1,2 i Texelse Landbouwdag biedt voor elk wat wils NIEUWS T i Eerste woning met echt zonnedak Joke Smit al 40 jaar opgeruimd www.texelsecourant.nl VRIJDAG 19 JULI 2013 THEMA: VAN GRASZAAD TOT HOOI Van graszaad tot hooi. Wat daar allemaal bij komt kijken, is te zien op de Landbouw dag die donderdag 25 juli in Den Hoorn wordt gehouden. Maar ook een Texelse scha penkeuring, tuigpaardenshows, vogels, knuffeldieren en meer kramen dan ooit. West verzorgt een uitgebreid programma op de Landbouwdag. De Stichting Landbouw Texel die deze landbouwdag voor de tweede keer or ganiseert, pakt flink uit. 'We hebben van alles wat, voor de vakmensen, voor de toeristen en ook voor de jeugd is er veel te beleven', vertelt voorzitter Cor de Lugt. Want de jeugd is de toekomst en in dat opzicht zit de sector er warmpjes bij. Jonge agrariërs laten zich niet onbe tuigd op deze jaarlijkse tentoonstelling. De dag geeft een beeld van de modern ste machines waarmee loonwerkers en mechanisatiebedrijven hun opwachting maken, maar er is ook volop nostalgie te zien. Daarvoor zorgt de Ouwe Trekkers en Motoren Vereniging (OMTV), die demon streert hoe het gras lang geleden met de vingerbalk werd gemaaid. Maar in de zelfde optocht een moderne maaikneuzer waarmee in een oogwenk een weiland wordt gekortwiekt en indrukwekkend is ook de grote opraapwagen die het gras verzamelt en op de kuil rijdt. De show van rollend materieel wordt aan elkaar ge praat door landbouwer Arnold Langeveld en Nico Schipper van de OMTV. De Texelse schapenfokkers komen met liefst 220 dieren. Met spanning wordt uit- Koude start bij eerste Krimloop Opkomende mist uit zee zorgde woends- dag voor een kille temperatuur bij de eer ste Krimstrandloop bij paal 28. Het was dermate koud dat posten door en door koud terugkeerden van het strand. Er wa ren 47 deelnemers. De trouwe Texelgasten, de familie Zijl uit Voorschoten, kwamen met drie generaties aan de start. De jongste zette de 1200 me ter op zijn naam. Hij klokte 6.55 minuut en werd op de voet gevolgd doorTijn Zeeman uit Den Burg. In 7.00. Lennard Feenstra uit Opeinde werd derde in 7.40. Eerste en eni ge meisje was Tess Hille uit Brandevoort in 7.59. De 4 km. was een prooi voor Mark van Ginkel uit Ten Boer in 16.50. Hij voerde een mooie strijd met Axel Garritsen uit Den Burg, die in 16.55 binnenkwam. Eerste dame werd Trees Smit uit Haren in 22.59. Veruit de snelste op de 8 km was Texelaar Remko Nagtegaal (33.47). Hij liep op speci ale schoenen, die geschikt zijn voor strand en door het water lopen. Tweede werd Jan van Gent uit Oud Beijerland in 34.38. Snel ste dame op deze afstand was Ramona Banda uit Den Burg. Zij zette 39.17 op de klok. De volledige uitslag is te vinden op www.avtexel.nl De volgende loop van Atletiekvereniging Texel is de Bos en Duin zomercross op zondagochtend. Inschrijven vanaf 10.00 uur bij Bos en Duin, start om 10.30 uur. gekeken naar de keuring, waarmee een voorschot wordt genomen op de Texelse schapenfokdag. Harry Bakker demon streert hoe schapen worden geschoren. Om te laten zien wat er van wol wordt gemaakt heeft Texelwool een stand inge richt. Dames van de folklore zitten te brei en met Texelse wol, Marianne Langeveld van Wool ness laat de liefhebbers ken nismaken met de ontspannende werking van schapenwol en ook anderen tonen de veelzijdigheid van wol. Bij Willem 'Parel' Roeper kan worden geproefd van Texelse lamsvleeskroketten. Voor de jeugd wordt een boerenerf inge richt. Met klimtoestellen, er kunnen die ren worden geaaid, een ritje gemaakt op een pony en er is allerlei ander vermaak voor de kleintjes. Voor stoere kinderen heeft de MAB een stand waarin durfals crossmotoren en ander spektakel van dichtbij kunnen bekijken. Kleindieren- sportvereniging Kotex is van de partij met onder meer kippen en Nova lishoeve komt ook met dieren. Mart Schrieken verzorgt een roofvogeldemonstratie en Johan de Jonge met zijn hondjes zien hoe je schapen drijft. Aandacht is er ook Vergeefs bezwaar