mmuii OPINIE enuookev MENMAKERIJ EL 11 GEBIED fE VIJF TON www.texelsecourant.nl VRIJDAG 19 JULI 2013 TXL Reclame Bij een willekeurig TV-programma op een willekeurige TV-zender heb je in een uur sowieso twee keer reclame. Bij een programma als X-factor misschien wel vier keer in een uur. Mensen kijken re clames altijd. Soms bewust, soms onbe wust. Het grappige vind ik dat je soms aan enkel het achtergrond liedje een re clame al kunt herkennen. Wat reclame al wel niet met je doet. Ik heb een haat liefdeverhouding met reclame. Bij win kels waarvan ik de reclame irritant vind, ga ik bij voorbaat al niet naar binnen. Ik snap überhaupt niet hoe je op sommige reclames komt. De nieuwe reclame van Albert Heijn, als ik die hoor, gaan m'n nekharen al recht overheid staan bij de woorden 'lastminute-deals'. Het past ook gewoon niet. Reclames die ik leuk vind, ga ik wel naar binnen. Voorbeeld weet ik zo snel niet. De irritante Albert Heijn-lastminute-deals zijn toch be ter blijven hangen. Het valt me wel op hoe beïnvloedbaar mensen zijn. Nieuw dieetprogramma in de reclame op TV, hoor je het opeens overal om je heen. Leuk model in de reclame met een leuk jurkje aan, heeft opeens iedereen dat jurkje. Mensen worden nieuwsgierig door reclames, doordat reclames alleen de positieve kanten laten zien. Lippen stift die 24 uur blijft zitten en die niet plakt-dus niet datje met iemand zoent en dat vervolgens iedereen kan zien dat jij met hem gezoend hebt - en te gen water kan, maar er 'vergeten' bij te melden datje na twee uur met die llip- penstift zulke droge lippen hebt dat je de neiging hebt er Labello over heen te smeren (ja, ik heb er ervaring mee). Of Lays-chips die in de oven zijn gebakken, 70 procent minder vet, dus beter voor je. Ik geloofde het graag en kocht een zak. Nu zitje met 'normale'chips al snel vol, maar bij deze chips blijf je op de een of andere manier dooreten, waardoor de zak op een gegeven moment leeg is en je toch hetzelfde aantal vetten binnen hebt. Ergerlijk. Zo, nu heb ik weer tegen iedereen aan gezeurd over reclame. He laas, het lucht niet zoop. Beter om maar te stoppen de reclame uit te testen... Tot over 2 weken. Emily Westdorp FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Een hele Tour... Hovenier Sjors loopt de Vierdaagse van Nijmegen. Dat is geen kleinigheid, in ja nuari beginnen de voorbereidingen al en wordt aangevangen met kilometers in de benen krijgen. Een beetje wandelaar loopt lekker over het strand of een rondje in het bos, nee Sjors loopt met de dochters, heen en weer De Cocksdorp. Ik vond vroeger de vierdaagse van Den Helder al een hele prestatie, vier keer de 15 kilometer in co lonne in uniform af en toe een lied aan heffend, om het moreel wat op te krikken. Maar de echte Vierdaagse is nog eens wat anders. Jemig, het leger zelfs met bepak king! Sjors geniet. Overal staan mensen langs de weg met lekkere dingen, bandjes met hoempapamuziek. "Het is een waar evenement Jozien, een prachtige omge ving, ik zou het geen jaar willen missen." Een prachtig evenement is ook de Texelse triatlon, de combinatie van sporten en verschillende mensen rondom het schit terende Dijkmanshuizenhalen het beste in de sporter boven. Aan boord van schip per Piet wordt iedereen nog getrakteerd op Texelse zeebonkhumor. "Het vloedje loopt nog, jullie zijn er zo". Die kilometer zwemmen valt nog mee, maar wat denk je van al die armen en benen die alle maal de kortste weg willen maken naar