in Eierland Autocrossers treffen zonovergoten crossbaan SPORT Veel publiek langs de dijk van de crossbaar www.texelsecourant.nl DINSDAG 23 JULI 2013 Trots wordt hij door zijn teamgenoten naar voren geschoven. Jeffrey de Ridder is tien jaar oud, maar hij loopt tijdens de autocross al lekker mee om te leren hoe aan een auto te sleutelen. 'Ik heb de motorkap vervangen en ik mocht de benzine bijvullen', ver telt Jeffrey, terwijl hij belangstellend meekijkt hoe een teamgenoot een stukje plaat wegsnijdt van de auto van Dennis Koster (rodeo). 'Volgende keer ben ik graag weer van de partij.' Het zijn van die kleine juweeltjes die je treft tijdens een ronde door de pits naast het crossterrein. Op tal van plekken wordt met passie gesleu teld aan de wagens en lijken de races op het crossterrein soms bijna bijzaak te zijn. De een is druk bezig de wagen letterlijk bij elkaar te hou den, d ander probeert de wagen in perfecte staat te houden. Zo staat Fred Hink (Formule 1) in de pits met een gieter en een natte handdoek de rechterachterband van zijn stockcar te koelen. 'Die band moet bij dit weer zo koud mogelijk zijn. Koelen dus.' In de pits wordt ook goed duide lijk dat de autocross voor een hoopTexelaars een liefhebberij iswaartijd in wordt gestoken. Bij de Formule 1, waaraan deze cross ook coureurs van de overkant meededen, tonen de diverse caravanbussen dat crossen voor sommigen ook welhaast een manier van leven is. Gedeukte en gebutste i de rodeo-klasse. Onderhoud aan de wagen Yvar Pool. Roy Maessen is speciaal voor de cross uit Venray naar Texel gekomen. 'We maken er een paar daagjes weg van.' Maessen gaat tijdens de voor rondes moeiteloos door naar de finale en heeft daarin uitzicht op een eindoverwinning, totdat hij door een concurrent in de muur wordt ge parkeerd. Het leidt tot de nuchtere reactie 'dat het erbij hoort'. Maes sen laat in ieder geval zijn weekendje Texel niet bederven. De baan is volgens Maessen in een prima conditie.'Hij wordt tussen de wedstrijden door telkens goed gesproeid, dus je hebt tijdens het rijden nagenoeg geen last van het stof.' De baan biedt daardoor ruimte voor hoge snelhe den en zo nu en dan is het piepen van de banden te horen op de harde klei. De geur van het rubber van de banden is regel matig te ruiken. Het aantal ongelukken valt zondag mee al gaat zo nu en dan een auto over de kop. Zo zien bijvoorbeeld Ralph van den Brink, Peter Betsema, Ruben de Jong en Lisanne Amsing het crossterrein opeens vanuit een geheel ander perspectief. Spannend is het ook a Is in de finale van de For mule 1 Gert Jan Klok en Sjaak Kentie hard tegen elkaar in de muur bot sen. De klap is zo hard dat de achteras van de wagen van Klok afbreekt. Al snel gaan de duimen omhoog en is duidelijk dat de coureurs het er goed vanaf brengen. De finale van de rodeo mag het spectaculairst wor den genoemd. Joost Broekman, Barend Terpstra, Jeffrey de Smidt en Ba rt van de Star starten vanaf kop, maar uiteindelijk zijn het Ricardo de Wit, Giel Koorn en Robin Wijtten die de eerste drie plaatsen pakken. Terpstra, die lange tijd aan kop rijdt, wordt vierde. De finale kent twee herstarts en bij de laatste daarvan grijpt De Wit zijn kans. In de4-cillinderklasse gaat de overwinning naar de stabiel rijdende Bert Uitgeest. Erik Witte en Sander Vermeulen worden tweede en derde. Vermeulen maakt tijdens de finale nog even een rare manoeuvre, maar houdt toch grip op de wagen. Ruud Betsema toont zijn klasse bij de ju nioren. Een paar ronden moet hij Danny van der Stap voor zich dulden, maar daarna neemt Betsema tot aan de finish de koppositie in handen. Achter zich Kenny de Smidt en Van der Stap die derde wordt. De For mule 1 en Formule 2 (nieuw dit jaar) worden gewonnen door rijders van de overkant. Beste Texelaars in de Formule 1 zijn Pablo Brandenburg (zesde), Siem Pieter du Porto (tiende) en Sandor Mantje (elfde). Jack Tes- selaar is winnaar. Brandenburg wint later nog wel de Grand National in de Formule 1; dat is een wedstrijd aan het eind voor wie nog zin heeft. In de Formule 2-klasse doen geen Texelaars mee. Presentator Marco van Sambeek, die samen met broer Robin de cross verslaat, omschrijft die klasse als 'mierennestcross' omdat je vrijwel overal op de baan auto's ziet rijden. Het is echter, net als bij de andere klassen, leuk om naar te kijken. De volgende autocross is op zondag 18 augustus.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5