Protocol voor omgang met gestrande walvis 2 EERST Oude beelden Texel bij' RTV N-H Auto over de kop tij'dens inhalen www.texelsecourant.nl VRIJDAG 19 JULI 2013 'GOED DAT HET ER AL NA EEN HALF JAAR IS' Terugkeer naar zee, tijdelijke opvang en dan terug naar zee of het dier uit zijn lijden verlossen. Drie scenario's die zijn uitgewerkt in een protocol van het ministerie van Economische Zaken voor de omgang met levend gestrande walvissen. Het walvis protocol werd deze week ge presenteerd door staatssecretaris Sharon Dijksma van Economische Zaken. Aanlei ding was de stranding van de buitrug op 12 december op de Razende Bol. Het nieuwe protocol laat weinig aan het toeval over. Er staat stap voor stap in be schreven wat te doen als één of meerdere walvissen in de buurt van de kust opdui ken. Bedoeling is dat dan een deskundi genteam en een strandingscoördinator binnen een uur ter plekke zijn om de si tuatie te beoordelen. Het team moet be staan uiteen dierenarts met verstand van walvissen, een marien bioloog en verte genwoordigersvan de bestaande opvang centra voor zeehonden. Zij geven advies aan de staatssecretaris die eindverantwoordelijk is voor de be slissingen. De deskundigen bekijken ter plekke om wat voor soort walvis het gaat en bezien of het mogelijk is te voorkomen dat de walvis daadwerkelijk strandt. De staatssecretaris hoopt dat vissers, be roepsvaart, recreatie vaart en andere ge bruikersvan de zee het tijdig aan de Kust wacht laten weten wanneer zij een walvis nabij de kust zien. Mocht een walvis daadwerkelijk stran den, dan komen de drie scenario's om de hoek. Het protocol bevat een lijst waarbij per instantie staat beschreven wat de ver antwoordelijkheden zijn. Essentieel punt is dat een walvis niet langer dan twaalf uur vast mag liggen. Daarna loopt het dier volgens het protocol onherstelbare spierschade op.. Voor terugkeer naar zee (scenario 1) is het van belang dat een walvis vrij is van ernstige verwondingen, kan zwemmen, georiënteerd is en aan de oppervlakte kan komen om te ademen. Is het nodig om te slepen, dan moet het dier met de kop richting zee worden getrokken en ondersteund worden om het blaasgat boven water te houden. Voor scenario 2 (tijdelijke opvang) is het van belang dat het dier niet te groot is, veilig kan worden vervoerd en na behandeling kan voortle ven in de zee. Zijn de eerste twee scenario's geen optie meer en zijn de twaalf uur verstreken, dan komt scenario 3 in beeld. Als de dood al ophanden is, schrijft het protocol pallia- tieve zorg voor om het dier rustig aan zijn of haar eind te laten komen. Anders wordt euthanasie voorgeschre ven om te voorkomen dat een gestrande walvis moet lijden. In dat geval wordt in eerste instantie uitgegaan van een dode lijke injectie in de bloedbaan. Bij grotere walvissen is het gebruik van een vuurwa pen een optie. Als allerlaatste wordt het gebruik van explosieven genoemd. De gemeente is tevreden dat het minis terie duidelijk heeft gemaakt wie waar voor verantwoordelijk is. Burgemeester Francine Giskes, die na de buitrug om een protocol had verzocht, vindt het goed dat er al na een half jaar een document op tafel ligt. Ecomare is content dat beschre ven wordt wat er al in een vroeg stadium moet gebeuren om een dier te kunnen redden.'Het is van belang om snel te kun nen optreden.' Het nieuwe protocol, dat de komende maanden nader wordt uit gewerkt door het ministerie, is specifiek gericht op levende walvissen. Voor dode walvissen die aanspoelen, stond al op pa pier wat te doen. 