mrnmrnn OPINIE 5 Tfill Br"' Eïïl Wat mij al een tijdje opvalt en waar ik graag iets over kwijt wil, is het feit dat sommige dieren (de fazant) vreselijk suïcidaal uit de hoek kunnen komen. Letterlijk 'uit de hoek komen'. Ik zal ver woorden wat ik bedoel. Op een mooie woensdag middag ben ik aan het fietsen. Voor het gemak is de weg waarop ik fiets de Mienterglop. Een stille weg die achter ons huis loopt met veel natuur. Ik fiets daar vaak en het fenomeen: 'suïcidaal dier', komt hier ook vaak voor. Goed, die mooie woensdag middag. Ik fiets niets vermoedend - mét of zonder muziek, dat is niet zo van belang - over de weg. Ineens, vanuit het niks, zie ik plotseling een fazant op de hoek van de weg staan, helemaal alleen. Ik zie hem staan, en hij ziet mij fietsen. Wanneer ik het beest nader gaat hij steeds meer staan trappe len. Dan gebeurt het: het moment waar het allemaal om draait in dit verhaal. De fazant rent als een gek de weg op, recht op mijn fiets af! Vanaf dat moment gaat het allemaal heel snel. Ik trap op de rem, wijk uit, val van de fiets (ik maak het iets erger dan het was, in werkelijkheid kon ik gewoon nog makkelijk remmen). Dra ma, drama. Wanneer ik een beetje van de schrik bekomen ben kijk ik op om te kijken of de fazant het net zo erg heeft als ik, en of hij aangereden is. Op dat mo ment zie ik tot mijn grote ergernis dat de desbetreffende fazant gewoon aan de andere kant van de weg in het gras staat. Heel kalm te pikken alsof er nooit iets gebeurt is. Het vreselijke beest. Laat het niet in hem opkomen om nog eens over te willen steken, want dan gaat misschien de fazanten populatie wél achteruit. Met één, om precies te zijn. Nee dat is niet waar, dat zou ik niet dur ven. Nadat ik vervolgens weer op de fiets gestapt ben en ben doorgefietst krijg ik bijna een beetje medelijden met de fa zant. Wie weet hoe lang de fazant al met deze nare gedachten rondliep. Nu moet hij weer een andere bestuurder kiezen om voor te rennen en lastig te vallen. Maar op deze woensdag middag geluk kig mocht ik hem sparen. Helaas ligt het percentage suïcidale fazanten erg hoog, want dit is me vaker gebeurd. Misschien moeten we hier op Texel toch maar een kliniek voor depressieve fazanten gaan openen.. Katja Schraag www.texelsecourant.nl VRIJDAG 26 JULI 2013 FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Ver...halen Al weken gonst het in het oosten, een waar bijenvolk, zoemt en werkt om de straten nog zoeter, origeneler, kleurrijker te maken dan ze al waren. Mooie voor stellingen, alle vorsten met kronen in de Oranjestraat, een groot peper- en zoutstel, banden geschilderd, opgestapeld en voor zien van bloemen, een heel pand: Painted in black! Schitterende poorten, in de kerk prachtige brei-, ik zou bijna zeggen kunst werken, het is een lust voor het oog. Op het landje van Bas is een decor getimmerd waar een beetje filmrecensent het water van in de mond loopt. Zelfs een joekel van een blazer siert het geheel. Jozien probeert mee te doen, een rare muts genaaid, het moet een pet worden voor manlief, valt wat apart uit moet ik zeggen, het is ook niet direct mutsen- weer, maar vooruit met de geit. Ruumte skaadt niet, we mogen gekke Texelse seg- gies overal lezen en bezigen. Van heinde en ver komen de mensen om al het moois te zien, het spel mee te maken. Wie verre reizen maakt kan goed ver...halen. Als je op vakantie bent val je met je neus in de boter, honingboter, door de straten fiet sers, wandelaars.... ze kijken hun ogen