n© Lofzang aan Texel 8 TEXBJVGBM3A.nl TESO CULTUUR Oosterend maakt zich op voor feesten ZON, MAAN, HOOG WATER Verwachte tijden van hoogwater ter rede v« DINSDAG 23 JULI: Din. 23 juli 09.34 en 22.25 Wo. 24 juli 10.46 en 23.26 Do. 25 juli 11.25 en 23.55 11:00: Braderie in De Koog. Diverse gratis Vr. 26 juli 12.17 attracties voor de kinderen en straatar tiesten. Aan het strand is het ongeveer een uur eerdei 14:00 Het kleine oude historische kerkje hoogwater. is iedere dinsdag geopend van 14.00- 17.00 uur. Vrijwilligers zijn aanwezig om Zon Op Onder uitleg te geven. Din. 23 juli 5.45 en 21.49 uur Woe. 24 ju li 5.46 en 21.47 uur 14:00 Dinsdagmarkt in het Maartenhuis Don. 25 juli 5.48 en 21.46 uur. en lunchroom de Windroos. Vrijdag 26 juli 5.49 en 21.44 uur. 19:00 Van 19.00 tot 20.30 uur is er inloop Tabletcafé in de bibliotheek. Bezoekers nemen hun eigen tablet of smartphone mee en wisselen onderling tips en trucs 19.30: Om 19.30 uur begint bij paal 9 een vliegeravond. Dit gebeurt in samenwer king met Vliegerhuis Texel. Deelname is gratis. 20:15 De Raad voor het Zomerwerk or ganiseert in de RK kerk, Den Burg het 7e concert met Maarten Elzinga en Arthur Kerklaan-trompet en David Jansen- orgel. Entree gratis met collecte. WOENSDAG 24 JULI: 10:30Texels Welzijn is het aanspreekpunt voor inwoners bij vragen op gebied van Maatschappelijke ondersteuning, Welzijn en WMO. Wekelijks vast inloopspreekuur in ieder dorpshuis. 11:00 Powerkiten de vlieger clinic! Met kites tot wel 5m2l. 2 uur spektakel op het strand bij paal 9.0222-317889, Om 11:00 en 14:00 uur. €17,50 p.p. 11.00: Zomermarkt in Den Burg, met di verse kramen, Texelse producten, eten, drinken en ander vermaak. 11:00 Zoek de uitgang van het maisdool- hof. Geopend vanaf 11.00 tot 18.00 uur; laatste entrée om 17.00 uur. Kind 3,-, volwassene 4,-, familiekaart 12,-. 15.00: Wethouder Hennie Huisman opent het pannaveld in Oosterend. 19.00: Eerste opvoering Historisch Spel 'Opstand in Oosterend' op het feestter rein van Oosterend Present aan de Ko ningsweg. Om 21.00 uur begint een reü- 20:00 Bos en Duin Zomercross een hard loopwedstrijd in de Dennen over 1,2,4 en 8 km. Elke zondagochtend. DONDERDAG 25 JULI: 11.00 uur: Landbouwdag in Den Hoorn. Met tentoonstellingen, concours hippi- que, keuringen, mechanisatie, markt met veel aandacht voor hetTexels produkt. De hedendaagse landbouw wordt in allerlei facetten getoond. 11.30: Officiële opening Oosterend Pre sent, om 13.00 uur begint de gezamen lijke maaltijd, en om 19.00 uur de tweede opvoering van het Historisch Spel. Aan sluitend is in de feesttent een muziek avond Texelse bandjes. 12:00 In de Kikkertstraat in De Cocksdorp wordt van 12.00 tot 19.00 uur de Dur- permarkt gehouden. Met allerlei soorten kraampjes, eten, drinken en amusement. VRIJDAG 26 JULI 9.30 uur. De hele dag en avond zijn er ac tiviteiten in Oosterend Present. Om 12.30 uur begint de zitmaaierrace, om 14.00 uur het straattheater (tent), 16.00 uur zit- maaierrace, 20.00 uur Frisfeest en 21.00 uur muziekavond met Texelse DJ's. 10:00 Op La agwa aider weg 37 in De Waal in het atelier TexelKunst van de Texelse kunstenares Angelina Stiehl met o.a. fo to's, schilderijen, strandpalen. Gratis en tree. 13:00 Om 13.00 en 15.00 uur is er een presentatie bij het potvisskelet-in-aan- bouw in Ecomare. Over het aanspoelen, het leven van een potvis en de amber die in zijn darmen werd gevonden. In verband met te verwachten drukte zet TESO vrijdag, zaterdag, zondag en maandag de tweede boot in. Vrijdag van 9.30 tot 16.00, zaterdag van 8.30 tot 15.00, zondag van 14.30 tot 20.00 en maandag van 9.30 tot 16.00. Reizigers moeten op piektijden rekening houden met een half uur tot hooguit een uur wachttijd. Meer informatie via 0222-369600, info@teso.nl ofwww.teso.nl. OUD PAPIER In verband met de vakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op in Den Burg. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhardlaan. TEXELSE jjCOURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag UITGAVE Mediabureau Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg REDACTIE Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Jeroen van Hattum Pip Barnard Telefoon 0222-36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl AANLEVEREN KOPIJ Sportverslagen: lengte circa 380,180 of 90 woor den. Andere verslagen en aankondigingen: 320, 160 of 80 woorden. Evt. met foto. Ingezonden brieven: maximale lengte 450 woorden. Kopij opsturen naar: redactie@texelsecourant.nl. ADVERTENTIES EN ABONNEMENTEN Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222-36 26 00 Telefax 0222 - 314111 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedin gen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertentiewezen van de Stichting ROTA, ge vestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam onder nummer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. ABONNEMENTSPRIJZEN 2013 Per half jaar €48,80 €47,05 (automatisch) Per jaar €95,75 93,35 (automatisch) Extra kosten verzending per post €7,50 per jaar. Bij verzending naar het buitenland zijn porto kosten verschuldigd. BEËINDIGING ABONNEMENT Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. www.texelsecourant.nl Volg ons op facebook en twitter. Nieuwe CD 'Gone to the Beach' www.texelsecourant.nl DINSDAG 23 JU LI 2013 'Eiland waar ik zoveel van houd', het is zomaar één van de zinnen uit het openingslied van Tessel, de nieuwe cd van Gone to the beach. Zondag presenteerde de band het nieuwe album bij restaurant No Nonsens in De Koog. De Texelse formatie begint de presenta tie met een uurtje vol vertrouwde covers van onder andere Acda en de Munnik, Kane en The Eagles. Na het openings- blok is het grote moment dan eindelijk aangebroken. Het eerste exemplaar van Tessel wordt overhandigd aan burge meester Giskes, die benadrukt hoe leuk ze het vindt dat de cd juist in haar woon plaats wordt gepresenteerd. Na het offi ciële moment brengt Gone to the Beach het volledige album ten gehore. In zeven nummers uit de band haar liefde voor Texel. Het openingsnummer Tessel kan omschreven worden als een Texelse ver sie van Brabant van Guus Meeuwis: een tikkie zoetsappig, maar het luistert wel lekker weg. Het toegestroomde publiek geniet duidelijk van de muziek. Vrolijke nummers als Naakt en Wind worden af gewisseld met gevoelige sounds. Zo is er het nummer Afscheid dat gitarist Rob de Jong schreef op dag dat hij een dierbare verloor. Verder passeren typisch eilandse taferelen als de jutter, vuurtoren Eierland en het strand de revue. Het is welkome afwisseling op de covers die de band tra ditioneel speelt. Ondanks de tergende hitte was het goed vertoeven op het ter ras in de badplaats. De band stond op gesteld in de schaduw, terwijl de gasten beschutting zochten op de loungebanken onder de parasols. Er ontstond een tro pisch sfeertje met Gone to the Beach als achtergrondmuziek. Dat de band er zin in heeft blijkt wel. Want nadat de nieuwe cd volledig gespeeld is, gaat de band ge woon door met het spelen van 'het betere jatwerk. 'Het is toch ook heerlijk om zo te spelen. Het is normaal iets drukker wan neer we spelen, maar veel mensen zitten denk ik op het strand', zo vertelt De Jong. Ondanks dat de gitarist meer drukte ge wend is zit het terras van No Nonsens goed vol. En gedurende het optreden blij ven steeds meer voorbijgangers hangen. Op sommige plaatsen wordt voorzichtig gedanst en het publiek begint steeds en thousiaster mee te zingen en te klappen. Het concert kan als een succes worden gezien en het nieuwe album neemt zeker zijn plaatsje in in de Texelse muziek. Het album is een aanrader voor iedereen die van Texel houdt. De gevoelens voor het eiland zijn op een uitstekende wijze op de cd vastgelegd. Wie de muziek eens met eigen oren wil horen kan vandaag terecht in Café De Jut ter in de Dorpsstraat in De Koog waar de band in de avond zal optreden. Ook hier zal een mix van eigen werk en covers op het programma staan. Met het onthullen van het naambord opende voorzitter Marian Merkelbach van de stichting Oosterend Present zon dagmiddag het Peperhof, het door de aanwonenden opgeknapte pleintje voor de voormalige gereformeerde kerk in Oosterend. Het was de bewoners van de straat al langere tijd een doorn in het oog dat het pleintje (waarvoorheen het Kerkelijk Cen trum stond) er zo verwaarloosd bij lag en het komend Oosterend Present was een mooie reden het aan te pakken. 