Texelaars fietsen van Texel naar Vlieland 2 EERST Huizenverkoop neemt weer toe Heilbot klaar voor HavenVIStijn Iongezouten www.texelsecourant.nl DINSDAG 30 JULI 2013 'DIT WAS EEN EENMALIGE TOCHT' Het spookte al een tijdje door het hoofd. Het zou toch te doen moeten zijn om van Texel naar Vlieland te fietsen. Zaterdagochtend stapten Gerrit-Jan Betsema en Johan Bremer in alle vroegte op de fiets om een unieke tocht over het wad te maken. Waar komen die twee vandaan, moet menig voorbijganger in Oost-Vlieland zaterdagochtend hebben gedacht. Daar fietsten op een gegeven moment twee mannen door het dorp met mountain bikes die onder het zeewier zaten. De mannen hadden ook zichtbaar een zware tocht achter de rug. Het antwoord: wij ko men van Texel. Op de mountainbike fietsten Gerrit-Jan Betsema en Johan Bremer over het wad van Texel naar Vlieland. Een tocht die niet eerder op de fiets werd gemaakt en naar alle waarschijnlijkheid ook niet snel zal worden herhaald. In ieder geval niet meer door Bremer en Betsema. 'Dit was echt eenmalig.' De twee, die geregeld samen fietsen en duiken en beiden op zee werken, hadden al een tijdje het plan een keer van het ene naar het andere eiland te fietsen. Vorige week waren ze ter voorbereiding al eens naar de Breesem gefietst (10 km heen en 10 km terug) en zaterdagochtend waren alle omstandigheden goed om de tocht te gaan maken. Betsema en Bremer vertrokken bij De Schorren en gingen daarna via de Vlakte van Kerken verder het wad op om rond de geulen tussen Texel en Vlieland te fietsen. Ze ging over gedeelten met prut en mod der, afgewisseld met hardere stukken. 'Vergelijk het als rijden op een straat waar alle klinkers uit zijn gehaald. Het rijdt hobbelig', aldus Betsema. 'En dit doe je ook niet zomaar.' De twee reden aan de hand van een GPS- route die Bremer een paar weken gele den had uitgezet. Hij was toen één van de wad lopers die herdachten dat vijftig jaar geleden de eerste tocht (met over- tij) tussen Texel en Vlieland was gelopen. Volgens Betsema was het prettig de route op GPS te hebben, mede omdat het heiig was op het wad. 'Je had daardoor geen herkenningspunten. We hebben toch ook nog wat afgeweken van de route om oes- terbanken te omzeilen.' Bremer kreeg onderweg een keer een lekke band, maar dat was geen probleem omdat de twee reservebanden hadden meegenomen. Ergens te midden van Texel, Vlieland en Kornwerderzand werd de band gewisseld. Daar werd ook met een het trapstuk van de fiets van Betsema onder handen genomen. Flip Duinker en Cynthia Winkelman wa ren in de buurt met de Arenicola voor het geval de twee hulp nodig zouden hebben. Betsema: Het was een prettig idee dat we er niet alleen voor stonden.' Betsema en Bremer kwamen ongeveer vier uur na vertrek aan op Vlieland. Ze legden zo'n 36 kilometer af. De laatste kilometers moesten ze met de fiets door het water waden, omdat het inmiddels te hoog was geworden om nog te kunnen fietsen. Voor de fiets van Betsema was het ver moedelijk de laatste tocht. Hij had bewust al een ouder exemplaar meegenomen. De fiets van Bremer ging volledig uit elkaar om schoongemaakt te worden met zoet water en om aan alle kanten gesmeerd te worden, zodat hij weer gebruikt kan wor den. Betsema was de volgende dag naar eigen zeggen een beetje stijf, maar na een half uur waren de spieren weer soepeler. 'We trainen gelukkig vaak, dus we zijn wel wat gewend.' DEN BURG DEN HOORN OUDESCHILD Eindtotaal 200» 2010 2011 2012 2013 Eindtotaa 81 67 S8 52 31 4 7 4 5 5 11 9 18 13 15 12 12 18 9 4 12» 111 118 101 64 Na jaren waarin de huizenverkoop is te ruggelopen, lijkt het er op alsof het tij keert. Dat valt af te leiden uit gegevens van Databank Omnia. Ais de ontwikke ling van het aantal woningtransacties in het eerste half jaar zich in het tweede halfjaar doorzet, klimt Texel naar het ni veau van 2009. Omnia registreert sinds 1982 onroerend goed transacties op Texel, tot nu toe al 7500. De gegevens komen uit het Kadas ter. In de eerste zes maanden zijn op Texel 64 permanente woningen van eigenaar verwisseld. 