uit en maken graag een praatje. Gisteravond dacht ik: "Kom Jozien, gooi nog 's ff een puts water over die ramen". Er kwam een CHTERDE SCHERMEN 'Drinkwaterhype' En weer is het gelukt. Een gebroken wa terleiding, een serie warme dagen, een aantal kranen die te vaak open staan en Texel haalt het landelijke nieuws met een heuse 'drinkwaterhype'. Dat vraagt natuurlijk om een nadere analyse en dan kom je bij de vraag hoe één van die twee zinkerleidingen in het Marsdiep toch zo maar is stuk gegaan. Dat kan geen toeval zijn geweest; daar moet een voorbij-de- horizon-kijkende Texelaar achter hebben gezeten. Iemand die heeft ingezien dat er een portie Texel-aandacht in de media in het verschiet lag. Mijn eerste gedachte gaat uit naar Jacco Dros en Wouter de Waal. Twee creatieve geesten die in juni tijdens de Ronde om Texel een paar uur lang samen op een ca tamaran hebben gezeten. Daar moeten aan boord plannen zijn gesmeed om Texel in the picture te krijgen. Ik zie het voor me hoe die twee tussen Oudeschild en 't Horntje over de zinkerleidingen zijn ge zeild, waarna waarschijnlijk één opmer king en één betekenisvolle blik voldoende waren om nog vóór de finish een geniaal plan klaarte hebben. Maar ik kan me ook voorstellen dat een 'unieke belevenis' van Victor Lancee en Annemarie Swart een beetje uit de hand is gelopen. Ik zie het voor me hoe een team leidinggevenden-in-wording in het holst van de nacht (oftewel symbolisch Een vlootshow, een optocht naar De Schans en de huldiging van de 15.000e bezoeker. Enkele van de nieuwsfeiten over Oosterend Present, in de Texelse Courant van 20 augustus 1963. 150 jaar na dato trokken de Oosterenders opnieuw naar De Schans, een fraai gekostumeerde op tocht die veel bekijks trok. De vlootshow op de Waddenzee, met tientallen kotters, de reddingboot van de KNRM, maar ook Martien Boon uit Oudeschild op zijn zelf gebouwde waterfiets, trok duizenden kij kers. De krant had ook minder vrolijk nieuws. Een bericht over een aanrijding op het Schilderend tussen twee Texelaars, een motorfietser tegen een auto (Morris). Bij de aanrijding liep de motorfietser kwet suren op, die na behandeling in het zie kenhuis bleken mee te vallen. Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt 'extra oplettendheid ten aanzien van buitenlandse toeristen'. 'Een uitstekende linker richtingaanwijzer van een Italiaan, Zwitser of Belg hoeft niet te betekenen dat hij linksaf slaat, het kan ook beteke nen dat hij wil inhalen.' Er wordt gere fereerd aan het besluit dat het richting aangeven bij inhalen in die landen kort geleden is verplicht. Met de waarschu wing wil het Verbond overigens niet be vorderen dat ouders tegen hun kinderen zeggen: 'Pas op, 'n buitenlander!. Oosterender feesten werden een daverend wyr V Regenbuien deerden slechts weinig ■r rsx [•Ml klein vrouwtje met kleine kindertjes aan gelopen. Wij hebben meester Brasser op het pad "zitten", de geduldige statige man die hoog liep met de school met Den Bijbel een echte ouderwetse strenge meester met altijd een cheuqie in de brand. Het oude telraam staat erbij, en een ijverig gemaakte AAP-NOOT-MIES plank."Oh wat leuk", reageert ze spontaan. Ze ziet kennis aan het oude telraam en heeft meester Brasser goed gekend .Ze heeft zelf ook le ren lezen met het oude systeem. Nu wordt ik nieuwsgierig, en vraag ;"Wie bent u en waar komt u vandaan?" Ze vertelt dat ze uit Zuid -Afrika komt, ja heus, en voor dit feest speciaal naar Texel is gekomen. Goh, als dat geen verre