het strand. Links en rechts worden flinke tikken uitgedeeld, schieten zwembrillen scheef en gaan flink wat slokken zeewa ter naar binnen. En dan komen de veertig kilometers fietsen en tien hardlopen er nog achteraan! Een hele toer, om dat in vliegende vaart te voltooien, petje af hoor, voor de triatleten, die er vele trainingsuur tjes voor hebben moeten maken. Je moet een echte sportman of -vrouw zijn om dat te verwezenlijken. Er is altijd baas boven baas, de tanige Groningse jongen, die hard heen en weer moest fietsen van en naar school, zet Ne derland daar toch op de kaart! Ongeloof lijk, ik luister op de radio en volg als de drukte het toelaat het journaal. Fietsen in de hoogste zin van het woord. Afzien, buffelen, zweten, zwoegen en bovenal je hersens gebruiken. Iedere dag de vele ki lometers maken ik geef het je te doen. Ik hoop dat ze morgen heelhuids de afda ling van de Alpe d'Huez kunnen maken. Serieus, met 70 km per uur naar beneden roetsen van een hachelijk pad met grind zonder afrastering, tart alle grenzen. Dit gaat niet over blaren in schoenen, spier pijn van het marcheren, wat zeewater bin nenkrijgen, nee dit zijn de toppers van de wereld die de toppen beklimmen van de bergen, en op de toppen van hun kunnen presteren. Ik hoop dat ze heelhuids de Are de Triomphe bereiken, een kaars aan voor Bauke en Lauke en de andere kanjers die de Nederlandse driekleur vertegenwoor digen. Een hele Tour... Jozien TE GOST BEE DE GORTBUKERS' Echt op sien Tessels Ja, 't is weer zó veert. De uutfoêring in 't Tesselse diejelekt, fon de diejelektgroep fon de Historische Vereniging, komt nou olweer foor de dorde keer op de planke. Na eerst on De Burreg, en deerna on De Hoore, komt nou Strend on de beurt. Wee hodde ol wot klarigheid maakt foor 'n stukkie in de Tesselaar. Bliekt nou, benne jullie fon de kront, öóns dingesdag 9 juli ol foor weest. Fiênde wee hillegaar niet er- reg hoor, deer benne wee zellefs horstikke bliêd mee. Maar wee doêne dot oltóós graag ok op èönse eige meniêr, fondeer dut stukkie. Is deer nag ruumtefoor? 't Leek Ina en Nico leuk, 'Echt op sien Tes sels' met Óóstrend Present te doên. Deer- om is 'r met de organisasie fon O.P. sproke. Die foêlde d'r ok wel foor en zó is 't fon de grond komme. D'r is toe in feberewarie 'n proefstukkie opfoêrd foor de organisasie, weer iederiên sien sèèggie over doên kon. Dot pakte goed uut en konne wee on de gang- Om 't in Strend, en hunnie féésie is, leek 't öóns goed om 'r wot mèènse uut wijk O bee te betrekke. Dot is best gaan. De mééste die nou meedoêne, komme uut of rond Strend. Deer benne wee ferskrikkelek bliêd mee ok, netuurlijk. is nou ok aars os aars, d'r doet foor 't eerst 'n hééle femilie on mee. Prachtig toch. Hier komme se: 1 Dank voor de Schapenroosterbokaal jongens! Kunnen jullie mi 1 weer af te doen? en helpen om dat ding 9 Betty Boks, Arie Brans (fon Óóst), Aart van de Brink, Coby en Lodewijk Dros, Jaap en Nico Dros, Gerrit Terwindt en de femilie Trap (Grietje, Martha en Anna). Veerder nag Harry de Graaf, Gelein Jansen, Co van Splunter en Theo Timmer. Dus d'r fóölt weer fon olies te beluus- tere: Onnekdotes, foordrachte, gedichte, ferhale, liedjes en sketsies. Gaan 'r maar skrep foor sitte. Wee neme d'r zó os oltóós, weer de tiêd foor, benne niet fon pion om 't ofte raffele. Gien gejakker, dos nerreges goed foor. In de féésttent on Strend wille wee om hollef drie beginne. Tot de pauze duurt 't 'n uurtje, de pauze zellef 'n hollef uurtje. Do's denk wel nódig ok, osje me kaar in gien tiêde sproke het. De tiêd gaat oltóós horder os je denkt. Deerna komt 't twiêde bedriêf, sal ok zó'n uurtje du ure. 