SMOOR Op Sien Tessels te gost Cinemca Texe^l VERLIEFD CULTUUR Oermineraal het wonder van Oost 0222-312000 IWAT IK ZEGGEN WOU Bij de Witte Punt Ik, vele buurtbewoners en ik denk zowat alle Ouweskillers, waren erg blij om te zien dat de witte punt terug was waar hij hoort bovenop de dijk (op een paar me ter na dan, maar een kniesoor die daar op let). Helaas, deze euforie was maar van korte duur. Maar om hem voor de 2e keer te zien verdwijnen is me echt te veel, en noodzaakte mij voor het eerst in mijn le ven een stuk naar de Texelaar te sturen. Zo als zo vaak in ons land zijn er er altijd wel bestuurlijke instanties te vinden met daarin personen beschikkend over de no dige tunnelvisie en gebrek aan kennis, die het nodig vinden om leuke en goed bedoelde ideeën van anderen onderuit te moeten halen, om te kunnen laten zien laten zien dat zij toch maar wel even de baas zijn. Dat er regelgeving is voor hetgeen er op de dijk mag worden geplaatst, lijkt mij niet meer dan normaal, en daar ben ik het dus wel mee eens. Om dan maar zonder meer een goed initiatief te torpederen en kapitaal te vernietigen, zonder je als instantie ook maar enigszins te verdie pen in de achtergrond en de mening van anderen, vind ik echter getuigen van een bestuurlijke starheid. Het object was naar ik aanneem nog wel geplaatst met instemming van de gemeente, en er had dan toch normaal overleg kunnen plaats vinden. Of kunnen Hoogheemraad en Ge meente elkaar niet luchten of zien? Ik ben geboren en getogen op Ruijter- straat 98, en woon daar nu 52 jaar. Op de oude dijk die er voorheen lag heeft die Witte Punt bij mijn weten altijd gestaan, en later nadat de nieuwe dijk er is geko men werd hij daar ook meteen weer op geplaatst, gewoonweg omdat hij daar hoorde. Dat terugplaatsen had in die tijd niets meer te maken met de gemeten mijl van de marine, en toch kwam hij er, on danks dat de grasmat er toen ook "enorm" onder moet hebben geleden. Die Punt heeft zo lang ik kan heugen op de oude en op de nieuwe dijk gestaan, en volgens mij heeft hij de stevigheid van beide dijken al die tijd niet aangetast. Ik niet onbekwaam wanneer het aankomt op het onderwerp dijken. Ik heb een nautische opleiding en heb als schipper en surveyor bij Boskalis/Zinkcon wel het nodige met dijkenbouwte maken gehad. Die dijk bij ons kan echt wel wat hebben. Ik stel dan ook dat het antwoord op "Wat ik zeggen wou" van D Westdorp (texelaar 3.2 juli), waarin het Hoogheemraad meent dat de grasmat schade ondervind en dit nadelig is voor de stevigheid de dijk, een zeer slap argument is en geen afdoende reden om de Witte Punt te verwijderen. Ondanks mijn misschien kritische opmer kingen (ik heb me ingehouden hoop ik dat iemand bij het Hoogheemraadschap opstaat en er toe word bewogen de Witte Punt als een apart geval, op serieuze ma nier en als speciale uitzondering te be handelen. Ikga ervanuit dat één en ander nogal overhaast en met tekort aandacht is beslist. Daarom zou ik u vriendelijke willen vragen de terugkomst van de witte punt op zijn originele plaats boven op de dijk te heroverwegen, en dan vooral de aandacht te schenken aan het volgende: - De Witte Punt is een begrip in het dorp Oudeschild. Een Oudeschilder woont o.a. achter de haven, bij de molen, aan de West, of bij de Witte Punt. En die aandui ding werd vaak nog gebruikt nadat hij de eerste keer gesloopt was. Er was zelfs eens een winkel in het dorp "De Witte Punt"genoemd, wat toch maar even zeg gen wil wat de Witte Punt hier betekende. - Anders dan de andere verwijderde ob jecten zoals 