reis isals dat niet ver ..gehaald is. De kleine kinderen springen naar achteren en krijgen wat moois uit de Koekeboom, ze gaan voor het eerst leren lezen en schrijven, maar wel op een hele andere manier... Ik probeer die verdik- kemse ramen nog wat schoon te krijgen, totdat moeder Broekman voorbij komt met de kinderen en kleinkinderen: 'Wat is dat Jozien?" Ik vertel, ja dat gebruikte ze vroeger... Maar als u en u, en jullie en jij het echt willen weten en zien: spring op de fiets, wandel door het Nieuwe Jeruzalem, geef uw ogen de kost, lees de recepten, maar bovenal geniet van alle prachtige ver-ha len. Dierenleed 'tastend in het duister') in een bootje op het Marsdiep (want symbolisch 'samen in één schuitje') letterlijk en figuurlijk op zoek is gegaan naar dé leiding. Dat de za ken daarna uit de hand liepen, past ook wel in het geschetste plaatje... Of zou Cees de Waal erachter zitten? Cees heeft de verbindingen op gebied van het zoute water meer dan goed in de vingers, dus waarom geen uitstapje naar de 'ver bindingen' op het gebied van zoet water? Cees houdt van authentiek en een vakan tie op een Waddeneiland waar het elke dag spannend is of je water hebt, is zeker authentiek te noemen. En wat te denken van Arnold Langeveld. Geen beter pleitbezorger dan Arnold om Texel zelfvoorzienend te laten zijn in het eigen zoete water. Zo'n gebroken water leiding, gevolgd door het beeld van een dreigend drinkwatertekort, is dé ideale gelegenheid iedereen tussen de oren te knopen hoe belangrijk water is. Alhoewel, wie Arnold over water hoort praten, weet dat hij geen kunstgrepen nodig heeft om zijn punt te maken. Blijft dus toch de vraag wie er dan achter die kapotte waterleiding en daarmee de Texelse 'drinkwaterhype' zit. Ik vrees dat het antwoord straks wel weer 'de pers' zal zijn. Dan heet het natuurlijk dat dé media alles schromelijk hebben overdreven met een ruime fantasie. Hoe zou iemand dat nou toch kunnen denken... Jeroen van Hattum Ik ben geboren en getogen op Texel en dochter van een scha pen boer. Al jaren woon ik aan de overkant, maar ik ben re gelmatig op Texel te vinden, waar ik ge niet van de mooie natuur.Toch moet mij iets van het hart; wat meal lang dwars zit en erg stoort als ik over Texel fiets, is te zien dat er in sommige gevallen zo slecht gezorgd wordt voor de schapen. Het valt me onder andere op dat ze weinig of niets te drinken hebben. Tijdens één van de re cent warme dagen reed ik van Oudeschild langs de dijk bij de Redoute. Er stond on der aan de dijk een koppeltje schapen, zwaar hijgend door de hitte, en vlak daar bij een badkuip met daarin een vieze drab waar ze niet bij konden - arme dieren. Dat er in ons Tesselse landschap weinig tot geen schaduw voor ze is, is al erg genoeg, maar dat snap ik. Maar boeren, zorg dan, dat er in ieder geval altijd genoeg te drin ken is voor jullie schapen en ander vee. Hanneke Lap Gorssel Plaag In reactie op het stuk van J Brugemann in de TC van 19 Juli j.L, kan ik het niet laten daar iets aan toe te voegen. De scheef groei op het gemeentehuis, waarbij de helft van de ambtenaren naar behoren en ook nog goed werkt, maar de ande re helft en meestal uit de profiterende linkse hoek, die zich inmiddels met een misplaatste arrogantie verheven heeft tot machtswellustelingen, die zich con tinu achter bestaande en niet bestaande regeltjes verschuilen. Zij zijn vergeten dat het gemeentehuis als een instituut in het leven is geroepen om de daarvoor belasting betalende Nederlander