S40 op het rechte eind snelheden van 150 tot 160 km/uur. Zo hard gaat het bij neef Ruud (zoon van Martin) nog niet. Nog maar zestien jaar, Veel vrienden aan de cross overgehouden maar nu al een boom van een kerel. De rol maat van Peter geeft aan 189 centimeter. In de wieg ging hij al mee naar de cross. Peter: 'Op zijn vijfde wist Ruud bij alle nummers uit het hoofd de namen van de coureurs.' In de werkplaats keek hij als jo chie toe hoe zijn vader en oom sleutelden aan crossauto's. Op zijn dertiende mocht hij als junior voor het eerst zelf de baan op. Ruud rijdt in een Toyota Starlet, een auto die voor deze robuuste junior aan de kleine kant is.'Ik zit met mijn hoofd tegen het dak.' Als junior mag zijn wagen niet sterker zijn dan 60 pk. Daarvoor moest het vermogen naar beneden worden bij gesteld. Peter: 'Dat gaan tegen de logica in. Wij zijn meer van het opvoeren dan van het afvoeren.' Om succesvol te zijn in een veld met auto's die even sterk zijn, moet voordeel uit andere eigenschappen worden gehaald. 'Met de vering en weg- ligging is winst te behalen.' Peter: 'Het komt veel meer aan op stuurmanskunst.' Ruud won tijdens het crossweekend van de MAB vorig jaar de Grand Motoral en werd in de finale van de cross een aantal keer tweede. 'Ik ga voor de winst', zegt hij vastberaden. Ook Ruud bleef tijdens de training vorige week niet schadevrij. 'De achterbrug brak af. Maar inmiddels staat hij weer klaar.' Hij sleutelt graag aan zijn wagen. Martin: 'Zulke jongens leren daar veel van.' Ook bij Ruud zit de liefde voor techniek diep. 'Ik zat eerst op de Havo, maar heb gekozen voor VMBO-kader, zo dat ik techniek kan doen. Veel van mijn vrienden crossen ook. We zijn vaak buiten bezig, veel leuker dan de hele dag achter de computer.' Techniek zit bij de Betsema's in de genen. In hun garage verzorgen ze onderhoud en reparatie van Volvo Penta scheepsmo toren. Ze zijn gespecialiseerd in die van snelle vaartuigen, zoals de reddingboten van de KNRM en nog snellere Frisk's van de Marine, die onder meer worden inge zet tegen Somalische piraten. Gera rd Timmerman Zelfs met de triatlon op zaterdag, togen zondag nog 71 atleten naar de Dennen voor de eerste Bos en Duin zomercross van AV Texel. Het was dan ook uitstekend loopweer, niet te warm en nagenoeg geen wind. Bij de jeugd over duizend meter, waar veer tien deelnemers waren, werd een mooie strijd geleverd tussen Lennard Feenstra en Mart Kikkert, die pas op de meet beslist werd in het voordeel van Feenstra. Deze won met een neuslengte verschil in 4.04 minuten. Derde werd Dorus Overmaat uit Oosterend in 4.12. Eerste meisje op deze afstand was Berber van der Duim in 5.08, lm me van der Kerkhof werd tweede in 5.31, Ilse Braakman uit Coevorden derde in 5.42 min. De nieuwe afstand van 2000 meter voor jeugd van 12 tot en met 15 jaar telde zes deelnemers. Deze afstand is ingesteld omdat de stap tussen 1000 meer en 4,3 km eigenlijk te groot bleek. Jelle van der Duim was in deze categorie veruit de snel ste en liep de 2 km in 7.09 minuten. Zijn opponent Mark van Ginkel uit Ten Boer eindigde bijna een minuut later in 8.04. Eerste meisje was Lillian Visser uit Oude- schild, die eindigde in 10.43 min. Freek Lier uit Groningen wist in 15.03 minuten de 4,3 km op zijn naam zetten. Hij onder vond flinke concurrentie van zijn stadsge noot Men no Munster die slechts zeven seconden langer nodig had en eindigde in 15.10 min. Martijn van Haren werd derde in 15.48. Jasmijn van der Burg finishte als eerste dame in 17.45 en leverde daarmee een goede prestatie. Sjoerd Groeskamp had 35.28 minuten nodig voor de 8,6 km. Gauke van Lingen eindigde op deze afstand in 36.41 min. en verdiende daar mee de tweede plaats. Snelste dames was Julia van der Molen uit Heerenveen, die na 41.25 minuten over de streep kwam. De Bos en Duincross wordt elke zondag morgen gehouden. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur bij Bos en Duin aan de Bakken- weg. De eerstvolgende cross van AV Texel is de strand loop bij De Krim, op woensdag 17 juli. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur bij strandpaviljoen Paal 28. Een compleet overzicht van crosslopen - en alle uitsla gen - zijn te vinden op www.avtexel.nl. Piet Bakelaar uit Den Burg deed vrijdag voor de 150ste keer mee aan de crossloop van ZDH. Hij kreeg daarvoor uit handen van organisator Ton Arnout een herden kingsbord. Er deden 75 deelnemers aan de crossloop mee, nieuw was dat bij de miniloop ook prijzen te winnen waren. De familie Boer uit Wildervank was goed op dreef, Lyonne Boer was snelste meisje op de 1 km, zij legde deze afstand af in 4.39 minuten. Bij Thomas Wassenaar en Gerdi Reijers heb ben afgelopen weekend het clubkam pioenschap strokeplay van golfclub De Texelse gewonnen. Onderideale wee rso msta n d ighede n we rd zowel zaterdag als zondag een 18-holes- wedstrijd gespeeld, waarbij naast Wasse naar ook Kevin van Zuilekom en Antoine Kersten grote kanshebbers waren. Wasse naar begon zaterdag met een voortreffe lijke score van 70, twee onder de handicap van de baan; de tweede dag kwam hij met 71 slagen binnen. Het totaal van 141 sla gen betekende tevens een clubrecord. Op ruime afstand werd hij gevolgd door An toine Kersten, die 162 slagen nodig had. Kevin van Zuilekom en Reijnier de Graaff kwamen beiden met 164 slagen binnen. De grote verrassing van de wedstrijd was de jeugd over 4 km eindigde Jon no Boer als eerste in 16.18 min. Jochem Visser was de eerste jongen op de 1 km. Hij eindigde in een tijd van 4.20 min. Bij de mannen over 4 km was Jaap Witte van meet af aan het snelst. Hij eindigde in 14.01 min. Eerste dame was Daphne Ruijzendaal uit Amsterdam, die eindigde in 19.26 min. Bij de mannen over 8 km was Robert Bakker het snelst, hij kwam in 30.23 min. De 8 km voor veteranen werd gewonnen door Franck van der Broek (34.27). Alain Hirschler, die de eerste dag met 78 slagen binnenkwam. Deze voortreffelijke score wist hij op zondag echter niet te evenaren, zodat hij buiten de prijzen viel. Gerdi Reijers liet bij de dames zien op een zame hoogte te staan. Ze wist de jeug dige Lise van Zuillekom voor te blijven met tweemaal een score van 74 slagen. Van Zuilekom speelde met name zondag uitstekend, toen ze een score van 76 be haalde. Ook Lot van Schelt had een goed weekend en eindigde met 170 slagen op korte afstand van Van Zuilekom op derde plaats. De neary's werden geslagen door Kevin van Zuilekom en Lot van Schelt, de lon gest drives waren voor Van Zuilekom en Gerdi Reijers. Clubwedstrijd CKZ eindigt onbeslist Met weinig wind, in zeiltermen een 'flau we koelte, maar zonovergoten deden zondag negen boten mee aan de tweede clubwedstrijd van CKZ. Het was de bedoeling vier manches te varen, maar door de zwakke uit Noorde lijke richting komende wind, werden dat er slechts drie. Daarbij moest de eerste manche, een gate-baan, worden ingekort in verband met de nog verder afnemende wind. Deze manche werd gewonnen door Dirk Pool en Sophie Brüggeman, mede doordat het zeer ervaren duo Zanen/Hou- wing pas laat doorhad dat ze al hadden kunnen finishen omdat de wedstrijd was ingekort. In de tweede race, een driehoeksbaan die linksom moest worden gevaren, wer den drie boten gediskwalificeerd omdat ze de benedenboei foutief rondden. Hier profiteerde Martin Maat van, die deze manche voor zich opeiste. Getergd door de mindere resultaten door eigen fouten verpulverde het duo Zanen/Houwing de rest van het veld in de laatste race. Nu geen fouten makend finishten ze met een ruime voorsprong. Arnold Boomstra voer gedurende alle drie de manches vlak achter de kopgroep, wat uiteindelijk resulteerde in drie derde plaatsen. Ook overall eindigde hij als der de. Martin Maat en het duo Pool/Brüg- geman werden beiden een keer eerste, tweede en vierde, zodat ze samen het ere- schavot mochten betreden. De volgende clubwedstrijd wordt gevaren op 28 juli. Bakker wint bij schapen melken Jan-Willem Bakker van De Waddel heeft donderdag tijdens de Texelse Dag van het Schaap, die in Den Hoorn werd gehouden, het kampioenschap schapen melken inde wacht gesleept. Jan P. Ros won het sche ren. Tweede bij het melken werd Siem Plaatsman, de derde plaats ging naar Wim Kieft. Ros haalde 1888 punten bij het scheren, hier ging de tweede plaats naar Gary York, die 1887 punten behaalde. Sjirk Brans werd derde met 1882 punten. Ruud en Martin Betsema bij het motorblok van de crosswagen van Peter.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5