TEXELSE COURANT wffim PWN legt aanvoer van extra drinkwater stil ygt1 Cjrocn '^wartsjexeh in het harL, Oosterend Present vermaak voor jong en oud Jan-van-genten nemen intrek in vernieuwd verblijf bij Ecomare imm Bestuur Stimuleringsfonds opent informatiepunt cranberryteelt Timmer Mountainbikend naar Vlieland Wadfietsers Ger- rit-Jan Betsema en Johan Bremer Achtste editie BODY en Brein Meer dan veertig activiteiten op strandfestival Ben Saunders op Summer Event Zanger parkeert Tattoo Camper op Eagles Ranch Alle info over natuur, cultuur, evenementen, sport, bioscoop, strand, en gezinsuitjes op 1 adres! www.texelagenda.nl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12794 Verschijnt dinsdag en vrijdag DINSDAG 30 JULI 2013 'Oudjes'van het Strendertuus tijdens het zeepkistrijden, ludiek onderdeel van de meerkamp op Oosterend Present. Het driedaagse dorpsfeest dat eens in de vijfjaar wordt gehouden verliep boven verwachting. Een mooi progamma, veel publiek en met uitzonde ring van een onweerswaarschuwing zaterdag mooi weer. Verderop meer over Oosterend Present. Fusie Texels Belang en TX2010 ketst af De voorgenomen fusie tussen Texels Be lang en Texel2010 is van de baan. 'Texel is te klein voor politieke versnippe ring, we wilden komen tot een grote, ster ke politieke partij', vertelt Jos Timmer van Texels Belang. 'In de onderhandelingen ging het mis toen de naam van de nieuwe partij werd besproken. TX2010 wilde de naam prominent laten voortleven in de nieuwe naam, terwijl Texels Belang hecht aan de eigen naam, die al vele tientallen jaren bestaat. Toen ook de statuten moes ten worden aangepast, ketste het af. Molenkoog: tot nu toe 30 procent meer Zwembad Molenkoog in Den Burg draait tot nu toe een mooi seizoen. Op alle fron ten wordt nog weer beter gescoord dan vorig jaar. Zo is er in vergelijking met vorigjaar al 30 procent meer kaartjes verkocht. Steeds meer toeristen lijken het bad te vinden. Dinsdag 23 juli passeerde een record aan tal mensen de deuren van Molenkoog om een frisse dui k te nemen, meer dan 1.100. Van hen was zeker 60 procent niet Texels. De Jan-van-genten zijn terug bij Ecomare. Medewerkers van het centrum voor wad den en Noordzee lieten de zeevogels gis teren los in de vernieuwde vogelopvang. De Jan-van-genten verbleven ruim twee jaar in Artis in Amsterdam, terwijl hun onderkomen werd aangepast. De lei dingen en filters van de toevoer van het zeewater zijn gereviseerd, het net boven de opvang is gerepareerd en het bassin is geschilderd. De Jan-van-genten zouden aanvankelijk een paar maanden weg zijn, maar het duurde uiteindelijk langer. De kosten bedroegen €75.000,-. Ecomare betaalde volgens adjunct-directeur Anton Hurkens de ene helft en de andere helft werd gefinancierd door het Wadden fonds, de provincie Noord-Hol land, STIFT, de BankGiroLoterij en De Harpij (organi satie van dierentuinmedewerkers). In totaal zijn zeven Jan-van-genten terug gekeerd, waarvan er één in 2012 in Artis werd geboren. Van de vogels zitten de meesten al zo'n acht tot negen jaar in de opvang, waardoor ze tot de vaste groep behoren. Een terugkeer in de natuur heeft voor hen geen zin meer. Drinkwaterbedrijf PWN stopt vooralsnog met de transporten van extra drinkwater naar Texel. Volgens een woordvoerder is het waterverbruik de afgelopen dagen verminderd. PWN zag het verbruik de afgelopen dagen zakken naar gemiddeld iets meer dan zes miljoen liter per dag. Die hoeveelheid kan gewoon worden geleverd via de overge bleven zinkerleiding in het Marsdiep. Die heeft een capaciteit van 6,9 miljoen liter water in 24 uur. Begin van de week stond het waterver bruik nog op 7,5 miljoen liter per dag en zoveel kon PWN niet via één zinkerleiding aanvoeren. Met behulp van tankwagens werd daarom ruim twee miljoen liter drinkwater extra naar de voorraadkelder in Den Burg gebracht. Die kelder heeft een capaciteit van tien miljoen liter en dat is vergelijkbaar met tien keer het zwembad van Calluna. Daarnaast werden folders verspreid met het advies minder water te gebruiken. Volgens PWN is de vermindering in ieder geval te danken aan de lagere temperatu ren van de afgelopen dagen. In hoeverre de besparingsadviezen hebben meege holpen, is volgens de woordvoerder min der goed te zeggen. 