't Sal zeker goed vijf uur weze foor wee on 't end benne. Kom op tiêd, 't sal nag welderes wot drokte geve kenne. Fiênde wee niet erreg, deer doêne wee 't foor. Wee wille ollegaar, zóveul os 't ken, olie mèènse 'n me rakels mooie middag bezorrege. Organisatie 'Echt op sien Tessels' Ina Schrama, Elko Vermeulen, Gerard Kuip Gemeente Het artikel over het gesprek tussen Rob Oomes en een ambtenaar in de krant van 12 juli illustreert de machtsverhoudin gen tussen burger en ambtenaar. Uit het verhaal kan worden opgemaakt dat de familie in kwestie zich fatsoenlijk heeft gedragen en alleen uitleg wenste van de ambtenaar waarom zij al zes jaar op me dewerking moeten wachten. Blijkbaar is het laten bekeuren en opsluiten van bur gers de nieuwste vorm van gemeentelijke dienstverlening. Deze familie had echter kunnen weten dat een termijn van zes jaar voor een simpele bouwvergunning op Texel niet bijzonder lang is, mij zijn termijnen van veertien jaar bekend. Wet telijk staat nu 26 weken voor het afgeven van een bouwvergunning, het Kabinet heeft vorige week besloten de Omge- vingswet in te voeren waarbij 8 weken de maximale termijn is, maar dat geldt na tuurlijk niet voor Texel. Onder de huidige regelgeving kan het natuurlijk ook veel sneller, maar dan moet er iets worden geregeld waarbij de gemeente voordeel kan behalen, regelgeving is dan onder geschikt. De familie kan ook wachten tot Sint-Juttemis of tot de geldverslindende reorganisaties bij de Gemeente vruchten gaan afwerpen. Alternatief is een juridi sche procedure, maar wethouder Visman heeft kortgeleden - in de procedure Isola Bella - laten weten dat uitspraken van de rechtbank er zijn om te negeren. Recent is een rapport verschenen onder het kopje "Wat kosten de regels". Uit dit onderzoek blijkt hoeveel de kosten van een woning in de periode 2033-2013 zijn gestegen als gevolg van onnodige bureau cratie. De uitkomst geeft een stijging van €43.300,- voor een woning va n €250.000,- waarvan de koper het merendeel niet er vaart als 'meer-waarde' (zie het rapport op www.actieagendabouw.nl). Gegeven het feit dat de Raad van State jaren gele den al heeft geoordeeld dat ambtenaren op Texel onnodige regelgeving verzinnen, zal de kostenpost voor Texelaars zeker hoger uitvallen. Wederom kan worden vastgesteld dat deze regenteske overheid zand blijft strooien in de economische motor door inefficiënte regelgeving en ziekmakende dienstverlening. Het zou de Texelse Courant sieren om, als ze het aandurven, een enquête te houden over het vertrouwen van Texelaars in ge meenteraad en bestuurders.De uitkom sten zouden best eens opmerkelijk kun nen zijn en 'bestuurders' aan het denken kunnen zetten hetgeen op zich al winst is. Reken u niet rijk bij de gedachte aan ver anderingen na de verkiezingen van vol gend jaar, er komt niets terecht van loze beloften, zo leert de ervaring. Texels Be lang en Texel2010 zijn intussen aan een lapdance begonnen voor samenwerking om een beslissende stem, het resultaat kan alleen maar desastreus uitpakken. Een oplossing voor een beter bestuur en goede dienstverlening zou een niet partij gebonden bestuurder met een opdracht kunnen zijn. Voor amateurbestuurders en slechte dienstverlening is geen plaats meer in deze snel veranderende tijd. J. Brugemann Dames