'Even iets bijzonders' Met elkaar een paar uur een horecage legenheid runnen, samen een tuinwai aanleggen of andere bijzondere zaken meemaken. Dat hebben Victor Lancee vanTexelduinen en Annemarie Swart van Texeltrips voor ogen met een samenwerking die vandaag (vrijdag) wordt beklonken. De twee be drijven, die accommodaties verhuren en uitjes aanbieden, bundelen de krachten om gezamenlijk hogere management- lagen naar Texel halen en bijzondere ge beurtenissen te laten meemaken. Lancee: 'We denken aan management teams die aan het begin van een veran- dertraject staan of een beleidsplan moe ten schrijven. Die kun je op het eiland uit de dagelijkse sfeer halen en niet alle daagse zaken laten meemaken, zodat ze gezamenlijk een start maken. Het is ver gelijkbaar met een paar dagen de hei op gaan met elkaar.' Volgens Lancee biedt het eiland volop mogelijkheden voor dergelijke groepen, maar wordt daar nog niet voldoende op ingespeeld. Lancee: 'Als het bijzonder moet zijn, kun je groepen bijvoorbeeld al met snelle RIB's in plaats van de veerboot naar het eiland laten komen. Verder is er hier meer dan genoeg om mensen te sti muleren even 'out of the box'te denken.' Beide bedrijven blijven ook zelfstandig hun activiteiten aanbieden. Jerrycans met water Drinkwaterbedrijf PWN heeft aan de Ro- zendijk een verzameling jerrycans met drinkwater geplaatst. Het water staat voor de zekerheid op het eiland voor het geval zich problemen met de overgebleven drinkwaterleiding tus sen Texel en het vasteland zouden voor doen. Een van de twee zinkerleidingen is sinds eind juni buiten gebruik als gevolg van een breuk. Een woordvoerder van PWN laat weten dat vorige week dinsdag zes vrachtwa gens met jerrycans en woensdag drie vrachtwagens naar het eiland zijn ge bracht. Het gaat om jerrycans met een inhoud van vijf liter. 'Ze zijn koel, droog en donker opgeslagen. We hopen ze niet nodig te hebben, maar je kunt het beter achter de hand hebben.' Hoeveel liter er in totaal is, is niet bekend. PWN heeft ook nog een watervoorraad in reserve onder de Hogeberg (een zoetwa terbei) en die heeft het bedrijf achter de hand voor het geval er op een reguliere manier geen water meer voor de sanitaire voorzieningen zou zijn. Volgens de woordvoerder van PWN wordt nog onderzoek gedaan naar de oorzaak van de breuk in de zinkerleiding. Direct na de lekkage liet het bedrijf al weten dat via de overgebleven zinkerleiding het water transport ook goed kan worden geregeld en dat de kwaliteit van het drinkwater verder niet in het geding is. Kinderen die voetballen op een weilandje waar nu de Dorpsstraat is, Jac. P. Thijsse in actie en toeristen die op een voorloper van de Jan Plezier over het eiland rijden. Het zijn historische beelden van Texel die volgende week op RTV Noord-Holland te zien zijn. De regionale omroep is voor het programma Zomertoer van maandag 22 tot en met vrijdag 26 juli te gast op het eiland en verzorgt elke dag van 16.30 tot 17.00 uur een televisieprogramma over Texel. Ook de radio besteedt aandacht aan het eiland. De Zomertoer komt elke dag vanaf een andere locatie. Vast onderdeel daarin is een serie met oude beelden van het ei land in de jaren dertig, vijftigen zestig. De serie is gemaakt door onder andere Jaap Eelman uit Den Burg, cameraman bij RTV N-H. Eelman: 'De historische beelden komen uit de collectie van Dusseldorf, een oud directeur van Smit Internationale die in de jaren dertig met een camera over Texel trok. Dat waren filmpjes op 16 mm die ge digitaliseerd zijn.' In de serie is aandacht voor de visserij, TESO, het toerisme en de Jan Plezier. Een 47-jarige vrouw uit Oosterend is dins dagochtend over de kop geslagen op de Oosterenderweg. Ze raakte lichtgewond. Het ongeval gebeurde nadat een 40-jarige man uit De Cocksdorp vaart had gemin derd om een erf op te rijden. Een 35-jarige vrouw uit Oosterend die achter de man reed, besloot in te halen. De 47-jarige vrouw die achter de 35-jarige vrouw reed, was echter ook begonnen met inhalen waarna het verkeerd ging. Het ongeval gebeurde ter hoogte van de kruising met de Harkebuurt. Schoenmaker kwam erbij om de auto te bergen. Aan het woord komen hotelier Harry Wuis, visserman Fup Krijnen, rondvaarder Adrie Hutjes, Pieter Dros van de Jan Ple zier en horecaman Piet Zijm. Zij vertellen over diverse ontwikkelingen tussen