zo goed mogelijk en volgens de wet te dienen. Er komt een bijkomend probleem bij, omdat er daar geen grijs gebied meer bestaat. De meerderheid van de Texelaars heeft dat wel en die geloven ook dat het wel goed komt. Nu heeft Brugemann een sterk punt met het tegenwerken van Isola Bella en een paar maanden later met dezelfde regels illegaal gebouwde appartementen ergens anders op Texel te gaan legaliseren. Dat grijze gebied van Texelaars zegt dat zoiets niet zou moeten kunnen, maar handig is het wel. En ja in derdaad werden vroeger dergelijke pro blemen op zijn Texels opgelost, maar die kwamen dan ten goede aan heel Texel. Kwalijk wordt het als er heel duidelijk met 2 maten wordt gemeten. Jammer genoeg kon het vroeger soms nog erger. Bij herhaling liegende wethouders, zelfs een liegende ambtenaar bij de Raad van Staten. Kortom Brugemann daagde de TC uit voor een enquête, maar dat wordt vermoedelijk niets omdat tussen de ge wone Texelaars wel een groot grijs ge bied zit en die denkt het komt zonder mij ook wel goed en bovendien is de TC van het gemeentehuis afhankelijk. Mocht ik binnen een week meer dan 10 Texelaars op mijn in box krijgen die er net zo over denken,dan neem ik de proef op de som. Een van de huidige problemen op Texel is het veel te snel groeiende aantal kauw tjes. Zeg maar een plaag die vergelijkbaar is met de ganzen 15 jaar geleden. Er is te weinig voedsel voor die dieren, als je niet uitkijkt stelen ze het voedsel bij de men sen. Dit is al gebeurd bij mensen met een volkstuintje. Natuurlijk weten we al het antwoord van de gemeente. 'Beschermde diersoort, kunnen we dus niets aan doen.' Sinds wanneer is een kauwtje belangrij ker dan een mens? Tot slot heb ik ook nog de oplossing. Namelijk nadenken, beleid maken, een oud Texels gebruik van stal halen om te overleggen met mensen die er echt verstand van hebben. Kunnen we ook gelijk even vragen om te stoppen met geld weggooien naar dure adviesbureaus, terwijl we genoeg verstandige en geloof waardige mensen op Texel hebben. Mijn email trouwens is edstiekema@hotmail. com Ed Stiekema Oosterend Présent Fi done! Ik dacht dat ze daar godvrezend en gezagsgetrouw waren, maar moet je eens kijken. Illegale handel met de ge hate vijand Engeland, en dan nog wel in opwekkende drugs zoals café, thé en ta- bac, horrible! Ontduiking van de wettige regels en ondermijning van het Franse ge zag, incroyable! Belediging van de keizer, affreux! In rekening brengen van woe kerprijzen door schaarste, zut alors! Het hoofd van een dienstplichtig soldaat op hol maken met vrouwelijke charmes, ter rible! Almaar toenemend gemor en ten slotte het opnemen van de wapens. Nom d'un cochon, dit kunnen wij niet tolere ren! We zullen dat canaille eens een lesje leren, onze kanonnen laten spreken. Die Église Saint Martin gaat eraan, het restau rant des crêpes ook, en de ijsbaan zetten we onder water. Visserij op de Noordzee is vanaf nu interdit, verboden dus, net als Strenderpop. Dan zal het wel een toontje lager gaan zingen, dat gepeupel. Woelmuis Wat vindt U? Vorige stelling: In een ingezonden briefin de Texelse Cou rant wordt het vertrouwen van de burger in de overheid ter discussie gesteld. Heeft u nog vertrouwen in de gemeenteraad en de bestuurders? Er waren 282 stemmen. geen mening Nieuwe stelling: Na alle perikelen over het leidingwater: Moet Texel weer in zijn eigen drinkwater gaan voorzien? Reageer op www.texelse- courant.nl

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 4