Cockpit Constellation in Luchtvaartmuseum NIEUWS Rottend wier plaag bodemleven Brandveiligheid Unieke prestatie Floris-Jan Zwaag VRIJWILLIGERS WERKTEN VIJF JAAR AAN BOUW REPLICA Met een waarheidsgetrouwe kopie van de cockpit van een Lockheed Constellation heeft Luchtvaartmuseum Texel 1940-1945 er een bijzondere attractie bij. Bouwers Sieb Zijistra en Ben Gieze werkten er vijfjaar aan. www.texelsecourant.nl VRIJDAG 26 JULI 2013 De cockpit is voor de doorsnee passagier niet toegankelijk. Deze replica maakt zichtbaar hoe de gezagvoerder en zijn me dewerkers hun werk doen. Bekend terrein voor Gieze, die als boordwerktuigkundige werkte op toestellen van het type DC8, DC10 en de Jumbo 747. Het uniform dat hij destijds aan had, wordt nu gedragen door de pop rechts op de foto. Met de rea lisatie van de cockpit komt een droom uit van Jan Boon. 'Als kind was ik al helemaal gek van de Constellation. Dit vliegtuig heeft zo'n mooi model.' Kenners spreken over de 'Connie' het toestel waarvan type C69 de 'first flight' maakte op 9 januari 1943 en waarmee tot de jaren negentig werd gevlogen. De passie van Boon voor de Connie uitte zich onder meer in een ongekende verzameidrift, zoals een kast vol boeken en in 1994 nam hij zelfs een vrijwel compleet cockpitinterieur over van iemand die er de ruimte niet meer voor had. Zo bouwde hij een enorme ver zameling op. Toen voormalig museum voorzitter Theo Witte die eens zag, was hij diep onder indruk. 'Daar moeten we wat mee doen.' Dat was een jaar of vijf geleden de aanzet van dit project, waarbij vrijwilligers Sieb Zijlstra en Ben Gieze met de onderdelen aan de slag gingen. Dat ze een huzarenstukje hebben verricht, is niet overdreven. Nu alle metertjes, klokjes, handels, lampjes (honderd), panelen en andere voorwerpen in de cockpit keurig op hun plek zitten, lijkt dat vanzelfspre kend, maar zo is het niet. De animatie beelden tonen hoe de houten spanten zijn gebouwd en allerlei andere werkzaamhe den zijn verricht. Het fotoalbum is nog gedetailleerder. Te zien is bijvoorbeeld de staat van de Central Control Stand, het paneel met handels voor het stijgen, lan den en besturen van het toestel. Zijlstra: 'Toen ik het hier aan kreeg, was het he lemaal naar zijn moer.' Hij nam het mee naar zijn schuur, demonteerde, reviseerde en schilderde elk onderdeel tot het weer glom als nieuw. 'Thuis beschik ik over een draaibank, frees en ander gereedschap.' Zo gingen allerlei andere onderdelen door zijn handen. Hoeveel uur hij er in stak, kan hij alleen maar schatten. Gekscherend: 'Het is omdat ik het vrijwillig deed, anders zou ik nu in een Rolls Royce rijden.' Ook Gieze stak er veel tijd in. 'We hadden geen bouwtekening, we moesten ons baseren op foto's en schetsen', toont hij voorbeel den. 'En we zijn een paar keer naar het Aviodrome geweest, waar ook een Con stellation staat. Er moest ook worden geïmproviseerd, zoals bij de wandpane- len, die met behulp van een naaimachine zijn gemaakt. Bladerend door het album is zichtbaar hoe de cockpit steeds meer vorm krijgt. En nu is hij dus klaar, com pleet met geluidsband, spotjes en andere snufjes. Achter de ramen is in de verte Texel zichtbaar. Een mooie foto, beschik baar ingesteld door Herman IJsseling van Flying Focus. Jan Boon is onder de indruk. 'Het is fantastisch geworden.' Verderop in het museum staat een schaalmodel van de Super Constellation PH-LKY Tri ton, het toestel waarmee oud-Texelaar en boordwerktuigkundige Cor Kievits na een fout van de gezagvoerder in 1954 kort na de start in de rivier de Shannon stortte. Er vielen meerdere doden te betreuren, maar Kievits overleefde. Sterker nog, hij trouwde later met zijn verpleegster. Het vele darmwier dat momenteel langs de kust ligt, kan een probleem worden voor het bodemleven in de Waddenzee. Op een aantal plekken is het wier sinds dinsdag door het warme weer aan het rotten geslagen, waardoor zuurstoftekort voor het bode mieven ontstaat. Volgens bioloog Arthur Oosterbaan van Ecomare is de rotting inmiddels zichtbaar op het wad nabij De Cocksdorp, langs de dijk bij Utopia en ook in de monding van De Sluf ter. 