Hitte trekt toeristen eindelijk naar Texel 2 EERST Luchtmacht van Estland op Texel www.texelsecourant.nl VRIJDAG 26 JULI 2013 JONGERENCAMPING LIFT NIET MEE OP SUCCES, EINDE DREIGT Het heeft even geduurd, maar de afgelopen weken was de zomer dan eindelijk daar. Navorst begin juni, stegen de temperaturen deze week op sommige plaatsen zelfs tot boven de 30 graden. Maar leidt dit ook tot meer toeristen? Bij Stichting Texelcampings is men maar wat blij met het mooie weer. 'De laatste weken zien we dat het eindelijk aantrekt. We zitten nu zelfs een paar procent ho ger qua bezoekersaantallen dan vorig jaar rond deze tijd, maar dat komt puur door de laatste week.Normaal komen de gasten met een vaste standplaats al rond Pasen, om daarna te blijven. Nu vertrok ken ze weer, omdat de caravans simpel weg niet warm te stoken waren. Inmid dels is er op de verschillende campings geen plaats meer voor caravans en grote tenten', vertelt directeur Harry Mathij- sen. Waar de berichten over het aantal toestromende toeristen dus positief zijn, blijken het wederom zware tijden voor Jongerencamping Kogerstrand, sterker nog: het einde dreigt. 'We hebben op dit moment minder dan driehonderd jonge ren op de camping. Er is minder vakan tiewerk en voor €300,- zit je in Bulgarije of Spanje en heb je gegarandeerd goed weer', vervolgt Matthijssen. Een andere belangrijke reden is het verhogen van de drankleeftijd. Dit kan in de ogen van de campingdirecteur de doodsteek worden. 'Jongeren mogen de camping op vanaf 15 jaar. Alleen mogen die jongens de horeca niet in en moeten ze zich dus zelf maar vermaken. Als die leeftijd straks naar 18 gaat houd ik mijn hart vast. Dan wordt het heel lastig de jongerencamping te behouden, maar gelukkig doen de andere campings het allemaal wel goed.'Toch wil Mathijsen ook niet te vroeg juichen. 'Als het ineens slecht weer wordt, stroomt de camping net zo snel weer leeg. Grote drukte is er ook op De Krim, waar momenteel zo'n 5000 gasten verblijven. Er wordt volop gebruik gemaakt van de centrale voorzieningen, vooral het zwem bad is populair en op de trap van de glij baan heeft zich een rij gevormd. Daar naast is er veel animo voor KlimparkTexel dat Morten Eschweiler vorig jaar opende op De Krim. Hoog boven het maaiveld wordt volop geklauterd. De gasten ver maken zich ook met allerlei andere attrac ties op het park, zoals het fraaie paviljoen dat een paar weken geleden is neergezet. 'Het is heerlijk hier, alles is er', vertelt een vader uit Oostzaan, wiens zoontje zich in het zwembad vermaakt. Rijwielverhuur Veerhaven Texel op 't Horntje moet het met name hebben van dagjesmensen. Gemiddeld verhuren ze 400 tot 500 fietsen per dag. 'Afgelopen zondag was echt een topdag. Toen heb ben we wel 800 fietsen verhuurd. Sowie so was de maand juli beter dan die van vorig jaar. Dat is natuurlijk goed nieuws. Wij hebben bijna alleen maar dagjesmen sen die direct vanaf de boot een fiets ko men huren', vertelt eigenaar Harry Bonne. Ook bij Café Restaurant Sjans in De Koog is het goed vertoeven. De tafels zitten vol en de sfeer is gezellig. 'Ik mag niet klagen, maar ik denk dat niemand dit mag op dit moment', vertelt Arnold 'Kets' Kaercher. 'De weekenden zijn enorm druk en het is nu iets drukker dan vorig jaar denk ik. Al merkt iedereen nog steeds dat het cri sis is. We zullen zien wat er volgend jaar gebeurt, wanneer de alcohol leeftijd om hoog gaat. Maar het belangrijkste is dat het nu drukker in De Koog is dan ik in tij den gezien heb.' 'Brandmelder heeft mijn leven gered' 'Als ik geen brandmelder had gehad, had ik er nu waarschijnlijk niet meer geweest.' Dat zegt Monique de Wit uit De Koog, bij wie van maandag op dinsdag de wasdro ger in brand raakte en het huis vol rook kwam te staan. 's Avonds had ik mijn was gedaan en in de droger gedaan. Om 22.00 was het klaar en heb ik de droger uitgezet, dus ook niet op de stand by-stand. Daarna heb ik de deur open gezet, om de was te laten afkoelen.' Ze ging slapen, maar werd om 0.50 uur wakker toen de brandmelder af ging. 