'Maar het is zeker niet de bedoeling dat we het na het feest weer afbreken. Wat ons betreft blijft het zo', zei straatcommissaris Jan Bloem. Dat was ook de mening van de andere aanwezigen, die in het Peperhof een aanwinst voor de straat zagen. Het opknappen werd geheel in eigen beheer uitgevoerd, van het leggen van de 2100 tegels tot het schilderen van het naam bord. Na de opening verplaatste een groot deel van de aanwezigen zich naar de Maar tenskerk, waar zondagavond het pro ject 'Door het oog van de naald' van het Oosterender breicafé werd onthuld. In zeven taferelen wordt daarin het verhaal uitgebeeld van de TX49, die in november 1938 over de kop sloeg. Alle vier opvaren den bleven daarbij ongedeerd. De zeven doeken - van een vierkante meter groot - zijn de komende weken te zien in de Maartenskerk. Tijdens de korte plechtig heid werd het verhaal verteld door enkele nabestaanden van de opvarenden van de TX49. De muziek werd verzorgd dor De Zingende Zeeman onder leiding van Rinus Kuiper, die van de gelegenheid gebruik maakte zijn feestlied voor 2013 te presen teren, dat door alle aanwezigen uit volle borst werd meegezongen. Pastor Brigitha verlaat Texel Pastoor Franklin Brigitha gaat het eiland verlaten. Dat meldt het bestuur van de RK parochie Texel. Brigitha en pastoor Mar- celo Salao Rocha verlaten de parochies in de regio De Noordkop. Pastoor Brigitha is zeven jaar verbonden aan de parochie Noordkop. Na het ver trek van pastor Moltzer in 2010 was hij de eerst verantwoordelijke priester in de parochie Texel. Per 1 oktober 2011 werd hij officieel benoemd tot pastor van de RK parochie Texel. Brigitha en Rocha krijgen per 1 september een benoeming van de bisschop in de nieuwe parochie/regio in het bisdom. Brigitha in de regio Alkmaar, Rocha in Purmerend. Per dezelfde datum benoemt de bisschop twee nieuwe priesters in de parochies van de regio Noordkop. Ivan Garcia Fer- man wordt benoemd tot regiopastoor en Szymon Olgrzymek (zeg Sjiemon Olgrsie- mek) krijgt de functie van regiokapelaan. Ferman is momentee pastoor in de pa rochie Uitgeest. Hij is 38 jaar, komt oor spronkelijk uit Hondura (Midden-Ame- rika), is priester sinds 2006 en heeft de afgelopen zes jaar gewerkt in Uitgeest en omgeving. Kapelaan Olgrzymek werkte de afgelopen twee jaar in het buitenland. Hij is 32 jaar, komt oorspronkelijk uit Po len, is priester sinds 2008 en werkte de afgelopen jaren onder meer als stagiair i nde Petrus en Paulus parochie van Den Helder. 'Wij zijn pastoor Franklin dankbaar voor wat hij voor onze parochie heeft gedaan in de korte periode dat hij onze pastoor mocht zijn', meldt het bestuur. 'Hij heeft zijn motto "De kerk moet naar buiten tre den' ook in onze parochie getracht uit te dragen.' Tijdens de eucharistieviering op 18 au gustus, de laatste zondag van de zomer vakantie, zal Brigitha voor de laatste keer voorgaan. De viering in de H. Johannes de Doper kerk van Den Burg begint om 10.30 uur. De gezamenlijke koren zullen deze viering opluisteren. In verband hiermee komt de eucharistieviering in Oosterend te vervallen. Na afloop kan onder genot van een kopje koffie afscheid worden ge nomen van de pastoor. 'Hij draagt Texel in zijn hart en weet met name Texelse producten te waarderen.' Parochianen worden opgeroepen Texelse recepten te verzamelen, zodat daar een receptenboek van kan worden samengesteld. Zilt proefbedrijf houdt open dag Het Zilt Proefbedrijf houdt zaterdagmid dag 27 juli vanaf 13.00 uur open dag. Texelaar en toerist zijn welkom bij De Boet, Hoornderweg 42, Den Hoorn. Van 13.00 tot 14.00 uur kan worden ge proefd van de nieuwe oogst van zilte aardappel. Daarbij komt een salade van zilte gewassen zoals zeevenkel, ijskruid, zilte rucola, zeekraal en zelfs een zilte sla. Het moto is 'op is op'. Van 14.00 tot 16.00 uur zijn er excursies op de proefvelden bij De Boet en bij De Petten. Deelnemers krijgen een toelich ting op de zilte proeven van het Zilt Proef bedrijf. Daar wordt gezocht naar nieuwe groenten, maar ook naar zouttolerante varianten van gangbare landbouwgewas sen. 'De toenemende verzilting in Neder land en elders in de wereld daagt ons uit om met alternatieve teelten te komen', meldt Rikus Kieft. Het Zilt Proefbedrijf ontwikkelt nieuwe teelten voor voedselproductie voor gebie den die anders onbruikbaar worden of al zijn. Meer informatie op de websites zilt- proefbedrijf.nl en ziltperspectief.nl. Marleen Tromp uit Den Burg is geslaagd voor haar Bachelor Oefentherapie Cesar in Utrecht. Ze is nu werkzaam als waar neemster in een oefentherapiepraktijk in Zeist.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 8