'Je ziet tussen het wier een hardroze kleur tevoorschijn komen', aldus Oosterbaan. 'Dat is van zwavelbacteriën die na het sterven van het wier tot bloei komen. Het wier sterft door een rottingsbacte rie, waarna sulfiden die wat dieper in de bodem zitten de kans krijgen toe te slaan en daardoor krijg je die zwavelbacteriën. Dat leidt tot zuurstoftekort waardoor bo- demdieren sterven en je nog meer rotting krijgt.' Behalve roze plekken, kunnen ook witte plekken in het wier ontstaan. De wadbodem kan zwart worden. 'Het ziet er angstaanjagend uit en het stinkt enorm naar zwavel', aldus Oosterbaan. In welke omvang het proces zich op de Waddenzee gaat voltrekken, is vooralsnog moeilijk te zeggen. Dat is mede afhankelijk van de warmte en de windrichting. Als het wat koeler wordt dan de voorgaande dagen, kan het meevallen. Hetzelfde geldt wan neer de wind niet langer uit het oosten waait. Woensdag stond er al wind uit het westen. Volgens Oosterbaan is het proces verge lijkbaar met 1994 toen er eveneens grote hoeveelheden wier langs de kust lagen en dat ook begon te rotten. 'Dat jaar hadden we eveneens een koud voorjaar, gevolgd door een warme zomer. Toen dachten we nog dat het sterven van het wier en het zuurstoftekort voor het bodemleven door vervuiling kwam, maar het is een natuur lijk proces. Toen we in 1994 een paar we ken verder waren, was alles weer bij het oude en vroegen we ons af waar we ons eigenlijk druk over hadden gemaakt.' Zangdienst In de Waddenkerk in De Cocksdorp is zondag 28 juli vanaf 19.30 uur een zang- dienst onder leiding van Karen Keijser en organist Hans de Goede. Kerkdienst in tent Oosterend In de tent van Oosterend Present wordt zondag een kerkdienst gehouden die ge leid wordt door predikant Petra Barnard en oud Texelaar Lode wijk Dros (tegen woordig Chef Letter en Geest bij dagblad Trouw). Om de dienst zo oeconomisch mogelijk te houden zullen er ook gebeden uitge sproken worden door een leden van de Doopsgezinde- en de Rooms-katholieke kerk. Daarnaast zal er muziek verzorgd worden door de blazers van Excelsior. Na de dienst is er koffie en thee. De aanvang is om 10.30. IJsclub krijgt gedoogvergunning IJsclub Oudeschild heeft van de gemeente een gedoogvergunning gekregen voor de realisatie van de berging op een andere locatie bij de ijsbaan. Het college heeft hiertoe besloten, om dat het bouwwerk anders misschien niet klaar is wanneer de vorst intreedt. De Ijs- dub kan dus nu beginnen. In de tussentijd zal een aanvraag voor een omgevingsver gunning en de benodigde ruimtelijke pro cedure worden behandeld. De eigenaar van een pand aan de Hoger- straat in Den Burg moet zijn pand brand veiliger maken. Er zijn volgens het college diverse wer- za am heden niet uitgevoerd volgens een verleende omgevingsvergunning. De ge meente gaf de man drie maanden om de zaken op orde te krijgen, dit is tot op he den niet gebeurd. Daarom heeft het col lege besloten over te gaan tot de opleg ging van een dwangsom indien de man niet binnen een maand iets aan de situ atie doet. De dwangsom is vastgesteld op een hoogte van €550,- per dag met een maximum van €33.000,-. Het college treedt ook op tegen de bouw werken van een horecagelegenheid aan de Nikadel in De Koog. Boven en voor de ingang van het horecabedrijf zijn bouw werken geplaatst zonder dat hiervoor een omgevingsvergunning is verleend. Om dat de gemeente geen mogelijkheid ziet tot legalisatie van de situatie moet de on dernemer van het college de situatie her stellen zoals die voorheen was. Wanneer de bouwwerken niet binnen een maand verwijderd zijn, gaat de gemeente over op een dwangsom van €260,- per dag en die kan oplopen tot een totaalbedrag van €15.6000,- De kans op een hole-in-one is klein, de kans datje twee hole-in-ones in één wed strijd slaat is zelfs één op 64.000.000. Toch overkwam het Floris-Jan Zwaag maandag tijdens de Par 3-competitie op Golfbaan De Texelse. 