'de Verrekijker op de PH pol der' en wat zogenaamde kunstwerken, stond de Witte Punt er al ver voor hun tijd ook al op de oude dijk. Je mag de Witte Punt daar dus niet mee vergelijken. Als hij weg zou moeten, hoe zit het dan met het kanon op de haven, of dat roestvrijsta len ding bij Ceres, die zijn later geplaatst. Zoals een oud pand de bestemming mo nument kan krijgen, vind ik eigenlijk dat dit ook voor een object als de Witte Punt moet gelden. - Alle buurtbewoners (waterschapsbelas ting betalers) die ik tot zover hierover ge sproken heb, zijn niet te spreken over uw actie. Deze actie is dus zeer nadelig voor uw imago. Hoogheemraadschap, denk nog een keer over de Witte Punt na. Wat er gebeurt is moet een vergissing zijn. Zet dat ding terug op zijn plek, iedere Oude schilder zal dit zeker waarderen. Kees Boekei, bij vh de Witte Punt Een foto die het zomer gevoel op vele manieren weergeeft. De foto is gemaakt op de avond van woensdag 17 juli 2013 onderweg naar Texel. De vlucht is er eentje met een bijzonder vliegtuig, een Chipmunk DHC-1, een voormalig trainingstoestel van de Royal Air force. De vlieger is Rob de Man die tijdens de nadering van het vliegveld Texel zijn zomer moment beleeft als hij zijn Canopy naar achteren schuift en de elementen van de zomerse natuur voelt. In de verte is het vakantie eiland Texel te zien. Als de stokoude ram na een paar slok ken uit de kolk weer 'rupsig'wordt, geeft boer Arie Brans uit Oost een paar slokjes aan zijn vrouw. Zij verandert in een jonge meid, en dan durft Brans zelf ook wel. Zweren verdwijnen en het oermineraal rond Oost blijkt nog veel meer heilzame kwaliteiten te hebben. Zo begont vrijdag de hilarische bijdrage van Oost aan het straattheater van Oos terend Present. Als de hele bevoking van het buurtschap er weer jong en vitaal van wordt, maken ze hun water te gelde. Herman Barhorst begint een weinesscen trum, Cees Bas verkoopt het per fles. Uit eindelijk gaan ze elkaar beconcurreren, met als moraal van het verhaal: blijf maar gewoon. Het verhaal van Ger de Jong was één van de pareltjes bij het straattheater, waarbij een grote diversiteit aan toneelstukken, vertelsels, dansjes en liedjes werden op gevoerd. Het grootste was het applaus voor Jan van Dijk van de Ankerstraat die met de timing van zijn 'mooie bloemko len' onbedoeld de zaal onbedaarlijk aan het lachen maakte en elke keer als hij weer voor de microfoon kwam het ap plaus zag aanzwellen. De verschillende straten hadden veel cre ativiteit, tijd en energie gestoken om het thema 'Oosterend, een dorp vol verhalen' inhoud te geven. MIDDAG METTEXELS DIALECT EN HUMOR 'Was het over de grens?', vroeg Gerard Kuip van de organisatie van Op Sien Tessels, te gost bee de Gortbukers over 'Te bèèd', de pikante slotact van de broers Jaap en Nico Dros. Het antwoord luidde nee, maar de zaal lag wel blauw van het lachen. 'Op Sien Tessels', een middag op Ooste rend Present waarbij Texelse verhalen en liederen in dialect en doorspekt metTes- selse humor ten tonele worden gevoerd, is een beproefde formule. Zaterdag dus 'Te gost bee de Gortbukers', een middag in de tent die door dreigend onweer een uur later van start ging dan gepland. De middag draaide uit op een bijzonder afwisselend programma, met voor elk wat wils. Met korte en bondige 'Weetjes' van Ina Schrama en 'Tussendeurtjes' van Harry de Graaf en Gerard Kuip. Maar ook bijdragen van grotere lengte, die menig een deed schuddebuiken. Zoals het ver- haalDeJukeboxdatCovanSplu nte r voor- droeg. 