tegen 'suntracker' De vereniging Tien voor Texel en drie omwonenden hebben vergeefs bezwaar gemaakt tegen de vergunning die de ge meente heeft afgegeven voor een zoge heten suntracker op een agrarisch bedrijf aan de Van der Sterrweg in de Prins Hen drikpolder. Een suntracker is een groot zonnepaneel dat draaibaar is opgesteld op een voet, zodat het voortdurend op de zon kan worden gericht waardoor het meer elek triciteit oplevert dan een vast paneel. Een nieuwe ontwikkeling op Texel op het ge bied van zonne-energie. De bezwaarmakers vonden de tracker strijdig met het bestemmingsplan en een aantasting van het landschap en verwe zen naar een alternatief: zonnepanelen op de schuur. De commissie bezwaarschiften en het college oordeelden anders. Er is geen strijdigheid met de bestemming want de tracker is dienstbaar aan de agrarische bestemming omdat hij deels voorziet in de energiebehoefte van het bedrijf en be neden de tien meter hoogte blijft. Hoewel op deze plek geen welstand se isen gelden heeft het college toch de welstandscom missie ingeschakeld en die adviseerde positief. voor nieuwe ontwikkelingen in de land bouw, zoals zilte aardappelen en de teelt van cranberries. In totaal zijn er veertig kramen met allerlei Texelse producten. Liefhebbers van tuigpaarden en dressuur komen royaal aan hun trekken. De orga nisatie Tuigpaarden Promotie West heeft een uitgebreid programma samengesteld De familie Spilker in de Kogerstraat voorziet sinds kort in de eigen energie behoefte. Ze zijn niet de eerste met zon nepanelen op dak, maar wel de eerste in Nederland waarbij de platen niet op de dakpannen zijn gemonteerd, maar waar bij panelen echt onderdeel zijn van het dak. Het betreft 21 panelen, waarmee op jaar basis circa 3500 kWh aan stroom kan worden opgewekt, voldoende voor een gemiddeld huishouden.Toen Iwan Spilker het dak van zijn woning renoveerde was dat een goed moment om zonnepanelen te monteren. Nicol Schermertipte hem dat er ook zonnepanelen zijn, die ook werken als dakbedekking. 'Dat voorkomt dubbel werk. Je hoeft geen nieuwe dakpannen te leggen, die je vervolgens afdekt met pa nelen.' Deze zogeheten 'inroof' methode is ontwikkeld in Frankrijk, in Normandië om precies te zijn. Schermer: 'Een gebied met een klimaat met net als op Texel veel wind en zout in de lucht, waar de instal latie bestand tegen moet zijn.'De panelen zijn uitgevoerd met gelaagd glas van vijf millimeter dik. De platen zijn slijtvast en uitgevoerd zonder aluminium aan de ran- 'Als ik ergens de deur achter me dicht doe, dan moet het opgeruimd zijn en schoon. Als ik zie dat er nog een stoel scheefstaat, zet ik die nog even recht.' Opgetekend uit de mond van Joke Smit. Dinsdag werd ze in de bloemetjes gezet wegens veertig jaar trouwe dienst. Ze ging in 1973 aan het werk bij Vinke Schoonmaakbedrijf, in 2003 overgeno men door VBG Van Berkelgroep, dat in middels GOM Schoonhouden heet. Waar bedrijven werden overgenomen, bleef Joke op haar post. Ze had hogerop kun nen komen.Ik ben wel eens een poosje met bijna de hele dag door demonstra ties, het Kampioenschap Ereklasse NH en het Open Texels kampioenschap lange lijn. Prominente gast is Nederlands kam pioen Jan Jordans, die samen met Dirkjan Mekkes een tuigpaardenshow verzorgt. Grand Prix amazon Lotje Schoots verzorgt twee dress uuroptredens, waarvan één den, wat na verloop van tijd oxideert en uitzet, voeren water af en ventileren. Er zit25jaar garantie op. De meerkostenten opzichte van traditionele platen vallen weg door de besparing bij de bouw.' De installatie op het dak van Spilker betreft geen proef. Schermer: 'Dit systeem heeft zich al lang bewezen. In Frankrijk liggen ze inmiddels op 7000 daken.' Nicol Scher mer begon zes jaar geleden de duurzame ondernemingTexel4Tradingbv, voor ener giebesparing en -opwekking, onder meer installaties voor zonne-energie. Via-via en bij toeval kwam hij in in contact met het Luxemburgse bedrijf ID group, dat in Frankrijk dit nieuwe type zonnepanelen fabriceert. 