'Dan had het eigenlijk elke dag dertig graden moeten zijn geble ven.' Zondag werd 6,1 miljoen liter ver bruikt, zaterdag stond de teller op 6,2 mil joen liter en vrijdag op iets meer dan 6,2 miljoen liter. De komende dagen wordt opnieuw warmer weer verwacht. Afgelopen vrijdag zijn duikers in het Mars diep te water gegaan om een deel van de sinds eind juni kapotte zinkerleiding te verwijderen. De twee resterende delen van de leiding zijn afgedopt en extra ver ankerd in de bodem. Toen de leiding kapot was gegaan, was al een deel naar boven komen drijven en had PWN al een stuk la ten wegzagen. 'Nu moest er nog een gro ter deel af, omdat we in totaal 200 meter gaan vervangen.' Er ging om 6.30 en 12.00 uur een duiker naar beneden en ook om 18.00 en 0.00 uur werd een duik gemaakt. De duikers konden maximaal een half uur werken, daarna kwam het tij weer op en werd de stroming te sterk. Volgens PWN lukte het bij de duik van 18.00 uur niet direct het tweede deel van de leiding te vinden en af te doppen. 'Rond middernacht werd het tweede deel wel gevonden, afgedopt en zeker gesteld.' PWN hoopt de kapotte zinkerleiding in november gerepareerd te hebben. De aanvoer van extra drinkwater naar Texel is niet nieuw. In het boek '75 jaar gebroeders Broere en 50 jaar rederij The odora' wordt beschreven hoe in mei 1972 de binnenvaarttanker Dordrecht 19 regel matig naar Oudeschild voer om telkens 1,2 miljoen liter drinkwater te leveren. Het had toen maandenlang niet geregend waardoor de waterreserves op het eiland vrijwel waren uitgeput. Ook het grond waterpeil was laag en intussen waren de toeristen in aantocht. Rond die tijd werden eveneens folders verspreid met het verzoek zuinig met wa ter te zijn. Er gold ook een verbod om te sproeien en de auto te wassen. De proble men waren voorbij toen in 1973 in Oude schild de nieuwe water- en elektriciteits centrale in gebruik werd genomen. Het bestuur van Stichting Stimulerings fonds Texel (Stift) heeft een informatie punt over cranberryteelt op Texel ont huld. Dit gebeurde vrijdag bij het veld, gelegen op Landgoed de Bonte Belevenis aan de Rommelpot in Den Hoorn. Op een stukje, omgeven door nieuw aan gelegde tuinwallen, is een informatie- en rustpunt ingericht voor toerist en Texe laar. Op twee robuuste houten banken, kan van de omgeving worden genoten; de prachtige duinen, de keileem laag met daarop het beroemde witte kerkje, de rust en de ruimte. Op het informatiebord wordt uitleg gegeven over de cranberry- plant, de groei- en teeltwijze. Het lijkt dat er vooral gras groeit, maar de cranberryplanten groeien rustig verder. Ze zijn vijfjaar oud en vormen de eerste bloemen. In oktober/november van dit jaar kan de eerste bescheiden oogst wor den geplukt. Ook hebben de initiatiefnemers een boekje gemaakt met daarin uitleg over de cranberryteelt. Zowel de tuunwallen, als de houten banken, het informatiebord en het boekje zijn door Texelse bedrijven ontworpen en gemaakt. Het is mede mo gelijk gemaakt door Stift. De stichting vindt cranberryteelt en de verwerking van de bessen een aanvulling op het toe ristisch aanbod. Zo worden onder andere rondleidingen georganiseerd onder het motto: "horen, zien en proeven...". Lap opent Struunhof Arie Lap uit Den Hoorn heeft alsnog zijn Struunhof geopend. Het maïsveld is toe gankelijk vanaf Klif. Er ging een hoop gesteggel aan vooraf. Nadat de bollen- teler na eerdere openingen het maïsveld al snel weer moest sluiten, mag het nu open blijven. Dit na tussenkomst van de Bezwaarschriftencommissie, de recht bank, de Raad van State en een mediati- ontraject met de gemeente dat volgens Arie Lap negen maanden heeft geduurd. 'Mw. laJktilv ~Vö'or:de lekkerste aanbiedingen!" De Echte Bakker led ereTd i nsa agjimdezëikra nt Het Laatste nieuws het Eerst! 24 uur per dag 7 dagen per week www.texe Iseco urant.nl Volg het nieuws op Twitter ©TexelseCourant Ontvang het laatste nieuws op Facebook Like ons! facebook.com/texelsecourant Folders bij deze krant Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6. Garage Dros www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1