2 EERST 'Op hoogtijdagen liepen hier 150 werknemers' Nieuwe huizen ruim van opzet Schuurtje Schoudieck brandt af Iongezouten www.texelsecourant.nl DINSDAG 23 JULI 2013 NIEUWE VAKANTIEHUIZEN SLUFTERVALLEI IN GEBRUIK GENOMEN Gasten die net in de nieuwe huisjes hadden gezeten, zwaaiden bij hun vertrek uitbun dig toen ze hem zagen. Het verblijf was ze goed bevallen, zegt general-manager Dick Jansen van Landal Sluftervallei trots.'Volgend jaar komen ze graag weer terug.' Noem het gerust een dorpje dat het af gelopen half jaar op het vakantiepark nabij De Cocksdorp is verrezen. Liefst 63 vakantiehuizen, variërend van 4 tot 12-persoons, liet de Sluftervallei bouwen op het gedeelte waar eerst de camping zat. Langs de Krimweg liet de Sluftervallei twee grote 24-persoons vakantiehuizen bouwen. De 63 huizen op het voormalig cam pingterrein zijn twee weken geleden in gebruik genomen en hebben, mede dankzij het mooie weer, meteen al nage noeg volgezeten. De reserveringen voor de komende maanden lopen ook goed. De twee 24-persoonshuizen worden ko mende vrijdag voor het eerst door gasten gebruikt. Volgens Jansen kon het park rekenen op de kritiek 'dat er kampeerplaatsen verlo ren gaan', maar staat daar nu jaarronde accommodatie tegenover. 'Dat betekent dat er in juli en augustus iets minder mensen op het park zullen zijn omdat je kampeerders mist, maar in de andere maanden zul je hier straks meer mensen zien en die doen allemaal hun bestedin gen op het eiland.' Sluftervallei, dat naast de nieuwbouw over 251 huisjes en 16 chalets beschikt, heeft een capaciteit van zo'n 1600 gasten. Er zijn 150 kampeerplaatsen ingeleverd voor de nieuwe vakantiehuizen, waar door het aantal slaapplaatsen gelijk is ge bleven. De duincamping achter het park (met 57 staplaatsen) is gemoderniseerd, waardoor elke plek water en stroom heeft. Ook is het terrein aangesloten op de riolering. De nieuwe huizen werden gebouwd door Van Wijnen, de vaste aannemer van Landal. Tatenhove uit Oudeschild en IBS?Oele/Schoo uit Den Burg waren on deraannemers, evenals een aantal Texelse zzp'ers. Jansen looft hun inzet en betrok kenheid. 'Op hoogtijdagen liep hier soms 150 werknemers rond en er hing een goe de sfeer.' De huizen zijn, op één na, inmiddels al lemaal verkocht aan particulieren en dat is volgens Jansen binnen de planning. De kosten varieërden van 2,5 tot 7 ton. De verhuur is in handen van Landal. De eigenaren krijgen de komende tien jaar een vast rendement van 5 procent en in de vijftien jaar die volgen komt er één pro cent bij. 'Voor de meeste kopers is dit een investering voor de oudedagsvoorziening. Als je het geld bij een bank zet, levert het momenteel minder op.' De Sluftervallei kan buigen opeen stabiel bezoekersaantal. In 2012 kende het park net als voorgaande jaren een bezettings graad van 80 procent op jaarbasis. Dat percentage is volgens Jansen dit voorjaar omlaag gegaan als gevolg van de bouw werkzaamheden, het niet beschikbaar zijn van een deel van de huisjes (onder houd) en het weer. Hij verwacht de ko mende tijd weer een toename. Jansen verwacht door de nieuwbouw een groei in de werkgelegenheid. 'Dat zal vooral in de housekeeping zijn, maar ook in het onderhoud en op andere plekken op het park.' De Sluftervallei telt 47 fte en biedt daarmee werk aan zo'n 65 mensen. De Sluftervallei is momenteel bezig met de ontwikkeling van plannen om de 251 huisjes, gebouwd in de jaren negentig, aan de binnenkant te gaan renoveren. Licht, ruim en aangenaam. Drie begrip pen die van toepassing zijn op de nieuwe vakantiehuizen die bij de Sluftervallei zijn gebouwd. De huizen zijn lekker ruim van binnen. De entrees zijn breed en opvallend zijn ook de grote overlopen op de bovenverdie pingen. Gene ral-manager Dick Jansen: 'Op papier vond ik sommige zaken er wel erg groot uitzien, maar ik ben blij met het eindresultaat.' De huizen zijn ontworpen