Wlllll Racen over het water bij de Mok Cinemd Texel CULTUUR W W W .TEXELSECOU RANT. N L DINSDAG 16 JULI 2013 'Sinds de Efteling heb ik niet meer zo lang in de rij gestaan, maar het was de moeite waard', zegt Willem (de Sjeik) Bakker nadat hij een rondje heeft gevaren met een FRISC van het Korps Mariniers. 'Het was geweldig.' Nationale toppers in Texelse autocross De supersnelle vaartuigen zijn zaterdag populair tijdens de open dag op de Joost Dourleinkazerne. Bezoekers staan één tot twee uur in de rij voor een tocht met een Fast Raiding Interception and Security Craft zoals de zeer wendbare vaartuigen officieel worden genoemd. In de praktijk worden ze onder meer gebruikt voor het onderscheppen van schepen bij antipira terijmissies. 'Dit was echt gaaf om te doen', zeggen Rob en Miriam Daalder als ze net een tocht op het Marsdiep achter de rug heb ben. Hoewel het vaartuig voluit door het water klieft, zijn ze kurkdroog. 'We heb ben er twee uur voor in de rij gestaan, maar dat is niet erg geweest.' Hans de Beurs verlaat eveneens met stralende ogen de FRISC. 'Het was in een woord geweldig. We hebben nog een stukje bij de TESO-boot gevaren, we zijn over een aantal golven heengesprongen en je blijft droog.' Een soortgelijke ervaring bij Bak ker. 'Ik had met gemak in mijn zondagse pak aan boord kunnen stappen.' De open dag van de Joost Dourleinka zerne, die gemiddeld eens in de vijfjaar wordt gehouden, trekt zo'n vijfduizend bezoekers. Met een landingsvaartuig kun nen zij vanaf de veerhaven bij de kazerne komen of ze moesen zich met bussen vanaf het Mol werk laten halen en bren gen. Geen wind en heerlijk weer om buiten op het strand te zijn. Het dansfeest SunBeats bij Paal 17 kende zaterdavond prima weersomstandighe den en dat vertaalde zich in een gezellige sfeer onder de tweeduizend bezoekers. Volgens organisator Mare Röpke van Paal 17 verliep het allemaal goed en waren er geen wanklanken. Tot 4.00 uur 's nachts zorgden DJ's als Roog, Gio Goose, Roul and Doors, Gregor Salto, Baggi Begovic, D- Rashid, DJ Blondt en DJ Rose voor de mu ziek. Texelaars Florian Julius en Lennart Witte (Duo Onwijs) trapten af om 18.00 uur. De KNRM moest tijdens het feest nog in actie komen voor een minderjarige jon- Op het kazerneterrein tonen de mariniers de verschillende soorten landingsvaartui gen waar zij mee werken, mensen kunnen wapens ter hand nemen en er zijn diverse activiteiten voor kinderen georganiseerd. De mariniers laten in de Mokbaai twee keer zien hoe zij elders op de wereld te werk gaan om piratenschepen te over meesteren. Een boot uit Den Helder vaart zogenaamd rond als verdacht schip, waarna twee FRISC's en een landings vaartuig er voor het oog van het publiek op de kant in volle vaart op af gaan. Twee mannen aan boord worden in een mum van tijd overmeesterd en daarna met het landingsvaartuig aan land gebracht en in een voertuig van de Amphibious Beach Unit afgevoerd. Een Colt C7 NLD en een MAG zijn enkele wapens waarmee bezoekers kunnen oe fenen. De munitie is er uitgehaald. Een van de mariniers laat weten dat de Colt C7 de opvolger is van de Dimaco waar de mariniers tot voorheen mee hebben ge werkt. Kinderen kunnen zich verder laten camoufleren en hun klimvaardigheden oefenen in een klimtoren. Een demon stratie van parachutisten gaat niet door, maar er kan wel worden gekeken naar demonstraties van de KNRM die met de Beursplein 5 uit De Cocksdorp en de Fran- cine Kroesen uit Oudeschild aanwezig is. gen op het strand die vermoedelijk teveel had gedronken, maar dat stond volgens Röpke los van SunBeats. Dat was alleen toegankelijk voor mensen van 18 jaar en ouder. Het was de tiende keer dat het fes tival, voorheen bekend als Island Samba, werd gehouden. CD Gone to the Beach De Texelse band Gone to the Beach pre senteert zondag 21 juli vanaf 16.00 uur bij café No Nonsense in De Koog de nieuwe CD. Deze CD, 'Tessel', bevat zeven num mers die gaan over Texel of die betrekking hebben op het eilandleven. De botenloods is geopend en buiten langs het gebouw staat een modelbouwclub uit Den Helder met diverse modelsche pen. Bij een stand van de Texelse brand weer kunnen kinderen een zogenaamd vuurtje blussen in een van de struiken. Daarnaast heeft het SIGMA-team (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie) een gewondennest opgebouwd waarin bij calamiteiten slachtoffers kunnen wor den geholpen. Kinderen kunnen in de tent van het SIG MA ervaren hoe het is om een nekkraag om te hebben. Die worden in de praktijk gebruikt bij slachtoffers bij wie nekletsel wordt vermoed. 'Dat zit niet echt fijn', laat Julian Renth weten, nadat ze er een om heeft gehad met de uitleg erbij dat nekkragen over het algemeen niet pret tig zitten. Het meisje vertelt dat ze het leuk vindt op de open dag. 