'Als we dat aantal verdub belen, zitten we eind december op 128', vertelt Paul van Heerwaarden van De Texelse Makelaars, eigenaar van Omnia. Een schatting, maar de tendens is volgens hem dat de meeste transacties in het tweede halljaar plaatsvinden. Aan uit spraken over de prijsontwikkeling waagt hij zich niet. 'Het zijn te weinig eenheden voor een betrouwbaar gewogen gemid delde.' Landelijk wordt melding gemaakt van een gemiddelde daling in het tweede kwartaal van 5,3 procent vergeleken met vorig jaar. Van Heerwaarden ziet grotere en kleinere uitslagen. De toename is vol gens hem geen reden de vraagprijs op te schroeven. 'Kopers zijn niet gek, de markt is transparant. We merken dat woningen met een realistische vraagprijs binnen redelijk korte tijd zijn te verkopen. De af gelopen maanden hebben we enkele pan den verkocht voor de vraagprijs.' Volgens hem is het tij nu gunstig om te kopen. 'De rente is historisch laag, de overdrachtsbelasting blijft laag op twee procent en ik heb het idee dat banken wat meer in reserve hebben om te finan cieren.' Het maakt dat kopen financieel gezien een aantrekkelijk alternatief kan zijn voor huren. Duidelijkheid over rente aftrek, verplichte aflossing, etc. hebben kopers wat meer vertrouwen gegeven. Uit het overzicht van de woningtransac ties blijkt dat bijna de helft van de eige naarswisselingen van woningen in Den Burg heeft plaatsgevonden. Goede twee de is Oosterend waar in de eerste helft van 2013 vijftien huizen werden overge schreven, nu al meer dan in heel 2012. De hoopgevende cijfers ten spijt, zijn er ook woningen die al heel lang te koop staan. Extreem voorbeeld is een stolp boerderij die 1632 dagen geleden in de etalage werd gezet. Zeskamp op haven Rondom de Kombuis op de haven van Oudeschild wordt vrijdag 9 augustus een zeskamp georganiseer. Dit gebeurt in samenwerking met dorpshuis 't Skiitje, stichting Young 4 Ever, De Kombuis en de jongeren van Oudeschild. Inschrijven is gratis voor iedereen van 12 tot 16 jaar en kan tot en met 3 augustus. Een team bestaat uit vijf personen en een coach. Mail namen en leeftijden van je spelers naar skiltje@gmail.com of bel met Rei na Witte: 06-40326492. Beno digdheden: zwemdiploma Aen zwem- en droge kleding. Het spel begint om 19.00, duurt tot 2030 en wordt afgesloten met een frisfeesttot middernacht met DJ Mor ris. Dat is ook toegankelijk voor iedereen die niet meedoet aan het spel. Het advies luidt: Wees er snel bij want vol is vol. Duo 'Aan Zee' in paal 12 Het Texelse muziekduo 'Aan Zee', met gi tarist Maarten Tiggeler en zangeres Bel inda Laan, treedt woensdag 31 juli op in strandpaviljoen paal 12. Ze spelen een breed repertoire aan covers. Het optreden is van 18.00 tot 21.00 uur. De entree is gratis. Yora Rienstra in Klif In theater Klif 12 gaan cabaretiers Johan Hoogeboom en Jan J. Pieterse donderdag 1 augustus de strijd aan met Yora Rienst ra. Het belooft een cabaretavond vol im provisatie te worden. Aanvang 20.30 uur. De eerste avond met Speelman en Speel man was, evenals de daarop volgende met Dorine Wiersma een bijzondere er varing. De cabaretiers zweepten elkaar op om steeds dieper te spitten in hun re pertoire van bijzondere, vrolijke, gekke en trieste liederen, liedjes en puntdichten. Dit leidde tot onverwachte wendingen, hilarische hoogtepunten, maar ook tot ontroerende momenten. Johan en Jan gaan nu de strijd aan met de veelzijdige Yora Rienstra, die het ca baretwereldje de afgelopen jaren meer dere keren verraste met bijzondere liedjes en gekke types. In de loop van de avond wordt er nog een mystery guest verwacht. Yora Rienstra, opgeleid aan de toneel school en kleinkunstacademie, speelde onder