Softbalteam 'Het Nederlands Dames Softbalteam is Europees Kampioen geworden. In 2014 is het wereldkampioenschap in Nederland en het nationaal damesteam wil zich hier optimaal op voorbereiden. Helaas is de ondersteuning aan het team gehalveerd. Hierdoor is een trainingskamp in Florida komen te vervallen. Via de Nationale Sportweek op Texel kwam ik als wethou der Sport met de bondscoach Craig Mont- vidas in gesprek. Hij toonde zich enthou siast over de mogelijkheden die Texel te bieden heeft. De bondscoach heeft nu be sloten hier te overwinteren.(...) Voor Texel biedt dit mooie kansen.'(Volledige bericht op www.texelsecourant.nl) Wethouder Hennie Huisman Met het ontsluiten van de ijzeren toe gangspoort opende erelid Dros-van Bom mel de nieuwe tennisbanen van Deuce. Dat meldde de Texelse Courant van 19 juli 1983, die vandaag dertig jaar gele den verscheen. Het terrein was nog niet helemaal afgewerkt en de kantine met kleedkamer en douches ontbrak nog. De banen waren gemaakt van kunstgras en de aanleg was voortvarend aangepakt na dat lang was overlegd over de plek waar ze moesten komen. De oude tennisbaan aan de Elemert bleef gewoon in gebruik. Ander nieuws was de aankondiging van een ludieke actie om zand te halen op de Razende Bol om aandacht te vragen voor de kustafslag. Ook worden er opvallend veel verkeersongelukken gemeld, waar van sommige zeer ernstig. Dat had uiter aard ook te maken met de toenemende vakantiedrukte; TESO meldde dat het aantal vreemde auto's de magische grens van 10.000 naderde. Nieuw was ook een welkomstbandje aan boord van de veer boot, waar bezoekers in verschillende ta len werden gewezen op de verschillende vermakelijkheden op het eiland. De raads commissie voor Financieel, Economisch en Technisch beleid stelde ƒ50.000,- be schikbaar voor Texelpromotie en een van de onderdelen van de Hoornder Donder dag zou een 'nieuwe-beroepenmarkt' moeten worden. SCHADE BIJ BOTSING kantoor De Cocksdorp VVV service bij particulier? uBLLGBuOU OnderdrieKop 'In hoeveel commissies zit jij?' Een vraag van een dorpsgenoot die zelf tot over zijn oren in de organisatie zit van Oosterend Present. Menigmaal deed ik al verslag van dit dorpsfeest, nu we er wonen ben ik er voor het eerst zelf onderdeel van. Voor ik het wist zat ik in de straatcommissie van de Kotterstraat, had ik zelfs een hoofd rol in het historisch spel en stond ik met buurtgenoten te klussen in de schuur van Bram van Dijk voor het straatthema. Een mooie manier om je buren beter te leren kennen. 'Moet het beuren?', vroeg een passant toen ik de heg aan het snoeien was. Ik ben niet de enige, het hele dorp is druk. Er wordt geschilderd, gestuct, ge schoffeld, gefatsoeneerd, kortom: Ooste rend ziet er weer tiptop uit. 'Een dorp vol verhalen', is het thema. Elke straat zijn eigen verhaal. Gelukkig woont bij ons to neelschrijver Aris Bremer op de buurt, die voor "t end', zoals de Oosterenders het hier noemen, een bijzonder verhaal heeft opgediept. Maandagavond was het repe teren geblazen, woensdag weer, nog net tijd om dinsdag te klussen, nu nog een bord op het huis en in de tuin een voor stelling maken. Komt dat zien! Gerard Timmerman Vorige stelling: Is het een goed plan als Texel 2010 en Texels Belang samen de verkiezingen in gaan? aantal stemmen: 240 Nieuwe stelling: Heeft u - zoals gesteld in bovenstaande ingezonden brief - nog vertrouwen in ge meenteraad en bestuurders?

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 9