vroe ger en nu. De Zomertoer komt donderdag 25 juli vanaf de Land bouwdag in Den Hoorn en vrijdag 26 juli vanuit Oosterend waar dan de twaalfde editie van Oosterend Present gaande is. De drie andere dagen zijn me dewerkers van RTV N-H nog aan het in vullen en die blijven vooralsnog even een verrassing. De presentatie is in handen van oud- Texelaar Ron Flens (uit Eierland) en Step- han Roest. Zij praten met diverse gasten en laten het nodige zien vanaf de locatie waar ze zijn. De Zomertoer is op de regi onale radio te horen om 17.20 uur in het programma Bernd de Boer op Radio N-H.. Dan worden reportages van circa vijf mi nuten uitgezonden. RTV N-H is op de radio te ontvangen via 93,9 FM en tussen 17.00 en 18.00 uur ook beluisteren via het kanaal van Radio Texel. Radio en televisie zijn eveneens te ontvangen via www.rtvnh.nl en de Zo mertoer is te vinden op Faceboek. Maandagavond vlak voor twaalf uur was er nog een ongeluk op de Oosteren derweg. Een 22-jarige fietster uit Leeu warden en een 18-jarige bromfietser uit Oosterend reden op het fietspad frontaal tegen elkaar. De fietster en de bromfiet ser moesten beiden naar het Gemini Zie kenhuis in Den Helder. Volgens de politie bleek uit onderzoek dat de fiets van de 22-jarige vrouw geen wer kende verlichting had. Van de bromfietser werd bloed afgenomen. Dat wordt bij het Nederlands Forensisch Instituut onder zocht op de aanwezigheid van alcohol en drugs. Fietsenstalling opgeschoven De gemeente verandert alsnog de inrich ting van het plantsoen bij het Esperanto- monument in Den Burg. De rijwielstalling wordt verschoven naar het andere stuk van het plantsoen en een deel van de beplanting wordt weggehaald zodat het monument over de volle breedte weer goed tot zijn recht komt. Ook de juist aangebrachte verharding voor het monument gaat opnieuw op de schop. De betonnen tegels worden vervangen door gebakken klinkers en er komt een pad van een meter breed voor mensen die het monument dicht willen benaderen. Maatregelen worden geno men om te voorkomen dat fietsen tegen het monument worden gezet. B en w hebben tot het een en ander besloten naar aanleiding van de protesten die de zojuist uitgevoerde herinrichting van het plantsoen hebben opgeroepen. Van verdwijning van de fietsenstalling is dus geen sprake. Het college meent dat in de praktijk duidelijk is gebleken dat een stallingsmogelijkheid op deze plek op korte afstand van het centrum niet kan worden gemist. Er is wel eens overwo gen om een rijwielstalling te maken bij het kruispunt Bernhardlaan-Kogerstraat voor fietsers die het centrum van Den Burg bezoeken, maar men concludeerde dat daarvan veel minder gebruik zou worden gemaakt. Met als gevolg over last door massa's fietsen die op allerlei ongewenste plekken langs de route wor den achtergelaten. De vergrote stalling op de nieuwe plek bij het monument zal er echter veel fraaier gaan uitzien. Geen provisorisch ogende houten hekken maar stalen frames in gedekte kleur. In verband met de levertijd worden die echter pas la ter geplaatst. College legt zich neer bij uitspraak Vorig jaar weigerde het college op te treden tegen een hoge schutting en een houten scherm rond huisvuilcontainers in De Koog. Volgens b en w voldeed de schutting aan de voorschriften en kon het scherm worden beschouwd als tuinmeu bilair. De buurman die om optreden had gevraagd maakte bezwaar tegen de wei gering en toen dat vergeefs was ging hij naar de rechter. Die vond dat de schutting door de beugel kon maar zei dat voor het scherm vergunning nodig is. Omdat die vergunning er (nog) niet is werd het be roep van de buurman gegrond verklaard. Het college legt zich hierbij neer en gaat dus niet in hoger beroep bij de Raad van State. Volgens wethouder Edo Kooiman zal dat de komende tijd meer voorkomen. isdag 12 december I UI. 'U'. 'UUI.'U1. H. 'UUS Over de kop langs de Oosterenderweg.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2