'Ze willen deze methode ook in Nederland op de markt brengen, maar hadden geen verkoopkanaal. Met mijn compagnon in Zeeland van ben ik nu ver koopleider van 4BestSolar in Nederland. Hij doet het zuidelijk deel, ik het noorde lijk deel van het land. We installeren niet zelf, maar leveren aan bedrijven. We zijn bijvoorbeeld bezig met een groot project van één megaWatt. Doordat de zonnepanelen binnen de EU zijn gefabriceerd, is er geen sprake van importheffingen. controleur geweest, moest anderen ach ter hun vodden zitten en nare gesprekken houden. Daar hou ik niet van. Laat mij maar lekker zelf schoonmaken. Als ik het zelf doe, dan weet ik tenminste dat het goed gebeurt.' Als schoonmaakster kwam ze overal bin nen. Bij het NIOZ, de Rabobank, de Mok, het politiebureau, bungalowparken en noem maar op. En deed haar werk gron dig, zelfs zó grondig dat haar werkgever de Texelse twee jaar geleden voorde regio Noord-Holland uitriep tot 'Schoonmaak stervan het Jaar.' samen met Eva van der Linde. Damesza delclub Fleurop verzorgt een show met een achtal Friese paarden met elegant geklede dames, gezeten in dameszadels. De landbouwdag wordt om 10.50 uur geopend door Mark Polder, commercieel directeur van Rabobank NHN. Het duurt tot 17.00 uur. Veel activiteiten in TexelAgenda.nl Ruim een maand nadat Mediabureau Langeveld de Rooy de vernieuwde TexelAgenda introduceerde, staan er al duizenden agendapunten in. Steeds meer bedrijven en organisaties voeren zelf hun agendapunten in. Een ingrijpende modernisering van Texe lAgenda.nl, de digitale agenda die ook wordt gebruikt in de Texelse Courant, de Vakantiekrant en waarvan de digitale versies zijn te raadplegen via onder meer iPad en iPhone en die zich automatisch aanpast aan het soort beeldscherm. Bij de vernieuwing kon het oude databe stand niet worden meegenomen, maar inmiddels is de agenda weer up to date. In een enkel geval ging het mis door fou tief gebruik, bijvoorbeeld doordat de taai- instelling werd aangepast. Het advies aan invoerders is om de instel ling Ta a Ion- afhankelijk ongewijzigd te laten. Invoer betekent overigens niet autmatisch dat elk agendapunt in de krant komt. Als er onvoldoende ruimte is, dan kan de redac tie besluiten om bepaalde punten te laten vervallen. Bij die afweging staat voorop dat de agenda een evenwichtig beeld van alle activiteiten op het eiland moet ge ven. Wel is het zo dat steeds meer Texel- gangers de agenda raadplegen via iPad of iPhone. Dat geeft ook de mogelijkheid om foto's te bekijken en filmpjes af te spelen. Aantrekkelijk beeldmateriaal verhoogt de aandacht voor een activiteit. Vandaar het advies aan invoerders om gebruik te maken van de mogelijkheid om foto's en filmpjes te uploaden. Het werkt eenvou dig, hoe dit in z'n werk gaat is te zien op de instructiefilm, die via de Help-functie kan worden aangeklikt. Dit filmpje toont ook de werking van de herhaalfunctie, waarmee de invoer van dezelfde activiteit over een langere periode in een hand omdraai is gebeurd. Iets anders werkt de kopieerfunctie, voor onregelmatig terug kerende activiteiten. Wie deze wil gebrui ken, kan hiervoor via de site een mailtje sturen naar L&R. Wie een activiteit organiseert, ook een malig, en er zeker van wil zijn dat deze in de agenda komt, wordt geadviseerd deze zelf in te voeren. Via TexelAgenda.nl kan simpel toegang worden verkregen. Punten die in de agenda staan, moeten ook echt agendapunten zijn. Het moet dus een activiteit betreffen, met een be gin- en zo mogelijk een eindtijd. Com merciële acties, zoals het aanprijzen van happy hour, thema-diners, zijn er wel in geslopen, maar horen er niet in thuis. De komende periode wordt nog gesleu teld aan de techniek achter TexelAgenda. nl. De ontwikkeling is een dynamisch proces. Gebruikers met ideeën worden opgeroepen deze, via de website, door te mailen. Schoonmaakster Joke Smit met haar oude werkgever Ko Vinke.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5