'Het huis stond vol rook. Als ik het alarm niet had gehad, dan zou ik gewoon zijn doorgeslapen, met alle gevolgen van dien.' 112 werd gewaarschuwd. 'Van de politie moest ik naar buiten. Waar ze ook keken, ze konden de brandhaard niet vin den. Toen de brandweer was gearriveerd bleek dat het wasgoed in de droger was gaan smeulen. Ik maak het filter regel matig schoon, maar er komt ook stof op plekken waar je niet kunt komen. Ook bij de elektrische draden en dat was gaan smeulen. Terwijl toch echt alle lampjes uit stonden toen ik naar bed ging.' Ze adviseert iedereen met een wasdro ger een brandmelder te installeren. 'Het heeft mijn leven gered.' Texels succes op Concours Hippique Afgelopen weekend reisden weer een aantal ruiters af naar Schoorl, ondanks de warmte werd er goed gepresteerd. Zaterdag mocht Gerard Roeper verschij nen met zijn paard Sandra, na een aar zelend begin kwam de combinatie in het tweede parcours goed uit de verf en mocht hij in een groot deelnemersveld de 3e prijs in ontvangst nemen. Marit Koorn verdiende met haar paard Ryanne in de B-klasse twee winstpunten. Zondag was het de beurt aan de pony's. Manon List mocht als eerste en deed dat niet onver dienstelijk, ze behaalde in de klasse L2 een 2e prijs met 192 punten en een 6e prijs met 184 punten binnen met haar pony Marije. Stans Plaatsman reed goed en sleepte een 2e prijs met 191 punten en een 5e prijs met 190 punten binnen met haar pony Bargershof Piquet. Marousha van Egmond reed dressuur klasse LI met haar pony Koen, ze waren wederom suc cesvol met een le en 2e prijs met 186,191 punten. Imme Schraag was ook zeer goed op dreef met haar pony Golden Whoop Whaps, ze behaalde 3 winstpunten en 2 maal een eerste prijs binnen. Ook met het Bixie springen klasse A werd deze combi natie tweede. Milou Kooiman reed met haar Pony Wild Passion in de klasse Z1 ook 3 winstpunten bij elkaar, haar tweede proef was goed voor 222 punten. Texel week lang in beeld op RTV N-H Lekker op de blote voeten in het zand pre senteerde oud-Texelaar Ron Flens dins dag één van de vijf edities van de Zomer- toer van RTV N-H vanaf Texel. Op het strand werden badgasten geïn terviewd, kwam een vrijwiligster van de Texelse Reddingsbrigade aan het woord en werd een quiz gespeeld. De regionale omroep van Noord-Holland was een week lang op het eiland voor elke dag een half uur televisie en een korte bij drage op de radio. De Zomertoer begon maandag bij Ecomare, was dinsdag op het strand bij Paal 20, woensdag op de Zomermarkt in Den Burg en donderdag op de Landbouwdag in Den Hoorn. Vrijdag werd afgesloten met een uitzen ding die in het teken stond van Oosterend Present. Vier van de vijf uitzendingen werden gepresenteerd door Flens die het leuk vond om weer even actief te zijn op het eiland. 'Al kom ik hier wel vaker om mensen voor bijvoorbeeld Van Zuks Dus te interviewen.' De op Texel gemaakte uitzendingen van de Zomertoer zijn nog terug te bekijken op www.rtvnh.nl. Het vliegveld heeft maandag bezoek ge had van een Antonov AN-2T van de Esto nian Ait Force. Het was voor het eerst dat de Estse luchtmacht op Texel was. De Antonov was op de terugweg van een vliegshow in het Engelse Fairford en maakte een tussenlanding op Texel om te overnachten. De Esten zouden aanvanke lijk naar Lelystad gaan, maar luchthaven- meester Ed de Bruijn haalde ze over naar Texel te komen. 