meer bij de Theatercompagnie en het MUZtheater. Sinds 2007 treedt zij op met haar soloprogramma Aan jou heeft het niet gelegen. Herman van Veen zingt een door Rienstra geschreven liedtekst op zijn cd Sprakeloos. Op 6 april 2009 won Rienstra het Concours om de Wim Son- neveldprijs. Tevens won zij de publieks prijs van dit concours. Een heilbot van liefst 1,4 meter lang en 32,5 kilo's zwaar ligt er sinds een paar da gen in de vriezer van viswinkel De Oude Vismarkt in Oudeschild. De grote vis werd in Denemarken gevan gen door de TX 5 van de familie Ellen. De vis ligt klaar om getoond te worden tij dens het HavenVIStijn dat zaterdag 10 augustus op de haven van Oudeschild wordt gehouden. De Texelse kottervloot is momenteel be zig met de voorbereidingen op het evene ment en laat daar onder meer bijzondere vangsten zien. De anderhalf meter lange heilbot werd gevangen ter hoogte van het eiland Es- bjerg. De TX 5 is één van de weinige kot ters van de Texelse vloot die boven de 55 graden mag vissen en daardoor in wate ren komt waar heilbotten van dergelijke grootte zwemmen. De TX 5 mag hoog in het noorden komen, omdat de kotter een outer-rig vistuig heeft. De TX 5 vist er op schol en kreeftjes. Tarbot en heilbot zijn bijvangst. De Oude Vismarkt hield de afgelopen dagen op de eigen Facebookpagina een wedstrijd om het gewicht te raden en daar deden meer dan tweehonderd mensen aan mee. Kraken Ik kan er niet van slapen. 'Wachtlijst Woontij voorbij de duizend', kopt de krant. En dat terwijl onze kinderen zich net heb ben ingeschreven. Ik was in gedachten al afscheid aan het nemen. Een boekenkast vol lectuur over het Lege Nest Syndroom heb ik. Nou, vergeet het maar. Meer dan duizend gezinnen gaan voor. Mijn nest wordt nooit leeg, dat wordt alleen maar voller. En vuiler. Als we nu eens stellen dat het gemiddelde gezin uit 2,5 persoon bestaat, dan betekent dit dat 2.500 Texe laars wachten op woonruimte. Dat is 20 procent van de totale eilandbevolking. Twintig procent! En stel nu eens dat er per jaar 50 gezinnen aan woonruimte worden geholpen. Dan moeten mijn kids twintig jaar wachten. Ze kunnen zich beter gelijk in laten schrijven voor het bejaarden huis. En als ze daarin komen, heb ik al lang het loodje gelegd. In de krant staat een rubriekje 'Geslaagd'. Daarin staan vol trots mensen afgebeeld die een prachtig diploma hebben behaald. Hulde. Maar ze kunnen beter foto's plaatsen als men erin geslaagd is een woning te bemachti gen. Da's pas een prestatie van jewelste. Annie mag natuurlijk niet oproepen tot burgerlijke ongehoorzaamheid. Maar is kraken geen idee? Immers, na actie volgt reactie dus de antikraakbeweging. En daar willen onze kinderen zich wel voor inzetten. Antikraak, prachtig toch? Dan gaan ze met gevaar voor eigen leven zo'n rietgedekte bungalow, inclusief yaccuzzi, sauna en solarium bewaken. Daar heb ben we er wel duizend van leeg staan op het eiland. 'Ben je op vakantie geweest, je hebt zo'n lekker kleurtje?' 'Nee, we doen aan antikraak, vandaar.' De woningmarkt zit op slot, zo zeggen de deskundigen. Dat zal wel, denkt Annie, maar geef dan die sleutels aan de antikrakers. Dan openen alle deuren zich. Van die huisjes die veelal door snel Ie jongetjes worden aangekocht, als investeringsspeeltje buiten de finan ciële waakhond AFM om. Van die bling- bling en blabla figuren. Kom op jongelui, ga alle parken langs met folders. Hang de supermarkten vol. Profileer je als de beste antikraker van het eiland. Manlief vult toch ook zijn zakken met z'n mollenbe- strijdingsdienst. En als men dan zegt dat er geen mol te bekennen valt, zegt hij: 'Zie je wel dat het helpt?' Dus ook als er geen kraker op Texel rondloopt: jullie gaan ge woon de boel bewaken. Klaar uit. Alles beter dan emigreren naar Den Helder. Annie@texelsecourant.nl Oude Vismarkt i

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2