door architect Jan van Tellingen uit Zeist. De vormen zijn gebaseerd op schapenboeten, duinboer derijen en stolpen. De huizen werden in voorbewerkte delen vanaf de overkant aangevoerd en ter plekke afgewerkt met onder meer gemetseld steen, onder houdsvrij materiaal en riet op een groot deel van de daken. Jansen: 'Er zijn zo'n 650 vrachtwagens aan te pas gekomen om alle delen aan te voeren. En daarna nog eens eenzelfde hoeveelheid vracht wagens voor de rest van alle materialen en de inventaris.' De nieuwbouw bestaat uit vijf 4-persoon shuisjes, vijftien 6-persoonshuizen, vijf entwintig 8-persoonshuizen, tien 10-per- soonshuizen en acht 12-persoonshuizen. Daarnaast zijn er de twee grote vakantie huizen van elk 24 personen. Jansen: 'Die zijn er voor bijvoorbeeld opa's en oma's die een familiereünie houden of vrien dengroepen.' Bij de andere grote vakantiehuizen heeft ook het idee meegespeeld dat er drie generaties hun intrek kunnen nemen voor vakantie. De grotere huizen hebben meerdere badkamers en een slaapkamer op de begane grond waar opa's en oma's terecht kunnen. Er zit duurzame klimaatbeheersing in de huizen. Jansen: 'Als een thermostaat acht uur lang geen beweging heeft waargeno men, gaat de temperatuur automatisch naar zestien graden. We kunnen, als we willen, de thermostaten ook vanaf de re ceptie regelen.' De nieuwe huizen zijn gebouwd op ver schillende hoogten, zodat het nieuwe deel eruit ziet als de rest van het park in het duingebied. Er lopen een paar wadi's tussen de huizen voor de afvoer van water en op verschillende plekken zijn duintjes met helmgras aangelegd. 'Dan kunnen mensen ook beschut buiten op hun terras zitten.' 'Pak Kikkertstraat aan' De Kikkertstraat in De Cocksdorp verdient het een keer opgeknapt te worden. Dat stelt general-manager Dick Jansen van Landal Sluftervallei. De straat staat al jaren bij de gemeente op de investerings lijst om gerenoveerd te worden, maar raad en college hebben tot nu toe geen lichten op groen gezet. Het college is er al wel langere tijd mee bezig om, onder meer via de provincie, aan voldoende geld te komen. Volgens Jansen is een opgeknapte Kik kertstraat in het belang van het toerisme in de noordkop. Eierland en De Cocksdorp hebben met de aanwezigheid van onder meer De Krim, de Sluftervallei en de vier parken aan de Zanddijk (Slufteroord, Sluf terduin, Slufterhoek en Tamarisk) onge veer een kwart van de slaapplaatsen op het eiland. Jansen: 'We hebben elkaar allemaal nodig om het hier voor elkaar te hebben. Zon der de omgeving hier zou de Sluftervallei ook enkel een park in de duinen zijn. Het is dus in ieders belang in de noordkop dat de Kikkertstraat er ook weer goed uitziet.' Volgens Jansen is het prettig dat Eier land veel ondernemers heeft die voor uit kijken en de nek uitsteken. 'Kijk naar Hooyschuur die investeert in een nieuwe supermarkt of de mensen die plannen hebben om meer met water in De Cocks dorp te gaan doen.' Stroomstoring Huishoudens in De Cocksdorp, Oosterend en De Waal hebben zaterdagochtend tij delijk zonder stroom gezeten. Door een storing in het net viel rond half elf bij circa negenhonderd afnemers de elektriciteit uit. Aan het begin van de middag hadden de meeste huishoudens weer stroom. Netbeheerder Liander moest voor het herstel onder meer een monteur van de overkant erbij halen en volgens een woordvoerder duurde het even voordat de monteur op het eiland was, omdat hij op de boot moest wachten. Opruimacties strand Alle negen Noord-Hollandse PvdA-afde- lingen die grenzen aan de Noordzeekust doen mee met de grootschalige strand- opruimactie op zondag 1 september. PvdA' ers van Texel, uit Schagen, Hollands Kroon, Den Helder, Zandvoort, Castricum, Heemskerk, Bloemendaal en Velsen zul len op 1 september, gewapend met vuil niszak en plasticprikker, de Noord-Hol landse stranden afgaan om plastic afval op te ruimen. Statenlid