't Sel zo'n veertig jaar leede weest hèèwe toe de uutbater fon café 'De Fuik' uit De Wéél op 't idee kom me was om 't wot gezelliger te maken deur ten of aar meziekopperaat on te skaffe', begon Van Splunter zijn verhaal in het Tessels. Maar de 'cossettespeuler' die hij bij Jan Agter kocht, vrat alle 'meziekbandjes' half op. 'Jee most 'n joekboks köópe, don bei jee in ien keer fon ol die prusseree of', luidde het advies. Dat werd ter harte genomen. Maar ook dat mondde uit in allerlei hila rische taferelen, met een ludieke ontko- ping. Een feest van herkenning waren de li mericks die Betty Boks voordroeg: 'Boer Witte fon Ööst sot te snoeve, Hèè kon héél veul Strööpertjes proeve. Hèè prees de likeur om de smaak en de geur. Maar na twie stortte hèè deur sien hoeve.' Of deze: 'Fon uut Oostrènd gaat een vent, el- leke wèèk in De Köög naar 'n tent. Mept deer om te peste, een gast bute weste. En fertrekt don weerterug naar Oostrend.' Ook waren daar weer de gebroeders Dros, die op geheel eigen en onnavolgbare wijze een Tessels toneelstukje opvoerden over de buurvrouw die het huishouden liet sloffen, aan de 'grüzig'e' kant was en ging 'Skeie' van haar man. Een pikante en hilarische opvoering waarover na afloop nog lang werd nagepraat. De zaal genoot er van. Het zat vol en wat opviel was dat het publiek vooral bestond uit wat 'riepere Strenders en are Tesse- laars'. Wellicht kwam het doordat buiten op het veld de meerkamp, waar het ge middeld wat 'jongere'deel van Oosterend aan meedeed, werd gehouden. Overigens niet allemaal, moeder Barnard was één van de welbekende uitzonderingen. Door de onweerswaarschuwing liepen beide programmaonderdelen synchroon, het was dus kiezen, "t ien of 't are'. Wel licht volgt er voor degenen die er niet bij konden zijn nog een herkansing of kan de voorstelling worden bekeken, zoals een eerdere uitvoering, op DVD. En anders bij de volgende Oosterend Pre sent weer: Betty Boks: 'Fon welleke komof je ok bent, iedereen ken hier in Strend. Met neme en geve merakels goed leve. Over vijfjaar benne wèè weer present!' JUzpyicj zn(j %e (leven Hilarische voorstelling met een uitgebreid buffet en volop limonade. /oensdag 31 juli, zo.4 en woe. 11 augustus/ aanvang 17.00 uur. Deze week nieuw In Cinema Texel: De Smurfen 2 2D/3D NL In cfit vervolg creëert de boze tovenaar Gargamel een paar ondeugende Smurt- achtige wezens, waarmee hij de magische krachten van de Smurfen hoopt te ku benutten. Maar als hij er achter komt aot alleen een echte Smurf hem kan gever hij wil en alleen een geheime spreuk aie Smurfin weet de wezens kan veranderen echte smurfen, kidnapt Gargamel Smurfin. Hij brengt haar naar Parijs waar hij doe miljoenen wordt aanbeden als 's werelds grootste tovenaar. Het is nu aan Grote S Klungelsmurf, Moppersmurf en Smurffatje om terug te keren naar de echte werek Night Train To Lisbon FilmArtlB©® Mystery Movie IB 1.30/16.00 1.30/16.00 rikkelijke I .15/13.45 Monsters University 3D NL O© Klif 12 T>e* Hoorn - *>uo*>,kUfl2.t\l - (o222) 319 633 Bioscoop I Eetcafé I Terras C wscopm Donderdag 1 augustus - cabaret Jubileum Cabaret Wedstrijdje?! Johan Hoogeboom, Jan J Pieterse, Yora Rienstra en mystery guest Bijzondere Improvisatievoorstelling. Het publiek stemt mee! Aanvang 20.30 uur, entree €16,00 (diner mogelijk, reserveren gewenst). V0L3 ons ook op: j j f-a.cebook.coyyiAtkfeo-terkLi.fl2 ti*>Lèter.corvi/KLlfl2 Voor een veilige avond uit! £,Cld~l£S fNïfl fit Woensdag 4 september Een film can Wide ran Mieghem Verliefd worden urn nog nooit zo sexy!

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 9