'We hebben meegevaren met een landingsvaartuigen net nog een brandje geblust bij de brand weer.' De kinderen van oud-Texelaar Dirk Drijver en Marco van den Berg vertellen eveneens een leuke dag te hebben. De families zijn op het vakantie op het eiland en de open dag is een geschikt uitje om te onderne men. 'We hebben in een rupsvoertuig gezeten dat ging lekker hobbelig', aldus Julia Drijver. Ook een tocht met een FRISC on breekt niet op het programma. Kermis woensdag van start aan Nikadel Aan de Nikadel in De Koog gaat woens dag 17 juli de jaarlijkse kermis van start. Het evenement duurt tot en met zondag 21 juli en is dagelijks geopend van 13.00 tot 0.00 uur. De kermis kent diverse attracties zoals een Funhouse, de Polyp, de Breakdance en de botsauto's. Bij het Funhouse moeten bezoekers zich via wiebelbruggen, lopen de banden en ander ongemak op de route een weg zien te banen door de attractie. De Polyp (een inktvis met bakjes die op en neer gaan) is volgens de organisatie ge schikt om met het hele gezin in te gaan. Mensen die harder door elkaar willen worden geschud, komen aan hun trekken in de Breakdance. Daarnaast zijn er nog de Booster en de Beach Party Trip voor het betere 'schud- en rammelwerk'. De Boos ter is een propellor waarmee bezoekers tot tientallen meters hoog de lucht in gaan en de Beach Party beweegt ook alle kanten uit. Voor jonge kermisvierders zijn er volgens de organisatie onder meer een draaimo len en een trampoline. 'Voor wie liever een gokje waagt is er volop keuze en de lekkerbekken worden op hun wenken be diend met de vele typische kermislekker- nijen zoals oliebollen, appelflappen, sui kerspinnen, popcorn, zuurstokken, grote spekken of een zak nougat.' De kermis wordt woensdagavond opge luisterd met een vuurwerkshow. Die be gint rond 23.00 uur. De beste coureurs van Nederland doen mee aan het autocrossweekend, dat za terdag 20 en zondag 21 juli op het cir cuit van de MAB Club in Eierland wordt gehouden. Een bijzondere gebeurtenis, want doorgaans is deelname voorbehou den aan Texelse crossers. De eerste Texelse autocross van deze zo mer (de tweede en laatste is op zondag 18 augustus) belooft een spektakel te worden. Verspreid over diverse klassen en manches binden ruim 200 coureurs de strijd met elkaar aan. Oude en ver trouwde klassen zijn die van de junioren, de rodeo's, de 4 cilinder vrije klasse en de stockcars Formule 1. Hierin komen alleen Texelaars in actie. Terug van weggeweest is de Formule 2, een ooit zeer populaire klasse, die op Texel echter allang is verdwenen. Van de 33 coureurs die er komend weekeinde acte de présence in geven, zijn er 32 af komstig van wat we op Texel 'de over kant' noemen. Het neusje van de zalm ten slotte bieden de Formule 1-races, waarin - uitsluitend - nationale toppers hun op wachting maken. Ongeacht hun klasse zullen alle deelne mers hun uiterste best doen als eerste over de finishlijn te komen. Daarbij zijn (bijna) alle middelen geoorloofd. Met als gevolg dat menig auto gekreukeld of met een opgeblazen motor de strijd zal moe ten staken. Het maakt het spektakel er al leen maar groter op. Het publiek heeft er uitstekend zicht op vanaf de hoge aarden wal rond het circuit. De races beginnen op zaterdag om 14.00 uur en duren tot circa 18.00 uur. Op zon dag begint de cross al om 12.00 uur. De verwachting is dat de laatste finale ook dan rond 18.00 uur zal zijn verreden. Een entreebewijs kost op zaterdag €5,- en op zondag €10,-. Kinderen tot en met 12 jaar krijgen de helft korting. Volop feest bij SunBeats op strand bij Paal 17 VIJFDUIZEND BEZOEKERS JOOST DOURLEINKAZERNE Cabaret 20.30 uur Aanvang 20.30 uur, entree €16,00 (diner mogelijk, reserveren gewenst). Pacific Rim 3D Als legioenen monsterlijke wezens, de Kaiju, uit de zee oprijzen, breekt er een oorlog uit die oon miljoenen mensen het leven kost. Om de Koiju te besttijden is een specidal wopen ontwikkeld: De Jdeger, kolossdie robots die bestuurd worden door twee aon elkoot verbonden piloten. Pocitic Rim is een episch sci-fi actieavontuur van Warner Bros. Pictures en Legendary Pictures, geregisseerd door Oscar-genomineerde 21.30 16.00/21.30 FilmAitlB©® 16.15/21.45 Mystery Movie O .00/13.30 1.00/13.30 13.30 1.00/13.30 rikkelijke Ikke 2 2D Q@® 10.30/13.15 13.15 University 2D NL 0© Tapas Theater Diner "RowdLorvt de vaereLd wtefc Tkeafcer ew Tapas" j-SQlfc en. 23 juLL klif 12 T>en Hoorn - WMW.ULlfl2.nl - (0222) 3V> b33 Bioscoop I Eetcafé I Terras chföp®***! zstfl ne ([eVens Hilarische voorstelling met een uitgebreid buffet en volop limonade. Woensdag 17 en zondag 21 en 24 juli, aanvang 17.00 uur. Voor een veilige avond uit! 0222-312000 Jubileum Standup Comedy Musk Club met Reijn Goed, Chris van der Ende en Soula Notos VoLg ons ook op: F j-acebook.cotvt/tUeaterWrLlf 12 tvJifcter.corvt/KLif 12

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 8