en initiatiefne mer Gohdar Massom: 'Het is de bedoe ling dat de stranden in Noord-Holland op 1 september roodgekleurd zijn. Hiermee wil de PvdA aandacht vragen voor het plastic afvalprobleem op onze stranden.' De brandweer is vrijdagmiddag in actie gekomen voor een brand aan de Schou dieck. Een schuurtje ging in vlammen op. De brandweer moest dit weekend meer dere keren in actie komen. De brandweer was er snel bij om het vuur te bestrijden. Het vuur ontwikkelde zich snel, binnen de kortste keren sloegen de vlammen hoog uit het dak en was duide lijk dat de blokhut niet meer was te red den. De brandweerlieden wisten te voor komen dat het vuur zou overslaan naar andere objecten. Van het schuurtje bleef weinig over en een deel van de schut ting verbrandde. De brandweer was ter plaatse met een tankautospuit. Er werd melding van gemaakt dat er mogelijk een gasfles in het schuurtje zou staan, maar die werd niet aangetroffen Droger Maandag om 1.00 uur ging de brandweer opnieuw op pad, na een melding in de Parnassiastraat in De Koog. De brandweer was met een tankauto spuit en een hoogwerker ter plaatse. Het bleek te gaan om een in brand geraakte wasdroger. Het vuur was snel gedoofd. Stenen Koortsachtige vergadering ten Gemeen tehuize. Het enige agendapunt is het logo voor het TexelVignet 2014. Alhoe wel, het enige punt, je moet natuurlijk wel drie uur kunnen declareren. Dus ziet de agenda er als volgt uit: Opening; Me dedelingen; Verslag vorige vergadering: a) inhoudelijk, b) naar aanleiding van. Dan volgen de Ingekomen Stukken; Texel Vignet 2014; Wat verder ter tafel komt; Datum volgende vergadering; Rondvraag; Sluiting. Ik zei het al: één agendapunt. Na achtereenvolgens de reiger en de dolfijn, wordt nu - in het kader van de bedreigde diersoorten - voorgesteld een garnaal op het logo te zetten. Tegenstanders werpen op dat een garnaal een negatief imago heeft en doet denken aan drugs. Immers: 'Stoont als een garnaal', Van Kooten en De Bie, 1975. Anderen oreren dat niet zozeer de garnaal zélf een bedreigde diersoort is, alswel degenen die ze van gen. Die zien dus liever een visser op het logo. Uiteindelijk wordt gekozen voor een huis. Een huis, van steen. Als uiting van een bedreiging. Voor alles en iedereen die het beste met Texel voorheeft. Texel, dat langzamerhand zucht onder de druk van funderingen die ongefundeerd uit de grond worden gestampt. Overal wordt gebouwd, verbouwd, uitgebreid, inge speeld op de toerist die uiteindelijk een deurtje verder gaat. Zelfs de meest een voudige bed breakfast doet mee. Want om van vijf naar zes bedden te komen, moet de bezemkast verbouwd worden. Verder wordt - als gevolg van slepende af faires - naar hartenlust, onder het mom van een economisch vooruitziende blik, gewerkt aan de totstandkoming van spooksteden. Waar veertig weken per jaar geen barst te beleven valt. Campings met tenten, u weet wel, die dingen waar je haringen (geen echte) voor nodig hebt, verdwijnen wegens vermeende weersaf- hankelijk-onzekere factoren. Daar komen dus recreatiehuizen voor terug. Van steen. Daar is van de winter geen konijn meerte bekennen. Laat staan een hond. Vroeger werd kamperen omschreven als het hele jaar kromliggen om twee weken krom te kunnen liggen. Nu moet je het hele jaar sparen om één week in een stenen huis te zitten met allerlei toeters en bellen. Waar je een week nodig hebt om alle ge bruiksaanwijzingen te lezen. Waarna je er vervolgens achter komt, dat je er niks aan hebt. En intussen moet de jeugd achteraan sluiten in de rij wachtenden bij Woontij. Als nummer duizend-zoveel. Heb ik nu te veel garnalen gegeten? Is An nie aan het hallucineren? Voorlopig is de volgende cursus Creatief Texels Handje- klappen weer volgeboekt. Annie@texelsecourant.nl De brand aan de Schoudieck ging gepaard met hoge vlamt

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2