'Dinsdagochtend is de Antonov vertrokken naar Malmö', vertelt luchthavenmeester Mike de Bruijn, 'en daarna zijn ze naar Estland gegaan.' Raad maakt keuze over plek Vliekotter De gemeenteraad krijgt naar verwach ting in september de gelegenheid een be sluit te nemen over de huisvesting van De Vliekotter in Oosterend. Dat heeft het college laten weten. Burge meester en wethouders zijn momenteel bezig de voors en tegens van huisvesting op de plek van de Daalderschool en De Akker op een rij te zetten. Ook worden de financiële consequenties van de beoogde locaties in beeld gebracht. De nieuwe school, die voortkomt uit De Akker en de Daalder, gaat na de zomer vakantie van start in het gebouw van de Daalderschool. De gedachte is het ge bouwvan De Akker daarna onderhanden te nemen, zodat De Vliekotter daar defini tief zijn intrek kan nemen. Het college heeft besloten in te stem men met een wijziging van de statuten van Schooltij in het kader van de fusie. De Daalder valt onder Schooltij en De Akker onder Kopwerk. Het college geeft een po sitief advies aften aanzien van de voorge stelde fusie om tot een samenwerkings school te komen. De aanwezigheid van de Estse luchtmacht mag bijzonder worden genoemd, omdat Estland de kleinste luchtmacht van Euro pa heeft. Het land, dat pas na het vertrek van de Russen een eigen luchtmacht kon opbouwen, heeft nog twee andere An- tonovs en een paar straaljagers. 'Een van die andere Antonovs is laatst bij een show in Volkel geweest', vertelt De Bruijn. 'Een man uit Den Helder kwam maandag spe ciaal voor het vliegtuig naar Texel. Hij had de Antonov in Volkel al op de foto gezet en deze kwam daar nu bij. Die man moet nu alleen nog de derde Antonov zien te spotten.' Verbeteringen voor ambulancezorg Het kan verkeren voor een directeur Am bulancezorg van de veiligheidsregio. Twee jaar geleden kwam Martin Smeekes naar het eiland met de boodschap dat de tweede ambulance op de nominatie stond te worden wegbezuinigd. Hij oogst te toen weinig applaus. Woensdag kon Smeekes de heuglijke boodschap brengen dat het behoud van de tweede ambulance de komende jaren zeker is, maar hij had meer. De Nederland se Zorgautoriteit is bereid vanaf 2014 in haar beleid op te nemen dat er extra bo ten moeten varen naar de overkant wan neer mensen in de ambulance in de late avonduren of 's nachts naar het zieken huis moeten. Dat was volgens Smeekes nog niet goed geregeld bij de zorgautoriteit waardoor de veiligheidsregio voor het declaren van de kosten van een extra overtocht (vijfduizend euro) in de praktijk soms af hankelijk was van de coulance van een verzekeraar. 'Het kwam wel eens voor dat met name verzekeraars die wat dieper in het land zitten, zich afvroegen waarom zo'n overtocht nodig was. Vanaf 2014 ligt het nu bij de zorgautoriteit vast dat een overtocht met de boot nodig is wanneer je met de ambulance naar de overkant moet.' De wijziging kwam er mede op aandrin gen van Smeekes die betrokken was bij overleg met de zorgautoriteit. Smeekes had specifiek de eilandzaken onder zijn hoede. TESO laat jaarlijks gemiddeld hon derd keer een extra boot varen als er een ambulance naar de overkant moet en een extra overtocht kost per keer gemiddeld vijfduizend euro. Burgemeester Giskes zei blij te zijn met de houding van de zorgau toriteit ten opzichte van het vervoer met de boot. De veranderingen komen voort uit een rapport over de spreiding en beschikbaar heid van ambulances in Nederland. Daar stond onder meer in dat er landelijk 90 ambulances meer zouden moeten zijn dan nu het geval is. Volgens Smeekes gaat de regio Noord-Holland Noord er naar verwachting drie, vier of vijf ambulances bij krijgen en die komen dan aan de over kant te staan. Het gevolg daarvan is volgens Smeekes dat er minder vaak een beroep hoeft te worden op een Texelse ambulance wan neer er aan de overkant een nodig is. Smeekes: 'Dan kunnen de twee ambulan ces ook echt op Texel blijven.' Het systeem dat er vanuit Den Helder een ambulance naar Texel gaat, zodra één van de wagens van het eiland afgaat, blijft intact. Dat betekent in de praktijk dat een uur of een half uur na vertrek van de ene ambulance meteen een vervangende wagen het ei land oprijdt. I-.'Hm'•ii'.'jj.k. i de luchtmacht van Estland.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2