'Bij de tweede vloog de bal zonder te stui teren in de hole en bleef hier gelukkig in', aldus Zwaag. De hotelier van Opduin sloeg de eerste hole-in-one op de tweede hole van 83 meter en deed dit daarna nog maals op de achtste hole van 95 meter. De wedstrijd, waarbij elke week andere holes worden uitgezet op de Par 3 baan, werd ook door Zwaag gewonnen met 51 slagen, 3 slagen onder het baangemid- delde. 'Dit is een unieke gebeurtenis, al helemaal voor Texel. Wij zijn er zeer ge lukkig mee dat hij deze prestatie geleverd heeft op onze golfbaan', vertelt Roland- Jan Schippers, manager van de golfbaan. 'Datje één keer een hole-in-one slaat kan nog geluk zijn, maar als het tweemaal in één wedstrijd lukt, kan je alleen maar spreken over klasse', vervolgt Schippers. De wedstrijd werd gespeeld bij prachtige weersomstandigheden, dit heeft overi gens geen invloed op het kanspercentage van de hole-in-ones. Zeskamp op haven van Oudeschild Een stormbaan, waterkakken, karaoke, een kussengevecht boven het water, blind volleyballen en kanovaren in de haven van Oudeschild. Het zijn de onder delen van een spectaculaire zeskamp die georganiseerd wordt door de Jeugdclub Oudeschid. De zeskamp vindt plaats op 9 augustus. 'Het wordt een spectaculaire avond die rond 20.30 is afgelopen. Daarna volgt een frisfeest waarbij iedereen welkom is. De zeskamp is bedoeld voor jongeren van 12 tot 16 jaar die deel kunnen nemen met teams die bestaan uit vijf spelers plus een coach', legt Reina Witte van de organisa tie uit. De activiteit waterkakken zal bij veel mensen de nodige vragen oproepen. 'De deelnemers krijgen hierbij een pak aan met sponzen op de kont. Ze moeten de sponzen in een emmer laten zakken en naar een andere emmer rennen. Daar moeten ze zoveel mogelijk water in de emmer zien te krijgen door de sponzen tegen el kaar te drukken.', vertelt Witte ge amuseerd. Wie wil deelnemen aan de zeskamp kan zich voor 3 augustus opgeven via skiltje@ gmail.com of 064032 6492. Krimstrandloop Opkomend tij en een straffe zuidwesten wind zorgden voor pittige omstandighe den tijdens de tweede Krimstrandloop die woensdagavond gelopen werd. Voor al het laatste stuk pal tegen de wind in was vermoeiend voor velen. 19 kinderen liepen hun 1200 meter door het mulle zand. De 12- jarige Marvy Zijl uit Voorschoten was de snelste in 5.25, hij werd gevold door Milan Molema uit Nieuw Weerdinge in 5.29 en Vincent Tol man uit Zwolle in 5.30. Snelste meisje was Anna Elke van der Molen uit Hal- lum in 5.45, zij wist Kim Dulfer (5.55) uit Schiedam en Milou de Ruijter (6.05) voor te blijven. Een onder deze omstandighe den heel snelle 4 km werd gelopen door Stefan Hinze (14.44), hij bleef Duco van der Kuijl bijna anderhalve minuut voor (16.09). De snelste dame op deze afstand werd Natasja Ooms uit Ba rend recht die 20.37 klokte. Robert Bakker uit Den Burg legde gemakkelijk zijn 8 km af in 32.35, De 16-jarige Duitse Lena Winkelmann was ook zeer snel in 36.42. De volledige uitslag staat op www.avtexel.nl. De volgende loop van Atletiekvereniging Texel is zondagochtend de Bos en Duin zomercross. Inschrijven vanaf 10.00 uur aan de Bakkenweg 16. Start 10.30 uur. Floris-Jan Zwaag sloeg tweemaal een hole-

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5